Студенти в Холандия/Нидерландия -2

  • 125 884
  • 741
# 285
Чухме, че най-доброто място за желаната специалност е NHTV Бреда.
И аз съм се насочила към тази специалност, но що се отнася до рейтинги и отзиви,  University of Amsterdam e на второ място в света по Медии и комуникации (за 2017-та година). Именно поради тази причина обмислям да кандидатствам там, но все още се двоумя. Thinking

Здравейте. Simple Smile
А в тази специалност има ли практика, или е по-академично насочена? Тъй като четохме, че University of Amsterdam е класически университет, а ние искаме повече практика, както и стаж? Flowers Hibiscus

Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 286
Момчета и момичета,
Когато кандидатствате за определена специалност, си задавайте въпроси:1 Какво ми харесва; 2 какви са преспективите ми в държавата с тази специалност.
Явно специалността ви харесва.
Сега следва въпрос 2. Не ме разбирайте погрешно. Не искам да разубеждавам никого, но стажът не е готов. За него се кандидатства и трябва да ви изберат. При колежите имате по-малко часове лекции и определени месеци за стаж, но доколкото знам, вие трябва да си намерите фирма.
Теоретично: Вие сте студент втори курс и не знаете холандски. Искате стаж. Коя фирма на територията на Холандия (та било то и нехоландска фирма) ще ви наеме без фламандски. На какъв език ще я представлявате пред медиите.Поправете ме, ако бъркам, но виждам, че доста деца са се насочили към такава специалност и някак не ми се връзва.
Моля да ме извините, ако бъркам, но сърце не ми дава да си замълча и искрено ще се радвам да ме оборите
Виж целия пост
# 287
Да попитам стажовете ,за които иде реч непремнно ли трябва да се изкарат в Холандия ?Възможност за отработването и в други държави?Благодаря.
Виж целия пост
# 288
Смятам, че определено университет е по-добре от колеж по няколко причини. Има много места, където за да те вземат на работа колеж не е достатъчен. Ако решиш да караш магистър, първо трябва да караш една подготвителна година и тогава реалния магистър (нещо което си спестяваш ако си учил в университет).
Има практика през втората година, но първо сам си я намираш, второ си плащаш годишната такса като студент (губи ми се логиката, защо да плащам такса, след като през този стаж колежа няма да прави нищо за мен). Стаж може да се кара и летата докато се учи и ако се избере един добър университет, вероятността да бъдете предпочетени за стаж е много по - голяма. В университета има също много практически часове.
Гледайте и рейтингите на училищата, който избирате, много е важно.
Относно стажовете - има тв и радио канали на английски, езика няма да е проблем нито за обучението, нито за стажа. Помислете преди да изберете. Аз не бих се спряла на колеж, освен ако наистина не е за някой от специалностите, по-горе изброени.
Виж целия пост
# 289
Да попитам стажовете ,за които иде реч непремнно ли трябва да се изкарат в Холандия ?Възможност за отработването и в други държави?Благодаря.

Не знам за всички.
Но летен стаж в Англия, бе признат от университета в Лайден (дадоха й допълнителни кредити)


Има много специалности, за които не е трудно да си намериш стаж с английски. Не са малко фирмите, особено в района на Амстердам, Утрех, Айндховен и наоколо, където работен език във фирмата е английски. Съмненията са ми около специалности свързани с комуникации, където все пак си мисля, че без холандски ще е трудно ( а и английският ни не е майчин, а за младите холандци английския си е задължителен)
Виж целия пост
# 290
Нямам дете в Холандия, съответно и много наблюдения как се случват нещата там. Но имам близки с деца там. На едни от тях синът им не  успя да си намери стаж в Холандия точно по описаната от Росс причина - незнаене на холандски.  Учи гейм дизайн в типа приложен университет,а не класически. Дойде си тук много подтиснат и притеснен, започна да търси и в БГ. Дори и тук удари на камък. Имам приятел - собственик на фирма за разработване  на  складов и счетоводен софтуер. Обърнах се към него с молба да насочи младежа към някого. Той пък взе, че  го прибра на стаж при себе си. Simple Smile Знам само, че момчето  писа на университета  мейл за одобрение на стажа преди да приеме предложения. Получи позитивен отговор и съответно изкара стажа си тук. Тоест щом и в България става, логично би било да става и другаде извън Холандия.
Виж целия пост
# 291
На страницата на всяка специалност има секция "опции след завършване" - обикновено се дава статистика какво работят завършилите и каква мастер-програма може да се избере.
За мен редът за избор е:
1. искам да работя....
2.за да работя това трябва да имам магистъркса по.....
3.за да стигна до тази магистърска трябва да завърша бакалавър а) б) в)....
4.най-много ми харесва бакалавърса програма б)
5.тя я има в следните университети .....
6. само в ..... университети се предлага изучаване на фламандски (има такива и с безплатно обучение)
7. от избраните дотук нашите могат да ме издържат в еди-кои-си-градове
8. кой университет е с най-голям рейтинг => ура, избрах
Виж целия пост
# 292
Привет на всички.
Отдавна не съм се включвал, но редовно чета коментарите. Моят син е втора година специалност Медия в NHTV Бреда. До момента е довелен от обучението. Още от самото начало започнаха с проекти, практически дейности и т.н. Не е трудно стига да ти харесва това което учиш. В началото на 3 курс му предстои практика. Той сам трябва да избере държавата-САЩ, Великобритания, Германия, Холандия. А по-късно предстои и стаж също по избор в няколко държави. До момента е снимал късометражен филм (в края на 1 курс), току що приключиха с групата му и документален филм, освен другите по-дребни практически задачи. Така че в приложните университети се набляга наистина на  екипната и практическа работа.
                                                                                                                                      Поздрав и успех.
Виж целия пост
# 293
Подкрепям Дон Бък, наистина се насочва вниманието към груповите дейности, аз лично получих първата си задача за проект на втория ден в университета и средата на декември ни е защитата. За протокола, уча специалност Комуникации в HAN Arnhem. Имаме задължителен чужд език в списъка с предмети, като холандският е един от тях, така че лесно може да се научи, същото се отнася за специалностите, свързани с Бизнес,някои от тях даже изискват по 2 чужди езика. Успех на кандидат-студентите и от мен Simple Smile
Виж целия пост
# 294
Здравейте!От учещите и от родителите - имате ли познати ''деца'' останали да работят в Холандия след образование там?
Мерси!
Виж целия пост
# 295
Да, разбира се, дори и тук пишат българи, завършили там и сега работещи там.
Макар че, според мен, животът в Холандия е като че ли по-труден за свикване (чисто като народопсихология сме много различни) за българин от този в големи много по-многонационални и пълни с чужденци държави като Германия , Австрия, Испания, Италия, за Англия да не говорим... Но всичко е индивидуално, хора всякакви, някои свикват, други намират добра възможност за работа ( важное обаче да знаеш добре езика, макар че всеки холандец говори английски и наистина го говори, а не срича, като у нас...), трети създават семейство и заживяват и работят, други - по други причини...
Не мога да се сетя въпросът Ви какво точно изяснява, но Вие си знаете. Питате - отговарям
Виж целия пост
# 296
всеки холандец говори английски и наистина го говори, а не срича, като у нас...
Извинявам се за отклоняването от темата.
Скрит текст:
Горното го видях с очите си, чух го с ушите си. Роднина е женен за холандка и отбеляза свой юбилей тук, в БГ. За него дойдоха и роднини на жена му, също и негови холандски приятели/колеги. От най-младите присъстващи на по 21-22 години до най- възрастните по на 55-60 - всички говореха наистина свободно английски. Голяма част се справяха на повече от прилично ниво и с немския. Simple Smile Признавам, че ми е доста интересно в каква форма е поднесено обучението по езиците в средните им училища, че докарва подобна успеваемост?
Е, малко ще поспоря със Стефан за сричането у нас. В България по-скоро няма такова относително уеднаквено ниво на владеене на езика - има предоволно много хора, които и дума не могат да обелят, има и сричащи или малко над това ниво с претенции да знаят много, но има и други, които свободно си боравят с езика, при това не непременно сред най- младите само
.
Виж целия пост
# 297
Живея в Холандия от 5г. Завърших образованието си тук. Не знам холандски и не съм спирала да работя. Не нужно да знаеш холандски, за да си намериш работа (по професията)
Относно езика - зависи от училищата, синът ми е на 10, започна училище тук, когато дойдохме (беше на 5г) вече говори свободно английски. Средното образование може да си избере дали да го учи на английски или холандски, като задължително трябва да учи и още два езика.
Виж целия пост
# 298
Русалке,
Скрит текст:
Учат си езиците в училище и от там им организират и изпитите към Кембридж например (за ниво на владеене на език).  Успяват да покрият С1/с2.
Фламандският е мешавица между английски и немски, но повче немски.
Ето ти например 3 холандски думи: groep, week, man. Да ти се виждат познати? Само че на холандски произнасянето им е по-различно. И как да не им е лесно.!!
Немски не знам, но казват, че ако си говорят немец и холандец се разбират безпроблемно. Мое близко дете започна  да учи немски, като втори език( след англ) в гимназията. Спокойно гледа филми и чете книги на немски. Част от заданията в последните им години бяха анализи на книги на немски.
Другото хубаво е, че в Холандия няма да попаднеш на нито един дублиран филм. Само субтитри! малко или много и така учиш.

Вчера гледах хубавия списък на Silent Smile и бих добавила само едно нещо към него. Бих се замислила дали при тази специалност човешкия фактор може да се замени с електронно действие. Мисля си, че с темповете на технически прогрес вече и това трябва да се има впредвид. Дори в една журналистика вече масово превеждат и препечатват статии.
Храната и здравето си искат неелектронна грижа. Чудя се защо от толкова страници писано не видях едно дете да се е насочило към университета Wageningen например, където има толкова специалности food science и той е един от водещите университети на световно ниво в тази област. Холандия е втора по износ на селскостопанска продукция.
Виж целия пост
# 299

Не мога да се сетя въпросът Ви какво точно изяснява, но Вие си знаете. Питате - отговарям
Мое близко дете иска да продължи образованието си и евентуално да остане в чужбина.Една от страните на ''прицел'' е Холандия и затова писах тук,да получа опит от друга първа ръка.
Беше ми направило впечатление,че в центъра на Амстердам всички по магазините не говореха холандски - значи може,но дали така стои въпросът за квалифицирана работа,различна от информатика.
Благодаря на включилите се.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия