Вярвате ли на бабини диветини???

  • 2 049
  • 40
Всеки път,когато се приберем или някой е идвал в къщи ми казваха-измий и очите.аз лично не вярвам....а вие???  Confused Confused Confused
Виж целия пост
# 1
Аз вярвам! Специално за това кой е идвал вкъщи.
Виж целия пост
# 2
И вярвам,и не вярвам... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 3
Не вярвам.
Очите мия само сутрин заради хигиената.
Виж целия пост
# 4
Зависи от бабините деветини. Вярвам в народната медицина и илачите. Връзвам червен конец, мартеницата е същото между другото. Това за изплакни и очите не знам. Майка ми е правила нещо подобно с Яна като се разплаче някой път много като бебе и действаше. Някаква метла слагаше под дръжката на вратата и наливаше през нея вода и после напръскваше детето. Пък с леене на куршум при някаква циганка в едно село наблизо и мина един голям бебешки страх от водата, бяхме я уплашили с един басейн... Прабаба и пък гасеше едни въгленчета във вода и я напръскваше с тази вода. Действаше също.

Не вярвам в черни котки, петък 13 и други подобни, също и в "пу пу да не те урочасам"...
Виж целия пост
# 5
Ни в бабини дИветини вярвам,ни в бабини дЕвотиЙ Laughing
Виж целия пост
# 6
В някои да, в други - не.
Виж целия пост
# 7
Това с миенето на очите ми е любимо. При нас е редовна практика, когато се приберем, да си измием не само очите, но целите лица и дори ръцете. Действа успокояващо и освежаващо.  Wink
Виж целия пост
# 8
Вярвам само в дЕветини.
В дИветини-не. И в ЛудЕтини-също не. Flutter
Виж целия пост
# 9
Не вярвам.
Виж целия пост
# 10
Вярвам!
Като бях малка много често "хващах очи" както казват бабите и си спомням, че баба ми ме водеше да ми баят. После ми мие миеха лицето с гасена вода.
Виж целия пост
# 11
                     Не вярвам. От друга страна в София ако искаш да си с наистина чисто лице, трябва да се миеш най-малко след всяко излизане  Confused.
Виж целия пост
# 12
И да и не
Виж целия пост
# 13
По принцип не.
Виж целия пост
# 14
Вярвам в дедови.
Виж целия пост
# 15

Лиси, здравей Simple Smile
От както измислиха сините хапченца и аз отново повервах на дедовия Simple Smile
Виж целия пост
# 16
да,почти на всичко вярвам...  Peace
Виж целия пост
# 17
Етимологията на "деветини" е цифрата 9 (девет)- от там и бабини деветини. Не вярвам на нищо в преизказно наклонение.
Виж целия пост
# 18
Глаусвах с не. Дотолкова, доколкото купих дрешки за бебето ми преди да забременея, казах на всички след втория положителен тест, но ако мине линейка се хващам за червено, при полиция - за синьо, при пожарна - за оранжево; не минавам след минала пред мен черна котка и винаги се кръстя и покланям в църква и в зали за източни бойни изкуства. Така че хем съм суеверна, хем не съвсем  Simple Smile
Виж целия пост
# 19
но ако мине линейка се хващам за червено, при полиция - за синьо, при пожарна - за оранжево
Това е към детските деветини  Simple Smile
Виж целия пост
# 20
Не. Но от време на време се усещам, че като се стресна си плюя в пазвата. Предполагам по навик.  Simple Smile
Виж целия пост
# 21
От 5 г. не вярвам. Суеверието е началото на нещастието! За да се отърва, съзнателно се връщах в къщи, купувах всичко в понеделник и т.н. Свободна съм вече  Laughing
Виж целия пост
# 22
... че като се стресна си плюя в пазвата.

Това е балкански маниер. Спомням си колко се смях на "заплюването" във филма " Моята голяма гръцка сватба".
Виж целия пост
# 23
Тези, които съм чувала са толкова абсурдни, че няма нормален човек, който да повярва в тях. Това с миенето на лицето не е деветина- просто сваля умората и освежава. Не вярвам в измислици от типа на: "не казвай довиждане на гостите, че ще ти секне кърмата!", "Ако не кърмиш един ден бебето и после пак му дадеш да суче - като порасне ще придобие лоши очи, с които да урочасва", "Да не простираш дрехите нощем, да не ги прескочи Черния човек", "Да не ядеш риба, докато си бременна, че бебето ще се роди с хриле"...
Виж целия пост
# 24
Да! Винаги, когато видя такива теми си плюя в пазвата. И повечето отговори ме карат да правя така. Оплюх се, ей, спрете се.
Виж целия пост
# 25
Уж не вярвам, но подобни теми не чета подробно, за да не прочета нещо, в което току виж съм повярвала.
Виж целия пост
# 26
Да, суеверна съм.
Виж целия пост
# 27
По-скоро не.
Виж целия пост
# 28

Тамън е време за пролетно къпане, какво пък.

По темата.
Понякога ми е трудно да повярвам, че има хора които вярват във всички тези щуротии, та чак намират и обяснения "защо", та чак и се сърдят ако наречеш суеверията им някак.

Все пак може би има някои неща, за които си струва да внимава човек.
На дълъг, прав, извънградски път с двойна непрекъсната осева линия и ограничение 40 км/ч, ако няма никакви коли, но пък има храст до пътя, то най-вероятно в храста се крие полицай.

Такива ми ти....деветини...
Виж целия пост
# 29
Все пак може би има някои неща, за които си струва да внимава човек.
На дълъг, прав, извънградски път с двойна непрекъсната осева линия и ограничение 40 км/ч, ако няма никакви коли, но пък има храст до пътя, то най-вероятно в храста се крие полицай.

Може би не знаеш, но червен конец на ръката и синя пара в шъпата много помагат  Peace
Виж целия пост
# 30
...и синя пара в шъпата много помагат...
                    За парата вярвам. И зелена също. Много разпространено суеверие  Peace. (сред катаджиите)
Виж целия пост
# 31
И да и не Thinking
Виж целия пост
# 32
Уж не вярвам, а пък спазвам някой Wink- Когато близък човек излезе от дома ти, да не почистваш веднага; Да не си оставяш последния залък (но дъщеря ми редовно го прави); Ако забравиш нещо и се върнеш, трябва да оставиш нещо, преди да се върнеш; Да не минаваш пред бяла кола(лош късмет), а пред червена е на добро; Да не простираш бебешки дрехи вечер; Да миеш очите на детето след всяка разходка...
Виж целия пост
# 33
А на капаците на шахтите стъпваш ли?
Виж целия пост
# 34
И аз не знам ...на някои вярвам,на други не съвсем,особено ако ми изглеждат много налудничави Crazy newsm78

В този ред на мисли....чудя се дали да си боядисам сватбения воал черен Thinking newsm78
Колкото и да не вярвам,малко се опасявам да не ме сполетят лошотии Confused
Виж целия пост
# 35
В момента - твърдо НЕ. Това е като детските болести - отминава с възрастта. Като малка се съобразявах с наличието на черни котки и тяхната траектория, плюех си в пазвата, хващах си косата, ако мина покрай умряло пиле, прескачах три пъти мъртва жаба, не минавах под триъгълник, хвърлях сол през рамо, целувах кръстен знак от палеца и показалеца на дясната ръка. Животът ми беше ужасно сложен и труден, изпълнен с ритуали и свещенодействия, отвсякъде ме дебнеха заплахи и бях заобиколена от враждебно настроена жива и нежива материя.
Сега ми е леко на душата и животът ми е песен .... ля-ля-ля-ля-ля-ля!
Виж целия пост
# 36
А на капаците на шахтите стъпваш ли?


Не! Ще си счупя краката, но ще прекрача шахтата Joy
Виж целия пост
# 37
любимата ми тема отново набира сила  hahaha
Виж целия пост
# 38
Не.
Виж целия пост
# 39
Не вярвам...
Виж целия пост
# 40
Не.
Може ли да се поправи грешката в заглавието?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия