За кафето, алкохола и кърменето

  • 26 497
  • 55
Въпросът ми е, пиете ли кафе като кърмите, по колко на ден и какво? Влияе ли и в каква степен поетия кофеин на кърмата?
Аз лично си правя мляко с кафе сутрин, слагам по една супена лъжица арабика. Доскоро слагах нескафе за цвят. Не мисля, че детето е станало по-нервно от това. Имам и други познати, които също кърмят. Като бременна също пиех по една голяма чаша кафе и то не слабо. Но като чета по книгите - не е препоръчително да се пие кафе, даже някъде го забраняват.
За алкохола - още през бременността ми беше противен, а иначе си пийвах. Сега, по празниците пийвах по чаша шампанско и мисля, че детето се изнервяше от него. Странното е, че някъде даже дават да се пие по чаша вино на ден като кърмиш. Даже някои така си приспивали по-лесно бебетата - като пийнат чаша вино и го накърмят.
Дали всичко е индивидуално и има ли връзка между бременността и вкусовете и после кърменето?
Виж целия пост
# 1
Докато кърмех пиех само 3в1 и никакво друго кафе само сутрин,а за алкохола смятам,че едва ли има нещо по-вредно,не съм близнала и капка.
Виж целия пост
# 2
Кафе пия сутрин, нормална чаша, у после още едно ж ранния следобед. Не е станала по нервна принцесата, а за алкохола, единственото което си позволявам е една малка бира с вечерята и то след като е накърмено детето.
Виж целия пост
# 3
Докато кърмех пиех само 3в1 и никакво друго кафе само сутрин,а за алкохола смятам,че едва ли има нещо по-вредно,не съм близнала и капка.
А наясно ли си ,че 3в1 е с нес кафе,което е много по-силно от нормалното еспресо Laughing Много ми е смешно,някой като каже"Аз кафе не пия,само 3 в 1",сякаш 3в1  е с какао hahaha
На въпроса-пия по 1-2 дълги кафета-еспресо на ден,и сега/все още кърмя/ и докато бях бременна и детето ми е много спокойно. Алкохол съм си позволявала по една чаша бира или вино като се събираме с приятели или на заведение.
Виж целия пост
# 4
Аз лично смятам , че ако всичко е в умерени дози е позволено.До като бях бременна пиех по 1 , и много рядко  2 кафета на ден.Пийвах и бира или червено домашно вино( в нормите- без да прекалявам). Сега бебка е на 6 месеца и половина-всеки ден пия по 1 кафе-не повече.Отказах се от колата и всякакви газирани напитки, освен бирата.Вино- червено домашно също понякога пийвам по 1 чаша.На бебка абсолютно по никакъв начин не й се отразява- даже спи по повече.Бирата и виното почнах да си ги позволявам когата бебка стана на 4 месеца.Преди това е опасно -заради коликите. Държа да отбележа , че все още се кърмим.
Виж целия пост
# 5
Интересна ми е темата Peace.
Аз кърмя и пия по две кафета на ден, през бременността по едно. Не забелязвам да е нервно детето...
Алкохол не мога, опитах малко бира по Нова година, но повече от 100 мл. не успях да изпия (въпреки че ми се приисква понякога) - самата представа с дъх на алкохол да си целуна бебето ми беше кофти. Като бременна не съм пила...
Виж целия пост
# 6
Пия кафе всяка сутрин. Доскоро си правех 3 в 1 , сега в чаша мляко слагам една малка лъжица кафе. Понякога изпивам още една чаша следобед, но тогава ми се струва, че детето заспива по-трудно. Пила съм 3-4 пъти бира, по една чаша някъде, не съм забелязала да има някакъв ефект върху дъщеря ми.
Виж целия пост
# 7
Аз започнах да пия кафе, след като заместих обедното хранене. Така минаваше достатъчно време до следващото кърмене, за да премине действието на кофеина. Иначе ми се е случвало да пия бира или пък вино и това по никакъв начин не се е отразявало върху поведението на детето. Предполагам, че и от кафето нямаше да има някакво особено въздействие, но реших да не рискувам, защото малката е скарана със спането и без употребата на стимуланти.

Не мога да се съглася, че нес кафето съдържа повече кофеин от еспресото. Не че имам някакви задълбочени познания по въпроса, но понеже съм се интересувала, точно заради кърменето, съм намерила информация според която, нес кафето съдържа приблизително 2 пъти по-малко кофеин от еспресото. Ето тук съм ги прочела тези неща http://blogs.mamita-bg.com/coffee/2008/08/04/%D0%B2-%D0%BA%D1%80 … %B5-%D0%BA%D0%BE/ и http://healthyfood.info.bg/Advices/7Kofein.html
Виж целия пост
# 8
Докато кърмех пиех само 3в1 и никакво друго кафе само сутрин,а за алкохола смятам,че едва ли има нещо по-вредно,не съм близнала и капка.
А наясно ли си ,че 3в1 е с нес кафе,което е много по-силно от нормалното еспресо Laughing Много ми е смешно,някой като каже"Аз кафе не пия,само 3 в 1",сякаш 3в1  е с какао hahaha
Хаха толкова ми стана смешно,че за малко да падна от стола,а ти наясно ли си колко е дозата на нес кафето?-Минимална,именно защото е смесено с мляко и захар цялата доза е 18гр. сама си направи извода колко е дозата само на Нес кафето в опаковката и каква вреда ти носи то в сравнение с едно еспресо,за което твърдиш,че е по-слабо.
Виж целия пост
# 9
Ние още се кърмим, но аз отказах кафето още докато бях бременна. Сега съм на безкофеиново кафе с мляко сутрин и свикнах, но ако си страстна кафеджийка не виждам никакъв проблем да си пиеш кафенцето, особенно ако минеш на 3в1 с повече водичка Wink Алкохол по принцип не пия, тук таме бира или вино по чашка, но то не пречи на кърменето Wink
Виж целия пост
# 10
аз също пия безкофеиново - на DE. не намирам съществена разлика във вкуса в сравненеи с кофеиновото арабика екселънс. но мъжът ми казва че има. е, аз не съм чак ценител... пия бира от време на време.
Виж целия пост
# 11
Алкохол не съм лизнала през цялата бременност та до ден днешен, но иначе човек убивам за една биричка Grinning.Не знам мисля си, че е доста вредно макар и в малки количества.Но виж кафето - е не можах да го спра, голяма страст ми е, пия по 2 кафета( експресо дълги и доста силни) всеки божи ден, знам, че не е редно но си пия, и докато бях бременна и през всичките тези месеци кърмене.
А това за 3 в 1 - е по-добре човек да не пие кафе, отколкото тази бъркоч, не е ли експресо, дълго, и задължително чисто( без млека и сметанки и захар )за мен не е кафе, но въпрос на вкусове Simple Smile
Виж целия пост
# 12
Бирата в малки количества е даже полезна за лактацията, особенно ако си взимаш по лека бира според мен е безвредно, и не пише преди кърменето.
Katrin_77  за съжеление аз мисля че тези две големи дълги и силни експресота са много по вредни от една малка чаша бира- лично мое мнение, всеки си знае за себе и си решава Wink
Виж целия пост
# 13
Пия предимно еспресо или 2 в 1. Ако е еспресо - 2 кафета на ден. Ако е 2 в 1 - 3-4. Дъщеря ми от новородена няма проблеми със съня и нощем се буди само ако я болят никнещите зъби.
По принцип не пия алкохол, с изключение на вино, бира и бейлис - не всеки ден, но когато пия, си отпускам по 1-2 нормални за съответното питие чаши.
Виж целия пост
# 14
Биа,еспресото се прави с около 5гр прясно смляно кафе. Нес кафето е екстракт,при които се извлича максимално кофеина от зърната. Поради това 5гр сухо вещество смляно кафе е с по-малко съдържание на кофеин от 5гр сухо вещество нес. Освен това разтворимите кафета се произвеждат най-вече от сорта Робуста,който е с най-високо съдържание на кофеин,а за еспресо се използват предимно сортове като Арабика и др,които са с по-слабо съдържание на кофеин.
Но няма да споря,щом си убедена,че любимото ти 3в1 е слабичко,само защото е с мляко и захар Wink
Виж целия пост
# 15
Преди време попаднах на едно сравнение на състава на кафе 3 в 1 на Nestle и Jacobs. Не мога да цитирам точно, но в пакетчето на Nestle се съдържаше нищожно количество кафе за сметка на другите съставки, а в това на Jacobs количеството кафе и съответно кофеин си беше сериозно.
Виж целия пост
# 16
Не разбирам защо е необходимо да се побъркваме за всяко нещо... пийни си едно кафенце, а ако искаш и алкохол - чаша бира или малко вино  Peace
Виж целия пост
# 17
Пия си кафе, но максимум едно, две на ден. Пия шварц. Първите седмици след като родих пиех инка, но за кратко. В тия компилации 2-3 в едно има доста Е-та и др. гадости, та за това предпочитам истинско кафе.
Пия бира и вино. Бира повече от вино  Wink През бременността ми, бирата беше единственото нещо, което ме изкушаваше зверски...бира и картофки  Crazy. В малки количества няма пролем  Peace
Имам приятелка, която си разреждаше бирата със сода докато бебетата ни бяха малки. Така хем по дълго си пиеш, хем по малко бира изпиваш. А и вкуса не се променя безумно много.
Виж целия пост
# 18
Алкохол не пия по принцип. Въздържателка съм.
За кафе умирам, обаче. Като бременна пиех по две на ден, а сега си позволявам по едно силно, черно и грешно кафе, сутрин след кърмене.
Виж целия пост
# 19
Аз откакто съм роила съм пила само по няколко глътки кафе от страх да не и стане нещо на буба. Сега като ви чета чак ме хваща яд, щото съм кафеджийка и като ми замирише на кафе умирам. Ще взема да пийвам по едно сутрин след кърмене. Иначе и аз си позволявам по малко бира, а вино само да опитам, повече не.
Виж целия пост
# 20
И кафенце си сръбвам, и по 2 пръста чудно домашно червено вино вечер. Прекаленият светец и Богу не е драг!
Виж целия пост
# 21
Кафе пия по едно на ден и то само ако много ми се спи. Винаги пия еспресо. Нес кафето е силно и бебка става нервна.
За алкохола- пия само по две глътки червено вино, когато има компания.
Виж целия пост
# 22
Пиех по 1 чаша на ден, нескафе, но на по-късен етап. В началните месеци даже и кафе не пиех. Позволявах си алкохол, но гледах да направя по-голям интервал от поемането на алкохола до часа на кърменето, въпреки че кърмех на поискване. Разбира се, не пие постоянно, но си позволявах някоя вечер, след като бебето заспи.
Виж целия пост
# 23
Кафе пия сутрин и следобед - смесвам 1 лъжичка 60%-но нес кафе с 1 лъжичка Инка. Но сега като прочетох, че в нес кафето има повече кофеин отколкото в мляното кафе, ще мина на мляно май. Нищо чудно, че съм забравила, рекламите на Nescafe са ми промили мозъка. 3 в 1 и подобни смеси не пия - като им видя съдържанието лошо ми става /количеството кофеин им е най-малкият проблем/ - по-добре чисто черно кафе.
Алкохол - няколко капки вино или бира по празници, след последното за деня кърмене.

П.П. Сега се сетих, че 40% от поетия от кърмачката алкохол е за бебето - не се сещам обаче къде го четох, за да дам линк.
Виж целия пост
# 24
спрях и кафето и алкохола и цигарите-мисля,че се отразяват зле на кармата и съответно на детето Thinking
Виж целия пост
# 25
не пия кафе и никога не съм пила.Просто мразя дори миризмата му.Не мисля,че кафето е добре да се пие по време на кърмене и бременност.Кафето по принцип си е вредно,а какво остава по време на кърменето
Виж целия пост
# 26
не пия кафе и никога не съм пила.Просто мразя дори миризмата му.Не мисля,че кафето е добре да се пие по време на кърмене и бременност.Кафето по принцип си е вредно,а какво остава по време на кърменето

Въобще не е вредно кафето, когато не се прекалява с него. Нито за бременни, нито за кърмачки, нито по принцип. Даже напротив - то е един от сериозните антоксиданти.
Колкото до алкохола - бирата и виното също са полезни в умерени дози. Или поне не са вредни, що се отнася до кърменето.
Виж целия пост
# 27
Кафе - не редовно след 2-та година кърмене. Чаша топло прясно мляко с половин чаена лъжичка нес кафе  Grinning
Редовно започнах употреба след 3-та година кърмене. Същата дозировка.
На кафенета рядко сядам, затова и употребата на еспресо е силно ограничена.

АлЬкохолЬ - употребявам бира в умерени количества  Mr. Green 200 грама ми стигат да се усмихна до ушите.
В тоя студ преоткрих и червеното винце с тънки мезета... Него го докарвам до към 100-на грама (винцето).

Виж целия пост
# 28
Този линк отговоря на въпроси за повечето субстанци, които биха могли да бъдат поети от кърмачката и http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp Посочени са периодите на полуразпад на веществата и процента на преминаването им кърмата. Ако не се лъжа Хедра препоръчваше при приемането на токсични субстанции и сериозни медикаменти да минат 5 периода на полуразпад преди кърмене /поправете ме ако греша, защото имам смътен спомен от прочетено преди доста време/.

На въпроса- кафе пиех по едно слабо сутрин и много рядко още едно следобед, но след кърмене. В някои книги за хранене определят безкофеиновото кафе като по- вредно от нормалното, защото при извличането на кофеина кафето се третира с химикали. Алкохол не съм пила нито грам, но си купувах безалкохолна бира, за да правя компания на пиещите. Не искате да знаете след две години без алкохол какво стана с мен след една чаша вино  Laughing
Виж целия пост
# 29
Аз спрях кафето преди много години заради ефектите върху метаболизма и многото витамини, необходими за ражграждането му. Обаче много обичам качествено кафе. Затова от време на време - примерно 2 пъти месечно съм си позволявала такова (с кеф и табиет, максимално да му се насладя  Grinning) По-късно, го спрях съвсем, защото започнахме да ползваме хомеопатия, а отскоро си позволявам по 1 ч.л. безкофеиново веднъж в седмицата. Безкофеиново е заради хомеопатията, а иначе, знам, че е "бъкано" с химикали и може би кофеинът не би бил толкова лош за детето...
Виж целия пост
# 30
Аз до 7-мия месец не дъщеря ми не близвах нито бира , нито вино - друг алкохол не обичам. След това си пиех по една , лятото и по две чашки бира всяка вечер - бе една бутилка от 500мл си обръщах, лятото  Embarassed и аз гледах да има дълга пауза преди кърмене, нищо че все още кърмя на поискване , все пак бях захранила.
За кафето , не ми се пиеше кафе, след като забременях и така докато дъщеря ми не навърши годинка и  взех пак да си пия по едно кафе на ден, аз по повече и преди не пиех.
С една дума пия и бира и кафе в момента в подходящ момент, вече правим доста дълги паузи , но не казвам че е полезно,не съм видяла да има и ефект върху дъщеря ми , може би защото минава много време до другото кърмене - тя вече само за приспиване(обед и вечер) и събуждане сутрин суче.
За концентрати вече не знам ,как стоят нещата, не че бирата е полезна за бебета , ама концентрата пък въобще.
Виж целия пост
# 31
Педиатърката ми беше казала, че мога да пия кафе в ранните часове, защото иначе бебо ще стане много буен. А алкохол само биричка си пийвах - безлкохолна на Каменица, защото имах малко кърма, а от нея имаше доста Peace
Виж целия пост
# 32
Казано честно, пийвам си кафе всеки ден без да се ограничавам за количеството и времето /обикновено по 2 кафета на ден/. От време на време пийвам бира, вино или някое друго мартини.
Виж целия пост
# 33
Докато кърмех не пиех никакво кафе.  Алкохол също. Оцелях Wink За малко количество (да речем половин чаша) червено вино, не виждам никакъв проблем.
Иначе и при мен след почти 3 години никакъв алкохол, в началото буквално от 2 глътки вино се напивах  Crazy
Виж целия пост
# 34
Не мисля,че едно-две кафета на ден ще навредят,но съм твърдо против алкохола Naughty
Виж целия пост
# 35
Кафе не пия, но по други причини, не заради кърменето. Алкохол по време на бременността и първата годинка не съм близвала. Сега си позволявам рядко по половин - една чаша вино.
Виж целия пост
# 36
Аз не съм от тези,които пият алкохол,макар че докато беше горещо съм опитвала по някоя глътка бира.Доскоро пиех сутрин по едно  безкофеиново кафе,обикновено дълго,но последния път това което купих беше с отвратителен вкус и от тогава не пия.По принцип съм чела че ако се изпие веднага след кърмене няма проблем.За мен беше страхотна изненада/но и възмущение/когато родих първото си дете,докторките казваха на родилките че могат да си вземат кафе от автомата,като че ли е сокче-  без изобщо да споменават за вредата от него върху новороденото!
Виж целия пост
# 37
Аз само не разбрах, защо казвате, че нес кафето съдържа повече кофеин от еспресото. Моля тези от вас, които изказаха подобно твърдение да се аргументират, защото според мен това не е така. В първия ми пост в тази тема съм дала линкове към сайтове, които казват точно обратното, та ще се радвам да видя и вие откъде я черпите тази информация.
Виж целия пост
# 38
 smile3505
Виж целия пост
# 39
Алкохол не пия по принцип, та нямам набюдения по тази част от въпроса.
Колкото до кафето, до 4я месец пиех безкофеиново кафе, хем заради бебето, хем заради високото кръвно, което си докарах в края на бременността. От два месеца насам си пийвам обикновено кафе - къде нес, къде еспресо, къде шварц... Разлика в поведението на бебето не виждам пряка, НО ако кафето ми вдигне кръвното и ме изнерви, бебето започва да нервничи също. За това съм абсолютно сигурна.
Виж целия пост
# 40
Кафе пия рядко - по малко нес кафе, на върха на лъжичката, в прясно мляко. Не съм забелязала да се отразява по някакъв начин на бебка. Но тя така или иначе доста отдавна спи по много малко през деня, най-много час на ден, и то някой път не наведнъж, рядко спи повече.
За алкохола - от време на време си позволявам по 1 чаша бира или няколко глътки вино вечер след като я приспя  Whistling
Виж целия пост
# 41
Педиатърката ми беше казала, че мога да пия кафе в ранните часове, защото иначе бебо ще стане много буен. А алкохол само биричка си пийвах - безлкохолна на Каменица, защото имах малко кърма, а от нея имаше доста Peace

И на мен така ми казаха за кафето. А за бирата - мерси за инфото. Въобще не съм се сетила, че може да влияе на кърмата. doh Аз си пийвам беалкохолна Каменица вечер, защото си обичам биричка beer2.... и после се чудя защо ми е много кърмата. Ще пробвам как е без бирата.
Виж целия пост
# 42
Докато кърмех пиех само 3в1 и никакво друго кафе само сутрин,а за алкохола смятам,че едва ли има нещо по-вредно,не съм близнала и капка.
А наясно ли си ,че 3в1 е с нес кафе,което е много по-силно от нормалното еспресо Laughing Много ми е смешно,някой като каже"Аз кафе не пия,само 3 в 1",сякаш 3в1  е с какао hahaha
Хаха толкова ми стана смешно,че за малко да падна от стола,а ти наясно ли си колко е дозата на нес кафето?-Минимална,именно защото е смесено с мляко и захар цялата доза е 18гр. сама си направи извода колко е дозата само на Нес кафето в опаковката и каква вреда ти носи то в сравнение с едно еспресо,за което твърдиш,че е по-слабо.
Нескафето по принцип е по-вредно от обикновеното кафе. Една чаша обикновено кафе също може да се смеси с мляко и захар. Това не го прави по-слабо.
По темата от 1-2 кафето нищо няма да му стане на бебето. Имаше някъде изследвания какво количество кофеин е безопасно за бебето.
Алкохолът е друго нещо. За приспиване пък да не говорим.
Виж целия пост
# 43
Aз си позволявам по едно кафе на ден или мляко с една лъжичка нес. Пия бира или вино по максимум чаша. Като беше малка дъщеря ми се въздържах. Но определено не мисля, че чаша кафе на ден влияе на съня на детето, поне не на моето.

Само да ви обърна внимание, че дългите кафета не са по-слаби, а напротив. Едно и също количество кафе ще има повече разтворен кофеин в повече вода.

Освен това прибавянето на мляко или захар също не виждам как би направило кафето по слабо или безвредно, освен на вкус, разбира се, но не претендирам да съм специалист по хранене или химия и не споря. Така ми изглежда логично просто.
Виж целия пост
# 44
Аз пия по чаша кафе всяка сутрин, пия дълго черно кафе с мляко, голяма чаша. Рядко пия две кафета, ако излизъм на кафе с някой. Докато бях бременна също пиех по 1-2 чаши кафе на ден. Четох, че може да намалее кърмата заради кафетои алкохола, мойта намаля, но не знам дали е от кафето. Алкохол, много рядко пия по половин чаша вино на вечеря след като съм го накърмила. Не съм забелязала нито да е нервен нито да спи по- добре.
Виж целия пост
# 45
Пия шварц кафе без захар. По едно-две на ден, достатъчно слаби (правя ги сама). Кафетата по заведенията ми са отвратително силни.
3 в 1 не мога да пия. Първо има вид на боза ( и още по-неприятен вкус), второ, като видях колко Е-та има заради сухото мляко, реших, че това не е напитка за мен.
Сигурна съм, че неща като 3 в 1 носят празни калории и прикриват истинското съдържание - аз предпочитам да виждам какво точно и колко точно субстанция има в кафето ми. С тази смес няма как да стане.
Не на последно място - Нестле не са ми любима фирма  Mr. Green Справка тук.
Алкохол не обичам, но се е случвало да пийна по малко бира, докато кърмех.
Виж целия пост
# 46
В началото, когато родих, не пиех никакво кафе. После започнах да пия Айс кафе /от разтворимите/. Алкохол не съм пила.
Виж целия пост
# 47
Кафе съм пила през цялата бременност без да прекалявам, и след раждането..до ден днешен Peace
Алкохол -през бременността съм си позволявала по чаша бира, както и през периода на кърмене/2г 8мес и половина/...едва когато остана на 1 кърмене съм си позволявала по повече.
Виж целия пост
# 48
Кафе пия едно сутрин, защото иначе не мога точно да разделя деня от нощта и някак ми спестява главоболието от недоспиването  Wink пък и много си го обичам  Mr. Green Безкофеиновото е доста по-вредно, заради химикалите, които се ползват за извличането на кофеина.   
Алкохол - само чашка студена бира вечер понякога.

Иначе за млякото в кафето - не го прави по-леко, но е добра комбинация, защото кафето е мощен диуретик и "изсмуква" доста калций от организма, а млякото компенсира тази загуба. Захарта не я знам за какво служи в кафето, но пък някои така го предпочитат  Whistling
Виж целия пост
# 49
По време на бременността си не съм пила кафе,но си пийвах бира  Peace особено в жегите с картофки, разбира се  Embarassed Embarassed
Сега пия по едно-две кафета на ден (пия нес) не се отразява на детето...
Алкохол също съм си позволявала но в умерени количества и не редовно  Wink
Виж целия пост
# 50
Като видях как си пийвате биричка в тази тема, направи ми идва веднага да си взема една. Но незнам Може ли? Бебето ми е на 12 дни, удачно ли е отсега да си пийвам по малко бира или вино? Предполагам трябва да е веднага след кърмене...с два часа разстояние до другото кърмене?
Кафето никога не съм спирала. Пия след сутришното кърмене по 1 лъж. разтворимо кафе с 150 мл. вода и мляко. Мисля че става доста слабо и няма опасност от сърцебиене  Peace
Виж целия пост
# 51
Алкохола за мен е табу, кафе пия безкофеиново, сутрин след първото кърмене. Peace
Виж целия пост
# 52
След чаша бира трябва да повече от три часа, в които да не се кърми и да не се спи в едно легло с бебето. Източник http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp Разрешено е ако употребата е рядкост, но не виждам как на практика могат да се спазят правилата при малко бебе кърмено на поискване. Купи си безалкохолна бира- има много хубави, които по вкус са доста близки до вкуса на алкохолната бира. Освен това, според цитирания източник, употребата на олкохол може да намали количеството на произвежданата кърма.
Виж целия пост
# 53
Не пия нито кафе, нито алкохол  Laughing
Ама като казвам, че не пия - може би ми се случва 5 пъти в годината кафе.. и 2 пъти по 50гр. вино като алкохол  Mr. Green  Crazy
Виж целия пост
# 54
преди да изместя обедното хранене пиех безкофеиново кафе  а сега еспресо със много сметана по 1 на ден.алкохол не съм пила и през бременността Peace
Виж целия пост
# 55
Пия по 2 кафета на ден,понякога вечер пия чаша вино или бира.Не се отразява на детето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия