филе Елена

  • 7 285
  • 9
Искам да попитам някой правил ли е варени свински(малки) рибици с подправки
Виж целия пост
# 1
Ами аз не съм чувала за ВАРЕНО филе "Елена"  newsm78 newsm78 newsm78
Ако някой знае да казва  Grinning

За мен филе "Елена" се прави от сурова рибица,която се изкисва или в саламура или морска сол и после се овалва в подправки и чубрица задължително.Закача му се здрава връв и се окачва да съхне....
Виж целия пост
# 2
Правила съм, но не ги варя, а само ги попарвам във вряла вода, след като съм ги държала в морска сол 24 часа.  Laughing
После се натриват с подправки и се сушат на хладно място.
Е, ако искаш да станат по-бързо, може да ги позадържиш малко повече, така стават за ядене след седмица.
Но не му казваме филе "Елена", а просто сушени рибици.  Grinning
Виж целия пост
# 3
Сийче,имам въпрос....
Като престоят 24 часа в солта не стават ли отровно солени?
Виж целия пост
# 4
Като престоят 24 часа в солта не стават ли отровно солени?
Филе Елена се приготвя от контра филето и не му пречи да преседи 24 часа ,
но в домашни условия се приготвя също така и от бон филето(както е дадено в темата),
понеже бон филето е много по малко от контра филето ,
може би тогава ще трябва да преседи по-малко часове за да не стане  много солена рибицата.
Виж целия пост
# 5
Сийче,имам въпрос....
Като престоят 24 часа в солта не стават ли отровно солени?

Не. Не ми се е случвало досега. Мисля, че по тази технология месото поема само толкова сол, колкото му е необходима. Говоря за морска сол, на едри кристали, не ситна.
После се потапя във врящата вода, за да падне останалата по повърхността сол, както и да се "запечата" месото. Щом побелее, се вади.
Ако се опасявате, че може да е прекалено солено, може да го подържите повече във водата, не 2-3, а 5 до 10 минути. Но така става малко по-твърдо после.
Виж целия пост
# 6
Мерси  Hug Hug Hug Hug
Смятам да пробвам по твоя вариант  Peace


П.П.Че сега ми се сушат едни кайзер пастърмички,ама ще пробвам и твоя вариант щом стават по-скоро.Просто супер
Виж целия пост
# 7
Вкъщи и ние приготвяме така свински рибици - стоят в едра сол 24 часа и после се овалват  в подправки. Не стават солени. Това за потапянето във вряща вода не сме го пробвали, но идеята ми харесва. При нас проблемът е, че няма къде да сушим месото. Затова след като е престояло в солта, месото се измива, подсушава и се нарязва на еднакви резени, около един пръст дебели. След това обилно се овалва в подправките, нарежда се върху някаква решетка(скаричка), решетката се слага в подходяща табла или тава и се оставя да се изсуши в хладилника. От време на време се обръща и проверява дали е готово. Обаче, ако ме питате за колко време става готово - не мога да кажа, никога не съм засичала. Сега като се замисля, може би за 7-10 дни.
Виж целия пост
# 8
По моя метод пак се суши в хладилник, но след попарването и преди подправките рибицата се цепи на 2 или на 4 парчета по дължина. Всъщност, колкото по-тънки са парчетата, толкова по-бързо ще се изсуши.
Виж целия пост
# 9
Благодаря на всички за бързите отгоговори. Ще пробвам още днес.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия