манджичка която ме връща в детството

  • 33 752
  • 96
  Има такива гозби-спомени.Ето една от тях от баба: 15-20 лозови листа,1 глава лук,1ч.ч.ориз,1,5 вода,5с.л. олио,1 яице,1 кофичка кис. мляко,магданоз,джоджен,1 щипка канела,, сол.Запържвам леко лука,прибавям ситно нарязаните лозови листа,след това ориза докато се "оцъкли''Заливам с водата и оставям да ври докато омекне оризът.Ако е нужно добавям още вода.Дърпам от огъня и застроивам по познатия на всички начин с яицето и киселото мляко.Поръсвам с магданоз,джоджен и канела          .Толкова просто,че чак гениално и много,много вкусно                                                                                     
Виж целия пост
# 1
мойта пра-баба прави страшен боб.нз как обаче като бяхме по малки със сестра ми и братовчед ми и тя си готвеше боб,ние го изяждахме целия...беше страшен.може би защото вс път слагаше каквото има под ръка.а пък баба прави мн яки пълнени чушки.обаче аз не мога да ги догодя Crossing Arms
Виж целия пост
# 2
Крем питата и козунаците на баба бяха несравними. Рецептата за крем питата я имам, но никога не съм се опитвала да я направя. Майка ми веднъж пробва, но не беше същото.
Виж целия пост
# 3
Манджа със сливи.Тази яхнийка беше страхотна,както и бухтите на баба ми(Бог да я прости).Изобщо каквото и да приготвеше,всичко беше изпипано от всякъде.....
Виж целия пост
# 4
Не е манджичка,но първото,което ми идва на ум е "циганска баница" с парче сирене и прясно откъснат домат от градината.Ммм,вкусни спомени. Heart EyesА да,и меки,пухкави милинки със солена заливка,или тутманик,или пък баница с ръчно точени кори.И прекрасната домашна торта с кексово тесто,слепена с крем и поръсена с орехи.Непретенциозно,но много,много вкусно.
Мисля,че имаше подобна тема скоро.
Виж целия пост
# 5
Мекиците на баба, яйчена каша, картофена яхния/несравнима, не мога да я направя като нея/...Всичко ми беше страшно вкусно. Може заради печката на дърва да е, или заради ръцете на баба, ... Laughing
Виж целия пост
# 6
Давайте рецептите,момичета!Разпитвайте майки,баби,лели и записвайте.Аз записах доста,но и доста не успях и сега много съжалявам.Иначе внуците ни ще ядат само хамбургери и пици.
Виж целия пост
# 7
Яйчена каша / за 1 порция/:
Карам по спомени от преди 20 години... Rolling Eyes

Запържва се 1 с.л. брашно до златисто. Залива се с около 1 ч.ч. прясно мляко. Посолява се на вкус. Когато се сгъсти  се добавя едно яйце и се бърка до готовност.
Баба натрошаваше вътре и сиренце... Heart Eyes
Виж целия пост
# 8
когато валеше дъжд баба правеше едни мн хубави сладки.......
Виж целия пост
# 9
В детството ми ме връщат всякакви тестени неща - от тутманиците до палачинките и бухтичките .....Мама ми ни ги приготвяше всякя неделя сутрин и къщата ухаеше на доашно сготвено  Heart Eyes 
ПП тя и сега от време на време прави ,но ние със сестра ми вече не живеем там ,така че не е същото ......може би  традицията ще се възобнови за внучето  Heart Eyes
Виж целия пост
# 10
Всички си имаме ястия от миналото ни,които ни внасят приятни спомени.Никога няма да забравя вкусната ръчно точена висяща баница на баба-лека й пръст.
Виж целия пост
# 11
Чушки с млечен сос  Heart Eyes

Печени чушчици се слагат с малко мазнина в тенджера. Запържват се леко с червен пипер. Отгоре се заливат с пр.мляко и се продължава на много слаб огън, като се бърка постоянно. Добавя се сол. Сгъстява се с брашно. Става много вкусно и ми мирише на детството ми  Heart Eyes

Също и питата "Слънце". Баба я прави уникална. Да е жива и здрава жената, но вече не може да меси  Sad
Виж целия пост
# 12
Всички си имаме ястия от миналото ни,които ни внасят приятни спомени.Никога няма да забравя вкусната ръчно точена висяща баница на баба-лека й пръст.
Заинтригува ме с тази висяща баница newsm78.Дай повече инфо ако можеш newsm22
Виж целия пост
# 13
Чушки с млечен сос  Heart Eyes

Печени чушчици се слагат с малко мазнина в тенджера. Запържват се леко с червен пипер. Отгоре се заливат с пр.мляко и се продължава на много слаб огън, като се бърка постоянно. Добавя се сол. Сгъстява се с брашно. Става много вкусно и ми мирише на детството ми  Heart Eyes

Също и питата "Слънце". Баба я прави уникална. Да е жива и здрава жената, но вече не може да меси  Sad
Такава манджа ядохме във варненското село Вълчи дол.Бяхме умерели от глад след дълъг път и една страхотна жена ни я сготви посред нощ.Винаги ще ги помня и гозбата и жената,моята леля.
Виж целия пост
# 14
зрял фасул, най- великия
печени чушки с олио, оцет и магданоз
чорба от зелени джанки
зелник
катми
филия с масло и сладко от сливи
нишестено кремче с вода
тархана
пържена туршия
пиле с ориз
ооох, бабче Confused Heart Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия