Нидерландия или Германия за Биомедицина

  • 3 739
  • 54
# 30
Писах, писах и се затри... Как да е. С две думи - според мен няма разлика дали е добър университет в Германия или в Холандия, добрият студент с желание и способности за рисърч (защото познавам такъв със способности, но без желание) си личи още в бак. програма и го привличат за работа по проекти, да кажем, в 3 курс. Това няма как да го пише на сайта, защото не е задължително за програмата  и няма как да е. Единици са такива студенти, изобщо не са всички, не са и повечето дори,  повечето искат да си вземат изпитите, да си направят стажовете, да си завършат и да започнат работа в БМВ, примерно. Бак. теза е друго нещо, тя е самостоятелен рисърч в Германия, предполагам и в Холандия е така, това и без да го пише някъде, се подразбира. Ако някой го е написал в сайта си, значи, че просто е по-добър маркетинг експерт, защото това се подразбира.

Практическата насоченост е друго нещо, но и там не мисля, че има разлики между Германия и Холандия, съдейки по подобните системи на хохшулета (приложни унита) и академични университети. Конкретно за специалности като биомедицина и медицина също не мисля, че има особени разлики.

Грант има опит с Германия  и винаги е давала точни съвети. При това, доколкото помня, е в медицинска специалност или около нея нещо. Тоест, за разлика от мен, която имам опит в съвсем друга сфера, е наясно с близки до биомедицина сфери. И не мисля, че влиза на нож, а наистина от написаното за Германия може да се направи подобен извод. Който изобщо не е верен.
Виж целия пост
# 31
Ще споделя само едно нещо, без нападки, без пристрастия. Всеки сам ще си направи изводите сухо ли се  прeподава материята конкретно в тази област и нужен ли е английският редом с немския. Дъщеря ми е едва трети семестър медицина в Германия и  заданието й по една от дисциплините изискваше не английски на добро ниво, а доста отгоре..  Което мен лично ме издразни малко (макар че тя специално с езика няма проблем), понеже никъде в процеса на кандидатстване не се е искал специално сертификат по английски (както е примерно при сестра й в друг град с математическа специалност), още повече за толкова тясно специализарани медицински термини ( четох резюмето с друга идея, заради самата настояща обстановка).

 Та за какво идеше реч. Трябвало е да се напише така наречената чеклиста  на база проведено прочуване. На нейната група от едва 4-5 души (колко пък да нямат контакт с тютора една шепа хора)се беше паднало клиничното проучване за ефективността на  ваксината на Модерна срещу Ковид 19 - тоест топло и прясно, с протокол от около 400 страници и негово резюме към 15-20 страници...Предвид това чия разработка е ваксината, не мисля, че  е нужно да казвам на какъв език са били нещата. Така наречената чеклиста, която студентът изготвя в тим с другите трима,  е съдържала (тук копирам нейните обяснения) инфо/пресмятания/анализи за какво ли не - title, background, objectives, design, participants, intervention, outcomes, randomisation, implementation, blinding, statistical methods, flow diagram, recruitment, ancillary analyses, harms, limitation, interpretations, funding и т.н..

По-близък контакт с преподаватели дори не си предтставям като възможен (извън Ковид ситуацията, разбира се), но дори и  при нея до последно преди да спрат заради локдауна всичко присъствено, влизаха в моргата по 3-ма, четирима само, за да могат маскимално да видят, пипнат, опитат, научат....Въобще освен лекциите всичко друго се провежда в малки групи, ясно защо. Дъщеря ми точно заради това търсеше по-разчупения формат на Modellstudiengang, в който практика и теория вървят ръка за ръка още от старта. И определено е доволна, макар да се вижда, че й е доста тежко и напрегнато Simple Smile
Виж целия пост
# 32
Суровият тон произлиза от там, че тази тема вече е дъвкана доста пъти и накрая се задават все същите въпроси, което означава, че наистина обясненита ни са неразбираемо написани или не се четат, или не знам...

Едно момиче каза - всички ни предупреждават в първи курс, че до трети няма да си дадат зор да ни научат имената, защото така и така мнозинството от нас ще отпаднат. Това не е нелогично, като се има предвид, че в немски университети се влиза лесно и цедката се прилага след това, но мен лично ме кара да се замисля дали бих си пратила децата да учат там. Но разбира се, това не е някакъв много сериозен аргумент, само лично усещане.

Да, това наистина не е сериозен аргумент. Какво значение има дали преподавателят ще ти запомне името или не? В специалности с по +100 студенти на лекция, не мисля, че нито е честно, нито адекватно да се очаква такова нещо. Това не означава, че ако търсиш контакт с определен институт за стажантско или редовно място за работа там, те отсвиркват веднага. Просто в Германия за много неща се изискват самоинициатива, защото университетът не е училище, в което учителите те подпомагат да избуташ.

Тоест твоето дете в неговото обучение в Германия прави самостоятелни изследвания и ги публикува? Обучението не е само лекции, упражнения и изпити? Мисля, че това иска да знае kassii.

Да публикуваш собствен рисърч само с 3 години бакалавър е просто нереалистично. Освен ако не се целиш в журнал с много нисък IF. В повечето случаи, в рамките на бакалавърската работа си намираш институт, в който работиш с други хора по даден проект и допринасяш за данните, които се събират и после публикуват. Може да си съавтор, но първо авторство е по-скоро изключено.

Освен това в Германия упражненията СА практическа работа - според университета, специалността и и и... имаш възможности да правиш практики в лаборатории и да учиш техниките. Просто там има толкова много държавни уничерситети, че е трудно да се обобщи с едно изречение как е навсякъде.

Цитат
Доколкото разбирам, в Маастрихт бакалавърската степен завършва със самостоятелно изследване в последната година. В Германия така ли е? Питам за сравнение, не за да омаловажавам обучението в Германия.
Самостоятелно изследване не означава самостоятелна публикация и индивидуално авторство. Просто самостоятелна работа в рамките на обикновено голям, външно финансиран проект. Да направи сам анализ на литературата, да формулира хипотезите, да извърши техническата работа и да отчете резултатите.
Да, нарича се bachelor thesis. Разликите между двете държави са минимални.

Проблемът за мен като цяло в тази тема е самата специалност - тя по начало изисква усвояването на голямо количество теоретични познания, и чак тогава на тяхната база може да се очаква адекватна практическа работа. Въпросът е обаче дали тези предмети, които се преподават, са твърдо необходими за бъдещето професионално развитие. По моето разбиране, специалността биомедицина в Германия събира на практика първите 3 години от специалността хуманна медицина, което предполага изучаването не само на химия, биология, генетика и имунология, но и анатомия, и физиология на тялото...За времето, което ще се похаби в усвояването на тази информация, може в други био специалности да се добие по-задълбочен опит в техническата страна на работата. Не знам коя специалност е по-добрата, ако дъщерята на Каси се стреми към форензика. За съдебна медицина... зависи с какво иска да се занимава. Доколкото аз знам, обдукциите на трупове се правят от лекар със съответната специалност.
Виж целия пост
# 33
Суровият тон произлиза от там, че тази тема вече е дъвкана доста пъти и накрая се задават все същите въпроси, което означава, че наистина обясненита ни са неразбираемо написани или не се четат, или не знам...

Тъй като всичките цитати в този пост са мои, предполагам, че това е насочено към мен?

Скрит текст:
Аз нямам деца, които да кандидатстват в Европа. Споделих моя опит с кандидатстване за докторантура в Северна Америка, който е релевантен само по отношение бъдещите планове на момичето да учи в Канада. В този подфорум не съм влизала едно десет години, ако не и повече, нямам никаква представа кой какви теми е дъвкал. Зададен е въпрос, отговарям на въпроса - и то само защото сметнах, че мога да добавя нещо към вече съществуващите отговори. Не мога да разбера нито суровия тон, нито раздразнението.

Аз сама казах, че нямам никакви сериозни аргументи по отношение на избора Германия-Нидерландия. Не разбирам защо е необходимо това да се повтаря. Мисля, че достатъчно ясно съм го написала - това си е само мое усещане. Каси също сама каза, че тя лично предпочита детето да учи в Бон. За какво точно спорим и защо някой трябва да ни се скара и на мен, и на нея, е загадка за мен. Честно, днес съвсем сериозно се питам дали не съм забравила да чета и пиша български случайно - съвършено невинни, нетенденциозни въпроси се тълкуват по такива превратни начин и им се реагира така остро, че явно просто трябва да изляза от този форум и да не развалям спокойствието. Съжалявам, че изобщо писах. Със здраве.
Виж целия пост
# 34
Всъщност не. Дискусията за специалността я водихме с Каси преди много време в темата за университети в Германия и сега се появиха почти същите въпроси. Освен това проблемът е, че някакси се пита на посоки - един път за Западна Европа, втори път за Канада. После пък за практики и магистър, изведнъж и докторат. Моят опит сочи, че когато имаш много възможности като избор и чуеш много различни мнения, взимането на решение е още по-трудно.

Цитатите по твоите постове бяха с цел да дам отговори на нещата, които бяха питани в тях. И независимо, че държеше на това в поредица от постове по-горе, след отговора ми се захвана само за "личното" ми отношение към теб.

Аз също бях написала, че в крайна сметка разлика между двете държави почти няма и решението къде да се учи зависи и от социалните фактори, като например къде даденият човек ще се чувства по-добре. Другият важен фактор беше споделен и от трите ни (ти, аз и Попеа), че не е до университет само, а и до институт/група. И че ако вече има оформен интерес в дадена сфера, би било рационално да се цели към групи, които имат водещи публикации в нея. Зажалост този аргумент остана игнориран от страна на Каси.

В този ред на мисли, ако те са направили избор за Холандия, не е нужно изкуствено да се търсят доводи защо в Германия образованието не е на ниво, с цел намиране на душевен покой, че направеното решение е правилно. Програмата на Маастрихт им харесва и това е напълно окей.

Имам колеги с бакалавър в Холандия, които правят магистър в Германия, както и такива, които са правили бакалавър+мастър в ОК и сега пишат докторат в Германия - никой от тях не вижда разлика в начина на обучение, по-скоро в манталитета на работа. В Германия, особено за докторат, независимо, че се предлагат много Graduate програми, се иска голяма доза самостоятелност и учене/бутане на своя воля, докато в англоезичните страни оставам с впечатлението, че е повече като в училище (което не означава, че е лошо!)
Виж целия пост
# 35
Момичета, благодаря отново за отзивите! Ianajar е най-близо до моите усещания и тревоги,  както и ме разбира най-добре. Специално й Благодаря за позитивизма и енпатията!
Да, объркани сме! Да, използвам форума като един от източниците на информация,  може би дори търся и душевно спокойствие. Не пропускам и не омаловажавам ничий съвет, бъдете сигурни! Правите го за мен, защо да пропускам съвети?
Имам усещането, че много хора започват търсенето си по държави. Ние тръгнахме наобратно. Първо изкристализира специалността и след това започна търсене в различни географски направления. Като добавим и непопулярността и новостта на тази специалност, изборът ни се ограничи и стана и по-труден, защото няма и много информация.
Не знаех, че в Германските уни-та се изисква и английски,  без това изрично да е посочено в условията за прием. Само Бон (сред от нас избраните) има такова изискване. Логично е да си помисли човек, че другите не го изискват. Германците не правят маркетинг и няма как да ги усетиш в директен разговор. Ето, току що получиш поредния мейл за Нидерландия с покана за участие в някакво събитие. Доста са активни, да не кажа агресивни на моменти.
Стигнах до докторантура в питанията си, защото тук научих, че е възможно да се кандидатства за Phd след бакалавър в Канада. Не знаех преди това! Това не са хаотични питания, а търсения!
Ето и един въпрос: как е възможно да завършиш бак в Нидерландия на английски и след това Маг. в Германия на немски? Как ще знаеш специализиран немски за Маг. като не си го учил по време на Бай.? Как ще пишеш магистърска теза на немски и ще се справиш с цялата пъстрота на езика и терминологията ако преди това си учил.на английски. Можеш ли да споделиш опита на твоите познати, минали по този път? Специално по отношение на езика?
Май отговорих във всички посоки на вашите въпроси.
Виж целия пост
# 36
kassii, според мен няма нужда да търсите каквито и да било оправдания. Момичето ти се чувства повече ок с английския, което предполага, че би била по-доволна от обучение на английски. В моя случай и моето дете се чувстваше по-комфортно с английския, въпреки гимназията с немски, обаче аз настоях изрично, ако успее да вземе ДаФ с нужния резултат, да учи на немски, защото така се упражнява езикът в среда, а английският така или иначе винаги влиза в употреба и се упражнява. Тоест, практическите ми съображения надделяха над неговите предпочитания и се наложих аз. Поех отговорността да взема решение за него. След доста години имам своето морално удоволетворение, когато ми каза "добре че ме натисна тогава за немския". Но това не значи, че и в твоя случай трябва да стане така или че ще стане така. Децата са различни, специалностите са различни, няма рецепта. Мислите, взмате решение и каквото-такова. Не е краят на света, ако се окаже, че не е точно нейното това, което избере. Ще го смени.

Относно рекламите за Холандия - това е като всяка реклама. Възрастен човек си, знаеш какво е реклама и за какво се използва тя. Ако едно нещо е популярно и добро, то няма нужда от реклама. Такова е обучението в Германия.  Това не значи, че ако нещо е рекламирано, няма да е добро, а само че не е достатъчно популярно и му трябва реклама. Като обучението в Холандия на английски. С Брекзита хората видяха ниша и я експлоатират докрай, което си е ок.

За Канада - приемът в такава програма е силно конкурентен и изисква много неща като бекграунд. Лично наблюдавано преди 2-3 години някъде. Яна има друго мнение и това си е нейно право. Лично за мен да пишеш на напълно непознат професор и той да те вземе (защото всъщност преподвателите вземат определени студенти, такава е системата, останалото е формалност) е близко до 6-ца от тотото. Защото преподавателите нямат интерес и не искат да се занимават с докторанти, които не познават лично, не са работили заедно и не им знаят възможностите. Ако има публикация в Сайънс, примерно, тогава може и някой да го направи, но само при условие, че си няма свой кандидат за мястото, което обикновено не е така. Или за някаква много необичайна специалност или тема, примерно изследване езика на ненците, за което в света има една шепа хора, които могат да го правят. А биотех или биомед специалностите не са от тях.  Това е мой личен опит с деца извън БГ, което Яна намекваше, и е в точните науки. Не казвам, че трябва да ми вярваш, твоя си работа на кого ще вярваш, аз само споделям своя опит.

По последия ти въпрос -  моето мнение е, че термините са краен брой, да кажем няколкостотин, и се учат за отрицателно време на който и да е език, ако знаеш езика добре. Това не е  пречка за обучението на даден език. Но все пак бак на немски с маг на английски ще е по-лесно от обратното. Но пак казвам, решението си е ваше, защото никой не е във вашите обувки да знае всички обстоятелства и подробности. Ботъмлайна е, че в двете държави обучението е добро и не се различава съществено, а останалото са подробности, които вие си знаете и касаят само вас.
Виж целия пост
# 37
janajar,

Преди години вашите съвети бяха много ценни за дъщеря ми.
Благодаря ви!🌺🌺🌺
 Съвет, мнение може да променят дори нечии живот.
Моля не се отказвайте да споделяте опита си.

В спорове и странни въпроси, често изниква и интересна информация.
Задочно познавам , пишещите в темата и не мисля, че влагат лоши чувства.
Виж целия пост
# 38
А защо магистърската теза да е на немски.. Макар  ограничен брой специалности в Германия(бакалавър) да са   на английски, не е рядкост бакалавърската работа да се пише на английски въпреки следването на немски. Говоря от личен опит с голямата ми дъщеря. Какво остава за магистратура, там се предлагат вече и доста повече опции директно на английски...
Една от малките ми девойки в началото на семестъра пък винаги има опция за някои предмети дали да ги изучава на немски или на английски. Математиката и всичките нейни производни са неизменно на немски, но икономически ориентираните дисциплини са винаги с избор на езика.

Колкото до това, че в конкретен немски университет са включили английския в обучението без да е искан като удостоверено ниво при приема - не може на база единичен случай  за конкретна специалност (може би  дори и само в конкретна година) да се генерализира какво искат или не унитата в Германия по принцип. Твърде шарено е..
Виж целия пост
# 39
kassii, според мен няма нужда да търсите каквито и да било оправдания. Момичето ти се чувства повече ок с английския, което предполага, че би била по-доволна от обучение на английски. В моя случай и моето дете се чувстваше по-комфортно с английския, въпреки гимназията с немски, обаче аз настоях изрично, ако успее да вземе ДаФ с нужния резултат, да учи на немски, защото така се упражнява езикът в среда, а английският така или иначе винаги влиза в употреба и се упражнява. Тоест, практическите ми съображения надделяха над неговите предпочитания и се наложих аз. Поех отговорността да взема решение за него. След доста години имам своето морално удоволетворение, когато ми каза "добре че ме натисна тогава за немския".
Точно за същото се подготвям и аз! Не знам дали ще успея да се наложа. Не знам и дали е правилно. Никой не знае! Благодаря за подкрепата, все пак. Да знаеш, че има и други "вмешаващи се в живота на детето" родители е доста успокоително. Нали наложеният стереотип е: пълнолетен/пълнолетна е, трябва сама да решава, голям човек е и т.н. За мен обаче, физическата и емоционалната възраст на моето дете не са еднакви. Емоционално и прагматично, с поглед към бъдещето е по-скоро на 15 Simple Smile Затова мисля, че за определени деца не е лошо да се "намесим" ние, тези с опит.
От друга страна, ако го оставиш да "изгори, за да свети" е един добър житейски урок.

Пенсионирана русалка, не е само до магистърската теза, а и до самото обучение през годините. Магистърските програми са на немски (да, има опции и на английски, ама защо да учиш в Германия на английски ако знаеш немски?) Ако си в Германия, учи на немски!. Ако си учил 3 години на английски, то как точно ще продължиш на немски и то на ниво Магистър, където няма да правят компромис с езика (както биха правили в 1-ви курс на бак.)

rosss, присъединявам се към апела ти към ianajar!
Виж целия пост
# 40
kassii, много е сложен този избор, от опит. Да се намесиш и да поемеш отговорността за последиците или да го оставиш "да си троши главата" (образно казано, де, ясно е). И аз не знам кое е правилното, обаче понеже съм упорита коза, налагам се и си казвам, ами ако сбъркам, ще си нося последиците. Но да ти кажа, каквото и да го мислим и смятаме, развитието е въпрос и на голяма доза късмет. Както всичко в този живот.

От друга страна, това са "бели кахъри". Да са живи и здрави, имат и време, и право  на грешки. А и никой не знае "какво печелим, когато губим, и какво губим, когато печелим". Абе накрая хвърлете ези-тура и това да е Laughing  (това в кръга на шегата, де)
Виж целия пост
# 41
Точно така, Каси, както деца, изкарали  бакалавъра  тук, в БГ, отиват в Германия за магистратура...Не са едно или две такива, че да ги считаме за изключения някакви, следват си въпросните на немски доста тежки специалности. Твърде много задълбаваш в езика, той е средство на такъв етап вече...
Виж целия пост
# 42
Hands Point UpHands Point Up
kassii, много е сложен този избор, от опит. Да се намесиш и да поемеш отговорността за последиците или да го оставиш "да си троши главата" (образно казано, де, ясно е). И аз не знам кое е правилното, обаче понеже съм упорита коза, налагам се и си казвам, ами ако сбъркам, ще си нося последиците. Но да ти кажа, каквото и да го мислим и смятаме, развитието е въпрос и на голяма доза късмет. Както всичко в този живот.

От друга страна, това са "бели кахъри". Да са живи и здрави, имат и време, и право  на грешки. А и никой не знае "какво печелим, когато губим, и какво губим, когато печелим". Абе накрая хвърлете ези-тура и това да е Laughing  (това в кръга на шегата, де)

Хаха! Много точно и мъдро!:clap:
Виж целия пост
# 43
kassi, ето малко помощ от мен за убеждаването за Бон Simple Smile

https://www.facebook.com/ICM2018/videos/1115054111985892

Виж целия пост
# 44
Здравейте, ще имам нужда от малко акъл. Дъщеря ми завършва АК с профил Биолофия и Химия. Мисли да кандидатства медицина в Грьонинген, програма на английски. Имате ли някакви впечатления?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия