Православието като начин на живот-6

  • 60 672
  • 741
# 225
Според мен не всеки свещеник може да изповядва деца. То си има подход, а не да се приеме като рутинна работа. Да не говорим, че съм имал случай в друг град по време на изповед, аз на колене изповядвам, а ритуалчика (щото за мен това не е свещеник) си говореше по джиесема.

Моят изповедник провежда много лесно изповеди на деца. Провежда ги като разговор, като шеги, опитва се да насочи вниманието им сами да анализират нещата и да преценят, че е грях, но без да им налага неговото име.

Бил съм свидетел, в друга църква, как дете излиза разплакато от изповядването, щото видите ли поредния църковен ритуалчик го нахокал и даже го заплашил, че следващия път ще му зашие шамар. Ми идеше ми да влезна вътре в стаята и аз да му зашия шамара на тоя мухльо. Но се спрях, защото майката се закани, че ще занимава викария със случая (тогава викарий в София, беше сегашния Варненски митрополит Йоан).

Църковните ритуалчици, са по опасни от най -големите атеисти.
Виж целия пост
# 226
дядо хаджия, това което пишеш е страшно Sad. Нямам такива опасения, слава Богу много си ни е разумен свещеника. Просто детето не е готово, а нямам никакво намерение да го насилвам за нищо.

мама Барба, да са ни живи и здрави. С момчетата по принцип е по-сложничко Laughing.
Виж целия пост
# 227
дядо хаджия, това което пишеш е страшно Sad. Нямам такива опасения, слава Богу много си ни е разумен свещеника. Просто детето не е готово, а нямам никакво намерение да го насилвам за нищо.

мама Барба, да са ни живи и здрави. С момчетата по принцип е по-сложничко Laughing.

Ами само два такива случая имам при изповядване и ви ги описах. Слава Богу други не съм имал.
Виж целия пост
# 228
Добро утро в поредния работен ден Stop
Предлагам една интересна тематична статия за сутрешното кафенце:
https://opoznai.bg/view/tzarkva-sv-ekaterina
Гледам тази малка, сива, полувкопана в земята църква и си мисля с какъв силен дух са били нашите деди. Как са правели и невъзможното, само и само да построят поредния бастион на вярата в онези тежки времена!!!
Това е много добър пример за всички, които се опитват да следват христовата вяра по каноните.
Защото всички се водят християни, но тези, които постят са им трън в очите. И се почват едни подмятания: " Прекаленит светец и Богу не е драг!"
Но стига съм се жалвала и то още преди изгрев слънце Simple Smile
Хубав и успешен ден на всички Hug
Виж целия пост
# 229
stefanel, връщам се на твоя въпрос, защото много писах вчера, а така и не ти отговорих. Не чакам децата да ме питат. Аз инициирам четене на книжки, гледане на анимации, беседи, оцветяване на икони. Така както не чакам да ме питат за буквите и числата. Вадя занимателни игри с букви и числа и действаме. А да познават вярата за мен е по-важно от четене и смятане. Simple Smile

Виждам, че момиченцето ти е на 4 годинки. Да ти дам ли линкове с материали? Извинявай, ти сигурно ги знаеш, но все пак...

дядо хаджия, шок и ужас!!! Shocked

Честит празник! Света Екатерина. Колко много храна за размисъл дава житието й... Simple Smile
Виж целия пост
# 230
stefanel, връщам се на твоя въпрос, защото много писах вчера, а така и не ти отговорих. Не чакам децата да ме питат. Аз инициирам четене на книжки, гледане на анимации, беседи, оцветяване на икони. Така както не чакам да ме питат за буквите и числата. Вадя занимателни игри с букви и числа и действаме. А да познават вярата за мен е по-важно от четене и смятане. Simple Smile

Виждам, че момиченцето ти е на 4 годинки. Да ти дам ли линкове с материали? Извинявай, ти сигурно ги знаеш, но все пак...


С книжки определено ще ми е по-лесно,обаче до момента не съм открила детски православни книжки.Имаме само една за десетте Божи заповеди на Ангелина Жекова.Ако знаеш откъде могат да се закупят такива он лайн,ще съм ти благодарна  Simple Smile
Виж целия пост
# 231
Към 2000-ната (2002-2003-2004г.) безплатно раздаваха в училищата Библии, адаптирани за деца, с илюстрации, достъпен текст, който бързо се усвоява от деца. Сега, за съжаление, всичко е замряло, вече не се поемат подобни инициативи.
Та, съветът ми е да се потърси подобна Библия за деца, така, мисля, че ще е най-достъпно за децата да разберат.
Виж целия пост
# 232
Към 2000-ната (2002-2003-2004г.) безплатно раздаваха в училищата Библии, адаптирани за деца, с илюстрации, достъпен текст, който бързо се усвоява от деца. Сега, за съжаление, всичко е замряло, вече не се поемат подобни инициативи.
Та, съветът ми е да се потърси подобна Библия за деца, така, мисля, че ще е най-достъпно за децата да разберат.
Ние в момента четем такава Библия за деца купих я от нашата църква и е доста интересна. Ще видя кое е издателството и ще ти пиша ако проявяваш интерес тя е доста добре илюстрована.
Виж целия пост
# 233
Вероучение за деца, мон. Валентина Друмева:
http://www.sveta-gora-zograph.com/books/Verouchenie_Detsa/book.pdf

Сп. Камбанка:
http://www.sv-atanasii-varna.org/kambanka.php

Много материали за вероучение, може да се изгуби човек:
http://hristianche.ucoz.com/

Тази е за по-големи:
http://www.sveta-gora-zograph.com/books/Verouchenie_Detsa/book.pdf

Има и книжка за момченцата на сайта на Зографски манастир, но не я намирам сега.
Виж целия пост
# 234
Много е хубав и учебникът по вероучение, написан от Елин Пелин. http://www.omda.bg/public/biblioteka/verouchenie/sadarjanie.htm
Виж целия пост
# 235
Да.

Допълвам се с филмчета.
http://budiveren.com/index.php?option=com_content&view=categ … =57&Itemid=97

https://www.youtube.com/channel/UCReboHYWWIPZJ8f8q4egVaQ

http://www.kambankabg.com/services/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE/
Виж целия пост
# 236
Благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 237
И аз да ви питам нещо.Какво им казвате на децата,за да ги научите да се причастяват. Аз имам 5 годишен син ,но не му е интересно в Църквата.Неговата гледна точка е,че Църквата е само за жени(каква асоциация прави не знам).Като беше по-малък го водих с количката и спеше. Събуждах го за причастие.Харесваше нафората и виното,т.е причестяваше се,сам изявяваше желание.Но от както боледува по-често баща му (атеист е) не иска малкия да ходи на Църква,за да не се разболее.И съответно почти не е съгласен да ходи на Църква.Последния път го заведох преди 2 седмици и не искаше да влиза.Това ми се вижда нормално спрямо обстоятелствата, вече,но не знам  с какво да му събудя интереса.Това ми хареса с книжките и филмите.Не се бях сетила.
Една приятелка ми кза,че на нейното дете му казва за причастието,че е най-вкусната храна,а нейното дете и казва,че не е гладен контрира я.А моя не проявява интерес.
Може би много писах.
Виж целия пост
# 238
Няма по-силна молитва от майчината, молете се за децата си. Колкото пъти съм се обърнала с молитва към Пречистата ни Майчица толкова пъти ми е помагала.
И винаги говорете истината на децата - причастяваме се, не защото в Чашата е най-вкусната храна, а защото вземаме Христовата жертва в себе си и ставаме причастни с Него. За спасението на душите си. Трябва да им се обясни, че душите ни са безсмъртни, че имаме път (и то важен) след смъртта. Това са тежки въпроси и не е работа за един-два разговора. А и вашето детенце е малко за такива дискусии. Но все пак можете да му говорите за спасението ни и пряката му връзка с причастието. То само ще задава въпроси, ако успеете да провокирате интерес.
Не знам как ще се заинтригува дете като му се говорят неистини. Представете си, че на детето не му е вкусно съдържанието на чашата. Как ще го убедим след като вече веднъж сме го подвели?
А и децата имат много фин усет за лъжа. Поне моето винаги реагира негативно, когато някой се опита да го заблуди. Нормална реакция е да се отдръпне.
Виж целия пост
# 239
И аз да ви питам нещо.Какво им казвате на децата,за да ги научите да се причастяват. Аз имам 5 годишен син ,но не му е интересно в Църквата.Неговата гледна точка е,че Църквата е само за жени(каква асоциация прави не знам).Като беше по-малък го водих с количката и спеше. Събуждах го за причастие.Харесваше нафората и виното,т.е причестяваше се,сам изявяваше желание.Но от както боледува по-често баща му (атеист е) не иска малкия да ходи на Църква,за да не се разболее.И съответно почти не е съгласен да ходи на Църква.Последния път го заведох преди 2 седмици и не искаше да влиза.Това ми се вижда нормално спрямо обстоятелствата, вече,но не знам  с какво да му събудя интереса.Това ми хареса с книжките и филмите.Не се бях сетила.
Една приятелка ми кза,че на нейното дете му казва за причастието,че е най-вкусната храна,а нейното дете и казва,че не е гладен контрира я.А моя не проявява интерес.
Може би много писах.
За мен най-същественият проблем е,че с бащата сте на диаметрално различни позиции по толкова важен въпрос.Това не е добре за детето.Понеже е момче,той гледа баща си и му подражава-щом бащата не стъпва в църква и детето ще направи същото.Нормално е едно момче да подражава на баща си,ненормално би било да имитира противоположния пол.Според мен нищо не можеш да направиш,освен да се молиш за него и за мъжа си.Ако настояваш,ще отблъснеш детето още повече от църквата.Говорете с мъжа си сериозно и застанете на една позиция.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия