Проблеми с ученето, или какво знаем за дислексията! - 6

  • 91 210
  • 748
# 540
Потърсете разкази. Може и да стигате донякъде и да я карате да измисля сама края.
Виж целия пост
# 541
Избирай книги с леко жълти страници, по- едър шрифт, по- голямо междуредие, безсерифен шрифт( това трудно се намира). И не на последно място интересни за детето. Например, Том Сойер навремето ми беше любима, но моето дете не я иска, прочете 3 реда и спира, чак на другия ден пак я отваря. И за други така, хеле пък тези от списъка, Ян Бибиян, и аз не искам да чета.. Но виж поредицата за Лили чудото е друга работа. Тях си ги чете с желание.
Виж целия пост
# 542
Какъв е този безсерифен шрифт?
От първите дни на юни чете "Хайди". Остават й около 50 страници, т.е прочела е 80% от книгата. Книгата се чете много леко, увлекателна е, ама на нея не й се чете. Днес призна, че казва, че е уморена, не защото наистина се измаря на две страници, а защото няма желание. Предлагам й да си избере каквото й е интересно - не ще. Иначе , ако я пусна в книжарница иска да й се купуват книги, но не и да ги чете. А като по-малка много обичаше да й чета. Обожава Пипи, знае филмчето на изуст, но така и не прочете книгата до край. Речникът й е беден, понякога се изумявам какви елементарни думи иска да й обяснявам какво значат. Това със сигурност е натоварващо за нея, но как ще си обогати речника и ще научи да разказва, ако не чете?
Виж целия пост
# 543
Защо не пробвате с някакви по-кратки истории - “Приказки по телефона” или дори вицове. Ако не й хареса спира до стедата и продължава със следващото. Може и някакви задачки ако й харесват с думи.
Виж целия пост
# 544
Има и такива книги доста - същата работа, като чуе за четене и започва да хленчи и да гледа как да се измъкне. И все повтаря, че не обича да чете, че не й е интересно. А по-рано много обичаше аз да й чета.
Виж целия пост
# 545
Серифен шрифт е този, който има допълнителна чертичка по краищата. Повечето са такива. Но са по- красиви. Тя затруднява четенето при хора с проблеми, особено дислексици.  За нас другите не е проблем. На моето дете например още във втори клас госпожата започна да дава тестове на тях, после и за целия клас. Вердана е такъв, таймс ню роман не е, но пък масово се ползва навсякъде.
Хайди е интересна, но е дълга. Трябва ти нещо кратко. Разкази бяха предложени, добра идея е. Басни също става, но и от тях не всички. Има един издание "52 приказки с поука" май така се казваше, не съм вкъщи, голям формат, само по една страничка е всяко. Споменатата "Лили чудото",  интересна поредица, има я по библиотеки.
Виж целия пост
# 546
Имаме една книжка от Лили Чудото, ще пробвам и другите.
Басни не са за нея, няма да ги разбере изобщо, да не говорим за стила им на изразяване. Лъчи приема всичко буквално, за поука от басните трябва разбиране, разсъждение... Подариха й Пърси Джаксън, а класната й подари Сърце на Едмондо де Амичис. Нито Пърси я заинтригува на този етап, нито Сърце е подходяща за нея, тя е доста тромава книга. Има много книги с приказки, но не посяга и към тях.
Лукчо и Ян Бибиян ги имам драматизирани на плоча и ще й ги пусна, че са в списъка на госпожата, поне да ги изслуша. Малкият принц - също.
Виж целия пост
# 547
Всъщност, "Сърце" не е тромава, съставена е от различни истории, затова привидно няма действие, не сюжетът е обединяващ елемент.
Пробвайте с "Малкия Никола", ама не бебешките издания, дето са майка си и баща си за 5 страници. 😁
Виж целия пост
# 548
Мама Ру, и моето дете нямаше желание за четене. Кратките разказчета са добри при нежелаещи според мен защото виждат края на историята и така могат да се увлекат да я прочетат. Дългото чисто психологически също ги плаши. Малкия Никола също са много добри. Навремето моето четеше и едни малки книжчици за Мечо Пух, имаше едни мечета Баренстайн. Те са по- детски, но нали целта е да заобича четенето.
Виж целия пост
# 549
Голямата навремето влачеше до втори клас само някакви тъпи комикси на Уинкс. Вреше ми ....то от яд, ама щом четеше, си хапех бузите отвътре  и мълчах. После се отпуши на фентъзи, та мирясах.
Виж целия пост
# 550
Сещам се и друго за шрифтовете. Миналата година когато госпожата даваше тестове по четене с разбиране, вземаше някакви готови. На Таймс Ню роман, 12 бяха написани текстчетата.  Моето дете се справяше зле. Сякаш не разбира какво я питат във въпросите. А елементарни въпроси, на които може да отговори. Тя просто не четяла текста, трудно и било, всичко било размазано, не виждала отделните букви и затова не се и мъчела да прочете. И тогава пробвахме с госпожата безсерифен шрифт. Разликата веднага пролича.
Виж целия пост
# 551
Има един шрифт Adys, българска разработка, специално за дислектици. Обръщах всякакви тестове на голямата на него, по-удобен беше.
Виж целия пост
# 552
Само да кажа,че от Лили Чудото няколко са с едър и хубав шрифт -ако ви интересува утре мога да проверя кои от нашите са такива.
Иначе идеята за комикси не е лоша-пробвайте-работи при нечетящи деца.
На изд Фют има едни енциклопедии с капачета-точно за деца в начална степен са-има на всякакви теми.
Виж целия пост
# 553
Благодаря. Технически чете доста добре, проблемът е, че не й се чете. Четенето не я увлича. И вечният въпрос е "Защо трябва да чета?".
И аз съм хвърлила око на комиксите. Пробвах и с енциклопедия, но всичко е на сила. Иска ми се да заобича четенето.
Виж целия пост
# 554
Ако следи някой влогър, може да се закачи за негова книга. Малката така изгълта книгите на Стан (от втората не схвана много, но прилежно я довърши), на двамата от Айде Бг, на Изабел и Стефи  (колкото и да не я впечатлиха). Като я увлече нещо - чете, иначе е зорно.
Кака й е дислектичка, стартира по-късно с Ерагон и Хари Потър, не е минала самостоятелно през приказки и стандартните детски, сега, на 20+, ги чете. За сметка на това мелеше почти безразборно по-сериозни книги. В пети клас прочете "Оризовата майка" и до "Човек на име Уве" й беше една от любимите, а тя е много тежка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия