Плот за кухня- гранит или естествено дърво ?

  • 13 942
  • 32
Здравейте имам следната дилема - ще правим  нова кухня (с бели вратички имитация на дърво ), в стил Прованс  Laughing   и дилемата е какъв да е плота - естествен гранит или естествено дърво (дъб или орех ).
Дилемата ми е - във времето кое ще е по-практично, мен ме тегли към дървото , но за поддържане май другото ще е по -удачно. Някой с личен опит ?  Love[/b] .
Ще съм благодарна на споделен личен опит  bouquet
Виж целия пост
# 1
Ние с моя приятелка имаме кухни тип "скандинавски", като те са производители на мебели и съответно у тях плота е дървен, а у нас е технически камък. Двете кухни са много красиви, но тя казва, че голямо пазене го пази, а тя не ползва кухнята често/хранят се навън/. Аз, обаче прекарвам много време в кухнята и просто не ми се мисли, ако трябваше и плот да пазя.
Виж целия пост
# 2
Гранит!  Peace Но ще е доста по-скъпо. Обаче пък не се прави всеки ден!  Peace
Виж целия пост
# 3
Много благодаря Сиска (ако не е много нахално ) удобно ли е да снимаш твоята кухня  bouquet
А има ли момента , че може да се напука гранита от изпускане на предмет отгоре или от много гореща тенджера ?
ПП Иначе за цената съм наясно  - дървения ни казаха около 1200 лв , гранита около 3000  Tired
Виж целия пост
# 4
Принципно на какъвто и плот да сложиш вряла тенджера, надали ще е добре. Ползваш си дървени дъски за горещите неща. Мисля, че трябва да се внимава с препаратите, но все пак гранитът си е камък, по-здрав е от дървото.
Виж целия пост
# 5
А защо не си сложите "технически камък". Той е като гранита на вид, съобразен е за плот /може да правиш всичко на него и е по-евтин.

Дървото трябва да е някакво много специално и твърдо, та да става за плот. Даже не знам какво, но чам, бук и дъб не.
Виж целия пост
# 6
И мен много ме влече дървен плот в кухнята, но и аз имам известни притеснения. От друга страна в разни чужбини, особено всичките скандинавски, но едва ли само те, масово са с дървени плотове, не знам много да ги обгрижват, а няма проблем. Все се каня да питам наши приятели в чужбина, които са с такъв плот, как я карат. Със сигурност знам, че никак не пазят. С нещо се обработва това дърво, не знам какво. И май съм чувала, че може да се цикли от време на време. За съжаление нищо конкретно не знам, по- скоро искам и аз да науча. А камъка, технически или гранит, се пука, зацапва без възможност да се изчисти (не от всичко, от някои неща) и прочие и той не е никак безпроблемен. Спукан технически камък на плот лично съм виждала. А лично на мен, вече силно субективно, но тия камъни ми бият на мутробарок и не ми допада излъчването, което придобива кухнята с него. Не харесвам и талашитените термоплотове, с каквито сме повечето. Бих го сменила с кеф.
Виж целия пост
# 7
Аз не мисля, че дървените плотове трябва да се пазят чак толкова... Дъските за рязане пазите ли ги? Нищо им няма, нито се напукват, нито се огъват, нито мухлясват. Точно вчера говорихме с една приятелка, че свекърва и имала дървен сушилник за съдове на повече от 20 години и не бил мръднал изобщо. Дървото си е екстра според мен за такива цели.
Виж целия пост
# 8
На мен лично дървените дъски ми се прецакват - от ножовете се нарязват, също се напукват от водата. Имали сме плот от ламинат, хем здрав и дебел, но също се изхабяваше. Всеки си има предпочитания, разбира се, пък и дървото е по-евтино.
Виж целия пост
# 9
Нищо и няма на моята дъска,а  я мокря ежедневно. Нито е напукана, нито е кой знае колко нарязана, има повърхностни драскотини, разбира се, но са супер фини и плитки. А по плота никой няма да си реже зарзавата, предполагам.
Виж целия пост
# 10
А камъка, технически или гранит, се пука, зацапва без възможност да се изчисти (не от всичко, от някои неща) и прочие и той не е никак безпроблемен.
Не коментирам естествен  камък(мрамори или разни други природно образувани различни от гранит) или технически камък ,НО естествения гранит е нещо съвсем съвсем различно.Причината се крие в много специфичната му структура ,чиято основна характеристика е именно твърдост и устойчивост .Не случайно е толкова скъп. Не може въобще да се сравнява с никой друг материал. Най-здравите сгради оцелели с векове са построени именно от гранитени блокове.
Не случайно най-устойчивата пътна настилка е от павета от гранит. Известно е че особено натоварени пътища застлани с тях с десетилетия паветата не се изтъркват, неподвластни са на лед и дъжд, а за удар ума да не става.Поради изключителната си твърдост и здравина обработката му е много трудоемка и скъпа.
Недостатъци:цената,ограничен асортимент от цветове, за да е перфектен и блестящ през няколко години (но само ако кухнята се употребява особено интензивно) трябва да се полира машинно
Как изобщо може да се допуска че гранитена плоча може да се ...спука?!!!
    Някои видове дърво  могат да се доближат до изброените качества, но предполагам цената ще е още по-трудна за преглъщане и от тази на гранита ако говорим за едно и също. Има дървесини характерни с изключителна твърдост към която надгражда и с по-голяма дебелина и  много дълго стареене на материала при което материала става още по-твърд.Те също изискват определена поддръжка .Най-малкото редовно омасляване.
     Има разбира се и бюджетни варианти на кухненски плот от масив,но те въобще не се и доближават до качествата на това което изредих по-горе.Да  те по скоро подлежат на сравнение с кухненските дъски.С това съм напълно съгласна.
 
Виж целия пост
# 11
Това за напукването на гранита ни го каза продавача в магазина (не съм си го измислила сама) , аз също се изненадах как е възможно да дадем 3000 лв и да се напука , но е факт , че видях естествено образувала се пукнатина в един от мострените им гранити (което логично не може да се употребява - дори аз им го показах , че е пукнатина , те не знаеха до този момент  ).
Иначе конкретно ето този плот си харесаме :
http://www.monolit1994.com/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82/details-141.html

A кухнята си представям ето така примерно :


или тука с дървен плот  :
Виж целия пост
# 12
Този линк може да се окаже доста полезен и да ориентира потребителите по-добре при избор на вида плот.
http://www.mgu.bg/sessions/02/1/nm_pm_np_kp.pdf
Неприятно съм изненадана ,че единствената информация ,която са предоставили  от  линка на магазина е само по отношение на цвета.Липсват данни  относно основните идентификационни свойства на  предлаганите камъни.Особено важни показатели са твърдостта,дълготрайността,структурата както и минералния състав.Все неща определящи какво да очакваме ако се спрем на този или онзи модел гранит.
Несериозно е  за толкова скъп продукт да бъдат спестени основни и много важни характеристики.
Все едно да избираш каква кола да си купиш само гледайки цвета.
Оставам без коментар и факта ,че докато в практиката понятието мраморни материали е достатъчно ясно, то въпросът с термина гранитни материали не е определен точно.Това създава предпоставки за някои не особоно коректни търговски практики.
 

Виж целия пост
# 13
Ох, и на мен ми се очертава нова кухня и съм (почти  Laughing) навила мъжа за гранит. Като казвате 3000 лева това за каква площ е, колко струва квадрата, каква е дебелината на плочите за цитираната цена? Отделно, чета за някакви запечатващи камъка препарати - дали са безопасни за употреба в кухня?
Виж целия пост
# 14
Обща дължина 5,50 м , ширината варира ще има на 65 см от едната страна  и на 85 см от другата . Дебелината 3 см с подлепка 3 см
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия