Университети в Германия и други държави с немски език 8

  • 96 906
  • 746
# 135
Присъединявам се към молбата за препоръки при избор на немски мобилен оператор, а също и за немска банка за банкова сметка.
Виж целия пост
# 136
Моята дъщеря ползва карта от Лидъл , бяха и я препоръчали , без договор мисля че ми казваше цена около 7-8 Е на месец с включени минути и интернет. Каза ми, че и стигат все още си я ползва. Но за нея / а може би и за други/ задължително трябва да имаш банкова сметка и както тя казва даваш "пълномощно" да си теглят парите директно от сметката . Тази карта е от рода на нашия bob. За банка бяха и казали най-близката и най удобната и тя и така и направи банката до общежитието. До колкото ми е казвала всички студенти са освободени от банкови такси. / Може и да не е така не съм сигурна/
Виж целия пост
# 137
vale3000 Тук не ми стана много ясно:
Цитат
Приемат плащане на семестъра по бг банкова сметка едновременно с изпращането на документите.При нас,след като се запише,в рамките на две седмици дъщеря ми ще получи писмо с указания за внасянето на семестриалната такса и чак тогава ще можем да я платим.
Кога се плаща семестриалната такса - преди или след записването? За нас е изключително важно, защото ще се записва, живот и здраве, на място и се чудихме дали при записването искат сумата да е постъпила по сметката на унито. Дали може в брой при записването да се внесе таксата?

Много ще радвам на включване и от родителите на другите студенти от Аахен  bouquet
Виж целия пост
# 138
Ясмина, плащането при нас ще стане 1 - 2 седмици след записването,като получим писмото от унито ,че е записана ,с указания за плащане. При разговора по телефона са й казали ,че плащане на място не може да стане.За другите специалности в Аахен срока за записване е септември месец,така че те си спестяват едно пътуване.
Виж целия пост
# 139
Ясмина,

при мен таксата се внасяше само по банков път, не можеше в брой (Уни Карлсруе). Доколкото си спомням, първо отидох при секретарката и ми дадоха купчината хартия за попълване + банковата сметка, отидох до банката, в която е сметката на унито, внесох парите на каса в брой (тук имаше към 6-10 евро такса, но тогава още нямах немска сметка и нямаше друг начин - всички касови операции не ви ги препоръчвам, ако има как да ги избегнете в банките) и вече ден-два по-късно, когато унито получи парите, беше фактическото записване.
Инфо, ако искате да спестите някой лев от банкови такси: От една банка ме върнаха и ми казаха да ида в банката, в която е сметката на унито, защото те биха ми взели много висока такса за касова операция. Т.е. търсете банката на унито, според онази служителка, там ще има най-ниски цени на каса. В момента, в който си направи немска сметка, вече всичко може онлайн, но за тези 2-3 дни преди откриването, е така.

За предплатена карта, търсете такава в мрежата на о2, те са най-евтини, лидл предлагат такава.
Иначе аз имам договор за 10 евро с 500мб интернет и 200 минути към всички мрежи, май и смс-и имаше, но тях не ги ползвам. Договорът се приключва месец за месец, т.е. с месец предизвестие. Не бих използвала предплатени при това положение, ако наистина са 7-8 евро на месец.
Виж целия пост
# 140

За предплатена карта, търсете такава в мрежата на о2, те са най-евтини, лидл предлагат такава.
Иначе аз имам договор за 10 евро с 500мб интернет и 200 минути към всички мрежи, май и смс-и имаше, но тях не ги ползвам. Договорът се приключва месец за месец, т.е. с месец предизвестие. Не бих използвала предплатени при това положение, ако наистина са 7-8 евро на месец.
За съжаление ние сега няма как да сключим договор,защото нямаме още банкова сметка.Затова единствения вариант е предплатена карта.

Виж целия пост
# 141
Да, о2 без банкова сметка не дават договор.

Но поръчайте картата предварително (ако има къде или на кого), защото май четох на сайта на лидл, че са спрели продажбата на сим карти в магазините (а и в два лидъла ходих и нямаше). Исках през юни да купя за нашите да имат интернет тук, че бяха на посещение. Трябва около седмица да си предвидите, за да дойде картата. После което не изговориш от вкараната сума, ти се връща по зададена банкова сметка. Или може да си държиш картата за гости, както аз щях да направя. Няма срок на валидност и се изисква минимална сума по картата 1 цент или 10 цента, не помня точно, абе - да не е в минус (нз може ли в Германия да иде картата на минус). И вече като я имаш у вас, който гост желае, може да си я зареди с пари и да си я ползва тук.

Алди също имаха преди такива карти, но не съм чувала напоследък да се ползват, сигурно или вече ги няма, или са по-скъпи.
Виж целия пост
# 142
Като хинт - някои фирми, които изпращат деца на летни езикови ваканции, освен другото им дават и карти за съответната страна.
У дома се търкаля една Lebara неразпечатана от миналата година - малката щерка ходи в Берлин по линията на Интеграл, но ползва друга немска карта и тази си стои, има едно евро кредит и си я зареждаш с ваучер от супера... дори не я взе, а й беше предоставена от Интеграл в пакета, който те дават на всички деца, заминаващи на езиков лагер.
Питайте там, ако още включват и телефонна карта към пакета, може и да имат някоя останала карта ако сте на зор...
Виж целия пост
# 143
Да, о2 без банкова сметка не дават договор.

Но поръчайте картата предварително (ако има къде или на кого), защото май четох на сайта на лидл, че са спрели продажбата на сим карти в магазините (а и в два лидъла ходих и нямаше). Исках през юни да купя за нашите да имат интернет тук, че бяха на посещение. Трябва около седмица да си предвидите, за да дойде картата. После което не изговориш от вкараната сума, ти се връща по зададена банкова сметка. Или може да си държиш картата за гости, както аз щях да направя. Няма срок на валидност и се изисква минимална сума по картата 1 цент или 10 цента, не помня точно, абе - да не е в минус (нз може ли в Германия да иде картата на минус). И вече като я имаш у вас, който гост желае, може да си я зареди с пари и да си я ползва тук.
StefanB,благодаря за информацията.Ще звънна в Интеграл.


Алди също имаха преди такива карти, но не съм чувала напоследък да се ползват, сигурно или вече ги няма, или са по-скъпи.
Ох,това е много лошо.Ние разчитахме ,че дъщеря ми още като пристигне може да си вземе такава карта.
Има ли в Германия интернет клубове,т.е места където срещу заплащане да ползва интернет?
Виж целия пост
# 144
Да, о2 без банкова сметка не дават договор.

Но поръчайте картата предварително (ако има къде или на кого), защото май четох на сайта на лидл, че са спрели продажбата на сим карти в магазините (а и в два лидъла ходих и нямаше). Исках през юни да купя за нашите да имат интернет тук, че бяха на посещение. Трябва около седмица да си предвидите, за да дойде картата. После което не изговориш от вкараната сума, ти се връща по зададена банкова сметка. Или може да си държиш картата за гости, както аз щях да направя. Няма срок на валидност и се изисква минимална сума по картата 1 цент или 10 цента, не помня точно, абе - да не е в минус (нз може ли в Германия да иде картата на минус). И вече като я имаш у вас, който гост желае, може да си я зареди с пари и да си я ползва тук.


Алди също имаха преди такива карти, но не съм чувала напоследък да се ползват, сигурно или вече ги няма, или са по-скъпи.
Ох,това е много лошо.Ние разчитахме ,че дъщеря ми още като пристигне може да си вземе такава карта.
Има ли в Германия интернет клубове,т.е места където срещу заплащане да ползва интернет?
StefanB,благодаря за информацията.Ще звънна в Интеграл.
Виж целия пост
# 145
Предполагам,че има Wi-Fi зони в града.
Виж целия пост
# 146
Със сигурност в паркове, градинки, в по-големи кафета, ресторанти ще има. Но българите и румънците сме разглезени с качествен нет, там не е такъв...ама въобще... Много рядко съм попадал на сносен публичен, поне в Мюнхен, говоря за безжичен WiFi, иначе ако е през карта вече зависи от сервиза/клетката на доставчика/оператора.
Виж целия пост
# 147
Няма интернет клубове, в смисъл не разчитайте на това. Наистина в Мюнхен безплатен читав интернет и аз не съм открила. Прие се преди месец и нещо нов закон тук, надявам се да се подобри ситуацията, ама да не навлизам в детайли.

Вале3000, писах ти на лично, нз дали си го видяла.
Виж целия пост
# 148
Алди още си имат картите. Малките ми дъщери, докато гостуваха на кака си, са се обзавели с такива. Днес се прибират и мога да разпитам каква е цената, но имам спомени за символична. И определено не се изисква банкова сметка. С такава карта беше девойката ми миналата година, сега те са били с такива през последния месец и нещо.
Виж целия пост
# 149
Здравейте!

Помня, че някой беше правил резюме на това, какво трябва да се свърши при пристигането. Ама не се сещам кой беше. Ч newsm78

Сега се чудя, какво следва- пратихме документите за записване, платихме таксата. Но не знам оттук нататък ние ли чакаме, те нас ли? Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия