Как влияе икономиката на страната за храненето на хората?

  • 83 885
  • 1 327
# 15
Предвид дрехите и колите им, със сигурност не са били с ниски доходи. Когато преди няколко години бях в Германия, имах абсолютно същите наблюдения.

Мъжът ми е живял в Англия, а и сега имаме приятели там. И той, и те казват, че масата се тъпчат с боклуци. Предвид официалните данни за англичаните и затлъстяването, не се изненадвам.

Всъщност в целия ЕС затлъстяването и консумирането на все повече вредни храни е проблем, който се разраства и води до ужасни последствия. Защо си мислите, че България трябва да е изключение  Thinking
Виж целия пост
# 16
 Общо взето все по-дебели и бедни ще ставаме.
В интерес на истината немците не са затлъстяла нация все още.
И за съжаление моите лични наблюдения са такива, че болестно затлъстелите са или много младите, или много бедните. За Германия говоря.
Виж целия пост
# 17
Да додам за немците, но Хърватска, изключая някакви единични хотели може би, е лоу кост дестинация за немско говорящите, с всички последици от това.
Моите наблюдения са същите, в богатите държави храната има по малък относителен дял сред разходите на хората, но и проблемите с теглото са в повечето случаи социално обусловени. Колкото по бедни и необразовани, толкова по лошо се хранят. Било поради липса на време, поради липса на пари, или поради липса на знания, мотивация или поглед в бъдещето.
Виж целия пост
# 18
От страните, в които съм била, в тези с нисък стандарт храната е била най-вкусна. Най-вече това важи за ембарговите държави. То има и обяснение, де. Но не съм сигурна дали защото моят стандарт там е бил висок и съм си позволявала най-качественото или е по принцип.
И все пак е странно да се търси зависимост между икономика и качество на храната. От 1 страна високите доходи позволяват избор - био мио и други.  Но от друга, самата икономика, за да е силна трябва да се индустриализира. И кръгът се завърта.

ПП стандартът на живот в Хърватска не е много по-висок от българския.
Виж целия пост
# 19
Не мисля, че е въпрос на стандарт на страната. Затлъстяването е вследствие от храненето с боклуци и обездвижването. Ако седя по цял ден на дивана и се тъпча с пица, снаксове и пия газирани напитки, неминуемо ще се превърна в дебела лоена топка.
Виж целия пост
# 20
Англичаните водят по затлъстяване в Европа. Ние тук има още много хляб да изядем докато ги стигнем. Проблемът е комплексен и изобщо не касае само бедните комшии на западняците, напротив.
Виж целия пост
# 21
Не мисля, че е въпрос на стандарт на страната. Затлъстяването е вследствие от храненето с боклуци и обездвижването. Ако седя по цял ден на дивана и се тъпча с пица, снаксове и пия газирани напитки, неминуемо ще се превърна в дебела лоена топка.
Е, ти откри топлата вода:))))
Пробвай да потърсиш в гугъл what families eat around the world, интересен проект е. Не може да не забележиш зависимостта между храната и стандарта. Също така доколко равномерно разпределено е богатството между хората вътре в страната.
Виж целия пост
# 22
Гледала съм го. И защо мислиш, че тези семейства, които са на снимките са представителна извадка на цялата нация? Точно пък американското семейство - пиците и газираните напитки, пакетираните шоколадови неща, снаксовете и от страни семейството, слабички и финни. Да бе, да  ooooh!
Виж целия пост
# 23
Продължителността на живот не се определя само от храната, да. Но до голяма степен качеството му зависи от нея. Сега живеем по - дълго, но по - лошо и сме много по - болни от преди. Освен това тепърва ще се виждат последиците от индустриализацията.
Не знам къде са тия малки градове дето хората си отглеждали сами храната. Аз съм от малък, но все пак областен град, а от 10 години живеят в друг, сравнително по - голям. В нито един от двата нямам познати, които си отглеждат храна...

Искам да си купя истинско месо (не индустриално отгледано) в Русе - няма от къде. Има един - два магазина, които уж предлагат, но е много бедно и редовно няма...ето имам парите, откъде да си намеря месо, нетъпкано с антибиотоици, хормони, стероиди и т.н.?
Преди години хората са нямали пари за "БИО" храна, но пък са си я гледали в двора и всичката е била био. Това имам предвид, че колкото повече напредва и се развива икономически една нация, толкова по - лошо се храни...
Виж целия пост
# 24
Човече, тук никой не соли месото, питките са с минимално количество сол, а при подобна обработка на месото мазнината изтича. Единствената добавена сол е от някакъв сос. За седенето на месото също не съм съгласна, защото то е винаги под висока температура...
Не знам при вас, аз за тук говоря. И за да има натровени хора явно не е ок.
Виж целия пост
# 25
Преди години хората са нямали пари за "БИО" храна, но пък са си я гледали в двора и всичката е била био. Това имам предвид, че колкото повече напредва и се развива икономически една нация, толкова по - лошо се храни...

Аз си мисля, че доста се идеализира "едно време". Ако говорим за преди създаването на торове, пестициди, антибиотици - може да е било био, но и глад е имало често. Я ти умре животното или нещо ти изяде засаденото, полагал се е адски физически труд срещу малки и несигурни добиви.

През комунизма пък яко се тореше и пръскаше, крадяха се и от ТКЗС-тата торове за лични градини и кой разбира колко да сложи, кой не разбира. Просто не се знаеше какво се яде.

Сега пък нова страница обърнахме - ако може хем да е био, хем в достатъчни количества и на достъпни цени - ми засега не може. Ако може всички да живеем до 120 години в идеално здраве, да сме вечно млади, с ума си и красиви - и това не може. Ненаситност човешка.
Виж целия пост
# 26
Хранително натравяне навсякъде може да се случи. Нямам спомен да е имало хиляди натровени в България, а по същия начин се приготвят дюнерите. Може и да ги правят със силно осолено месо, но и в българия съм виждала какпросто ги нанизват без нищо да им правят.

За затлъстяването, че е тенденция е, но наистина смятам, че е по-рядко срещано при хора от средния и над него доход, които вървят и с по-високо образование.
Виж целия пост
# 27
Политиката на страната е според мен решаващият фактор, който обосновава и хранителната култура. Тук във Франция, всяка хранителна реклама трябва по закон да включва специфично съобщение : минимум 5вида плодове и зеленчуци на ден+ спорт + здравословно хранене. Този принцип се спазва и във всички детски учреждения, в следствие на което моите деца, а и децата на много мои познати, обикновено предпочитат зелен фасул пред пържени картофи и салата пред хамбургер. Съпругът ми, като виден представител на стара френска фамилия, изобщо не помирисва джънк фууд. Да се купи готова храна за гости или торта за рожден ден е проява на лош вкус - приготвянето на хубава храна е част от самия процес на хранене и от взаимоотношенията, които го съпътстват (и двамата работим много, а и децата ни са още малки, но...се готви всяка вечер, обаче всички заедно  Sunglasses. В БГ няма никаква политика в тази насока, а плодовете и зеленчуците са достъпни за всички. Но... все още има хора които смятат дюнера за здравословна храна...
Виж целия пост
# 28
Предвид нарастването на човешката популация и намаляването на ресурсите, някой светъл ден нашите праправнуци ще зобят само скакалци  Mr. Green

витамин, Франция е едно приятно изключение от общото европейско затлъстяване. Не гледам кристалната топка, а официалните данни.
Виж целия пост
# 29
Рзбира се, Таис. Това, което се опитвам да кажа е, че политиката на страната целенасочено се бори срещу затлъстяването.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия