Морски свинчета (Тема 7)

  • 66 433
  • 801
# 675
Аз си признавам, че не сме в достатъчно големи клетки, но до сега сме имали само един сериозен проблем, който се реши с основно чистене на клетката + стоене на вън цял ден.
Женските, след смъртта на майка им, все още не могат да се нагласят. Понякога едната е главна, друг път - другата. А когато някоя се разгони, йерархията заминава на заден план за 2-3 дена. Ние също влияем на йерархията - ако едното прасе е повече галено, прегръщано и глезено от другото, веднага поема лидерството.
С мъжките вече е лесно - за утвърждаване на статуса, пускаме от време на време таткото при щерките (когато не са разгонени), той си мърка, бива препишкан и след 10на минутки го връщаме при синовете му. Те почват да го душат и се опитват да мъркат, той им щрака със зъби във въздуха и всички са спокойни след това.
Иначе от време на време се чува квичене и щракане на зъби от някоя клетка, но реално не се нараняват, а се дразнят заради глупости - например при сменянето на водата в 2те поилки, Мони няма да даде на Негра да пие, докато тя не пие и от двете. Не знам защо е такава маймуна, но водата си е нейна. След като е пила и от двете поилки, до следващо сменяне няма проблеми.
Като цяло свинчетата са като хората - всяко със собствен характер и вкусови предпочитания. Все още откриваме различията помежду им и е много забавно да ги наблюдаваме. И мога да твърдя със сигурност поне за две от прасетата, че ни разбират. Не знам дали се ориентират по интонация или знаят някои думи, но разбират.
Виж целия пост
# 676
Момичета, бързам да се похваля, изглежда ми като голям напредък. След като цял ден бях като пребита, да се прибера и да проверя Пухи. Вчера малката, докато надничаше в клетката се стресна. Каза ми, че той си гризе крачето. Не ми се стори много логично. Подминах. След това ровейки се в стари теми, видях мнението на @Макарон за отклонения в поведението на свинчетата, и че всъщност е възможно. Ей момичета, лошо ми стана. Такова прибиране отдавна не бяхме правили. Както и да е, като се прибрахме на нашият кожух му сложих VL complete и му оставихме клетката отворена. Той докато сме в стаята си подаде муцуната няколко пъти, за да си вземе пелетка. Simple Smile Огледа ни страхливо, но това не го спря. Не мога да повярвам. Вчера ми направи впечатление, че той е по-спокоен на шум. Хрупа само докато е пусната прахосмукачката, пералнята и т.н. Толкова жал ми стана. Той явно се крие, дори докато се храни. Явно всеки негов шум е провокирал кучето да се хвърля срещу клетката Sad( Горкото ми кожухче. Стискайте ни палци. Явно ще става мнооого бавно.
Виж целия пост
# 677
Avonavi, разбират, да - определено знаят някои думи какво означават. Важни работи като "Кой иска сено?", "Тревичка!", имената си.

Аз сега имам една моя Алиса и една гостенка Алиса. Та сме извадили гостенчето Алиса, приказвам й нещо, по едно време се обръщам и гледам как нашата Алиса ме гледа очакващо от клетката и е застанала там, откъдето обикновено ги вадя за гушкане. Милото много се беше объркало Grinning
Виж целия пост
# 678
Ooo, за имената е сигурно, но съм ги хващала да разбират и изречения. Например като им правим дневното чистене, ги слагаме на една червена кърпа върху леглото. Случва се татко Тони да почне да се разхожда, но щом чуе 'Тони, върни се на кърпата' и се спира, връща се и се настанява при другите. Като се гушкаме и го виждам, че нервничи, му казвам 'добре, слизай на леглото да се разхождаш' и веднага скача от корема ми на леглото.
Имаме една лисича муцунка - Бони, който е доста страхлив. Обикновено ако някой се задържи около клетката, а той е отгоре при храната, скача долу и се гмурва в къщичката. Но ако му кажа 'Бони, яж си спокойно, никой няма да те вади от клетката, обещавам' , поглежда ме и остава горе да си гризка.
А ако кажа пред клетката 'кой ще бъде нагушкан от мама' и всички се покриват или се правят, че ядат нещо и са много заети  Grinning
Случва се да ми стане жал за Тони, като хапе клетката в посока женските и квичи и съм го пускала за малко в мое присъствие при тях. Научи се да ме 'работи' - връщам го в клетката, той ме поглежда и отива да хапе клетката и да квичи, като през цялото време ме гледа. Правя се, че не го виждам и върша друго и той спира. Обръщам се към него и вече е на необходимото място, хапейки клетката и квичейки жално. В началото му се връзвах, но като го хванах каква е маймунка и спрях да се връзвам. А той спря да го прави това с квиченето и хапането Simple Smile
Или свинята Номи - голяма е дунда, само яде и лежи и е кило и половина вече. Последният хит е да лежи до яденето, дори подпрял главата на купичката, докато дъвче. После леко се извърта, дреме и пак върху храната. Почнах да му се карам, че е дебел и мързелив и едва си стои на краката и поне да слиза долу, като не яде. Вече само го поглеждам и му казвам да слезе и слиза. Но преди това няколко пъти се подбутвахме с ръка.
Мога да разказвам хиляди истории - много интелигентни животни са.
Виж целия пост
# 679
Дойде първата клетка, която бях поръчала за Малечка и Алиса
https://www.zooplus.de/shop/nager_kleintiere/kaefige_freigehege/ … nchen/120er/33694

Излезе ми точно 94 лв с доставката до офис на превозвач в България. За нова клетка с такъв размер това е най-изгодната цена. Не по-малко качествена е от аналогичните клетки на Ферпласт, всъщност дори има няколко предимства пред тях: дъното не е релефно (на ферпласт има винаги някаква шарка, която е кошмар за чистене) и решетката е от тънка неръждавейка, т.е. няма проблем да се гризе. Другото предимство е, че има отвор и отстрани, и отгоре, а на Ферпласт обикновено отворът е само отстрани. Недостатъците са, че идва само с поставка за сено и без други аксесоари.

Обаче пък аксесоарите за Ферпласт клетките могат да се ползват в тази:
https://www.ferplast.com/gb/small-pet-accessories/pub-3254.html - съвместима къщичка + хранилка
https://www.ferplast.com/gb/stand-120.html - съвместима поставка за клетка на колелца

И други две мои открития, покрай пазаруването за Малечка и Алиса:
https://www.chipsi.eu/chipsi_en/products/chipsi-fun.php - много фин, обезпрашен талаш, смесен с целулозни парченца. Нещо средно между CareFresh/Fitch и талаш идва, по-меко и комфортно от стандартния талаш. Аз си оставам фен на поларените постелки, но е вариант за ползващите талаш. На същата цена е като талаша, 8.50 за 4 килограма. Освен това целулозните парченца са шарени, ако има дечица вероятно ще са доволни от шарките.
https://zoomagazin.eu/bg/kategorii/bentonitovi-i-naturalni-poste … len-6-litra-53697 - това са малки гранули за тоалетна с активен въглен. Аз ползвам такива само за тоалетните/сенилките им. Имам едни прасенца в стадото, които предпочитат да ходят до тоалетна в сеното, така че имат тоалетна с пелети и върху тях сено, за да ми е по-лесно почистването. Доволна съм от тия гранули, попиват по-добре и по-малко миризма има. Изсипват се уж директно в тоалетната, мен ме е страх да го направя, но пише, че се ползват и за наторяване, та си мисля да опитам да наторя цветята.

Това малко звучи като рекламен пост, обаче отдавна не бях купувала нещо ново за прасенцата и гледам да заобикалям родните зоомагазини отдалеч, та тия новости ми се сториха интересни. Извинете, ако за вас не са много нови. Grinning
Виж целия пост
# 680
Здравейте момичета! Отдавна не съм писала,но хвърлям по едно око на темата. Онзи ден забелязах че  свинчето не се движи с лекота и задните му лапички са зачервени и се белят. Веднага отидохме на ветеринар,прегледа го и каза че има скорбут. Предписа паста тридерм и витамин Ц който да слагам във водата която пие. Вчера отказваше да яде и пие вода, храних го насила със спринцовка и днес вече си хапва сенце но продължавам да му забърквам кашичка от трева на прах с вода и му давам с лъжичка. Зачервяването по крачетата намаля доста,но ми се струва че го болят. Моля за съвет как да му помогна. Страх ме е да не сгреша нещо и да го изгубим. Ветеринаря не разбира много от гризачи,но в моя град няма такъв който да разбира.
Виж целия пост
# 681
А ветеринарят във основа на какво диагностицира скорбут? Има ли други симптоми? И би ли описала диетата на прасенцето  - даваш ли зеленчуци, каква суха храна, освен сеното, яде то? ставите ли са подути и зачервени, или по-скоро кожата на краката? Ако потърсиш изображения за “pododermatitis guinea pig”, прилича ли на това, което има твоето прасенце? И какъв е размерът на клетката и типа постелка - талаш, гранули, нещо друго?

Извинявай за многото въпроси, просто масовите ветеринари лекуват скорбут при прасенцата на общо основание и съм леко скептична...
Виж целия пост
# 682
Крачетата особено задните бяха зачервени и се лющеше кожичката,няма ранички и като ходи подскача леко явно го болят крачетата. Забелязах това онзи ден защото не беше яло както обикновенно а по малко. През повечето време си лежеше,не беше акало и пишкало.Веднага започнах да го храня насила и днес вече си хапва предимно сено. Зеленчуци давам много малко само ако имам домашни предимно морков,ябълка вчера яде и стръкче копър само 1 стръкче,защото до сега не съм му давала и ме е страх да му дам повече. Гранули хапва и люцерна. Клетката е с размер 90/60 постелката беше талаш сега съм му сложила поларено одеалце и отгоре чаршав за
 еднократна употреба да му е мекичко. Днес имаше доста барабонки и напишкано. Хапва си но вода не пие и през повечето време лежи
Виж целия пост
# 683
Хм, щом толкова малко зеленчуци и възможно да е скорбут. Включи задължително качествени, ненаситни гранули със стабилизирано витамин с и давай богати на витамин с зеленчуци редовно, дори да не са домашни. Аз купувам био и давам целогодишно след изкисване във вода, няма проблем.
Виж целия пост
# 684
Забравих да кажа че козината му падаше много като дръпна леко и ми оставаше доста в ръката. Сега не пада толкова даже почти не пада едно две косъмчета да ми останат в ръката. Преди малко му смених водата с чиста без витамин Ц вътре и сега започна да пие помалко. Става и търси храна но през повечето време лежи увито под постелката не знам как успява да се мушне вътре. Мажа го с тридерм и зачервяването почти не се забелязва. И аз не съм сигурна във ветеринаря и за това пиша тук за по сигурно
Виж целия пост
# 685
Витамин с във водата не е добра идея, изтегли от ампулата със спринцовка и дай в устата директно. Падане на козина и подуване / вдървяване на ставите си звучи точно като скорбут, само не и лошо паралелно с витамин с да се дава мелоксикам, за да се възстановят ставите възможно най-бързо. Не преставай да го храниш със спринцовка и трева на прах Simple Smile
Виж целия пост
# 686
Благодаря за бързия отговор. Колко витамин Ц да дам,не знам какво му е теглото нямам везна да го премеря. Когато го купихме в магазина казаха че е на два месеца беше много мъничко малко по голямо от мишка. Сега е на 6 и спиред мен е към 600-700 гр горе долу
Виж целия пост
# 687
Ние даваме по половин мл веднъж месечно на вече големи прасенца. Като бяха бебета - по един мл седмично. Ползваме Витамин Ц за ветеринарномедицинска употреба и в него 1мл = 100 мгр витамин ц. За прасенцата ни даването на витамина в устата със спринцовка е като даване на лакомство. Бях взела комбинирани витамини за морски свинчета и се опитах да им засиля имунитета зимата, но нито едно не пожела да пие и ги изхвърлих.
Гледам таблицата за теглото на прасенцата и в средата на 5ти месец са били 900 гр средно (844-959).
Виж целия пост
# 688
Ами тогава продавачката в магазина ме е излъгала че е на 2 месеца. То беше много мъничко,аз нямам представа колко голямо трябва да е на 2 месеца,също и новородено на 1-2 седмици. Някой има ли представа как изглежда бебенце?
Виж целия пост
# 689
Макси, горещо те съветвам да започнеш да мериш прасенцето ежеседмично, промяна в теглото в посока надолу обикновено е първият симптом, че нещо не е наред. Не се вижда с просто око, така че си трябва редовно теглене.

Ако прасенцето в момента има дефицит на витамин С, най-вероятно е с дефицит и на други витамини. Освен витамин С през устата, докато не се стабилизира, включи сезонни зеленчуци - по половин морков на ден, малко чушка, малко спанак, магданоз, копър. По възможност био, ако ли не - не био, само и в двата случая изкисвай зеленчуците. Морковът дълбоко обелен и нарязан, чушката нарязана. На моркова може и листата.

По неизвестни за мен причини масово ветеринари дават съвет да се изключи прясната храна от менюто на прасенцата, защото "стомахът им е слабо място, хващат диария и умират", а витамин С да се замени с такъв през устата. А останалите витамини и минерали, питам се аз, от къде по-точно да дойдат? Не, че не е вярно това за стомасите им, чувствителни са, но е въпрос на мярка. Едно е да му дадеш 200 грама обелки от краставица от супера, друго е да му дадеш няколко листа глухарче, набрани от Витоша или добре изкиснат и обелен морков.

И друго, качествените пелети имат значение, насипните шарени боклучки от зоомагазина са... нямам думи. Ама срещу тях ветеринарите рядко обелват дума, вероятно защото масовия квартален ветеринар има и зоомагазинче, но иначе в зеленчуците е проблемът, мда.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия