Бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 72 335
  • 741
# 525
Моля, препоръчайте ми рецепта за сос за печено месо. Искам сосът да се приготвя отделно и да може да бъде готов 2-3 часа преди поднасянето на самото ястие. Предполагам, че би могъл да се претопли при нужда.  Thinking

Най - много се харесва у дома гъбен с чесън. Задушаваш ситно нарязаните гъби в равни количества масло и зехтин, котато си пуснат аромата и водата слагам няколко (1или2) с. л брашно, след като запържи добавям бульона от печеното и вода, варя при постоянно бъркане ( до сгъстяване) и накрая слагам през пресата чесън. Поръсвам с чер пипер, може и др. подправки на вкус.
Не сложих мерки, защото зависи от количеството. Ама аз и не ги знам - всичко на око.  Grinning

Виж целия пост
# 526
Моля, препоръчайте ми рецепта за сос за печено месо. Искам сосът да се приготвя отделно и да може да бъде готов 2-3 часа преди поднасянето на самото ястие. Предполагам, че би могъл да се претопли при нужда.  Thinking


Ето един вариант на гъбен сос за  месо.

Виж целия пост
# 527
Нямам линкове, понеже чета от много места и комбинирам.

Първо правиш т.нар. Roux, не знам дали има на превод на бг и какъв е, звучи сложно, но слагаш 1:1 масово съотношение масло и брашно да се запържат, за 6-7 човека бих сложила 75г масло и 75г брашно. Колкото повече ги държиш на котлона, толкова по-тъмно става брашното, а с това и соса ти накрая. Много е важно да ползваш масло, а не смески от други мазнини - вкусовете стават напълно различни.

Към тази смес бавно добавяш бульона - нека е леко топъл. В началото всичко ще стане на буци -да не те притеснява това! После като сипваш течност ще продължи да я поема и пак ще стои на буци - споко Wink Чак след като си сипала поне едно 100-150мл течност, ще започнеш да виждаш сос. Пърка се през цялото време на смесването с бъркалка (на мен с металната не ми се получават, ползвам вече силиконови). За толкова ру, ще ти трябват около 300мл бульон, но това е много на око казано, зависи и колко гъст сос искаш. Подправки можеш да си добавиш колкото и каквито искаш. Без проблем се притопля сосът в последствие.

Ето един линк, в който можеш да видиш видовете Roux според цвета. Пише и доста повече детайли:
http://theculinarycook.com/roux-what-it-is-how-to-use-it/

Може много да се усложняват сосовете, това е най-основен сос. Може да добавиш 50:50 сметана и бульон, всякакви варианти има.

Също така, ако съвсем не стане като консистенция, винаги може да си помогнеш с пасатора накрая. Wink

За холандез - правя го по едно ютюб клипче, но сега не мога да го отворя. Общо взето на 1 жълтък около 180г масло, така ни харесва на нас.
Виж целия пост
# 528
Колко струва един такъв миксер?
Цената е 59 лв, в момента е в промоция на сайта на Техномикс - https://www.tehnomix.bg/singer-hsm-3040-handy-mix-2-in-1
Виж целия пост
# 529
И откъде го поръчвате?
От сайта на Техномикс - https://www.tehnomix.bg/singer-hsm-3040-handy-mix-2-in-1
В момента е в промоция 59 лв
Виж целия пост
# 530

Първо правиш т.нар. Roux, не знам дали има на превод на бг и какъв е, звучи сложно, но слагаш 1:1  съотношение масло и брашно да се запържат, за 6-7 човека бих сложила 75г масло и 75г брашно. Колкото повече ги държиш на котлона, толкова по-тъмно става брашното, а с това и соса ти накрая. Много е важно да ползваш масло, а не смески от други мазнини - вкусовете стават напълно различни.

Към тази смес бавно добавяш бульона - нека е леко топъл. В началото всичко ще стане на буци -да не те притеснява това! После като сипваш течност ще продължи да я поема и пак ще стои на буци - споко Wink Чак след като си сипала поне едно 100-150мл течност, ще започнеш да виждаш сос. Пърка се през цялото време на смесването с бъркалка (на мен с металната не ми се получават, ползвам вече силиконови). За толкова ру, ще ти трябват около 300мл бульон, но това е много на око казано, зависи и колко гъст сос искаш. Подправки можеш да си добавиш колкото и каквито искаш. Без проблем се притопля сосът в последствие.

предлагам гъбен, като към горния  сос  задушиш гъбите в маслото и една лъжица олио. Продължаваш с брашното, когато гъбите /ситно нарязани/ поомекнат. И на това количество прибавиш 150 мл течна готварска сметана с чаена лъжица горчица по желание. Ако имаш и сушени  гъби - стиска от тях, стрити в соса ще го направи много ароматен. 

и с телта за разбиване на яйцата - така не остават бучици.
Виж целия пост
# 531
И откъде го поръчвате?
От сайта на Техномикс - https://www.tehnomix.bg/singer-hsm-3040-handy-mix-2-in-1
В момента е в промоция 59 лв

Благодаря bouquet
Виж целия пост
# 532
Имам сварено телешко на дребни парченца и сега искам да го сготвя с бял ориз, но в тенджера.
 Може ли идея?
Виж целия пост
# 533
Благодаря ви за идеите за сос!  bouquet
Виж целия пост
# 534
Имам сварено телешко на дребни парченца и сега искам да го сготвя с бял ориз, но в тенджера.
 Може ли идея?

Славянски гювеч с месо

Виж целия пост
# 535
А с чисто бял ориз, като ризото, в което има телешки мръвчици, варено в тенджера си го представям и с магданозче да го сервирам.Така ме бяха гостили, но ориза беше божествено вкусен - чисто цял, брояха се зрънцата.
И аз сега се чудя как да приготвя толкова просто ястие,а с такъв страхотен вкус.
Виж целия пост
# 536
Скрит текст:
А с чисто бял ориз, като ризото, в което има телешки мръвчици, варено в тенджера си го представям и с магданозче да го сервирам.Така ме бяха гостили, но ориза беше божествено вкусен - чисто цял, брояха се зрънцата.
И аз сега се чудя как да приготвя толкова просто ястие,а с такъв страхотен вкус.

Всичко е въпрос на вкус.  Simple Smile

Аз лично го предпочитам така - ,голяма играчка е, но вкусът е божествен.
Виж целия пост
# 537
запържваш измития ориз в мазнина, докато се оцъкли Simple Smile - т е да стане като прозрачен. Отнема около 2 мин.  
Заливаш с врял, или мноооого горещ бульон. Вода  1/3 части и когато заври, намаляваш степента на котлона на ври кротко. Така водата не ти извира много, разбъркваш на 3-4 мин. След 15 мин  прибавяш месото, изключваш котлона и затваряш тенджерата, като оставяш на котлона. След 5 мин отваряш , разбъркваш веднъж и пак затваряш. След 10 мин е готов. Кат осервираш си го ръсни с магданоз или черен пипер.
Виж целия пост
# 538
По рецептата на пепчо оризът е почти готов, мирише много хубаво.Само свареното месце го сложих след като оцъклих ориза и къкреше с него.
Добавих съвсем малко хубаво масло към края.
 Нарязах на ситно магданоз и го порэсих отгоре,изключих котлона и го захлупих.
 После ще направя салатка от домати.
Виж целия пост
# 539
забравих да пиша  Blush след последното отваряне да пуснеш бучка масло вътре. Ако все още е топъл - сложи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия