Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво представлява синдромът на поликистозните яйчници (СПЯ) и как се диагностицира?
Какви са причините и теориите за възникване на синдрома на поликистозните яйчници?
Може ли само чрез ултразвук да се определи дали имам поликистозни яйчници и могат ли те да бъдат излекувани?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво представлява синдромът на поликистозните яйчници (СПЯ) и как се диагностицира?
Синдромът на поликистозните яйчници (СПЯ) е хормонално разстройство, което засяга репродуктивната система на жената. Симптомите включват безплодие, затлъстяване, прекомерно окосмяване, нередовен менструален цикъл и кисти на яйчниците. Диагнозата включва анамнеза, физикален преглед, ултразвук на малкия таз и кръвни изследвания за хормони, глюкоза, холестерол и триглицериди.
-
Какви са причините и теориите за възникване на синдрома на поликистозните яйчници?
Причините за възникването на синдрома на поликистозните яйчници включват хипоталамо-хипофизарна дисфункция, ензимни дефекти в производството на хормони от яйчниците и надбъбречните жлези, инсулинова резистентност и хиперинсулинемия, генетични фактори и теорията за повишено адренархе. Тези фактори взаимодействат, което води до хормонални нарушения и клиничните прояви на синдрома.
-
Може ли само чрез ултразвук да се определи дали имам поликистозни яйчници и могат ли те да бъдат излекувани?
Диагнозата на поликистозни яйчници не може да бъде поставена единствено чрез ултразвуково изследване, тъй като това е само един от критериите за диагноза. Излекуването на синдрома на поликистозните яйчници зависи от индивидуалния случай и може да включва лечение с лекарства, диета, физическа активност и други мерки, които лекарят ще препоръча въз основа на конкретната ситуация.
-
Какви са резултатите от изследванията на хормоните?
-
Какви са препоръките за стимулиране на яйчниците?
много се притеснявах в началото, но двама лекаря ми казаха, че е от овулацията, а и вече му свикнах някак си и си го познавам...но честно казано ми омръзна - болки преди цикъл, по време на...е..аман!
Но дано да е станала поне работата
Нямам идея дали е вярно, но го повтаряше като лечение..
кави са тези лекари не знам
по принцип моите са малки, не съм имала големи досега. Случвало ми се е по време на О. да ме боли, но започна да ми се случва още когато пиех противозачатъчни и тогава лекаря каза, че било много хубаво щото се пукали кистите...мога да започна да си правя тестове за О. и така да си ги следя дали съвпада болката...може би пътите в които описах болката като остра и много силна не е било от О. ами от спукване на киста...дали е възможно да препоръчате гинеколог, който да е наясно с тези неща?
Хаха, нямам идея вече какво да вярвам. Смених колко лекаря, никой не обръща внимание, когато се оплача за тези болки и не знам при кого да ида... Един лекар ми казва - хубаво е да се пукат кистите, трябва повече оргазми, друг лекар казва - те няма как да се спукат, може само да спрат да се появяват нови, трети - ми ти нямаш кисти ( а е очевидно на ехографа). Направо могат да ме побъркат. Вие при кого ходите? Аз съм в София, няма значение квартала - ходила съм във всички краища вече, важното е да е наясно с ПКЯ.