Отказ от наследство за запазване на общинско жилище

  • 2 150
  • 9
Здравейте! Не знам дали темата е за тук, но не виждам къде другаде да я публикувам.

Моля за съвет от хората, които са по-наясно с този казус, а именно:

Баба ми почина завчера. И така нейният апартамент се наследява от баща ми и чичо ми. Само че моите родители живеят в общинско жилище и не искат да го губят. И сега баща ми трябва да се откаже от наследство, за да не изгуби жилището, в което живее, защото не можеш да живееш в такова жилище - общинско - и да притежаваш отделно собствен имот или части от такъв. Само че бихме искали да не губим наследството си. Възможно ли е да прехвърли половината от жилището на мен като негова дъщеря? И евентуално как става това - чрез прехвърляне, даряване или нещо друго? Кой вариант би бил най-лесен и неизискващ излишни средства, защото не разполагаме с такива? Благодаря предварително за всеки отговор!
Виж целия пост
# 1
Интересен казус.Най-удачно би било призиве баба ви да е продала на вас и на чичо ви въпросното жилище,но сега не мога да посоча решение.
Виж целия пост
# 2
Ако се откаже от наследството, то няма механизъм то да е в твоя полза. За да ти го прехвърли, трябва първо да е негово, т.е. да си приеме наследството.
Единственото което ми идва на ум е ако много разчита на брат си, да се откаже от наследството, брата да приеме цялото и после да прехвърли на теб половината.
Не знам дали ви е решение, но за друго не се сещам.
Чичото предполагам няма да се откаже от наследството така или иначе, няма значение дали баща ти ще си вземе частта.
Имаше подробна наредба за общинските жилища, намери я и я прегледай. По-добре адвокат да види настанителната заповед и да я съпостави с наредбата. Мисля, че има положения и членове по които са настанени някои хора, при които определени части не пречат. Но пък баща ти наследява 50% от имот, а това май е множко. Най-добре адвокат да види заповедта, знам, че е важно по кой член е издадена, но тънкости кое може да мине и кое не, не знам. Или пък ако имате близък в общината, най-добре ще ви обясни наредбата и какво може да се направи
Виж целия пост
# 3
ако единият брат се откаже от наследството, целият имот става собственост на другия брат.....

за живеенето в общинско жилище има ли проблем, ако лицето е имало имот и го е продало или дарило, защото може този брат да приеме наследството и после да дари неговата половина на дъщеря си
Виж целия пост
# 4
Бащата приема наследството, но се развежда и се отписва, че живее в имота. На негово място се записва, че живее дъщерята или някой друг роднина без имот.
Виж целия пост
# 5
Бащата приема наследството, но се развежда и се отписва, че живее в имота. На негово място се записва, че живее дъщерята или някой друг роднина без имот.
Ако този приел наследството е титуляр в настанителната заповед, може да е проблем, мисля. Иначе е вариант
Виж целия пост
# 6
Казусът е интересен, но защо се очаква отговор във форум, а не се отнесе питането към добър адвокат, занимаващ се с имотни дела?
Виж целия пост
# 7
Вероятно и това ще направи потребителката,просто може някой с личен опит да помогне.
Във форума има и перфектни адвакати ,може и те да споделят.
Виж целия пост
# 8
Адвокат тук не знам колко би бил полезен. Има си наредба за общинските жилища и общината си работи по нея. Описани са случаите по които може да наемаш/купуваш общинско жилище и правилата и изискванията за това. Дела по такива казуси надали се гледат, че адвокат да е първа инстанция в случая. Би бил полезен, ако е запознат с наредбата. Имотните казуси в ГПК са си отделно.
Човек в общината би им бил по-полезен
Виж целия пост
# 9
Адвокатът би бил полезен относно връзката между отказа от наследство и разпоредбите на общината. Това не изключва и консултация със запознат човек от общината.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия