Работа, CV-та, HR-и, съвети - 59-та тема

  • 83 024
  • 794
# 15
Grinning Заплата.бг и срещу джобс да бяга, няма да го стигне. Никаква конкуренция не е. Има много хляб да яде още.
Виж целия пост
# 16
от края на предната тема.... Не знам как почват работа сега ама вие сериозно ли включихте продавачките в някакъв пример? Щото ако могат да са пример за нещо то то е само за "как грубо да погазим законодателството".
Едва ли им дават опис с наличностите, да. Но трябва.
Виж целия пост
# 17
Христос воскресе!
Не съм срещала такава практика с опис при постъпване на работа от продавачка, но при липси си отдържат парите от заплатата.
Виж целия пост
# 18
Зина, може ли съвет и коментар.


Виж целия пост
# 19
Доста писания са се заформили покрай питанката ми за ревизията, която предстои в аптеката, в която работя. Благодаря за разясненията, изчетох ви и виждам, че е започната и новата тена. Радвам се, че взехте отношение по въпроса и съжалявам, че предизвиках спор. Мисля, че Натали и още 1-2 потребителки разбраха за какво иде реч- не мсиля, че  е редно аз да нося отговорност за липси и недооправени неща преди моето назначаване, естествено, че за времето, от което работя тук до сега, аз ще си понеса отговорността и санкциите за моите грешки(в случая липси), ако има такива за този период, но просто ме нтересуваше дали принципно работодателят има право да си удържа и да санкционира или глобява или както там искате го наричайте, както ме "информира" преди дни с думите "Да няма сърдити като ви отрежа от заплатите за липси".  Все пак предположих, че мога да възразя, и исках да знам по какъв начин и към кого да се обърна, дано съм се изразила правилно. 
Виж целия пост
# 20
Абе работодател, който се таралежи с лафчета от сорта на "Да няма сърдити като ви отрежа от заплатите за липси", си плаче да шута в задника и толкоз.
Ето разясни се, че не може просто да ги удържи от заплатите въпреки, че има право да си изиска това, което е констатирано като липса.

Ама аз друго не мога да разбера. Толкова ли няма някакъв приемо-предавателен протокол като се започва работа, за да си видиш какво приемаш? Няма кой да го изготви ли?
Та то даже в офисите, дето обикновено няма  заприхождаване на стока, пак се пуска обходен лист когато един служител напуска и ти заемаш неговото място. За компютър, мобилен телефон и пр.. А някакъв шматарок с магазин/склад (вероятно ЕТ) го мързи да направи нещо подобно. Ей, не става работодател от българския дребен бизнесмен и това си му е. Твърде малко са изключенията.

Потърси си друга работа, hintt. И му духни под опашката.

Масово напускане му е майката. Както стана с Макс Телеком. Бавели им заплатите, ама така, ама онака. Сега са в тотален срив и откъм служители.
Виж целия пост
# 21
http://smartmoney.bg/za-zaplatite-i-horata/
Интересно ще ми е мнението ви по тази статия. И особено по предизвикателството, което е зададено там за двойната и половината заплата.
Виж целия пост
# 22
Мнението ми, като за човек с толкова опит, компетенции и знания, е не твърде добро.
Нещо, което може да се каже в 5изречения е разтеглено в 50.
Като икономист съм напълно съгласна с него обаче.
Не е от значение кандидатът как се оценява, а какво би могъл да предложи на работодателя и какво той е склонен да му плати.
Виж целия пост
# 23
Цитат
Конкретният повод за коментарите беше обява за продавач/ка на бързи закуски в София, която работи 2/2 дни и сме обявили заплата от 40 до 50 лева брутно възнаграждение на ден, като има безплатна храна и процент от оборота при постигане на определени резултати. Ако приравним тази заплата към нормалните 22 работни дни, това прави брутна заплата от 1,100 лева + 132 лева за храна, или общо 1,232 лева.

Стигнах дотук и не ми се чете повече.
Ако правилно схващам картинката, работи се 2 дена и 2 се почива. Което прави 15 смени за месец. Най-вероятно по 12 часа. Може да са и 14. Така и не става ясно колко часа изобщо е работният ден.
Ако ги плащат по 40 лв., това прави 600 лв. месечна заплата. Ако са по 50 лв. надниците, това е 750 лв. месечна заплата. Брутна.
Аз ли греша в сметките, или авторът на статията е некоректен? Какво приравняване прави към 22 работни дни, като не става ясно колко са отработените часове за месеца. Има конкретен брой работни дни, има и съответният надник. На ден, не на час.
Виж целия пост
# 24
Как Сийка, некоректно е, да.
Защото часовете може да са и 12-14ч. И тогава това заплащане на ден е доста ниско.
Но пък се говори и за процент от оборота, с което вероятно се уравновесяват нещата.
Виж целия пост
# 25
Те 15-те дни не са по 8 ч., а по 12 ч. минимум.
15*12= 180 ч.
Повечето месеци са с по 21 раб.дни и следователно 21*8=168 ч.

Какво ти приравняване?!?

15*50лв= 750 лв. бруто, което е 585 лв. чисто. За какви 1100 лв. говори?!?!?!Колко ще е този процент от оборота, не е ясно. С много условности е написано и според мен неясно.


Дори и с включено хранене пак е далеч от мечтаното заплащане дори за продавачка. Ако е в някой малък град или село евентуално.....
Виж целия пост
# 26
Според мен в центъра на статия е принципното положение, което посочва Сесил - важно е какво можеш да предложиш на работодателя и какво е склонен да плати. Плюс това, че дали заплатата е "висока" или "ниска" зависи от множество фактори, които при всеки са индивидуална смесица от външни фактори на средата и индивидуални качества, потребности и възможности.

Според мен е взел сумата от 1100 лева, защото би привлякла четящите.

Отделно от това той разглежда конкретен случай на работа 22 дни в месеца. Познавам достатъчно хора, а и мъжът ми е бил така - работи два на два, взима една заплата, а през почивните дни работи на втора/трета работа на надник и взима много повече от 1100 лева , като поема такива ангажименти, че да има почивни дни. Не е изключение този тип организация на времето.

За жалост има сфери на дейност, в които колкото и да работиш заплатата ти не може да скочи кой знае колко...
Виж целия пост
# 27
Аз работех по 10 часа като бях на смени 2/2. Що трябва да е 12-14?
Виж целия пост
# 28
Аз работех по 10 часа като бях на смени 2/2. Що трябва да е 12-14?

Щото някои и по толкова работят, че и по повече. Ама им ги плащат.
Навсякъде, когато става въпрос за приравняване към редовната смяна, се изчислява и се плаща на отработен час, а не надник на ден. Ако се направят повече часове за месеца, се плаща извънреден труд. Или се компенсира с почивни дни. Ако си работил по-малко, ти режат от заплатата.
Има също значение дали в отработените часове влиза нощен труд, официални празници и т.н.
Сметките не са толкова прости, колкото изглеждат.
Виж целия пост
# 29
Просто исках да кажа, че случаят може да е като моя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия