При покупка на ново жилище, особено когато е на зелено не трябва да се забравят няколко важно неща.

Квадратурата- това е първото нещо за което трябва да обърнем внимание. Хората често се залъгват от атрактивните цени които са обявени на квадратен метър, но забравят че освен площа на апартаментът вие заплащате и общите части които са стълбища, коридори и др.С тях цената на апартаментът излиза с около 20 % по-скъпа.

Краен срок за завършване на сградата- Една новопостроена сграда е готова и може да се ползва законно когато е въведена в експлоатация, т.е да има акт 16.
Знаете ,че сграда която няма акт 16 не получава достатъчно ток за всички обитатели в нея.Важно е когато предприемачите си поставят краен срок за завършване на сградата , да са предвидили всички евентуални пречки за забавяне.

Трябва да изискате в договора да е записано в каква степен на завършеност ще ви бъде предаден апартамента, понеже всичко странично на което не сте обърнали внимание се заплаща отделно като теракоти, фаянс, боядисване, паркет, мивки и т.н.

Ако питате продавача, цената на апартамента, си е за него, а мазето е отделно. Да, ама в закона пише, че не може жилището да няма обслужващо помещение (било то таван, мазе, килер). И ако се опитат да Ви прехвърлят апартамент без такова помещение (защото не сте си платили за него), нищо чудно нотариусът да Ви върне.

Почти винаги в нотариалния акт се пише цена, различна от тази на която закупувате жилището.На Вас Ви се обяснява, че това се прави само и единствено заради Вас, за да си спестите такси по прехвърлянето, но ако си направите експеримент и поискате да се запише пълната цена, със сигурност няма да срещнете разбиране.По този начин строителят укрива данъци, като вписва апартамента на по-ниска стойност.

Искайте да се определи точна дата на нотариалното прехвърляне на имота и сложете сериозни неустойки за всеки ден забава. Ако въпреки всичко продавачът не Ви прехвърли имота в срок, не се колебайте да го подгоните в съда. Причината продавачът да не иска да Ви прехвърли апартамента е в това, че в момента, в който нотариалният акт стане факт, продавачът е длъжен да плати 20% ДДС върху цената.


автор: Теодора Шопова
Виж целия пост