Университети в Германия и други държави с немски език 8

  • 96 906
  • 746
# 150
Да споделя моят опит за Аахен. Днес записахме студента в уни. Записването отнема около 10-15мин. Проверяват документи и т.н.Плащането на таксата направихме в sparkasse / там е сметката на уни/ , като ни взех 6Е такса за това, че плащаме в брой. Карта купихме на vodafone 10E, включени 200мин / смс и 750M net. Картата ни я активираха веднага. Може да си я зареждате online.  Не изисква договор.
Виж целия пост
# 151
Да споделя моят опит за Аахен. Днес записахме студента в уни. Записването отнема около 10-15мин. Проверяват документи и т.н.Плащането на таксата направихме в sparkasse / там е сметката на уни/ , като ни взех 6Е такса за това, че плащаме в брой. Карта купихме на vodafone 10E, включени 200мин / смс и 750M net. Картата ни я активираха веднага. Може да си я зареждате online.  Не изисква договор.
Оttuktam,благодаря за ценната информация. bouquet Откъде купихте картата на водафон?
Имаше ли много хора при записването и предварително ли си запазихте час? Дъщеря ми,когато е разговаряла със канцеларията са й казали,че с 5мин да закъснение за уговорения час,няма да може да се запише  Shocked Затова отиваме без насрочен час по тяхна препоръка(ще чака )
Предполагам,че сте друга специалност,не медицина,тъй като очевидно има разлика при записването за специалности с ограничен прием.Ние трябва да чакаме писмо ,за да платим семестъра(така ни казаха от унито).Все пак ,за всеки случай ще дам на дъщеря си пари в брой .
Виж целия пост
# 152
Здравейте дами, Hug

Най-сетне след дъъъълго колебание  Уни Берлин или Уни Вийн  моето момиче реши да е Виена.
!00 пъти си променя мнението, претегляхме дружно плюсове и минуси и в крайна сметка - тя е сигурна в избора си, а аз не чак толкова.  Rolling Eyes
Но решението си е нейно и е важно тя да се чувства добре.

Сега сме на етап издаване на ЕЗОК и търсене на общежитие , квартира във Виена.
В темата няма много майки на студенти там  да споделят опит, но на пръв поглед ми се струва трудна задача. Като за начало наемите са далеч по-високи от тези, за които вие говорите. *(Мама Жени, 200 евро е мираж за нас...).
Ако можете да ми помогнете с насоки къде и как да търся, ще съм много благодарна.  Peace
Виж целия пост
# 153
Сега сме на етап издаване на ЕЗОК и търсене на общежитие , квартира във Виена.
В темата няма много майки на студенти там  да споделят опит, но на пръв поглед ми се струва трудна задача. Като за начало наемите са далеч по-високи от тези, за които вие говорите. *(Мама Жени, 200 евро е мираж за нас...).
Ако можете да ми помогнете с насоки къде и как да търся, ще съм ного благодарна.  Peace
трудна задача е и действително цените са доста по-високи

това може и да сте го намерили вече, но все пак го давам, като отправна точка

http://www.bgmedia.at/index.php/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D … %B0/studentenheim

http://www.bgmedia.at/index.php?option=com_content&view=arti … 141&Itemid=87
Виж целия пост
# 154
трудна задача е и действително цените са доста по-високи

това може и да сте го намерили вече, но все пак го давам, като отправна точка

http://www.bgmedia.at/index.php/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D … %B0/studentenheim

http://www.bgmedia.at/index.php?option=com_content&view=arti … 141&Itemid=87

pergola, благодаря  bouquet

Много полезна информация даде, особено втория линк.
Чудесен оринтир е като за начало. Peace

Чудя се, дали всичко това, което коментирате(банкова сметка , предплатена карта и др.), важи и за Австрия.
Виж целия пост
# 155
Меденка,

http://uniconsult.bg/upl_doc/wh%20wien%202013.pdf

Тук са обяснени основните стъпки при търсене на общежитие във Виена и са дадени в таблица всичките налични с броя стаи в тях и с размера на наема. От това, което виждам, той не е по-висок (или е с малко) от този на общежитията в някои градове в Бавария примерно.

Аз бих ги почнала наред по списъка, отварям сайта на всяко, чета инфото и пиша mail/пускам Bewerbung, ако съответно срокът не е минал. Доста са, все от някъде може нещо да се усмихне.
Виж целия пост
# 156
Меденка,

няма как да не важат нещата. И банкова сметка ти трябва, и телефон/интернет, и там плащат някаква такса за ТВ, но нз дали студентите дължат. Общо взето основните неща няма как да са други, просто в тази тема малко хора ще могат да помогнат с конкретни съвети за банки, договори, наеми и т.н., предполагам.
Виж целия пост
# 157
Just...a womanномера на документа и входящият номер са едно и също нещо Peace
 Hug Хубаво е ,когато нещата се нареждат и родители и младежи са по-спокойни.Приятна почивка и весело лято!

Благодаря! Hug

Меденка честито на твоето момиче! bouquet
Чета че във ФБ групата се задават доста въпроси.Основно са за Германия,но нищо не пречи и за Австрия да се попита,дори мисля че имаше конкретно питане за Виена.
Виж целия пост
# 158
Като първи стъпки там, аз съм си отбелязала
- настаняване в общежитието
- адресна регистрация в кметството
- откриване на сметка в банката
- купуване на карта за транспорт
- купуване на моб. карта
Нашето записване в унито е по пощата, чакаме да получим обратно документите
Виж целия пост
# 159
По въпроса за моб. телефони - Моите деца ползват Aldi Talk - предплатена карта за 10 евро.
Преди бяха на друг оператор и се прехвърлиха. Дори и ние се сдобихме с такава карта и говорим безплатно неограничено /когато те се обаждат/. Разговорите от Германия към номера на Aldi в ЕС са безплатни и без роуминг.
Виж целия пост
# 160
- купуване на карта за транспорт
Студентите не получават ли карта за транспорта при записването?
Виж целия пост
# 161
- купуване на карта за транспорт
Студентите не получават ли карта за транспорта при записването?
Учебната година (респективно и семестър -тикет)  е от октомври месец за студенти първи семестър, вероятно става дума за по-ранен период.
Виж целия пост
# 162
Ясмина, да, в Северен рейн- Вестфалия  (нали бяхте за ААхен) студентското удостоверение (семестриалният билет) дава право на безплатно ползване на транспорта в провинцията.  Или поне така беше преди 2 години със сигурност.
Зная го покрай ноята вече завършила студентка в Маастрихт, която ми е казвала, че в Северна Германия е по-изгодно за чужденци с транспорта отколкото в Холандия,  холандците са по-стиснати и това важи само за холандските студенти, чужденците са само с намаление, но пак плащат.
Виж целия пост
# 163
Билета в NRW е много много щедър - безплатен транспорт в цялата провинция - Дюселдорф, Есен, Кьолн, Бон, Леверкузен за студента, а през седмицата след 18 ч и събота и неделя може да взема още някой със себе си . Особено мама като отиде на гости, започва едно велико пътуване Simple Smile
Виж целия пост
# 164
Здравейте дами, Hug

Най-сетне след дъъъълго колебание  Уни Берлин или Уни Вийн  моето момиче реши да е Виена.
!00 пъти си променя мнението, претегляхме дружно плюсове и минуси и в крайна сметка - тя е сигурна в избора си, а аз не чак толкова.  Rolling Eyes
Но решението си е нейно и е важно тя да се чувства добре.

Сега сме на етап издаване на ЕЗОК и търсене на общежитие , квартира във Виена.
В темата няма много майки на студенти там  да споделят опит, но на пръв поглед ми се струва трудна задача. Като за начало наемите са далеч по-високи от тези, за които вие говорите. *(Мама Жени, 200 евро е мираж за нас...).
Ако можете да ми помогнете с насоки къде и как да търся, ще съм много благодарна.  Peace


Здравейте, "колежке"
моята дъщеря се записа в Уни Виена преди месец. Тя подаде документи за общежитие още през януари в няколко фирми и през март започнаха да пристигат първите оферти. В края на краищата капарирахме общежитие в 20 бецирг (бецирк?). Цената е супер като за Виена - 280 евро за самостоятелна стая (трудно-постижимо). Дели банята с още едно момиче и кухня с още 5-6.
За разлика от Германия тук не се налага да се записвате в никоя здравна каса.
Ще се радвам много да поддържаме връзка и да обменяме инфо по всевъзможни теми.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия