Бебе на 7 дни неспокойно след нахранване

  • 2 123
  • 10
Здравейте, включвам се в темата с въпроси и надежда за малко помощ.
Малкото ми момиченце е на 7 дни и на този етап е на смесено хранене. Малко трудно ми дойде кърмата, но с много усилие и кърмене се справяме. Проблема е откакто се прибрах ме вкъщи малката въобще след нахранване не може да заспи.
Усещам, че докато суче от гърдата не поглъща толкова въздух, но чревцата й непрекъсната къркорят (само докато яде), както и много газове изпуска. Понеже е неспокойна след нахранване и давам и по малко добавка не повече от 20 мл.и то защото си мисля, че е гладна още т.к мрънка и не иска да се успокои. Пробвах и с изцедено кърма да и до дам вместо добавка, но ефекта е същият.
Когато изцежда гърдите след хранене има около 40 мл. и от двете.
Притеснява ме не спокойствие й, цял ден е спала не повече от 3 часа, сега през нощта направи и по-голяма пауза, но аз я нахрани само с АМ. Да не би в кърмата да има нещо което да я дразни толкова и затова да е неспокойна и да има толкова газове.
Не съм почти нищо яла, което да провокира газообразуване.
Малко нахвърляно и разпиляно стана моето питане, но дали някъде не греша в начина на хранене? Дали това са колики, което навсякъде чета, че е рано?
Виж целия пост
# 1
Здрaвей Follow,

Честита дъщеря. Нека бъде здрава и да расте Simple Smile

Всички бозайници имат газове в червата просто, защото са живи. Ние върастните сме по-дискретни с тях (обичайно Simple Smile). Понякога газовете могат да причинят дискомфорт у бебетата. Ти споделяш, че дъщеря ти е неспокойна след хранене и това те притеснява. Може да има много причини за неспокойство у бебето освен глад. Притесняваш се дали нещо в кърмата не води до това безпокойство, т.к. дъщеря ти е спала по-продължително след прием на АМ. Ако едно бебе е неспокойно, не е задължително да е заради нещо, което ти си изяла. Има много други по-вероятни причини за това. На света например има култури, при които обичайната храна вкючва пикантни храни и това не е проблем за бебетата им. Кърмата е много лесно усвоима храна. Тя се усвоява от организма за 60-90 мин. АМ е от друг биологичен вид и поради това се усвоява по-трудно от организма, което може да е причина за по-дългата пауза през нощта. Стига в семейството ви да няма фамилна обремененост от алергия към някоя храна, няма причина да изключваш храни от менюто си. Ако в някакъв момент забележиш, че дъщеря ти реагира на някоя храна, която си изяла, може да обмисиш да органичиш консумацията й за известно време и да опиташ да я въведеш отново в менюто си на по-късен етап.

Дали би споделила как е организирано кърменето при вас: горе-долу колко кърмения имате за денонощие, как усещаш гърдите си преди и след кърмене, как се ориентираш, че е време да я нахраниш - спазваш ли някакъв режим? Как иглеждат изпражненията й?

Споделяш, че има моменти, в които изцеждаш гърдите си. Дали би споделила какво налага цеденето и колко често се случва?

Дали би споделика също какво налага дохранването и по какъв метод се случва то: с шише, чашка, друго?

Ето някои идеи от майки, които може да облекчат дискомфорта от газовете и които може да представляат интерес за теб:
Техники на кърмене:
• по-често кърмене:
Споделяш, че докато суче от гърда не поглъща толкова въздух. Може да обмислиш по-често кърмене, за да приема кърмата често на по-малки порции. Обичайно бързото преглъщане на големи глъдки, е това, което води до поглъщане на повече въздух. Честото кърмене може също да увеличи производството на кърма.
• Кърмене в полулегнало положение (биологична поза):
При тази поза майката е полулегнала удобно, а бебето се поставеня с гърди върху гръдния кош на майката, с лице към гърдата, главата е леко над зърното. При кърмене в биологичната поза, кърмата тече срещу гравитацията и за бебето може да е по-лесно да се справи със струята. Ако дъщеря ти заспи след кърмене в тази поза, може да обмислиш да използваш момента да полежиш с нея. Много майки споделят, че бебетата се чувстват добре поставени по корем върху майка си и че това им действа успокоително. В тази статия има картинка на един вариант на биологичната поза: http://lalechebg.com/2011/01/biological-nurturing/.
• Кърмене в легнало положение на една страна, а бебето е повдигнато върху ръката на майката;
• В случай, че за вас е удобно кърмене в някоя от седналите пози, може да поставиш дъщеря си така, че да е по-изправена (главата й да е по-високо от зърното и да е по-високо от дупето);
• Някои майки използват слинг, за да поставят бебето отпред на нивото на гърдите и кърмят в изправено положение или докато вървят.

Техники между кърменията:
• Носене в "магическата бебешка поза":
Тази поза може да действа успокоително за бебетата. В случай, че това е нещо, което би опитала, в тази статия има снимка на позата: http://www.normalfed.com/wp-content/uploads/2014/08/magicbabyhold.pdf.
• Уригване:
Ако прецениш, че има нужда, може да помогнеш нежно на дъщеря си да се уригне като я опреш на рамото си и нежно разтриеш гърба й. Много майки не уригват бебето си през нощта. Ако прецениш, че дъщеря ти има нужда, през нощта може да я поставиш по корем върху едната ти страна докато още лежиш настрани и да я изчакаш да се уригне преди да я поставиш обратно влегнала настрани или по гръб.
• по-изправена позиция:
Държането на бебето в по-изправено положение както повреме, така и след кърмене може да помогне газовете да се предвижат към място, където се усещат по-комфортно.

Ще се радвам, ако намериш представените идеи за интересни и да отговориш на въпросите ми.
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора. Утре се уговорих с педиатър да напрамем пробно кърмеме, да видим греша ли някъде?
Кърменето е около 7 ръти на раичен интервал веднъж на 2 друг път на 4 часа. Гърдите са ми леко напрегнати преди кърмене, че зори и след но по-малко.
Изпражнения са и жълтеникави с леки като топчета, но съпроводник с обилни газове.
Гълдите изцеждам понякога не че има причина просто ми се иска вместо АМ да и давам кърма, когато я Дохранвам.  Дохранвам я т.к след като се накърми тя все търси да яде, пък и не съм сигурна, че количеството кърма е достатъчно и се захранва с шишест.
Виж целия пост
# 3
Здарвей Follow,

Споделяш, че не си сигурна дали дъщеря ти получава достатъчно кърма. Може да има много причини за едно бебе да иска да суче след кърмене. Ако мислиш, че причината е от глад, как ти се струва идеята да й предложиш отново да се кърми? Производството на кърма е непрекъснат процес. Може да си предстваиш гърдата като една поточна линия: колкото повече и по-често се премахва кърма от гърдите, толкова повече производството се засилва. Много майки предлагат гърдата като първо средство, когато усетят, че бебето е неспокойно. Кърменето е акт, който предоставя не само храна, но и утеха и сигурност за бебето. В началото много майки споделят, че имат усещането че бебето суче непрекъснато. Това е период и с времето нещата влизат в ритъм според всяко бебе.

Ако се притесняваш, че дъщеря ти не получва достатъчно кърма, ето някои идеи, които много майки намират за ефективни и които биха могли да представляват интерес за теб:
• по-често кърмене:
Обичайно новородените сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. Много по-често бебетата сучат 10-12 пъти, а някои имат нужда да сучат и по-често.
Много майки намират за удобен момента да нахранят бебето си, когато покаже ранни сигнали на глад като поднасяне на ръце към устата, извършване на сукателни движения с уста, извъртане на главата силно на една страна. През първите 6 седмици, когато процесът на лактация все още се урегулира, е добра идея майката да следи за това бебето да суче достатъчно често. Ако има нужда, може и майката да поема инициативата за кърмене.
• проследяване за това бебето да суче ефективно:
Бебетата сучат по два модела - за успокоение и за нахранване (ефективно). Бебетата използват и двата модела повреме на едно кърмене. При ефективното сукане долната челюст се движи ритмично, при движението надолу прави кратка пауза и обичайно се чува звука "къх" (при преглъщане).
• кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш). Добра идея е първо да се увериш, че дъщеря ти е приключила с първата гърда, преди да й предложиш втората. След като приключи и с нея, може отново да й предложиш първата, ако има интерес.
• компресия на гърдата повреме на кърмене:
Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до бебето. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно. Когато престане да суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.
Споделяш, че утре ще направите пробно кърмене. При обсъждане на резултатите, може да имаш предвид, че бебетата изсукват различни количества кърма на всяко кърмене. Обичайно едно пробно мерене не е показателно за денонощния прием, нито за тенденцията във времето.
Ако би искала да се ориентираш за това дали дъщеря ти получава достатъчно кърма, ето някои показатели за това, които може да представляват интерес за теб:
• брой кърмения за денонощие: добре е да бъдат поне 8-12 на брой;
• брой наакани пелени: добре е да бъдат поне 3 наакани пелени с жълтеникави, меки и неоформени изпражнения, чиито размер е поне колкото размера на монета от 1 лев;
• наддаване на килограми: средно бебетата наддават по 170 гр. на седмица. Но това е средна стойност. Това означава, че някои бебета наддават повече, а други по-малко. Според Световната Здравна Организация в началото е добре наддаването да бъде поне 120 гр. на седмица;
• развитие по останалите показатели като обиколка на глава и гръден кош, нарастване на дължина;
• поведение на бебето след кърмене: ако се успокоява и отпуска юмручетата, заспива след кърмене или остава будно и щастливо поне известно време след кърмене; ако има будни и активни периоди през деня, може да получава достатъчно;
• вид и тургор на кожата.

Относно дохранването, бих искала да споделя, че в случаите, когато няма показания за него, добавката от изцедена кърма или АМ, би могла да намали производството, т.к. стомахчето на бебето се запълва без стимулация на гърдата. По-рядката стимулация, може да доведе до спад в производството с времето.

Надявам се да намериш тази информация за полезна при срещата утре с педиатъра. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 4
Благодаря много за съветите. Та нещата се оказаха мвого далече от истината. Пробота кърмене беше пълен провал т.к се оказа, че изселва само 10 мл и от двете малко обаче ме съмняват резултатите т.к. беше супер неспокойна и не можа да суче както трябва.
Та откакто си тръгнахме от докторката се разбрахме да изцеждам и да давам от шише.
Тя е гладувала та като почнах да изцеждам и да давам и се оказа, че тя не иска да яде нужното количество. Вече съвсем се обърках, лошото е, че май е спаднала и на тегло.
Според докторката да направя 24 часа проба какво изяжда и ще видим какво ще се прави.
Странно ми е как изсуквва 20 мл, а аз це по 60 мл
Виж целия пост
# 5
Здравей Follow,

Пробното кърмене в различна от обичайната атмосфера може наистина да не се окаже показателно. Възможно е, както ти си забелязала, дъщеря ти да е по-неспокойна. Възможно е и майката да е по-неспокойна. Това, че еднократо сте измерили 20 мл също може да не е показателно за цялостния прием, т.к. на всяко кърмене бебетата изсукват различни количества. Много майки намират за по-информативни показателите, които споделих с теб в предния пост като: брой кърмения за денонощие, брой наакани пелени, наддаване и прочие.

Обичайно бебетата не изсукват цялото налично мляко в гърдата, а само толкова, колкото им е нужно. Обичайно остава известно количество за буфер. Кърмата се произвежда непрекъснато. Може да си предстваиш гърдата като една поточна линия: колкото повече и по-често се премахва кърма от гърдите, толкова повече производството се засилва.

Как намираш идеите за увеличаване на производството, които споделих в предния пост, като: по-често кърмене, компресия на гърдата и др.?

Много майки споделят, че контактът кожа до кожа с бебето помага за освобождаването на повече кърма. Може да обмислиш такъв контакт колкото е възможно повече. При него се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата, а освен това, контактът е много приятен и за двете страни.

Споделяш, че педиатърът е предписал дохранване с изцедена кърма. Компресията, която описах в предишния пост, би могла да се използва и при цедене с цел увеличаване на изцеденото количество. Ако използваш помпа за цеденето, доизцеждането на ръка след помпата, също може да окаже положителен ефект върху производството като цяло. В случай, че имаш интерес, бих могла допълнително да ти изпратя и други идеи за изцеждане.

Много майки споделят, че за временно дохранване предпочитат да използват алтернативи на шишето, т.к. биберонът се суче по-различно от гърдата и някои бебебта могат да пренасят този модел върху гърдата, което може да доведе до некомфортно кърмене. Понякога може бебето да развие предпочитание към бързия поток кърма от шишето и да откаже храненето на гърда. В случай, че представлява интерес за теб, бих могла допълнително да ти пратя информация за дохранване с чашка, сонда на гърдата, спринцовка и други.

Ако шишето е вашият начин на дохранване, вероятно тази статия би представлявала интерес за теб: http://lalechebg.com/2011/02/bottle-feed/. В нея има идеи как храненето от шише би могло да се случи по начин, при който е най-голяма вероятността да се запази кърменето.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 6
Като всяко новопоявилите се майка и аз гледам само да спазвам съвети и да чета непрекъснато.
Та за последните 2 дни видях, че нещата са доста по-различни отколкото предполагах и стана.
След прегледа при лекаря реших да цедя и да давам с шише, като само вечер си остана да я кърмя и додавам.  За 24 часа изяде 400 мл, което според докторката е малко. Като се храни 8 пъти с количества от 30 до 60 на хранене, като някои от тях бяха със събуждане и много мъки. Вече е по спокойна след нахранване, чак до такава степен, че ако я оставя би спала повече и няма и да се храни и с това, което успях да постигна вчера. Вечер разбира се не я будих тя сама си ставаше.
Вече честно се притеснявам да я слагам на гърда, че така не мога да следя какво яде.
Понякога една среща с така съветвали лекари ти променя направо представата за всичко.
Ще пробвам със съветите ти относно кърменето, но толкова се обърках от всичко, че трябва да се стегна и да мисля по трезво и да си гледам детето.
Благодаря ти много за съветите ще се възползвам от тях в дните нататък да видя как са нещата.  bouquet
Виж целия пост
# 7
Здравей Follow,

Наистина многото и различна информация може да е объркваща понякога. Избрала си да се фокусираш над детето си и това звучи разумно.

Притеснена си за рзвитието й и за момента чувстваш, че предпочиташ да храниш с изцедена кърма, за да имаш по-ясна представа, какво количество приема. Не си сама. Има и други майки, които по една или друга причина избират да предоставят кърмата си чрез изключително цедене.

Лекарят е споделил, че тези 400 мл за едно денонощие не са достатъчни. Дали би споделила каква препоръка за дневните нужди от кърма даде той/тя?

Ето малко информация, която може да ти е интересна и ако прецениш, би могла да я споделиш с лекаря:
- Обичайно бебетата се хранят 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. По-често те се хранят 10-12 пъти, а някои бебета дори по-често;
- Бебетата изсукват между 60-120 мл кърма на едно хранене, като това количество не нараства във времето, а кърмата започва да се усвоява още по-добре;
- Вероятно тази статия може да ти е интересна, относно това от какво количество кърма се нуждае бебето: http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=65156.0.

Споделяш, че има склонност да спи по-продължително. Това, че я будиш за хранене е добра идея. При някои бебета в началото може да е нужно майката да поема инициативата за хранене, т.к. те може да нямат сили да сигнализират, че са гладни. Може да обмислиш по-чести хранения.

Надявам се да намериш приложената информация за интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.

Виж целия пост
# 8
Здравей отново! Статията е много хубава Благодаря.
Педиатъра иска да яде минимум 490-500 като даже и да се увеличи, но тя не иска. Насилвам я да яде, но тя даже реве от тона,  че не иска повече. На хранене изяжда около 60мл, рядко 70, но има и моменти с 40. Мисля, че се дължи на жълтеница та т.к все още не и минава.
Тя когато е гладна се буди и на 2.5 часа, но понякога прави и паузи от 4 часа (повече не и давам будя я). И се храни 7 пъти, като прави пауза вечер от 22 чак към 3 и после в 7. Каквото и да и правя не мога да я накарам повече да яде. Като нощните хранения си я слагам на гърда и после додавам за да не се от учи от гърдата, пък и чувството е невероятно да се кърмим емоционално се зареждам  Heart Eyes
А неспокойствието по скоро се дължи и на коликите, които определене я мъчат нищо че е толкова малка. Сега и давам капки и нещата са спокойни.
Виж целия пост
# 9
Здравей Follow,

Предположението ти, че жълтеницата може да е причина за това дъщеря ти да няма желание за по-продължително хранене, е възможно да е правилно. Жълтеницата може да е причина бебетата да нямат достатъчно енергия за хранене. Билирубинът, който причинява жълтеницата се изхвърля основно с изпражненията, за което е нужда храна. Ако прецениш, би могла да обмислиш да инициираш някои хранения. Така дъщеря ти може да получи нужното й количество за денонощие на по-малки порции, по-често.

Много майки споделят, че бебетата могат да се хранят и докато спят. Разбуждането може да е по-лесно в по-лека фаза на сън.При нея очите се движат под клепачите, бебето извършва сукателни движения с уста и при отпускане на вдигната ръка се усеща напрежение при падането.

В случай, че бебето не може да се събуди за хранене, някои майки избират да поставят малко кърма в устата на бебето и изчакват бебето да преглътне преди да добавят още. Някои бебета може да спят през цялото хранене. Целта е да се помогне на бебето да бъде нахранено, а не толкова да е изцяло събудено.

Колко хубаво, че нощните кърмения те зареждат емоционално  Heart Eyes Намерила си и решение за дискомфорта й.

Ако мога да ти бъда полезна с още информация, не се притеснявай да пишеш Simple Smile

Виж целия пост
# 10
Радвам се, че има хора като вас. Благодаря за всички съвети... bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия