Университети в Германия и други държави с немски език 8

  • 96 906
  • 746
# 540
Май нещо не се разбрахме. Аз си представих, че само личното мнение е страница-две. 1-2 са предаване на текста, още 2-3 за описание и анализ на графиките, още 2-3 за тенденции по графиките, плюсове и минуси / разглеждане двете страни на темата и остават към 1-2 странички лично мнение.

Т.е. 8 от 10 страници (или 10 от 12) се базират на вече дадени статистики или статии и само 2 са смукане от пръстите, които съвсем сам си пишеш. Или пък не съм ви разбрала тотално, което е също напълно възможно.
Виж целия пост
# 541
Още едно сравнение, което не говори в полза на новия изпит от 2009 насам. По стария формат се смяташе всяка граматична, лексикална, правописна и пунктуационна грешка и се изчисляваше коефициент на грешка на 100 думи, който не трябваше да надхвърля определено число, за да се счита изпитът за взет. В момента  това не се прави. Оценяването става по таблица, където доста неясно, с думи, е формулирано, за какво постижение се дават 1,2 или 3 точки за граматика. Граматичните и други грешки не се поправят с червено от коректорите в Германия, а се чете текста и се преценява на око по таблица, дали са много или не. Това звучи абсурдно, но е факт. Все пак функцията на червения цвят не е да наказва някого или да го унижава, нашарвайки писмената му работа, а да се види реално, до каква степен той владее граматика и лексика и в крайна сметка да се изчисли общ брой грешки на база брой думи. Сега 24 точки на писмена работа може да има дете с нула грешки/ чисто теоретично, но не невъзможно, има и такива/ и дете с 20 грешки. Ами не е все едно.
Също така в сертификата не се вписва, с колко точно точки ученикът е взел В2 или С1.
В резултат на гореописаните промени, мотивацията клони към нула и от година на година общото ниво на подготовка спада. Целта е хартийката, сертификатът, но той в доста случаи не върши работа за съжаление, когато трябва да се доказват реални знания. Не искам това да звучи песимистично. Който си е учил преди, си учи и сега, но тези "екземпляри" Wink /без да звучи обидно/ стават все по-малко.
Виж целия пост
# 542
Май нещо не се разбрахме. Аз си представих, че само личното мнение е страница-две. 1-2 са предаване на текста, още 2-3 за описание и анализ на графиките, още 2-3 за тенденции по графиките, плюсове и минуси / разглеждане двете страни на темата и остават към 1-2 странички лично мнение.

Т.е. 8 от 10 страници (или 10 от 12) се базират на вече дадени статистики или статии и само 2 са смукане от пръстите, които съвсем сам си пишеш. Или пък не съм ви разбрала тотално, което е също напълно възможно.

Резюмето вече е почти 75 % от оригиналния текст и вече не се нарича Inhaltsangabe, което по принцип е една трета от оригиналния текст. Сега се цени подробното му предаване, без да се преписва, разбира се. Личното мнение е половин до една страница. Максимум. 2-3 страници за тенденции по графиките не са необходими, а само за Erörterung-a. След него идва личното мнение - половин до една страница. И всичко това  е много условно.  Както и задаването на брой думи е условно. Един пише 5 страници, друг 10 и двамата могат да изкарат 24 точки, важното е, какво са писали. Wink
Виж целия пост
# 543
Много добре сте обяснили всичко. Щерката обяснява от време на време, но заради малкия "дразнител" у дома, нямам свободни уши да я слушам внимателно.
DSD е едната част от проблема със справедливостта. Какво да кажем за различните изисквания за знания/оценки в различните училища. Някои училища са възприели политиката да дават високи дипломи, за да дадат по-висок шанс на децата за прием в добър университет и после вече системата, ако успее, да ги пресее. А тези, които дават относително повече знания за по-ниски дипломи, лишават децата от този шанс и нямат възможност дори да бъдат пресяти или се примиряват с второстепенни университети. Жалко е.
Виж целия пост
# 544
Това е жалко, наистина. Имаше го още преди 10 години, когато аз завършвах.

Според мен така или иначе, приемането с приемен изпит в университет е тъпа идея, освен за много желани специалности. Така или иначе, после 1/2 отпадат по канален ред, поне да им се даде шанс...
Виж целия пост
# 545
Винаги го е имало.. И все пак, не претендирам за общовалидност, но наблюденията ми сочат, че пак най-много отличници има  от училищата с претенции да са най-добри. Та много, много не са ги резнали по пътя към високата диплома.. Познавам доста деца от спряганите  за елитни училища в София, ми все са отличници, всеки почти стипендия получава. А дали реално са такива всички, това  е друга тема. А и успехът, специално за Германия, за която е темата, не е от съществено значение освен за няколко специалности. Освен това  специално за Германия не знам какво се влага в понятието престижни, съответно  второстепенни университети и преградите за някои деца заради успех. Тези дефиниции на мен повече ми пасват за английски и американски унита. Познавам деца с относително ниска на общия фон диплома, но следващи в спрягани за едни от най- реномираните немски университети. Познавам и такива с диплома 6,00, с призови места от олимпиади, с награди разни в среден курс за постижения, следващи в малки градчета и в съвсем не толкова популярни унита. Доводите за избор са били от всякакво естество - град, социален живот, цени, транспортни връзки с България, шансове за общежитие, наличие на братя/сестри/роднини в града и т.н...
Виж целия пост
# 546
Май нещо не се разбрахме. Аз си представих, че само личното мнение е страница-две. 1-2 са предаване на текста, още 2-3 за описание и анализ на графиките, още 2-3 за тенденции по графиките, плюсове и минуси / разглеждане двете страни на темата и остават към 1-2 странички лично мнение.

Т.е. 8 от 10 страници (или 10 от 12) се базират на вече дадени статистики или статии и само 2 са смукане от пръстите, които съвсем сам си пишеш. Или пък не съм ви разбрала тотално, което е също напълно възможно.
Не му разбирам много на формата, но дъщеря ми написа на собствения текст "за и против" около 10 стр. миналата година, графиките и резюмето отделно. Трябвало да има не знам си каква аргументационна верига, еди колко си аргумента "за" и "против", пък и пример за всеки аргумент, та доста ми се струва трудничко. 
Виж целия пост
# 547
Здравейте, тазо година съм 12 клас и както се подразбира е време за важни решения. Предните години не си давах много зор и поради тази причина дипломата няма да ми е въобще блестяща.. нещо от сорта на 5-5.2 ...
Искам да следвам IT в Германия. Уча немски от 8 клас, но след като имам вече сертефикат по английски бих искал на този език и да уча. Въпросът ми е дали има шанс някъде да ме приемат с такъв успех. Мога да тръгна на курсове по немски и да взема DAF разбира се.
Виж целия пост
# 548
До колкото знам за тези специалности приемат без значение на дипломата. Колкото желаещи толкова приемат. След това идва трудното
Виж целия пост
# 549
На някои места има местни квоти, примерно за смесените специалности "Информатика + нещо"  като Medieninformatik и Wirtschaftsinformatik. Но дори и тогава минималният успех, с който се влиза, е доста по-нисък от цитирания. Иначе и аз съм останала с впечатлението, че на повечето места с информатика няма никакви ограничения за успех. После обаче следва голяма резачка. Peace
Виж целия пост
# 550
С дипломата нямаш проблем, но бакалавърските програми са на немски. Захващане се с езика и съответно сертификат с минимум 4 на всеки един от модулите.
Виж целия пост
# 551
Здравейте, тазо година съм 12 клас и както се подразбира е време за важни решения. Предните години не си давах много зор и поради тази причина дипломата няма да ми е въобще блестяща.. нещо от сорта на 5-5.2 ...
Искам да следвам IT в Германия. Уча немски от 8 клас, но след като имам вече сертефикат по английски бих искал на този език и да уча. Въпросът ми е дали има шанс някъде да ме приемат с такъв успех. Мога да тръгна на курсове по немски и да взема DAF разбира се.
Освен немски наблегни и на математика! За тази специалност това са основните изисквания!
Виж целия пост
# 552
Благодаря за отговорите ви! Проблем е че не мисля, че ще имам възможността за толкова време да се подготвя за DAF и да го взема. Иначе с чудя между Агнлия (документите са ми готови само подаването остана) и Германия. Чудя се предимно заради дипломата ми, която за Великобритания е доста ниска и най-добрия вариянт ми се струва да започна в Германия с английски език или да пропусна една година и да се подготвя за DAF.
Виж целия пост
# 553
На английские е доста лимитиран изборът на бакалавърски програми и все пак има.
Например Computer science в университета в Ulm, Digital games в TH Köln, Digital Media в  Lüneburg и Information Engineering в Hamburg са свързани с програмиране. Peace
Виж целия пост
# 554
nikileo Защо не помислиш за езикова година в Германия? Така ще можеш да се подготвиш по-добре за DAF, а и ще напреднеш наистина с езика.
А за обучението на АЕ в Германия: Както е писала и русалка, изборът е ограничен, а така или иначе, ако учиш в Германия, ще трябва да го научиш немския.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия