Бебе на 9 дни го мързи да суче

  • 4 028
  • 14
Здравейте, не мога да определя точно какъв е проблемът, затова ще изложа фактите до този момент.

Бебето ми е на 9 дена. Родих нормално, без проблеми, тя е доносена, 3380г и напълно здрава. Родих вечерта, дадоха ми я сутринта и горе-долу успях да я накарам да засуче, коластра имаше, на втория ден вече и преходно мляко, но междувременно давах и АМ след като я слагах на гърда. Да съм давала АМ не повече от два дни.
Още от самото начало засукването й беше трудно, а за мен - болезнено. Сложих силиконови зърна и въпреки това всеки път като я слагах на гърда, тя първо само си играеше със зърното, мърдаше с главичка докато го държеше в уста известно време преди да засуче, цокне два пъти и пак започне да си "играе". Не знам дали даването на шише е допринесло за това, но пак повтарям - пила е от шише съвсем малко. А това поведение като че ли се задълбава с времето - все по-трудно ми е да я накарам да засуче и всяко кърмене ми е свързано с нерви.
Независимо от позата - легнала, седнала, независимо от мястото, независимо от средата - тиха и спокойна стая, или шумна и осветена, независимо от времето - ден или нощ, даже през нощта като че ли е по-трудно - тя просто отказва да засуче, в същото време търси гърда, лапа си юмручетата.
Не й давам вода, нито залъгалка. След кърмене изцеждам 20-тина мл.
Едвам събирам 8 кърмения на денонощие, не мога да установя режим, мокрите и наакани памперси са 7-8, но не обилно наакани, по-скоро минимум (като монетка левче).
От днес махнах силиконовите зърна, но разлика в поведението й няма. Мислех, че предпочита едната гърда пред другата, тази вечер обаче категорично отказа другата и преди малко едвам я накарах да засуче като смених позата на "футболна топка".
Кърменето ни се случва така - тя се разбужда, аз предлагам гърда, тя се върти в опит да захапе зърното, въпреки че вече е в устата й, "играе" с него доста дълго време, може да опита да засуче веднъж и продължава да се върти (в общия случай не мрънка през това време, но вечер се изнервя и плаче) и накрая засуква. Изпива първата струя и се отпуска, като съвсем престава да суче, трябва да я разбутам, за да цокне леко, докато не заспи съвсем. След 15-30 мин. се разбужда и й давам втората гърда, всичко се повтаря и в най-добрия случай заспива за 2-3 часа, но често остава будна и пак търси, отказвайки да суче. Не смея да се изцедя след кърмене, защото не знам в кой момент няма да поиска пак.
През нощта се буди веднъж, но отново се "борим" преди да се нагласим и накърмим.
Освен това жълтеницата й продължава, предполагам това допълнително я прави ленива и я мързи да суче, въпреки че честно казано не мисля, че е по-поспалива от нормалното за възрастта й.
Имах 2-годишен "стаж" кърмене с баткото, минахме през какви ли не трудности, най-вече с количеството кърма, бил е на смесено хранене цял месец, но никога не е имал проблеми със сученето. Използваше ме за залъгалка, дремеше и си цокваше с преглъщане по цял час, че и повече. Докато малката сега едвам я карам да изпие "предното" мляко.
Вечерта опитах с контакт "кожа до кожа" - не се усети особена промяна.
Като я сложа на корема си плаче, така й е неудобно.
Опитах се да предлагам през по-малък интервал от време - през 2 часа - с идеята да не я оставям съвсем да прегладнее и да се изнерви - но пак без резултат.
Идеята за отбиване ми става все по-привлекателна и в същото време не мога да се примиря с мисълта, че ще се проваля с кърменето. А мислех, че с второто бебе ще е по лесно...

Прегледах някои теми по-долу с подобен проблем като моя, но реших все пак и аз да пиша, ако можете все пак да ме посъветвате нещо. Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Здарвей радея,

Честита дъщеря. Нека бъде здрава и да расте!

Изглежда началото на кърменето не е това, което си очаквала. Опитала си много неща и търсиш причината за поведението на дъщеря ти на гърдата.

Доколкто разбирам забелязваш интерес у дъщеря си да суче, а когато я поставиш на гърда като че ли не знае какво да направи.

Дали би споделила по време на раждането дали е използвана упойка? Упойката би могла да дезонриентира бебето, да потисне или да забави сукателния рефлекс. Ако това е случаят при вас, кърменето пак е възможно, просто може да отнеме известно време и търпение докато отмине ефекта на упойката.

В случай, че причината не е в упойката, възможно ли е поведението, което описваш да е в резултат от нуждата й за стабилност? Малките бебета имат нужда от стабилност, за да се организират и да сучат добре. Дали би могла да опишеш позата, която най-често използвате?

Споделяш, че като я сложиш на корема ти, не й е удобно. Би ли уточника дали имаш предвид поставяне в биологична поза за кърмене? Ако прецениш, може да опиташ следния подход за тази поза: може да се настаниш полулегнала удобно и да вземеш дъщеря си вертикално срещу гърдите с лице към теб, главата й под брадичката ти. Обичайно това успокоява бебетата и като забележиш, че започва да търси гърдата да я оставиш да засуче или да й помогнеш като я напътстваш към гърдата.

Споделяш, че имате 8 кърмения на денонощие и 7-8 мокри и наакани пелени, колкото монета от 1 лев. Ако би искала да увеличиш приетата кърма на едно хранене, може да обмислиш прилагане на компресия на гърдата повреме на кърмене. Компресията би могла да стимулира бебето да суче активно, а така също би могла да му помогне да получи повече кърма на едно хранене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до бебето. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно. Когато престане да суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

Споделяш, че дъщеря ти все още има жълтеница. Жълтеницата може да е причина бебетата да нямат достатъчно енергия за сукане. Ако прецениш, би могла да обмислиш да инициираш някои хранения, с което може да се увеличи общият брой за денонощие. Повечето новородени имат поне 10-12 хранения за денонощие. Много майки споделят, че бебетата могат да се хранят и докато спят. Събуждането може да е по-лесно в по-лека фаза на сън (при отпускане на вдигната ръка се усеща напрежение при падането, очите се движат под клепачите, сукателни движения с уста). В случай, че бебето не може да се събуди за кърмене, някои майки избират да поставят малко кърма в устата на бебето и изчакват бебето да преглътне преди да добавят още. Някои бебета може да спят през цялото хранене. Може и да засучат докато спят, особено, ако са в биологичната поза. Целта е да се помогне на бебето да бъде нахранено, а не дотолкова да е изцяло събудено.

Притесняваш се да цедиш допълнително гърдите, защото не знаеш в кой момент няма да поиска пак. Всъщност производството на кърма е непрекъснат процес. Може да си предствиш гърдата като една поточна линия. Колкото повече и по-често се премахва кърма от гърдите, толкова производството се засилва. Бебетата обичайно не изсукват цялото налично количество кърма в гърдата.

Ако прецениш, че е нужно, може да обмислиш допълнително цедене, за да поддържаш лактацията докато дъщеря ти започне да суче добре. Изцедената кърма може да се използва за дохранване, ако се прецени, че такова е необходимо.

Споделяш, че си опитала контакт кожа до кожа, а не си усетила промяна. Това все пак звучи като добра идея. Може да обмислиш да прекарвате колкото е възможно повече време контакт кожа до кожа. Може да се настаните удобно в биологичната поза и да я оставиш да опознае гърдите ти, да лиже зърното ти. Може в някой момент да засуче, а дори и да не се случи, то поне този контакт е много приятен и за двете страни.

Ако си от София, имаш възможност и желание, бих искала да те поканя на 12 юли на среща на Ла Лече Лига в Южен парк. Ако прецениш, може да се консултираш на място с Ла Лече Лига лидер. Ето тук има повече информация за събитията по градове: http://lllbg.org/meetings/.

Надявам се да намериш за интересни предложените идеи. Ще се радвам да пишеш как се развиват нешата при вас.
Виж целия пост
# 2
Много Ви благодаря за подробния отговор!
По време на раждане не ми е прилагана упойка, нито окситоцин.
Междувременно установих някои неща, още повече след като гледах видеото, което сте дали. От гърдата с "бързата" струя приема само в поза футболна топка
Скрит текст:
, само че не придържам главичката, а използвам възглавница за кърмене и правя лек наклон, така че главичката да е по-високо от крачетата.
От "бавната" гърда успяваме да се кърмим в поза люлка, пак с възглавницата за кърмене и легнали на леглото  аз от дясната й страна - през нощта.
Направо й е невъзможно да засуче когато лежим и аз съм от лявата й страна, без значение коя гърда й предлагам, миналата нощ й дадох доста време да опита и накрая се разплака и се отказах. Явно ще се мъчим.  Cry
Видеото ми беше много полезно, защото видях, че не съм прилагала правилно комресията, мисля, че ще има ефект и видях и друга моя грешка, която и преди я знаех, но никога не можах да я поправя:
Скрит текст:
И с баткото, и сега с бебка, не успявам да задържа бебето в правилна позиция, обърнато с коремчето към мен. Когато я придърпам, така че ушето, рамото и крачето да са на една линия, тя се дърпа и иска да си се обърне по гръб. Дали много я притискам, или нещо друго не знам, но я оставих да си суче както й е удобно.
Юмручетата й са винаги стиснати и ръчичките - горе до главичката, много рядко си ги отпуска като сито бебе. Иначе установявам, че колкото е по-гладна, толкова по-кратко време се "заиграва" със зърното преди да го засуче, пусне ли го - рядко го засуква отново, предлагам втората гърда, като пусне й нея - край, кърменето е приключило.
И аз очаквах, че мога да я разбудя в полусънно състояние и да си цоква по малко, но като че ли няма такава потребност. Така, както придремва и цоква бебето от клипчето  - тя прави така не повече от 5-10 мин след като е свършила силната струя и после пуска гърдата и вече е заспала.
Ако причината за това поведение не е в жълтеницата, съм по-склонна да мисля, че това си е просто нейна особеност - бързо да изпива млякото, колкото да се засити (надявам се не остава гладна все пак) и повече да не иска да суче. Възможно ли е?
На всяко кърмене пие и от двете гърди, за не повече от 10 мин. на гърда.
Вчера опитах да кърмя на интервал от 2 часа и това, което се получи, беше постоянно побутване и ръчкане, за да се събуди и отново да засуче, което се оказа трудна задача, дори и когато капках мляко по устата й, затова реших, че просто не е гладна.
Това, което мисля да направя е да изцеждам повече, за да увелича количеството, което да изсуква с първите струи. Притеснява ме, че тези първи струи са предното мляко и тя реално не стига до задното, възможно ли е? От друга страна пък ако беше така, много скоро пак щеше да е гладна и да си иска.
Ще прилагам компресия и ще опитам да я обръщам с коремчето към мен, в правилната позиция като се кърмим легнали или люлка, може би това също е от значение, въпреки че с баткото не ни е пречило, че лежи по гръб, а не към мен.  newsm78
Ще се гушкаме кожа до кожа и пак ще опитам биологичната поза. Вчера й падна пъпчето и може би преди това не й е било удобно заради щипката, която го е придържала.
Основното ми притеснение е дали се храни добре, тези 7-8 памперса малко ли са за възрастта й?

И нещо друго да попитам - когато я нося на ръце като люлка, или като я вдигна изправена за да я оригна, тя се опитва да суче и "търси" - това просто задействане на рефлекса ли е, или е гладна? Първо мислех, че е гладна, но - трудна работа. Като че ли повече се изнервя когато й предлагам без да е гладна.

Виж целия пост
# 3
Здравей радея,

Правилноо се ориентираш, че оптималната позиция може да е от значение за това бебето да получи достатъчно мляко, т.к. тя може да предразположи за оптимално засукване.
Споделяш, че дъщеря ти се извърща по гръб. Дали причината може да е във възглавницата? Много майки споделят, че възглавницата може да наруши контакта между майката и бебето и да попречи на сукането.

Споделяш също, че ти е трудно със седналите позиции. Снимката, която си приложила предполагам иска да изобрази, че бебето, включително крачетата, е добре да обгръщат тялото на майката, т.е. контактът да е плътен. Може да следиш също за това ухото, рамото и хълбока да са в една линия.

Това, че си решила да опиташ биологичната поза, звучи като добро хрумване. При биологичната поза гравитацията поддържа бебето и върши работата вместо майката. Ето една статия за биологичната поза, както и видеa, в случай, че представляват интерес за теб:
http://lalechebg.com/2011/01/biological-nurturing/
https://www.youtube.com/watch?v=UYcpkYrOPBE&index=13&lis … _17qptb0gaxubQ6kY
http://www.biologicalnurturing.com/video/bn3clip.html.

Взела си решение да се цедиш, за да увеличиш лактацията. Ако прецениш, че е нужно, изцеденото количество може да й го дадеш с чашка, лъжичка, сонда за дохранване на гърда, спринцовка или друга алтернатива на шише. В случай, че някои от тези методи на дохранване представляват интерес за теб, бих могла да ти пратя повече информация допълнително.

Притесняваш се, че може да изпива само т.нар. "предно" мляко. Всъщност гърдата произвежда един вид мляко. С терминът "предно" мляко се означава кърмата, която се изсуква в началото на едно хранене, а с термина "задно" мляко - тази в края на храненето. Мазнините в кърмата могат да се натрупат по стените на алвеолите, където се образува кърмата. С потичане на кърмата мазнините се смесват с останалото мляко и с напредване на кърменето съдържанието им може да се увеличи. Това разделение може да е от по-голямо значение, когато се кърми на по-големи интервали. Когато се кърми достатъчно често, всъщност може и да няма особена разлика в "предното" и "задното" мляко.

Компресията на гърдата, която си решила да прилагаш звучи като добра идея. Компресията би могла да спомогне за това бебето да получи повече от мазнините, т.к. притискането в основата на гърдата може да спомогне за придвижването на мазнините в кърмата по-напред.

Объркана си дали времето на гърда й е достатъчно и се чудиш дали, ако не беше, нямаше да огладнее по-скоро. Жълтеницата може да направи бебето по-сънливо и да няма достатъчно сили да суче достатъчно дълго. За да има сили и за да пребори жълтеницата е нужна храна. През първите 6 седмици за някои бебета може да е нужно майката да поема инициатива за хранене, ако смята, че бебето не получава достатъчно. Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. По-често сучат между 10-12 пъти за денонощие, а някои бебета имат нужда да сучат и по-често.

Ако прецениш, би могла да опиташ отново с по-често хранене.

Как ти се струва идеята след като дъщеря ти е приключеила с двете гърди, отново да предложиш първата, ако има интерес?

Контактът кожа до кожа също може да спомогне за отделяне на повече кърма повреме на кърмене. При този контакт се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаване на кърмата.

Основното ти притеснение е дали получава достатъчно кърма. Ето някои показатели за това, които може да са ти интересни. Като цяло добра идея е да се гледа цялата картина, а не само отделен показател:
• брой кърмения за денонощие: най-често 10-12 пъти за денонощие;
• брой наакани пелени: добре е да бъдат поне 3 наакани пелени с жълтеникави, меки и неоформени изпражнения, чиито размер е поне колкото размера на монета от 1 лев;
• наддаване на килограми: средно бебетата наддават по 170 гр. на седмица. Но това е средна стойност. Това означава, че някои бебета наддават повече, а други по-малко. Според Световната Здравна Организация в началото е добре наддаването да бъде поне 120 гр. на седмица;
• развитие по останалите показатели като обиколка на глава и гръден кош, нарастване на дължина;
• поведение на бебето след кърмене: ако се успокоява и отпуска юмручетата, заспива след кърмене или остава будно и щастливо поне известно време след кърмене; ако има будни и активни периоди през деня, може да получава достатъчно;
• вид и тургор на кожата.

Объркана си дали това търсене на гърдата, което настъпва, когато я вземеш в поза люлка или я опреш вертикално на рамото си, е сигнал, че е гладна. Това, че й предлагаш звучи като добра идея. Ако търси, може да има желание да суче (за нахранване, успокоение или сигурност или всичко наведнъж). Това, което зависи от теб - да предложиш, ти го правиш. Ако има интерес, ще засуче, а ако не - няма.

Ако правилно разбирам, за дъщеря ти е трудно да суче в легнало положение, когато тя лежи на лявата си страна. Дали си споделяла това с педиатъра и ако да, какво смята той/тя за тази информация? Възможно ли е да има някакви анатомични особености или възпаление на ухото например, които да са причина за това?

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 4
Здравей радея,

Бих се радвала да споделиш как са нещата при вас Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Здравей, чакам да отидем другата седмица на консултация, за да кажа как сме с наддаването, иначе няма особена промяна от преди. Има малко подобрение - по-бързо засуква и не се върти толкова когато наистина е гладна, увеличихме броя на кърменията, но продължава да суче за не повече от 10 минути, много се оригва и много връща, надявам се това да не се окаже проблем.
Много ми помогна биологичната поза, възглавницата за кърмене наистина се оказа, че затруднява нещата, не че съм спряла да я използвам, но вече си поддържам бебка с една ръка, така че да се е обърнала към мен и така й е осезаемо по-удобно. Но определено не й е удобно когато и двете лежим и отбягвам да я кърмя така, до колкото мога.
Виж целия пост
# 6
Здравей радея,

Колко хубаво, че намираш подобрение Simple Smile

Споделяш, че често се оригва и връща кърма. Биологичната поза, която използваш вече, може да помогне в такава ситуация, т.к. при нея кърмата тече срещу гравитацията . Може да поставиш дъщеря си, така че главичката й да е над зърното. Ако използваш понякога и някои от седналите пози, може да обмислиш кърмене в по-изправена позиция, така че главата й да е над зърното.

Много майки споделят, че възможно най-честото носене на детето в изправена позиция може да помогне. Някои майки използват слинг, за да поставят бебето си вертикално между гърдите.

Друга поза за носене, която може да обмислиш е т.нар. магическа бебешка поза. Тази поза обичайно действа успокоително на бебетата, Отворът между стомаха и хранопровода, който е причина за връщане на храна при бебетата е разположен по-вдясно. При носене в магическата бебешка поза, когато бебето лежи върху лявата ръка на майката, този отвор се намира по-високо и това може да спомогне кърмата да остане в стомаха. Ето една статия, където има снимка на позата, в случай, че представлява интерес за теб: http://www.normalfed.com/wp-content/uploads/2014/08/magicbabyhold.pdf.

Друга идея е да се избягва дълъг престой в полуседнало положение, напр. шезлонг или столче за кола, т.к. стомахчето може да се притиска в тази позиция и това да спомогне за връщането на стомашно съдържимо.

Много майки споделят, че оригването може да облекчи дискомфорта на бебето.

По-честото кърмене също може да помогне. По този начин, бебето би могло да приеме нужното количество кърма за денонощие по-често на по-малки порции. Кърмата е естествен антиацид и може да действа успокоително на раздразнено от върнато стомашно съдържимо гърло.

Ако наддаването и развитието са нормални, връщането на храна не е причина за притеснение, а може да изисква понякога допълнителна грижа от страна на майката. Обичайно бебетата израстват тази физиологична особеност след 1 год, а много от тях имат подобрение около 6 месечна възраст, когато започват да седят.

Ще се радвам да споделиш какви са резултатите след прегледа идната седмица Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Здравейте, въпреки трудното засукване, претенциите за позите на кърмене и многото връщане, бебка е наддала със завидните 1,200 г и порасла с 4 см. Започна да нервничи като тръгне бързата струя (усещам слизането на млякото като изтръпване и на двете зърна и потича мляко и от двете), оригва се преди кърмене, по време на кърмене и след кърмене и въпреки това връща доста - докато сменям пелената, докато се оригва, докато лежи, понякога й излиза през нослето, което е много неприятно. Сложих повивалника под лек наклон, кошът на количката също има лек наклон, но това с полуседналото положение наистина не оправя нещата, преди я подпирах с възглавници и тя пак си връщаше, явно това е причината.
Опитвам се да спазвам всички съвети, които дадохте, кога успявам, кога не. Опитах да я нося в ергономична раница веднъж, но не й хареса, ще опитвам пак, само това ми остава - да опитвам разни неща.
Виждам, че не вървят най-спокойно нещата при нас с кърменето, но това наддаване ме успокоява и ще се опитам да не го мисля толкова.
 bouquet Благодаря ви за отделеното време и полезните съвети, магическата бебешка поза е наистина магическа, като че ли по-лесно се оригва така, отколкото като я държа изправена, гледам да я нося възможно най-дълго така и се надявам, че с времето ще се нагодим все повече и повече.
Виж целия пост
# 8
Колко хубави новини от прегледа Simple Smile изглежда всички усилия, които положи са дали резултат  Hug

Пожелавам ви здраве и много приятни емоции. Ако мога да бъда полезна с нещо друго, не се притеснявай да пишеш Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Здравейте, нещата като че ли се пооправиха от страна на бебка. Това "чудене" от нейна страна да засуче ли, да не засуче ли, мисля, че е когато не е гладна или иска да се оригне, а аз продължавам да й "бутам".
Възникна обаче нещо друго, от моя страна. Днес се появи болка в едната гърда, в горната половина, в сравнително голям участък, но без бучка. На едно място към ареолата е зачервено, но не там боли най-много, а по-нагоре. Какво да правя? Преди седмици ме е боляло така на другата гърда, но за един ден е минавало и без температура.
Ще припомня, че бебка е на 1 месец, кърмя на поискване, след кърмене гърдите олекват, но преди кърмене не съм имала особено напрежение. През нощта се събужда 1-2 пъти призори, гърдите са пълни, но не болезнено. Не изцеждам, защото мисля, че не е необходимо. това ще мине ли от само себе си?
Виж целия пост
# 10
Здравей радея,

Минали са няколко дни откакто си писала. Дали има някаква промяна?

Би ли описала какво друго наблюдаваш на засегнатата кожа - дали е лъскава, дали има люспи, друго? Дали имаш други оплаквания - температура, билки в тялото др.?
Кога усещаш болката - повреме на кърмене или между кърменията?

Ще се радвам, ако успееш да пишеш.
Виж целия пост
# 11
Здравейте, не знам как съм пропуснала най-важното - всъщност писах главно защото вдигнах температура. Освен това като цяло се чувствах много отпаднала, тресеше ме, като че ли започвам да настивам, като изключим зачервеното петно, видимо кожата на гърдата нямаше промени. Болеше през цялото време - независимо дали кърмя или не, като при кърмене много болеше зърното - по време на цялото кърмене, не само при засукване, но нямаше промяна във вида му. На другата сутрин напипах малка бучица в най-горната част на гърдата към подмишницата, към момента е слязла надолу.
Слава Богу на другата сутрин успях да сваля температурата с шуслерови соли, сега ме боли леко само ако притисна с ръка. Подозирам, че роля е изиграло това, че спя по корем и може би така съм травмирала гърдата?
Виж целия пост
# 12
Здравей радея,

Това, което описваш много прилича на мастит. Около една трета от майките страдат от мастит някога във времето, обичайно през първите месеци. Може да се появи и бързо да изчезне, понякога продължавайки само няколко часа. Друг път може да остане по-дълго. Маститът не е задължително да е придружен от инфекция. Честа причина за мастит може да бъдат увреждане на зърната; кърма, която не се премахва редовно и/или ефективно и тяло, което е изтощено по принцип. Понякога задържане на кърма може да се случи и от притискане на гърдата, каквото споделяш и ти.
 
Много майки споделят, че ефективен принцип на лечение е "празна гърда и много почивка". Празна гърда означава често кърмене или цедене без да се пренебрегва другата гърда. Много майки споделят, че бебето може най-ефективно да изпразни гърдата. Цедене на ръка или с помпа също може да помогне запушалката да се придвижи навън. Ако гърдата е много болезнена, някой майки намират цеденето на ръка за по-щадящо. В случай, че избереш да се цедиш на ръка или с помпа и ако се отпуши канала, може да забележиш тапата да излиза като по-гъсто мляко (например, както излиза пастата за зъби). Това е естествено и ако прецениш, изцеденото мляко може да се даде на дъщеря ти. След отпушване на канала може да усещаш мястото, което те е боляло преди това, като натъртено. С времето това усещане би трябвало да изчезне.

Много почивка може да означава да не стоим прави, ако може да седнем, да не седим, ако може да легнем и да не се опитваме да будуваме, ако може да поспим. Ето още идеи, които може да представляват интерес за теб:
• Хладен компрес:
Може да е от полза, тк маститът е съпроводен с възпалителен процес. Може да увиеш в плат счукан лед или замразени зеленчуци и да го държиш на засегнатото място, ако и колкото е комфортно.
• Лек топъл компрес:
Някои майки се чувстват добре и от много леко топъл компрес.
• При нужда може да се вземе противовъзпалително средство. Добра идея е да се съгласува с лекуващия лекар. Повечето противовъзпалителни са съвместими с кърменето.
• Добра храна и достатъчно течности.
• Масаж на гърдите с техниката "торба с топчета": може да хванеш гърдите си с пръсти и да си представиш, че са две торби с малки топчета вътре. Представи си, че разместваш топчетата с пръсти и по този начин може да масажираш гърдите. Идеята е да се разместят лимфните съдове в гърдите. Лимфата се отича най-добре, когато тялото се движи.
Ако не се влошават симптомите, може да се следва правилото "празна гърда и много почивка" през първите 24-48 часа от появата на симптомите. Ако не се подобряваш или се влоши състоянието ти, може да обмислиш консултация с лекар.

Надявам се скоро да се почувстваш по-добре. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при теб.
Виж целия пост
# 13
Здравейте, слава Богу вече съм добре, всичко отмина така, както се беше появило и се надявам да не се повтаря.  Praynig
Виж целия пост
# 14
Колко хубаво, че вече си добре. Пожелавам ти безпроблемно кърмене Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия