Студенти в Холандия/Нидерландия -2

  • 127 749
  • 741
# 180
dimi2000, моята щерка иска да се занимава с хора, но не можеше да реши ккакво точно. Затова беше много щастлива да открие програмата Liberal Arts and Sciences. При нея първата година се учат широк кръг предмети - риторика, икономика, мениджмънт, малко история, социология, малко право... От втората година нататък специализираш в 5 направления. Отделно - в тази специалност и през 3-те години имаш определени часове задължителни предмети, а за другия хорариум си избираш дисциплини от целия университет. През третата година те стимулират да изкараш поне един семестър в университет в друга държава.
Дъщеря ми е в Тилбург - един от малкото университети, които направиха презентация във Варна преди 2-3 години. Презентиращият отдели около 15 мин след това да й отговори на всички въпроси. Каза, че тази програма не е за всеки, защото тук задачите са изцяло работа в екип и е по-скоро правене на проекти по дадени казуси, отколкото изпити. Набляга се на комбинативно мислене.
Кандидатстването специално тук е по-особено. Дипломата трябва да е над 5, отделно писа мотивационно писмо и есе по тема от една от 5 области - социология, политика,... После имаше интервю по Скайп, по време на което те прецениха интересите й за да разберат дали е подходяща за програмата. Определено наклони везните и факта, че говори свободно 3 езика, освен нашия си. 2 мин след интервюто й се обадиха, че я приемат.
Благодаря ви за отговора!
А как откри тази програма- от изложението, за което говорите ли? След завършването на обучението, къде намират професионална реализация?
Виж целия пост
# 181
Silent Smile общо взето това е принципа на обучение във всеки един университет. Първата година е доста широкоспектърна, застъпват се много предмети, за да може детето да реши какво иска да прави в бъдеще. Стандартните изпити, както в Бг са много голяма рядкост. Обикновено са под формата на разни проекти, презентации, есета и т.н. (не говорим за специалности като медицина или нещо подобно, разбира се). Кандидатстването е диплома, мотивационно, писмо есе или портфолио или някакъв друг изпит. Скайп интервю, мисля че минава почти всеки, може би с малки изключения.
Аз съветвам, преди да си изберете фирмата посредник, децата да разгледат университетите, да ги видят къде са в ранкинга, да прочетат мнения на други студенти, бъдеща реализация и т.н. Ние бяхме харесали университет, който фирмата не представлява, проблема беше, че дъщеря ми не изкара достатъчно на изпита по английски и дипломата и е 5.48, нямаше достатъчно успех. Може би ще се понапъне да се прехвърли втората година, защото университета е много по добър.
Та, мисълта ми е, нека детето да помисли първо какво му се работи и после да търси специалност, след специалността идва ред на унито.
Тази година, поне във варна, над 15 университета имаха представяне.
Виж целия пост
# 182
dimi2000 Ще започна отзад напред. Оценките от дипломата не повлияха при приема, дипломата беше издадена доста след кандидатстването. Само поискаха да я приложим да я имат на хартия като документ. И то оригиналната диплома, те си я снимат и я връщат. Не взимат под внимание оценките, защото ги считат за твърде субективни.
Моят син също е завършил гимназия без професионална ориентация, но при нас изборът беше в обратния ред. Първо си избра специалност, която иска да учи (това е според личните интереси на всяко дете и слабо зависи от гимназията). След това видя тази специалност в кои университети се изучава и то на езика, който владее и има сертификат и чак накрая избра в коя страна да замине да учи, след като прецени всички условия, които му се предоставят от различните университети, включително битовите условия за живеене в градовете, в които са те.
Накрая естествено ползвахме услугите на консултантска фирма, но такава, която не иска такса (качеството на обслужване изобщо не е по-ниско от тези, които дерат кожи, даже напротив)
Мисля, че този ред е успешен. Доста колеги на сина ми след като почнаха бяха разочаровани, или защото не учат това, което са искали, или защото не са знаели какво искат, или Бог знае защо. Аз обаче знам едно - не се учи някъде само защото искаш да учиш каквото и да е. Учи се защото ти е интересно точно тази специалност. Иначе е много трудно. На сина ми вече две години все още му е интересно и ентусиазмът му не спада. Много се радвам, че си е намерил мястото.
Пожелавам го на всички, които търсят!
Виж целия пост
# 183
Благодаря ви за отговора!
А как откри тази програма- от изложението, за което говорите ли? След завършването на обучението, къде намират професионална реализация?

Както писаха и по-горе - първо трябва да има идея с какво горе-долу иска да се занимава. Дъщеря ми ходи на изложенията още от 9-ти клас за да се ориентира какво предлагат университите от Цяла Европа и от България. На едно от изложенията спечели безплатен тест за професионална ориентация. От теста излезе, че е подходяща за 14 направления (!!!) вкл. и за механик. С две думи - тези тестове не вършат работа или поне за нас е така.
Като си определи направлението, тогава селекцията става по-лесна. Има си ранк на университетите, почти всеки предлага текущи студенти, с които може да се поговори по скайп или фейсбук.
За нас също бе важно и издръжката на година. Някои специалности имат различни такси в различните университети, общежитията са с разлика 200-300 евро в различните локации...
А какво ще работи след това - на страниците на университите (повечето) има статистика за завършилите студенти каква работа са си намерили. За мен е важно да й е осъзнат избора за университет, да й е интересно да учи. Прекалено много студенти познавам, които са влезли в икономическия университет (примерно), защото се влиза лесно, учат финанси и после работят по морето...
Виж целия пост
# 184
Прекалено много студенти познавам, които са влезли в икономическия университет (примерно), защото се влиза лесно, учат финанси и после работят по морето...


За един сервитьор си е важно да е учил финанси. Горе долу на нивото на УНСС.
Виж целия пост
# 185
Прекалено много студенти познавам, които са влезли в икономическия университет (примерно), защото се влиза лесно, учат финанси и после работят по морето...


За един сервитьор си е важно да е учил финанси. Горе долу на нивото на УНСС.


гадничко, но е точно така. Ако не друго, поне ги учат да си гледат сметките по  " кръчмарски".
Виж целия пост
# 186
Здравейте, при нас се оказа огромен проблем намирането на квартира в Грьонинген. Уж нямаше да е трудно това да се случи дистанционно, но - нямаме никакъв резултат. Форуми, агенции, ... До момента нищо. Ако някой има идея или може да сподели опит, ще съм много благодарна. Ако някой си търси съквартирант - разполагаме с такъв Stuck Out Tongue Winking Eye
Или идея къде да се отседне, докато въпроса се реши на място. За сега сме се насочили към хостел, но всички знаем неудобствата, а и ме притеснява сигурността на багажа.  Момента на пътуване съвсем наближи, а вече се изчерпах, не знам какво да направя.
Виж целия пост
# 187
Кой университет в Грьонинген? Ето един ландлорд - университетите са запазили стаи за студенти, тези в селекцията са за колежа, ина една за Hanze. Изберете от менюто в ляво https://booking.sshxl.nl/accommodations?_ga=2.196932716.11988462 … 752667.1490037535
Виж целия пост
# 188
Благодаря за линка, там няма нищо свободно. Университетът е University of Groningen.
Виж целия пост
# 189
     https://duo.nl/particulier/international-stu … sp;    

Ако правилно превеждам - лихвата за заема за 2017 година е 0.00 %  newsm78 newsm78

Да, 0% е. Дъщерята беше първи курс досега и от зимата някъде ползва около 1000 евро месечно заем. Част от него са тези 170 евро някъде, от началото на изминалата учебна година за таксата. То таксата ние я бяхме платили, но за следващата година вече може да си я покрие безпроблемо.

Здравейте, темата за финансирането живо ме интересува. Засега знам за студентски кредит до размера на учебната такса и другия вид финансова помощ - ако работиш 56 ч/месец. Какви са тези 1000 евро на месец, за които споменавате и другите 170? Ще съм Ви благодарна за разяснение!
Виж целия пост
# 190
Има ли приети за учебната 2017-2018 година в Саксън, Енсхеде?

 Здравейте, включих се и аз, защото синът ми е приет в Саксън, Енсхеде за учебната 2017-2018 година .
Вие успяхте ли да си намерите квартира? Той е вече в Холандия с тази цел. Дано по-бързо си намери. Ще се радвам ако можем да си бъдем взаимно полезни. Успех на децата!
Виж целия пост
# 191
Нямам дете в Холандия, но наскоро помогнах на познато момче  да си намери квартира в Енсхеде, при това още оттук.  Сега вече е там, квартирата е реална, така че няма  лъжа и измама.  Понеже е през агенция обаче, имаше и комисионна.

Мейлът за контакт е enschede@nationaleverhuurmakelaar.nl ;  Сайтът: www.nationaleverhuurmakelaar.nl
Агентът, с който си комуникира младежът, се казваше Marc Oppers.

Синът Ви може да издири в нета адрес на агенцията и да отиде там лично, за да види какво предлагат.
Виж целия пост
# 192
А какво решихте за мобилния оператор? Чудя се предплатена ли да вземем или на договор. Хубаво е да имат интернет и на телефона, ама цените сигурно режат под кръста...
Виж целия пост
# 193
Има ли вече заминали студенти? Интересно ми е да чуя техните първи впечатления и мнения, тъй като аз тръгвам след само 1 седмица Simple Smile
Виж целия пост
# 194
А какво решихте за мобилния оператор? Чудя се предплатена ли да вземем или на договор. Хубаво е да имат интернет и на телефона, ама цените сигурно режат под кръста...

Спрях си българския номер и си оставих само холандския. Срещу 22 евро имам неогранични разговори в Европейския съюз. Където и да се намирам в Европа, говоря безплатно с останалата част от Европа. Разполагам из цяла Европа и с високоскоростен 5GB интернет. Мисля, че имаше същия план, но с 1GB интернет за 17 евро. Операторът е T-mobile.
Гореописаното е изпробвано, а не просто да ми го пише в договора. Слушам, че в България само някакъв процент от плана си ползваш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия