Рефлекс на потичането

  • 2 491
  • 6
Здравейте, ще се радвам да получа съвет от Вас!
Имам бебе на 5 месеца и го кърмя на поискване от самото начало. Храни се на всеки 3-3.5 часа, а през нощта има две-три хранения. Преди две седмици започнах да замествам обедното кърмене с АМ, а преди няколко дни започнах и захранване със зеленчуково пюре (2-3 лъжички около обяд).
От самото му раждане почти имам следния проблем: млякото ми потича много трудно през нощта. Можем да прекараме и 0.5 – 1 час в сукане и чакане, докато потече. Той, разбира се, се изнервя, събужда, аз се изнервям и събуждам и следва порочен кръг от изнервеност, чакане и дундуркане, събуждане и приспиване. През деня нямам проблем, или по-скоро, по-рядко имам този проблем. С времето си измислих различни начини да подпомогна рефлекса (не знам как да ги нарека, но са вид мисловни отпускащи упражнения, които ми действат), но през нощта, когато ме събуди от дълбок сън, например, не действат. Имах няколко запушвания преди време и ми бяха изписали окситоцин-спрей и много ми помагаше през нощта. Опитах се да го ползвам, но вече не действа, предполагам, защото го имам отдавна (пише, че е годен само месец след отваряне).
Имам и голямо дете, което кърмих две години, отбих я в 4. месец на бременността. С голямата никога не съм имала този проблем  – напротив – нощем, в просъница най-лесно потичаше млякото.
Къременето ни е важно на този етап и не искам да давам добавка и нощем. Ще съм благодарна да ми помогнете с практически съвет. Поздрави.
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Изглежда нощите са трудни. Ти би искала да запазиш кърменето и през нощтта и търсиш повече информация. Това, което си успяла да постигнеш до момента - мисловните отпускащи упражнения - звучи добре. Много майки с подобни проблеми също споделят, че им помага. Ето още някои идеи за стимулиране на рефлекса на потичане на кърмата:
• Контакт кожа в кожа:
При този контакт майката е гола до кръста, а бебето е само по памперс. Контактът между тях е плътен и са кожа до кожа. Ако има нуждa, може да се наметнат с леко одеало. При контакта кожа в кожа се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата.

• Други начини за стимулиране производството на окситоцин:
Когато сме щастливи или изпитваме романтични чувства, също се отделя хормона окситоцин. Много майки споделят, че четенето или гледането на нещо романтично, им помага. Масаж между лопадките от партньора също може да помогне.

Друга идея е стимулиране на зърното. Нежно гъделичкане, завъртане, издърпване на зърното може да улеснят потичането на кърмата. Някои майки споделят, че техниката на обратен натиск също може да е ефективна. Техниката е описана в тази статия и има и картинки: http://kellymom.com/bf/concerns/mother/rev_pressure_soft_cotterman/. В случай, че английскияt език е бариера, а техниката е нещо, което би искала да опиташ, бих могла да преведа информацията.

• Честа смяна на гърдите:
Някои майки преместват често бебето ту на едната, ту на другата гърда, докато потече кърмата.

• Масаж на гърдите преди и по време на кърмене:
Масажът на гърдите може да е бърз и лесен начин да се “събудят” гърдите. Може да се използва топъл компрес. Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения. Ето едно видео за масаж на гърдите в случай, че ти е интересно: https://vimeo.com/65196007.

Много майки използват масажа при техниката на цедене и масаж на Мармет. Масажът прилаган в нея за стимулиране на рефлекс на потичане на кърмата е следният: масаж-погалване-разлюляване. Масаж, както е описано по-горе, след което нежно погалване на гърдата от гръдната стена към зърното с ноктите на пръстите и накрая майката се накланя напред, така че зърната да сочат пода и нежно разлюлява гърдите.

Ти най-добре познаваш гърдите си и това, което работи за тях, затова всеки друг подход, който работи, също е приемлив.

• Прилагане на компресия на гърдата:
Много майки намират за ефективно прилагането на компресия на гърдата по време на кърмене. Компресията е прилагането на натиск в основата на гърдата, при което млякото се придвижва към зърното. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Пръстите НЕ се придвижват по кожата, а остават на място. Гърдата НЕ се помпа, а се държи в компресия, докато бебето започне да суче активно, а може и след това, ако се цели бебето да получи повече кърма. Когато бебето има нужда от почивка и не суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб - Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

• Прилагане на влажна топлина върху гърдите преди кърмене;

• Разсейване:
За някои майки помага, ако не мислят и не следят за потичането на кърма.

• Създаване на условен рефлекс на потичане:
Рефлексът на потичане на кърмата е условен, тоест той е резултат от повтарящо се условие (стимул). Много майки използват стимули всеки път точно преди кърмене и с началото на кърменето, за да могат да създадат рефлекс на потичане на кърмата и при други условия освен сукане на бебе. Идеята е, че ако се създаде условен рефлекс на потичане на кърмата, потичането може да се случи само при наличието на въведения стимул без да е необходимо бебето да суче или поне да не суче толкова дълго докато потече мялкото. Ето някои идеи за стимули за създаване на условен рефлекс, споделени от майки: дълбоко дишане, изпиване на чаша чай, визуализация как кърмата потича. Много майки в подобна ситуация споделят, че им помага да кърмят, доколкото е възможно, по един и същи начин и в едни и същи условия или да имат поне едно нещо, което да се повтаря всеки път. Някои майки споделят, че ефектът на условния рефлекс може да се засили, ако се комбинират няколко стимула, които се повтарят при всяко кърмене.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. А дали би споделила как се ориентираш кога потича кърмата, в случаите когато споделяш, че има рефлекс на потичане? Би ли описала и как изглежда сукането през нощта - например само бързи сукателни движения без преглъщане и паузи или има и преглъщане?

Ако е удобно дали би споделила и каква е причината за въвеждане на АМ?


Ще се радвам, ако отговориш на въпросите ми и ако пишеш как се развиват нещата при вас  bouquet
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора.
Искам да доуточня въпроса си, защото разбирам, че може би не съм го задала прецизно. Търся съвет как да задействам рефлекса на потичане по време на нощната почивка, но без да се налага да се събуждам напълно.
Някои от нещата, които препоръчвате ги правя (смяна на гърдите, контакт кожа в кожа). Другите пропоръки не съм ги пробвала, защото, разбираемо, желанието ми е нощните кърмения да се случват по възможност без да се разбуждаме и двамата. А както казах, през деня, когато съм будна, рядко имам проблем с потичането и мисловните техники работят. Ако през нощта започна да правя компреси и масажи със сигурност ще проработи, защото ще се събудя. Ще прочета статията, която препоръчвате.
Отговарям и на въпросите ти.
А дали би споделила как се ориентираш кога потича кърмата, в случаите когато споделяш, че има рефлекс на потичане?
Усещам леко напрягане в гърдите и едновременно с това бебето започва да преглъща.
Би ли описала и как изглежда сукането през нощта - например само бързи сукателни движения без преглъщане и паузи или има и преглъщане?
Има два етапа на храненето през нощта: мъчително-очаквателен и хранително-облегчителен, хаха. През мъчителния детето суче на сухо, като в началото е спокоен и стои на гърдата, суче и на няколко засуквания прави малка глътка. После се разсънва и се сърди, започва да пуска и засуква последователно, като едновременно с това и аз се разсънвам и сменям позата на кърмене от легнала към люлка. Сменям гърдите. Опитвам и други неща и се опитвам да съм спокойна. Тука обаче, аз съм още много сънена и всичко, което правя не работи, а и двамата вече сме гладни, нервни и мноого ни се спи. Това продължава различно дълго (0.5 - 1 час най-често) докато се събудя напълно, а той се примирява с положението и започва да заспива. Тогава млякото потича и той се нахранва в полусън (етап втори), преглъщайки бързо и ефективно.
Ако е удобно дали би споделила и каква е причината за въвеждане на АМ?
Защото искам да намаля количеството на млякото, което произвеждат гърдите ми. Ще се връщам на работа скоро.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Това са идете, които бих могла да споделя за подпомагане рефлекса на потичане на кърмата, с които разполагаме в нашите източници. Колко жалко, че не отговарят на нуждите ти Sad

Хрумва ми дали евентуално би обмислила обратното, на това което си планирала - да увеличиш производството с по-често кърмене през деня? Понякога рефлекса на потичане може да си го има, а просто да не е така ефективен, ако производството е забавено. Как ти се струва варианта за осъвместяване на кърмене и работа?
Виж целия пост
# 4
Здравей,

Това са идете, които бих могла да споделя за подпомагане рефлекса на потичане на кърмата, с които разполагаме в нашите източници. Колко жалко, че не отговарят на нуждите ти Sad

Хрумва ми дали евентуално би обмислила обратното, на това което си планирала - да увеличиш производството с по-често кърмене през деня? Понякога рефлекса на потичане може да си го има, а просто да не е така ефективен, ако производството е забавено. Как ти се струва варианта за осъвместяване на кърмене и работа?

Благодаря ти отново.
Не мисля, че в моя случай количеството мляко има общо с потичането. Имам много мляко, а в началото имах още повече, но проблемът започна почти от самото раждане на детето. Какво имаш предвид под "забавено производство"?
А планът ми е да съвместя кърменето с работа за дълго време, просто не искам да цедя през деня. С първото дете цедях два пъти дневно цялата първа година (тръгна на ясла на 3.5 месеца, а кърмих две години) и не мисля, че това усилие беше необходимо, честно казано.
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Под забавено производство имам предвид поток на кърмата с по-ниска скорост.

Връзката, която дава кърменето често може да е дори по-ценна за майките, отколкото кърмата само като храна. Колко хубаво, че ти вече имаш опит в съчетаване на кърмене и работа и в запазване на тази връзка между вас.

Ако откриеш работещ вариант за стимулиране потичането на кърма през нощта без да се будиш напълно, бих се радвала да го споделиш. Така може и ние от Ла Лече Лига да може да го споделим и с други майки, ако възникне същия въпрос.

В случай, че мислиш, чи бих могла да съм ти полезна с нещо друго, не се притеснявай да пишеш  bouquet
Виж целия пост
# 6
Благодаря.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия