Търся схемата на Birdie за захранването - някой може ли да ми прати линк?

  • 2 176
  • 17
Здравейте, в момента си събирам материали по темата захранване от форума, за да си оформя собствено мнение и стратегия.
Моля, ако някой има запазена схемата на Бърди, да ми прати линк ( или документа), за да се запозная и с неговата гледна точка. Много търсих, но цялостна схема от него не намерих, а споменава, че я е публикувал.
Моля само за схемата, а не да влизаме в дебати за захранването, Бърди и т.н. Simple Smile .
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=206727.0;topicseen
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160982.0

Това са двете му теми! Приятно четене!   bouquet
Виж целия пост
# 2
двете теми са много обширни.
Teamea,моля те ако намериш схемата дай директен линк към нея.
Виж целия пост
# 3
И аз ще чакам за отговор  Wink
Виж целия пост
# 4
И аз ще чакам за отговор  Wink
Flutter и аз и аз
Виж целия пост
# 5
Здравейте, майчета Simple Smile
Ето в по-концентриран вид това, което самият той ми изпрати на ЛС, че и аз се бях замъчила да ровя, а не се сетих да търся в архива. Не е кой знае колко изчерпателна - само предложение за началото и основни правила, които той изповядва. Така или иначе, уверена съм, че нашите бебета ще ни покажат правилния път като започнем, но не е зле да имаме отправна точка.
Аз лично май ще започна с оризова безмлечна, която постепенно ще сгъстявам Simple Smile След това зеленчучи, плодчета накрая. Но тук се отплеснах - има цяла голяма тема за захранването. Сигурно ще се видим там Wink

Всичко по-долу копирам от личното съобщение от Бърди:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160982.660

За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена. От 6 ден можете да дадете сок от този същият плод. Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ
*сок от плод (ябълка, круша).

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

От кога:

Кисело мляко->>>след 9-10 месец.
Сирене->> след 8-9 месец
Хляб и хлебни (+фиде, макарони) след около 11 месец.
Яйце (жълтък)->>след 7-7.5-8 месец.
Белтък->> след 12-13-15 месец.
Мед->>след 18-19 месец
Виж целия пост
# 6
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160982.700
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=206727.2060
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=206727.msg5170671;topicseen#msg5170671


Виж целия пост
# 7
За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло.
...
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове.

Малко ми е странно това - в продължение на 2 седмици да се предлага само пюре от ябълки и/или круши, и то в късния следобед. newsm78
Чисто оризово брашно къде може да се намери? Предполагам, че няма нищо общо с безмлечната безглутенова оризова каша.
Виж целия пост
# 8
И на мен това, че се предлага единственото хранене с твърда храна да е следобед, ми се видя малко странно. Но при нас точно така се получи на практика - беба отказваше всякакви пюрета и каши на обяд, докато един ден, повече от месец след началото на захранването, не й предложих пюре от круша към 6 следобяд - излапа половин бурканче. И преди бях опитвала да й дам същото пюре, на обяд, и не й хареса. Така продължих около половин месец - с плодово пюре следобяд, и след това отново предложих зеленчуковото на обяд. Получи се.
Освен това в логиката на Бърди има логика Wink Надвечер лактацията е по-слаба и едно бебе на 6 и повече месеца може и да е останало малко гладничко и затова да има интерес към друга храна.
Виж целия пост
# 9
Никога не предлагайте НОВА ХРАНА  в късния следобяд, разчитайки на по-ниската лактация тогава и че бебето е по-гладно.

Ако искате мога да ви копирам материали на реални майки, разказващи за реакции след предложена тогава нова храна и ужасът, който са изживели късно вечерта и през нощта.

Недай си боже да се случи реакция от нещо НОВО като храна вечер !!!! Аз бих била по-предпазлива.

Нова храна е добре да се дава в късната сутрин, на обяд, в ранния следобяд. Разбира се, не непосредствено след кърмене, тогава бебето не е гладно.

Предлагате между кърменията като започвате с по 1 лъжичка и достигате до порция за възрастта, която е относително понятие  Simple Smile. А особено ако искате да запазите повече кърмения, то и твърдата храна няма да е в много големи количества.

Ако от дадена храна няма реакция, то тогава може да я преместите и предлагате и следобяд.

Като първи храни обикновено се предлагат по-лесно смилаеми и НЕалергени зеленчуци, плодове, зърнени БЕЗглутенови.
Виж целия пост
# 10
Логиката на предлагането на твърда храна в късния следобед, когото лактацията е по-слаба,  не е само на Бърди. Такива са и съветите на Сиърс, примерно.

Наистина има деца като на Иглика, които се засищат с кърма и не искат твърда храна през деня, но я приемат охотно привечер. А алергична реакция може да настъпи от минути, часове, та до дни след приема, така че и сутрин да се дава храната,  ужасът пак може да се изживее вечер или нощем.
Виж целия пост
# 11
не можах да разбера защо Бърди казва,че не трябва да се дава тиква като една от първите храни?
Виж целия пост
# 12
не можах да разбера защо Бърди казва,че не трябва да се дава тиква като една от първите храни?


Не знам какво има предвид Бърди, но аз направих тази грешка. Тиквата е с по-високо съдържание на каротин от моркова, например, и някои деца не го понасят. Малкия се обрина от няколко лъжички - беше на 6м., изключително кърмен преди това.
Виж целия пост
# 13
Ако правилно съм проследила потока на мисълта му, тиквата има доста богат вкус (хем зеленчук, а сладък), а той съветва първите зеленчуци да са възможно най-неутрални на вкус. Съответно - той предпочита да захранва с плод, а след това да въвежда зеленчук, по обяд, примерно. Аз започнах с картоф, и след нулев успех опитах с каша - оризова, безмлечна, милупа. Притеснявах се да започна с плод, защото съм чела, че е добре първата твърда храна да е със "солен" вкус (доколкото този на варените зеленчуци е по-скоро солен, отколкото сладък), защото сладкият вкус е добре познат на бебето от млякото и евентуално по-трудно ще приеме след това "соления" вкус. Е, при нас се оказа, че именно плодовете са доброто начало (натурални хипоалергенни пюрета).
Колкото до реакциите - пази Боже, разбира се! Но действително не може да се изчисли кога точно би се проявила непоносимост. А нима нощем майката не може да звънне на педиатъра или да отиде в здравния център, който дежури вместо нея? Но пази Боже!
Виж целия пост
# 14
И според мен е жалко, че се стигна до толкова сериозна конфронтация между този форум и Бърди, и наложената му рестрикция да влиза да пише тук, защото иначе сам би могъл да разясни логиката, коята следва по отношение на захранването и да отговори на въпросите ни - тема, която вълнува всички ни и сякаш е по-малко "конфликтна" от тази за кърменето. Казвам това без да влизам в ролята на негов адвокат. Добрият тон "в онази тема" действително бе нарушен, а и се дразня от "обиденото" му заклеймяване на усилията, полагани от организации като ЛЛЛ, в посока популяризиране и поощрение на кърменето. И въпреки това...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия