Заслужава ли си преместване в чужбина

  • 25 498
  • 167
# 30
Аз за потребителска кошница не съм отваряла дума ... а как готино коментираш моето прецакване ... при твоя нюх ... при това мнение очаквам да се похвалиш . Ако пък нямаш голям удар с който да се похвалиш го махни . Изглежда смешно.
Виж целия пост
# 31
А инфлацията как я мериш без потребителска кошница? И кои са "стоките, които можеш да си купиш", които ти визираш, които са поскъпнали 3 пъти и които обаче не са част от потребителската кошница в даден момент?

Форумът не е мястото да си ги мерим, нека изглеждо смешно, всеки си знае на какво се смее. Не съм имала теб предвид конкретно, разбира се, нито те познавам нито знам какво, дали и кога си купувала, може би оттук идва някакво неразбиране м/у двете ни. Говорех попринцип за ситуацията, просто използвах 2л. ед.ч. за най-лесно.
Виж целия пост
# 32
Аааа ясно . Мерене казваш. аз пък си мислих , че си имала нюх , който аз съм нямала . Тогава щях и уважение да имам към коментара ти.
Виж целия пост
# 33
За цените на имотите мога да дам пример само с Виена. В района в който живеем купихме 2010г на 1800е/м2 сега за същото жилище искат 3900е/м2
Виж целия пост
# 34
не е зле.  има много фактори. не е един . сега обаче ще ви оставя да обсъждате Simple Smile до по късно.
Виж целия пост
# 35
не е зле.  има много фактори. не е един . сега обаче ще ви оставя да обсъждате Simple Smile до по късно.

  Къде живееш, в коя държава?
Виж целия пост
# 36
В Германия е.

Поскъпването на недвижимите имоти в Германия
Скрит текст:
през последните години се дължи основно на ниските лихви. Спестяванията в банки са губеща инвестиция, лихвите по ипотечни кредити са рекордно ниски и то от години, заради което масово се търсят имоти с цел инвестиция или като по-добра алтернатива на живеенето под наем - наемът е по-висок от вноската по кредит за същото жилище. Високото търсене вдигна цените до небето.
В нашият квартал, например, къщите са 5-6 годишни, строени от една строителна фирма, цените на всички къщи са много близки, варират според допълнителните екстри, поискани от собствениците, но разликите са пренебрежимо малки спрямо крайната цена. Крайната цена при покупката си я знаем всички. Когато пуснаха къщите за продажба, офертите седяха месеци до година на пазара. В момента - пусне ли се обява за къща в квартала, обявата се сваля до 3 дни заради огромен интерес, огледите се започват веднага и до продажба се стига до седмица максимум. Няколко къщи се продадоха и без обява, само с пускане на информацията чрез приятели и познати. Цените са минимум 35-40% нагоре от цената, на която къщата е купена. Минимум.
Разбира се, това един новоемигрант не го интересува на първо време. Той ще мисли за наемане на жилище, едва ли веднага за покупка. Цените на наемите скочиха също, логично следвайки тренда на поскъпване при продажбите.
Виж целия пост
# 37
На първо време може би не, но в среднодалечно бъдеще, може би да. Разбира се, че всеки разсъждава различно, но ако си над определена възраст, на каквато обикновено са вече хората с деца, за мен е немислимо да не се разглеждат възможности за някакъв вид подсигуряване на старините. Особено пък ако са налице и деца.
Виж целия пост
# 38
Аз не казах, че цените на недвижимостите не се повишиха. Аъ каъах, че по мои наблюдения цената на всичко се увеличава. т.е парите се обеъценяват. И накрая на един кредитен период след продажбата плюса който си постигнал, минус всички направени при покупка, продажба разходи @а това са всякакви данъци такси, пренасяния, обзавеждане ,... ремонти, застраховки, кредитиране  и пр. @ , както и разходите по текуща поддръжка и ползване  и т.н. ... особено на апартамент с домоуправител и какво ли не ... а накрая данъка печалба ти е върху абсолютната сума ,а не върху ставка коригирана с други фактори ....
Ами според мен накрая не забогаяваш двойно и тройно, ами взимаш някакви пари, които в контекста на настоящето ти вършат толкова работа колкото и вложените в миналото.

Т.е. моето мнение е , че не си с кой знае какъв плюс от цялата работа.
Единствения плюс , който е основен и заради който се купува реално е да живееш вътре и после да го продадеш или оставиш на децата , но за последното трябва добре д аси преценил локацията.
Ако си влагал в саниране , поддръжка и ремонти за малко повече отколкото ако си го оставил до състояние необходимо за саниране.

Виж целия пост
# 39
На първо време може би не, но в среднодалечно бъдеще, може би да. Разбира се, че всеки разсъждава различно, но ако си над определена възраст, на каквато обикновено са вече хората с деца, за мен е немислимо да не се разглеждат възможности за някакъв вид подсигуряване на старините. Особено пък ако са налице и деца.

Тук всеки е с мнението си. Немците се осигуряват. С когото и да говоря тук все ми говори за @майне ренте@ ... аз имам по-различни планове.
Виж целия пост
# 40
Затова написах "на първо време".

Пък и независимо от финансовите възможности си трябва едно технологично време човек да се поогледа, да се настрои на нова вълна, да се поослуша и усети кое е неговото място, какво му харесва и какво не, кой квартал/село/район му пасва, харесва и е допустим според неговите критерии. Да се поинтересува законодателно как стоят нещата, такси, данъци и съпътстващи разходи.
Покупката на недвижимост не е като да си купиш обувки.
Виж целия пост
# 41
На първо време може би не, но в среднодалечно бъдеще, може би да. Разбира се, че всеки разсъждава различно, но ако си над определена възраст, на каквато обикновено са вече хората с деца, за мен е немислимо да не се разглеждат възможности за някакъв вид подсигуряване на старините. Особено пък ако са налице и деца.
Само в БГ 80-90% от хората живеят в собствено жилище. По света, в частност Австрия това не е така. Причината е, че Австрия е доста по-социална страна от социалистическа БГ. Тук на социално по-слабите се предоставят общински жилища където рентата е символична. За всеки има и опция да си закупи жилище, за което се плаща малка начална сума и после сравнително нисък наем.  Чак след време можеш да закупиш това жилище, ако искаш, но може и да си останеш до старини в него, както и да го наследят децата ти при същите условия. В центъра на Виена има неами по 300Е от този тип при положение, че на свободния пазар са над 1200 за същия по квадратура апартамент.
Детските градини (вече и частните) във Виена са субсидирани от държавата - плаща се символична месечна такса, която после можеш да си я получиш обратно  като приспадане от данъците. Много възрасти или болни получават обслужване по домовете, нещо като "помощници", което е част от стандартния пакет здрави осигуровки и много, много други неща.
Освен това, защо ние българите мислим, че децата непременно ще искат да живеят в града, страната и дори континента, който ние сме избрали. Днес света е динамичен и веднъж излязъл навън човек се чувства жител на Земята. Не казвам, че всички емигранти сме "дърво без корен"; по-скоро сме като семена, които могът да се вкоренят на различни места и почви, НО ако семето е било от ябълка, то и новото дърво ще е пак ябълка и ще ражда ябълки
Виж целия пост
# 42
Аз намирам покупката на имот конкретно в Германия за пъти по-лесна, отколкото тази в България, като за България само съм чела и имам много инфо първа ръка от хора, купували по един или повече недвижими имота.

Разбира се, дали, колко и как да си подсигуриш старините си е въпрос на гледна точка, няма спор, просто в контекста на темата с възможно преместване, намирам за удачно да се спомене като точка за обмисляне. Simple Smile
аст2017 пък показва друг вариант да си подсигуриш покрив над главата, който обаче също е особеност на конкретната страна. Точно подобни неща трябва да се проучат конкретно, защото все пак се различават в отделните страни. Но това го казах още в първия пост, де.

Аз също не мисля, че някой ден децата ми (ако проимам) биха живели на същото място. Та то аз не знам къде ще искам да отида след 2 години, камо ли някой друг човек след 20.
Виж целия пост
# 43
Навсякъде е много различно. Нека авторката каже евентуални държави, тогава хора живеещи вече на даденото място, ще могат да дадат и адекватни съвети😉
Виж целия пост
# 44
Според мен авторката трябва да започне да мисли нещата от професията, която имат тя и мъжът и.
Т.е възможно ли е изобщо със съответната професия да се намери работа в друга държава?
За Германия има няколко доста благодатни и то висококвалифицирани професии, с които намирането на работа е сравнително лесно дори и с български дипломи само.
След това да си преценят нивото на езика.
Отговор на въпроса "заслужава ли си преместване" - ако се намери работа по професията, която освен това позволява по-нататъшно развитие и това развитие не може да го има в БГ - да заслужава си.
Но ако трябва да работи нискоквалифицирана работа, която в БГ при никакви обстоятелства не би работила и не би и се наложило, според мен никак не си заслужава. Просто с нискоквалифицирана работа никакъв стандарт няма има в чужбина. Нискоквалифицирана работа според мен си заслужава само докато се учи, доучва, допълнително квалифицира и т.н. Обаче това учене  със семейство, деца, пък и на години в повечето случаи над 30 никак не е лесно, че и то пари струва.
Пък оправданието нямам бъдеще, но заради децата. Ами децата могат да са си в БГ и после да са студенти в чужбина. Да си завършат, да придобият професия и сами да си решат кой път, коя държава и т.н. да подхващат.
Пък както горе се коментира, че си заслужава заради езика, който ще научат децата. Е какви ли не случаи срещам тук на преместени деца от БГ в различни възрасти. Ами българският им език деградира, чуждият им език и той наникъде, или пък поне не е на местно ниво. На немски ми говорят грешно, на български пак говорят грешно.
Но някои хора имат по-авантюристичен дух и за тях новото, непознатото е цел в живота. Не обичат еднообразието, обичат да пробват, задушават се да действат праволинейно и то само на едно място. При тях мотивът не е толкова финансов. Може и от тези хора да сте. Самата промяна просто ще ви направи да се чувствате по-добре, независимо какъв е резултатът от промяната.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия