Здравните осигуровки по време на майчинските

  • 1 916
  • 18
Здравейте,майчета!Въпроса ми е следният-колко трябва да ми взема работодателя за осигуровки?Значи вземам от януари 160лв майчински и от тях ли ми удържат или не и колко?Тези въпроси са ми тъмна индия newsm78
Благодаря ви предварително
Виж целия пост
# 1
до сега беше 4,5% върху размера на майчинството - през 2005 се разпределението работодател:работник беше 70:30, но върху майчинството се плаща само частта на работодателя, т.е. 70% от 6-те процента здр.осигуровка. От 2006 година разпределението работодател:работник вече ще е 65:35, т.е. ако се запази същия процент ЗО вноска, то процента който ще се плаща ще е 3,9%.
Виж целия пост
# 2
Здравей:) Не съм много компетентна, но се опитвам да помогна  bowuu и Така по време на майчинството се плащат само здравни осигуровки за майката от фирмата в която е работила. Ако qmsvetla е права, то за тези здравни осигуровки, ще ти удържат някакви пари, които ще са 3,9% за твоя сметка, което излиза приблизително 6,24 лева. Но там където аз работех преди не удържаха на майките нищо, което според мен е правилното. Избери да получаваш майчинството по карта. Има фирми, които удържат на майките повече пари, което е неправомерно! Ако ти спират повече от 6,24 си търси правата! Дано съм била полезна:)))   Laughing 
Виж целия пост
# 3
Нищо не се одържа от майчинството. Плаща се само ЗО в процента и за сметка на работодателя. Просто съм писала как се разпределят 6-те процента ЗО между работодател и работник. Но плбаща само работодателя в процента, който е неговата част от вноската. Трябва да си получава чисти 160 лева през 2006, без никакви удръжки. Работодателя ще плаща ЗО 160*3,9%, т.е. 6,24, но за своя сметка, не да ги удържа от жената. Тези пари му се признават за разход от държавата.
Виж целия пост
# 4
Благодаря ви момичета.Аз съм си избрала да получавам на карта,но мисля че е само за детските надбавки.А самите майчински ми ги дава работодателя.Поне ще е така,защото все още вземам болничните.Но щом трябва ще ходя,важното е че вече знам колко трябва да вземам. Laughing
Виж целия пост
# 5
Бихте ли казали какво означава да си получаваш майчинските по карта? Има ли вариант да не минават през фирмата?
Виж целия пост
# 6
Аз засега взимам 130 - 6.90 за осигуровки демек 123 лв. След Нова година да станат примерно 160 - 10 = 150лева приблизително.
Виж целия пост
# 7
Бихте ли казали какво означава да си получаваш майчинските по карта? Има ли вариант да не минават през фирмата?

Ще ти кажа как е при нас-официално таткото ни е в майчинство.Още преди да излезе в отпуск по майчинство,работодателят му превеждаше заплатите на служителите си по дебитни карти.Когато излезе в майчинство,получаваше (и получава) и него по същия начин.
Виж целия пост
# 8
Reflex, всъщност ми хрумна глупавата идея, че може би има вариант да ми ги пращат направо по моя сметка, а не на работодателя, щото така ми се иска ама...тц
Виж целия пост
# 9
имаше някаква дискусия и 2006 година да се запази съотношението работодател:служител както през 2005.
Виж целия пост
# 10
Ох, момичета - разберете веднъж завинаги - от майчинството не се удържа нищо. Върху него се плащат само здравни осигуровки и само в частта, която се дължи от работодателя. Друг е въпросът, ако са ви назначили фиктивно ваши познати или приятели, за да взимате майчинство. Тогава вече е както се разберете с въпросните хора, но ако сте работили по всички правила, с труд. договор и осигуровки важи това, което съм писала по-горе.
Виж целия пост
# 11
Ох, момичета - разберете веднъж завинаги - от майчинството не се удържа нищо.
Аз пък трябва да взема социалното май4инство,от него ще ми отдържат ли за осигуровки,защото аз моите си ги внасям сега на ръка(самоосигурявам се).?
Виж целия пост
# 12
Аз получавам 130, нищо не ми удържат от тях.
Доколкото разбрах от 01.01.2006 трябва да станат 160.
А момичета, знаете ли как стоят нещата с болничния при излизане в майчинство за второ дете? 160 лв ли се  плащат или изчислено от последните 6 месеца които съм работила преди да изляза по майчинство за първото дете?
Виж целия пост
# 13
А момичета, знаете ли как стоят нещата с болничния при излизане в майчинство за второ дете? 160 лв ли се  плащат или изчислено от последните 6 месеца които съм работила преди да изляза по майчинство за първото дете?

Без значение кое поред е детето, болничният се изчислява върху заплатата за 6 месеца назад и е 90% от нея. Ако през това време обаче си била в майчинство за първото дете, то се взима минималната работна заплата за 6 месеца назад - за 2005 г е 150 лв - защото болничните не могат да бъдат по-ниски от минималната.

Наси 74 - социалните не би трябвало да ти удържат нищо, задължението да си внасяш осигуровките е твое, щом се самоосигуряваш. Все пак ги попитай изрично.
Виж целия пост
# 14
Извинявам се за офф-а,но къде го прочетохте това,че от 01.01.2006г майчинството става 160лв.,а не 130лв
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия