Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори - 47

  • 57 498
  • 747
# 375
За да ползва правото на отпуск по чл. 163, ал. 8 от КТ, бащата трябва да има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за риска „Общо заболяване и майчинство“. Документите, които са нужни, са:
1. Заявление от бащата до работодателя му с искане да ползва този отпуск;
2. Копие на Удостоверението за граждански брак или на Декларацията за припознаване на детето;
3. Бележка от болницата, която да удостоверява датата на изписване на детето.;
4. Евентуално бележка от банката на банковата сметка, но в повечето случаи работодателят вече я е представил в НОИ.
Документите, както казах, се подават до работодателя, който ги представя в НОИ.
Важно е да не се изпусне срокът. Т.е. отпускът се ползва от датата на изписване на детето, затова документите трябва да се подадат преди това.
Паричното обезщетение, което ще получава, е 90 на 100 от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за 24 месеца назад.
Виж целия пост
# 376
Благодаря за отговорите.
А ако същия месец е ползван болничен от бащата 14 дни от ЛЛ, дали ще може да се възползва и от отпуска за бащинство?
Виж целия пост
# 377
Благодаря за отговорите.
А ако същия месец е ползван болничен от бащата 14 дни от ЛЛ, дали ще може да се възползва и от отпуска за бащинство?
Този отпуск няма нищо общо с отпуска по болест (болничен). Ползва се на различно основание и не би следвало да не му разрешат.
Виж целия пост
# 378
За да ползва правото на отпуск по чл. 163, ал. 8 от КТ, бащата трябва да има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за риска „Общо заболяване и майчинство“.

Това общо за целия му работен стаж или на последната му месторабота?
Виж целия пост
# 379
За да ползва правото на отпуск по чл. 163, ал. 8 от КТ, бащата трябва да има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за риска „Общо заболяване и майчинство“.

Това общо за целия му работен стаж или на последната му месторабота?
Общо, но към датата на отпуска трябва да се осигурява за този риск, ако е СОЛ или да го осигуряват, ако работи по трудов договор, за да го ползва.
Искам да допълня, че 15 - дни са календарни, а не работни. Ако бащата е военнослужещ, той има право на 7 календарни дни, съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ. За другите държавни служители е по КТ - 15 календарни дни.
Виж целия пост
# 380
Здравейте , имам следния проблем . Имам болки при уриниране , понякога и парене . Лежах в шейново с диагноза бъбречни колики вливаха ми някакви неща , имах и инжекции . По време на лечението се чувствах добре . След като ме изписаха проблемите продължават . Боли ме ниско долу в областта на яйчниците . Интересното е , че всичките ми изследвания са напълно чисти -урина , секрет , кръв , при УЗИ също няма нищо . Тогава от къде са тези болки ? Бременна съм в 20 г.с. бебчето също е много добре както и размерите на шийката на матката . Там няма нищо обезпокоително . Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем ? Болките са прерязващи и остри . Лечението за вкъщи ми е с неоренал , магнерот който си го пия от преди това и но-шпа при нужда . Вече наистина не знам какво да правя след като всичко ми излиза наред ..
Виж целия пост
# 381
Хм, цистит? Аз имах лек проблем с уринирането преди няколко седмици, без парене и дискомфорт, но ми стана ясно веднага че е това. Пих Уринал, премина бързо. Чувала съм, че цистита е често срещан по време на бременност.
Виж целия пост
# 382
Здравейте , имам следния проблем . Имам болки при уриниране , понякога и парене . Лежах в шейново с диагноза бъбречни колики вливаха ми някакви неща , имах и инжекции . По време на лечението се чувствах добре . След като ме изписаха проблемите продължават . Боли ме ниско долу в областта на яйчниците . Интересното е , че всичките ми изследвания са напълно чисти -урина , секрет , кръв , при УЗИ също няма нищо . Тогава от къде са тези болки ? Бременна съм в 20 г.с. бебчето също е много добре както и размерите на шийката на матката . Там няма нищо обезпокоително . Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем ? Болките са прерязващи и остри . Лечението за вкъщи ми е с неоренал , магнерот който си го пия от преди това и но-шпа при нужда . Вече наистина не знам какво да правя след като всичко ми излиза наред ..

Тъй като и аз имах бъбречни проблеми преди известно време, да не би паренето да се дължи на изкарване на песечинки и тн. Понякога се разраняват каналите и може да доведе до болка и парене, но може и цистит да е.
Посъветвай се с АГ и Уролог. Спомням си, че като имах цистит като дете и отново не можех да пия нищо ми изписаха някакъв препарат на билкова основа, с който си правих промивки.
Виж целия пост
# 383
Здравейте , имам следния проблем . Имам болки при уриниране , понякога и парене . Лежах в шейново с диагноза бъбречни колики вливаха ми някакви неща , имах и инжекции . По време на лечението се чувствах добре . След като ме изписаха проблемите продължават . Боли ме ниско долу в областта на яйчниците . Интересното е , че всичките ми изследвания са напълно чисти -урина , секрет , кръв , при УЗИ също няма нищо . Тогава от къде са тези болки ? Бременна съм в 20 г.с. бебчето също е много добре както и размерите на шийката на матката . Там няма нищо обезпокоително . Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем ? Болките са прерязващи и остри . Лечението за вкъщи ми е с неоренал , магнерот който си го пия от преди това и но-шпа при нужда . Вече наистина не знам какво да правя след като всичко ми излиза наред ..
Урината/ секретът изследвани ли са уреаплазма и микоплазма, защото тези бактерии са специфични и не ги изследват в обикновената микробиология, която разбирам е чиста (т.е. за ешерихия коли)?
Виж целия пост
# 384
Аз понякога чувствам придърпване в областта на яйчниците, и също като Пами всичко си е ОК при прегледите, в изследванията на вагинален секрет, обща и стерилна урина. Единствено на общата пише "единични урати", но моята АГ нищо не изкоментира?
(Имала съм камъни в бъбреците преди години и колкото и да е странно, ме боляха яйчници. Цистит май също съм имала, за него характерно беше паренето, ако не се лъжа...)
Възползвам се, докато сме на тази тема, да попитам дали е нужна и консултация с уролог/нефролог?
Виж целия пост
# 385
Аз в продължение на оплакванията ми от онзи ден (за щастие не беше нищо с бебето...аз съм с хроничен панкреатит и проблем с жлъчните канали, та вероятно са си моите оплаквания), да попитам някой пил ли е но-шпа и папаверин в по-големи количества през бременността? По принцип само големи дози спазмолитици ми овладяват тези кризи и сега лекарката ми изписа да редувам но-шпа и папаверин през два часа, но трябва да си призная, че ми е много нервно да взимам толкова много медикаменти. Дали на някой му се е налагало и нали не е имало отражение върху бременността и бебчето?
Виж целия пост
# 386
Аз съм пила и двете, като по едно време ми бяха изписали папаверин 3х2 таблетки. Не е имало проблеми. Пиех ги в начална бременност, когато имах силни менструални болки.
Виж целия пост
# 387
Аз пиех ношпа 3х2 и бусколизин 3х2, изписани от лекар заради силни менструални болки. Пиех ги от самото начало до 13 г.с., после ми изписаха магнезий и ношпа-то остана при нужда.
Виж целия пост
# 388
Но Шпа стандартната максимална дозировка при бременност е 3 по 2, папаверина казват че е по-силен като действие от но шпа-то, но има вероятност да падне кръвното от него. Моето е 90/60 и АГ ми беше казала само по 1 папаверин при нужда. Иначе аз пих 2 седмици около 20 г.с. Но Шпа 3 по 2 и после само ако много нещо ме приболи.


За да ползва правото на отпуск по чл. 163, ал. 8 от КТ, бащата трябва да има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за риска „Общо заболяване и майчинство“.

Това общо за целия му работен стаж или на последната му месторабота?
Общо, но към датата на отпуска трябва да се осигурява за този риск, ако е СОЛ или да го осигуряват, ако работи по трудов договор, за да го ползва.
Искам да допълня, че 15 - дни са календарни, а не работни. Ако бащата е военнослужещ, той има право на 7 календарни дни, съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ. За другите държавни служители е по КТ - 15 календарни дни.

Да попитам тъй като мъжа ми смени работното място и фишове където да е описано не им дават в НАП ли трябва да провери дали го осигуряват за „Общо заболяване и майчинство“ или фирмите стандартно осигуряват и за това?.
Виж целия пост
# 389



Цитат
Да попитам тъй като мъжа ми смени работното място и фишове където да е описано не им дават в НАП ли трябва да провери дали го осигуряват за „Общо заболяване и майчинство“ или фирмите стандартно осигуряват и за това?
Погледни чл. 4 и 4а от КСО кои лица задължително се осигуряват за този риск. Само ти знаеш ММ с каква професия е. Ако попада в обхвата, работодателят му трябва да внася в ДОО вноски за този риск. Проверих с ПИК в НОИ и НАП, не открих възможност за справка за кои рискове ме осигуряват. Явно няма тази опция за справка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия