Как се прави кисел и има ли смисъл от него

  • 35 324
  • 79
Може много пъти да се е коментирало, но искам да попитам за тоя "сложен" кисел.

Педито ми каза да го почваме вече.Ние сме 5м 20дена.Първо ми е много интересно какво полезно има в нишестето.Не може ли каша или нещо друго,знам ли ?
Другия ми въпрос е как се прави . Има някакви пакетчета по хранителните магазини- те стават ли ? Друго , което намерих по темата в нета беше ,че се слагало захар или компот - ама нали децата не трябва да ядат толкова малки ?
Виж целия пост
# 1
Аз лично не намирам нищо полезно в кисела освен плода, но той може да се дава и по друг начин. А от кисела които го продават не бих купила пък въобще.
Виж целия пост
# 2
Кисела в истинския си вариант се прави от "едно време" още с компот. Това е смисъла, че зимата като няма пресен плод, се прави крема с компот, със сока или с пасиран компот, затопля се и се сгъстява с царевично нишесте. За мен в готовите кисели на прах няма нищо полезно. Кисел с пресен плод или компот е по приемливо.

Hug
Виж целия пост
# 3
Кисела в истинския си вариант се прави от "едно време" още с компот. Това е смисъла, че зимата като няма пресен плод, се прави крема с компот, със сока или с пасиран компот, затопля се и се сгъстява с царевично нишесте. За мен в готовите кисели на прах няма нищо полезно. Кисел с пресен плод или компот е по приемливо.

Hug

  Peace  Това е по- хубавия вариант на кисела, но и аз от начало не знаех как се прави и бях взела от готовия в пакетчета. Въпреки, че малката го харесваше, на мен ми се струваше гаден и безвкусен. А за смисъла на кисела - просто за разнообразяване на следобедната закуска беше при нас  Wink
Виж целия пост
# 4
Кисел нито съм правила, нито съм давала.
При невероятното разнообразие на каши, не виждам абсолютно никакъв смисъл бебето да се блъска със захар и нишесте.
Виж целия пост
# 5
Пробвала съм зимата за разнообразяване на следобедната закуска.С ябълка и с банан и ябълка съм правила.Ползвах натурално нишесте за сгъстяване на водичката където съм варила ябълката и банана.Не се хареса.Тия от пакетчетата пък изобщо не могат да се нарекат кисел.
Моето мнение-изобщо не ти трябва скоро да даваш такова нещо.Давай си кашите от кутиите,а следващата зима мисли за кисела Wink
Виж целия пост
# 6
Ползвах натурално нишесте за сгъстяване на водичката където съм варила ябълката и банана.

А защо не пасира сварения банан и ябълка заедно с водичката и да сгъстиш всичко с малко нишесте? Опитай става далеч по вкусно.

Hug
Виж целия пост
# 7
Ползвах натурално нишесте за сгъстяване на водичката където съм варила ябълката и банана.

А защо не пасира сварения банан и ябълка заедно с водичката и да сгъстиш всичко с малко нишесте? Опитай става далеч по вкусно.

Hug
Благодаря Hugще опитам и този начин.Аз намачквах отделно ябълката и банана и смесвах с готовото нишесте.Банана понякога го бланширах само,а понякога и суров.
Виж целия пост
# 8
На 5 месеца не бих дала кисел.
Всъщност никога не съм давала.
Виж целия пост
# 9
Правех млечен клем от натурално царевично нишесте (след време-и натурално пшенично) и добавях пасиран плод или плодово пюре.
Готовите "кисели" от пакетче не бих дала. Твърде много аромати и оцветители има в тях и не ги намирам за подходящи за бебета.

По останалите въпроси-за да не се повтарям, ще цитирам стар пост  Simple Smile :
Нали и инстантните каши са пълни с брашна и нишесте.
Какво е нишестето, според теб?
Бебетата нямат нужда от зърнени храни, така ли?
Или можеш да посочиш нещо, с което е вредно?

....................
Ще цитирам Косе Босе, чиито мнения много уважавам:

За какво ти е този кисел по-точно....това е най-безмисления и не полезен десерт изобщо....
Не виждам нищо лошо в кисела през първите месеци от захранването:
- Нишестето/киселът е подходящо за хора с чувствителна храносмилателната система: то е част от диетите, които щадят стомашната лигавица. Чистото нишесте не е нито химически, нито механичен дразнител за стомаха.
- Киселът е алтернатива на кашите в началото. След въвеждането на глутена киселът има добри заместители.
- Киселът се приготвя наполовина с плодове и ако се добави кърма/АМ, всъщност се получава млечно-плодова каша с полезна хранителна стойност. Без захар, разбира се.
- Ако се ползва царевично нишесте в началото – това е добър начин за въвеждане на царевичен продукт на подходящата възраст (примерно 7-8 месеца). Както е обяснила Nikki, един продукт се счита за въведен независимо под каква форма е предложен (каша, зърно, нишесте, добавка в пюре).
- Много от готовите кисели са със сухо мляко. Може да се приготвя и вкъщи от натурално царевично нишесте, става бързо и вкусно. Остава детенцето да го хареса.

Предлагам кисел много рядко: 1 път седмично или 3-4 пъти в месеца. Например когато на обед съм предлагала по-целулозни зеленчуци, късно следобед съм давала кисел за разтоварване на стомаха вместо пълнозърнеста каша (която е полезна, но също така товари храносмилането).
Въпреки че не съм фен на кисела, честно казано се учудвам на тоталното му отричане.


Към това, което е писала Косе Босе, мога да добавя мои аргументи в + на кисела-говоря за домашно приготвените, не за тези "готовите" от пакетчетата (знам, че до скоро ти под "кисел" разбираше точно тях):
Ако се свари 1 мерителна лъжичка нишесте в 150мл вода, към него може да се добавят 4-5 мерителни лъжички АМ.  Значи-с кремчето детето ще приеме еквивалент на 150мл. течно мляко, а от друга страна-няма да го пие, което заради консистенцията на крема е някаква форма на преход към твърда храна.
Така приготвен-киселът е млечно хранене, а млякото е най-подходящата храна за бебетата.
За мен той е добра комбинация между мляко и зърнен продукт и начин в менюто на бебето да се предложат и двете.
Отделно от това е и добавеният плод.

Може нишестените кремчета да не са върха на световната полезност. Да, има други полезни, дори по-полезни храни.
Но в допълнение към всичко, написано по-горе, се сещам и за майки, които са споделяли за нежелание на децата им да ядат каши, например (знам, че твоето дете ги яде всеки ден, но това е твоето дете, а децата са различни). За други-чиито деца се обриват от кашите, въпреки, че нямат АБКМ (примерно). За трети-чиито деца не искат да ядат овесени ядки (пак примерно)-моето бебе беше едно от тях.
И на фона на всичко това-не мога да разбера лишената от аргументи категоричност, с която понякога някой минава през темите за кисела, колкото да заяви-"това не е полезно", или "това е вредно", или "това няма да го давам".  Rolling Eyes

Освен това, не става дума детето да се храни с кисел всеки ден. Той се предлага като алтернатива и за разнообразие. Т.е ако майката иска и детето приема да се храни със "100 пъти по-полезните неща", то ще получи и тях.  Peace
Виж целия пост
# 10
Кисел съм правила в рамките на 1-2 седмици с леко сварена ябълка, защото суровата ябълка даде някакъв кофти резултат в памперса. Нея въведох някъде в края на 6-я месец, след банана.
Ябълката я настъргвах, заливах с вода и сварявах малко. После добавях нишестето, разтворено в студена вода и доварявах още малко. Почти съм сигурна, че съм слагала и 1-2 л. АМ.
След няколко такива порции минах директно на сурова ябълка и банан - пасирани заедно - това беше сутрешната закуска на дъщеря ми около 10-11 ч.

Така бях чела на времето, че първият плод е хубаво да се свари Simple Smile Така и направих, въпреки че захранвах сравнително късно.......
Виж целия пост
# 11
ХМ Thinking Интересен ти е поста Виви. Разбрах от това,че се изпозлва за разнообразие , докато не се въведат някой от по - алергенните храни. А и него ли трябва да го предлагам като пюрето по 3-4 лъжички в началото и така до като стигна желаното количество.

Друго , което искам да питам е тъй като кремове за себе си не правя , дълго време ли отнема ,за да го забъркам.Че моя човек, понякога е толкова нетърпелив ,че докато измия и сложа пюре в паничка , вече се е разревал, та и сълзи са му протекли.

пс Пробвах се да отворя някой от старите теми в често зададени въпроси и за 2/3 ми даваше грешка
Виж целия пост
# 12
...
Бебетата нямат нужда от зърнени храни, така ли? ...

На 5 месеца млякото му е напълно достатъчно.
Като навършат 6 и започнат да се захранват, минат всички зеленчуци и плодове за 2-3 месеца, тогава ще ядат и зърнени.

Сега тук чета:

"... В стомашния тракт на човека и животните нишестето се разтваря, подлагайки се на хидролиза под въздействие на ензима амилаза и се превръща в глюкоза, която се усвоява от организма. Поради това то е един от основните енергийни източници в ежедневното хранене на човека, тъй като се съдържа в изобилие в хляба, картофите и зърнените храни ..."

Така че, ако детето приема зърнени и картофи, спокойно си задоволява нуждите и без прословутите кисели.
Нищо против като разнообразие, вмъкване м/у зърнените, но някои деца си карат само на нишесте, при това със захар.

П.П. Не ми обръщайте внимание, имам лична вражда с кисела, най-голямата гадост, която някога съм яла  Mr. Green
Виж целия пост
# 13
Рядко правех кисел,защото моето дете не го харесва и предпочита кашите,а сега кремчетата от ДК.Рецептата я прочетох от форума:
КИСЕЛ
1 чл нишесте (чисто царевично, чисто пшенично) се разтваря в 100 мл студена вода. Слага се на котлона и се бърка непрекъснато до сгъстяване. Маха се, оставя се за няколко минути да се охлади и се добавя плодово пюре. Когато стане с подходяща за ядене температура, се слагат 1-2 мерителни лъжички АМ (сухо в-во).
Виж целия пост
# 14
Друго , което искам да питам е тъй като кремове за себе си не правя , дълго време ли отнема ,за да го забъркам.Че моя човек, понякога е толкова нетърпелив ,че докато измия и сложа пюре в паничка , вече се е разревал, та и сълзи са му протекли.

Самото забъркване, сваряване... отнема няколко минути. Но трябва да изстине. Така че не става да го приготвиш непосредствено преди хранене.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия