Последните пет книги, които прочетох #3

  • 167 450
  • 649
# 645
Има книги на хора оцелели от концлагерите. Ако на някого му се чете разказ от първо лице, препоръчвам Виктор Франкъл и Едит Егер.
+ 1
Но и за Библиотерката от Аушвиц не мисля, че е пропаганда и недостоверна. Бих казала, че е достоен представител на темата за Холокоста. Стилът на Егер на мен лично ми допада най-много.
Виж целия пост
# 646
Да, от всичко което прочетох за Аушвиц,  Изборът на Егер, за мен е 5/5.
Препоръчвам я, защото не толкова е наблегнато на живота в концлагера, колкото на силата на духа и как ние правим избор, дали да тънем в кошмарното минало или да се изправим срещу повратностите на живота. Тая жена е имала невероятен дух и сила.
Виж целия пост
# 647
Може всеки да си има мнение и усещане за дадена книга, нали? За мен тази, сред всичко прочетено по темата, е недостоверна; не ме впечатли, не ме трогна, не ме разплака. Толкова. Разбира се, че ще се е харесала на останалата половина от читателите, винаги има едни, които харесват, и други, които не. Голяма дискусия.
Виж целия пост
# 648
Парфюмеристката от Париж, Алка Джоши **
Поканените, Дженифър Макмеън **
Бедни хора, Фьодор М. Достоевски *
Малки неща като тези, Клер Киган ***
Три светлини, Клер Киган ***
Виж целия пост
# 649
1. Затворникът на Рая- Карлос Руис Сафон 5/5 Абсолютно приковаваща към страниците си книга! Третата от тетралогията, явяваща се като звеното, ядрото, спояващо историята. Въпреки това, възелът стои здраво заплетен и читателят продължава да тръпне от вълнение какво предстои, защото тази част не дава никакви отговори, а задава още въпроси. Майсторски разказ, класически изказ, прекрасна атмосфера, чудесни образи- брилянтно!

2. Сребърният път- Стина Джаксън 3/5 Докато четях книгата, имах чувството, че вече съм я чела. Вероятно защото съм чела Пустош на същия автор. Същата монотонност, депресивни описания на пейзажа, безнадеждност у героите, същото бавно, клонящо към никакво, действие. Финалът ми беше ясен още от средата на книгата, ключови детайли го подсказват лесно.

3. Галерия на шепота- Фиона Дейвис 4/5 Ако финалът не беше така претупан, сигурно можех да я оценя по- високо. Хареса ми атмосферата- 20те и 70-те години; харесаха ми двата основни женски образа- силни и независими жени, борещи се хем за оцеляване, хем за признание. Хареса ми как двете истории се събират в един момент и завършват заедно. Светът на хората на изкуството е интересен с техните терзания, търсения и поглед.

4. Монетата- Гергана Лаптева 3/5 Добър замисъл, слабо изпълнение. Героинята е самовлюбена, инати се, не приема чужда гледна точка, не иска да прости грехове, които реално са само плод на нейната самовлюбеност и егоизъм. Не харесвам такива образи, колкото и да се опитва авторът да ни убеди, че това е една силна и успяла жена, отрицателните й черти накланят везната.
Да се покаже добре подготвен, авторът изпада в дълги и скучни исторически отклонения, преписани от документите които е ползвал. Като добавиш и напъните да оригиналничи с психологически анализи на чувствата на всеки герой, философски поглед и притчи, съвсем излиза от границите на един хубав стегнат роман, какъвто е можело да се получи.

5. Специални връзки- Дъглас Кенеди 5/5 Блестящ съдебен трилър! Интересен, обсебващ, не спираш да четеш, докато не свърши. В типичния за автора ненатоварващ стил, книгата засяга важни и не толкова експлоатирани теми като промените в живота на жената, когато забременее, тежката следродилна депресия, нуждата от подкрепа, предразсъдъците на обществото към проблемите на една майка. Много ми хареса! Учудващо докъде може да стигне човек в борбата си- една майка, за да върне сина си, една жена, за да получи дете, един мъж, за да уреди живота си...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия