Каква риба давате на дребосите?

  • 5 379
  • 31
# 15
Басилиск и Free Soul, благодаря ви за информацията!  bouquet

Аз доста плахо пуснах темата - мислех, че ще получа отговори от типа на "ами купуваш риба каквато прецениш" , но темата се оказа наистина много полезна за мен. Grinning
Виж целия пост
# 16
Аз винаги съм се притеснявала да готвя за малкия рибни ястия, поради страх от това дали ще съм махнала всички кости, дали рибата е подходяща за него, какъв е произхода й. Затова един път седмично му купувам рибно пюре на Semper. Винаги съм си мислила, че като е детска храна, а и от чужбина, е гарантирано качеството й. Някой дали знае нещо повече по-въпроса? Крие ли и това някъкви рискове за здравето на детето?
Виж целия пост
# 17
Басилиск и Free Soul, благодаря ви за информацията!  bouquet

Аз доста плахо пуснах темата - мислех, че ще получа отговори от типа на "ами купуваш риба каквато прецениш" , но темата се оказа наистина много полезна за мен. Grinning

кикик, долу- горе по същата причина протаках пускането и аз, само дето си мислих че ще ми се изсмеете че Ива вече е голяма и няма нужда да се втелясвам толкова Mr. Green
Виж целия пост
# 18
   Но има и риба от "аквакултура" - поне така пише на етикетите - откъдето купувам аз.
Предполагам, че може да се намери такава.
Виж целия пост
# 19
Анна, какво ще рече от "аквакултура"? При швабите предполагам може да си по-спокойна за качество на купуваните продукти...Дали има от споменатия вид и в Бг, някой знае ли?
Виж целия пост
# 20
Все пак конкретните препоръки за това до колко и кои точно водове риби и рибни продукти трябва да се ограничат зависи от местните условия и особености, от къде точно е рибата и т.н. Това, което важи за Америка, не важи за целия свят, макар че проблемът с живака в рибата си е световен проблем наистина.

Но ето, примерно, Исландия е страна, в която се консумира много риба, а препоръките за бременни, кърмачки и деца са да се хапва поне 2 пъти в седмицата. Отделно е и препоръката за пиене на рибено масло от дроб на треска всеки ден от бременни, кърмчаки и малки деца (още от 6 месечна възраст). Само че исландската риба (тази която се консумира масово - различни видове бяла риба и съомга, също и рибеното масло) има ниво на живак доста под максимално допустимото от СЗО. За бременни, кърмачки и деца препоръките са да не консумират единствено акула, риба меч, голяма камбала (flounder); черен дроб от треска (заради органичните замърсители). Има и ограничения за риба тон, някои видове китове (най-много 1-2 пъти в седмицата). Това в общи линии, за останалото  - кой колкото иска. Но пък и някои видове въобще не се продават на пазара тук - като кралската скумрия, примерно, която по принцип съдържа доста високо ниво живак, за разлика от малките скумрийки.

Иначе препоръките за богато на риба меню са в резултат не само на традициите, но и на изслдвания, специално и за Исландия (като една от страните, в които се консумира много риба), според които омега 3 мастните киселини в менюто на бременни, кърмачки и малки деца, са от голямо значени за развитието на централната нервна система на плода, бебетата и децата. Към това се добавят и изслвдванията за връзката между консумацията на риба и депресиите, смъртността от сърдечни заболявания и др. Общо взето нещата не са еднозначни - от една страна омега 3 мастните кесилини, полезни за нервната система, а от друга - живакът, който я разрушава....
Виж целия пост
# 21
Аквакултура означава отгледана от човека риба - в рибни ферми, които обикновено са заграждения в океана или в други водоеми. Ако районът е замърсен, положението с тази риба е същото като с уловената.
В България също повечето сьомга например която може да си купи човек е от ферма. В рибните ферми понякога се дават разни добавки в храната на рибата, за да расте по-бързо (както и на другите животни във ферми), на норвежката сьомга даже й дават оцветител, за да има месото й по-хубав цвят (бие леко на оранжево).
Иначе сьомгата не е много нагоре по хранителната верига и затова не е от най-замърсените с живак.
Доста от пъстървата на нашия пазар също е от рибарници, но ако са някъде по планините, мисля че не е толкова зле положението. Надявам се поне. Във всеки случай по-дребните пъстърви със сигурност са за предпочитане, както и по-дребните морски рибки в Черно море.
Пък дано скоро някой направи изследване за съдържанието на живак и в нашите риби тук.
Червената кралица много правилно е казала, че ползите от яденето на риба по принцип са големи и проблемът с живака не бива да става причина човек напълно да се отказва от рибата. Но затова пък трябва да имаме повече яснота коя от рибите на нашия пазар е безопасна.
Малко офф - Червена кралице, честито за втората лентичка!  Grinning

Виж целия пост
# 22
Скумрия и хек. Сьомга рядко, но съм давала.
и аз същите рибоци съм давала на дребчо Peace
Виж целия пост
# 23
С риба захраних наскоро. Дадох филе от пъстърва. Сварих го на пара, прибавих картофи, лук, копър, зехтин и малко сол. Стана много вкусно
Виж целия пост
# 24
Относно изследването, което исках да си направя за живак - оказа се, че във Варна никъде не може да се направи такова.
Мога да пиша на РИОСВ Варна и да ги питам дали знаят нещо за положението, но подозирам че ще ми отговорят единствено "няма замърсяване над нормата", като нормата е някаква брутална, още от соц-време. Не съм се отказала да проучвам въпроса, де.
Виж целия пост
# 25
Аз пък давам на бебока Сьомга, Треска, Цепура и Лаврак. Пък и цялото семейство си ги хапваме, поне веднъж седмично!
Виж целия пост
# 26
Давам бяла риба приготвена за нас двете на пара, а другите в къщи си я хапват пържена.
Виж целия пост
# 27
А цаца  newsm78 Тя нали е дребна  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 28
За да не пускам нова тема искам да попитам при захранване с риба как е нахй-добре да се започне:
1.С прясна риба от изброените по горе или рибно пюре?
2.И какви марки рибни пюрета бихте ми препорачъла за захранване?
Благодаря ви.  bouquet
Виж целия пост
# 29
Аз захраних с рибно пюре на Semper от малките-125 мл. Струва ми се по-практично за начало.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия