Пролетна - Осмокласна

  • 93 456
  • 729
# 480

Ирка, в каква гимназия ще учи Дени?


В местната Simple Smile При нас училищата са по местоживеене. Според адреса  детето  отива в едно Елементъри училище /от Предучилищна до 5 клас/, следва също само едно Средно Училище /от 6 до 8 клас/ и след това в съответната Гимназия - всички три училища са по местоживеене. Няма начин да живееш на даден адрес и да няма място за твоето дете в прилежащото училище. Спестява доста нерви Simple Smile

Иначе правят тест - PSAT, взимат се оценките от Средното училище и препоръки от учителите, за да ги класират по паралелки в Гимназията. Баш в градовте - Чикаго  например, сигурно същото е и в Ню Йорк, Бостън - се кандидатства след 8 клас за определени профилирани училища, но ние живеем в събърб до Чикаго и училищата са ни по местоживеене. Абе, ддоста стрес ни е спестен и на родителите и на децата. Дали е за добро, ще разберем след време.
Виж целия пост
# 481

Ирка, в каква гимназия ще учи Дени?


В местната Simple Smile При нас училищата са по местоживеене. Според адреса  детето  отива в едно Елементъри училище /от Предучилищна до 5 клас/, следва също само едно Средно Училище /от 6 до 8 клас/ и след това в съответната Гимназия - всички три училища са по местоживеене. Няма начин да живееш на даден адрес и да няма място за твоето дете в прилежащото училище. Спестява доста нерви Simple Smile

Иначе правят тест - PSAT, взимат се оценките от Средното училище и препоръки от учителите, за да ги класират по паралелки в Гимназията. Баш в градовте - Чикаго  например, сигурно същото е и в Ню Йорк, Бостън - се кандидатства след 8 клас за определени профилирани училища, но ние живеем в събърб до Чикаго и училищата са ни по местоживеене. Абе, ддоста стрес ни е спестен и на родителите и на децата. Дали е за добро, ще разберем след време.
Брат ми май може да избира. Племенникът ми сега дуржа някакъв изпит и беше разпределен в гимназията. Той е колкото Саше и Дени. Наесен ще учи в гимназията на племенницата ми. Те ми изглеждат профилирани в много неща, защото тя учеше арт, а той ще учи компютри. Не ми е много ясна системата...
Виж целия пост
# 482

Брат ми май може да избира. Племенникът ми сега дуржа някакъв изпит и беше разпределен в гимназията. Той е колкото Саше и Дени. Наесен ще учи в гимназията на племенницата ми. Те ми изглеждат профилирани в много неща, защото тя учеше арт, а той ще учи компютри. Не ми е много ясна системата...

Да, на някои места имат избор за училище, при нас е едно, както и в повечето събърби около големите градове. Да, те пак ги профилират в Гимназията с този изпит, който държат и оценките им. Ако едно дете е добро по математика, го слагат в напредналите класове по математика, взима повече математически предмети. Ако е добро по литература, обратно - слагат го в повече хуманитарни предмети, арт, музика и пр. Пак ги профилират, но е едно училището Simple Smile  Дени за момента и се очертава доста трудна програмата догодина, защото са я сложили във всички Напреднали класове -  и по математика, и по английски и по история и биология.  Само по Испански е в обикновен клас, ама тя завърши с 5 по Испански тази година. Един от класовете й, този по История /той е нещо средно между История и География/ е колежански клас. Накрая на годината ще държи специален изпит по него и ако се представи добре, ще й го зачетат, все едно го е взела в колеж. Така ще е първата година, лека полека тя ще се ориентира, кои класове са й по-важни и ще започне да набляга на тях, а останалите ще останат като нормални класове. Например ако реши да се занимава с медицина, ще започне да взима от 10 клас, повече химия и биология. Ако иска да се занимава с инжинерство - съответно ще взима повече математика.  В 9 клас обаче, ще учи от всичко по много.  Всяка година ще има право на 2 или 3 колежански класове /АП класове/, ако се класира за тях. Само в 9 клас е само един такъв клас.

Доста различно и сложно звучи, ама човек като е в системата и ги разбира лесно нещата.

Общо взето те имат няколко основни класове, които всеки трябва да вземе в 9 и 10 клас, от там насетне детето се ориентира какво иска да учи и избира такива класове през останалите години.

Много дълго стана, извинявам се, не се усетих Simple Smile Пиша от Гугъл транслейтор и копирам тук, че нямам кирилица на компютъра в работата и не се усещам колко съм написала.
Виж целия пост
# 483
Общо взето те имат няколко основни класове, които всеки трябва да вземе в 9 и 10 клас, от там насетне детето се ориентира какво иска да учи и избира такива класове през останалите години.

То и тук горе-долу така се очертава, само че предметите в 11, 12 клас сме ги избирали в 7-ми Wink
Виж целия пост
# 484
Общо взето те имат няколко основни класове, които всеки трябва да вземе в 9 и 10 клас, от там насетне детето се ориентира какво иска да учи и избира такива класове през останалите години.

То и тук горе-долу така се очертава, само че предметите в 11, 12 клас сме ги избирали в 7-ми Wink
Когато още тийновете не знаят риба ли са или рак, а и учебни планове няма, че ние да можем да ги насочим... избираме на сляпо, а после "ама те децата учат каквото са искали" Unamused
Виж целия пост
# 485


То и тук горе-долу така се очертава, само че предметите в 11, 12 клас сме ги избирали в 7-ми Wink

Ами да Simple Smile Тук изпит след 7 клас няма, но пак трябва да поддържат успех и да се представят добре на PSAT изпита в 8 клас, за да се класират в хубавите класове, които искат. Ако нямат над определен успех, не могат да ги запишат. Нервите обаче са в пъти по-малко от 7-класната истерия в Бг. Може би защото винаги има възможност, детето ако не се е представило добре и не е успяло да запише класовете, които иска, по време на учебната година да се поправи и да опита отново за следващия срок или следващата учебна година.
Виж целия пост
# 486
Ирка, то и при нас нервите са в главите на родителите. Просто вие нямате избор. Училището е едно и толкова. Пък как ще разпределят децата не е толкова важно, защото ако реши да учи другата година, ще мине при по- напредналите.
  При нас смяната на гимназия е почти невъзможна. Родителите не могат да се “примирят” с обикновено училище, а и в доста случаи е оправдано притеснението им. Та затова са нервите. Ако и при нас кварталното школо стане задължително, истерията ще намалее. Дано не става, де! Grinning
Виж целия пост
# 487
        И има възможност да си промени мнението. Ако реши да е медицина, може да вземе да кажем два класа свързани с медицина и ако не му хареса да се откаже. На моя позната дъщеря й това направи. Първо беше решила да е учителка - взе някакви класове по педагогика, ходи в една детска градина на стаж и се отказа Simple Smile. След това реши да е медицина, взе някакви класове свързани с медицината и се отказа и от това. Вторият срок на 11 клас реши да е право. От тогава се записа и взе възможните класове по право в училището. Сега е приет в Университет и се е насочила към правна специалност. Доволна е, че е това което й е допаднало най-много. Хубаво е, ако човек се оринтира по-рано какво иска - може да вземе повече класове и да е по-подготвен за университета, но пък никога не е късно да си смениш желанието и да намериш това, което всъщност ти допада да правиш.  Ще ги видим нашите какви ще ги иизмислят.

    Системата в Бг си е направена за Бг и там си работи добре, горе-долу. Не мисля, че тукашната система би била добре, ако се прилага в България. 

На мен ми харесва това, че винаги има възможност детето да се поправи, не е като от един изпит да му зависят следващите 5 години обучение.
Виж целия пост
# 488
Ирка, то и при нас нервите са в главите на родителите. Просто вие нямате избор. Училището е едно и толкова. Пък как ще разпределят децата не е толкова важно, защото ако реши да учи другата година, ще мине при по- напредналите.
  При нас смяната на гимназия е почти невъзможна. Родителите не могат да се “примирят” с обикновено училище, а и в доста случаи е оправдано притеснението им. Та затова са нервите. Ако и при нас кварталното школо стане задължително, истерията ще намалее. Дано не става, де! Grinning
То проблема сега в първи клас и страшната истерия е затова, че кварталното училище става "задължително" преди да са се постарали училищата да са равностойни! Ако бяха никой нямаше да иска детето му да пътува по един час на посока всеки ден когато е на 7-10 години... ама не! Разликите в училищата дори в началния курс са фрапиращи!
А всъщност там децата на всяка стъпка имат избор - в едно училище са, но имат (реален) избор - СИП и ЗИП при нас НЯМА, има "вашия клас като профил Н има право да запише 2 часа Н + 2 часа Нн... и 3 часа СИП по нН" щото си си избрал профил като си бил на 13-14... и не си знаел какво е химия и си писал химия, или си изключил паралелка с български и история, защото "даскалката" в седми клас била гаднярка и "мразиш" история... а в 8-9 клас се окаже, че това е твоята страст! Варианти няма, буташ до края с твоя си профил, подписваш СИП и ЗИП, на които И (избираем) от името липсва на практика! (не се отнася за АК, за другите 2 училища на мои деца пиша!)

Ирка, с тази наша система, особено с това, че дипломата за средно май ще е само с оценките от втори гимназиален етап, накрая ще излезе, че избора им за след 7ми клас ще е окончателен за избора и на специалност в университет! Ако не се намъдруват умните глави, ще вземе да се окаже, че медицина ще могат да кандидатстват само деца от ПМГ, които имат профил биология и химия... тук там в езиковите гимназии има 3ти профил химия или трети профил биология, но не се сещам езикова гимназия с биология и химия да са 3ти и 4ти профил Thinking
Набора е с чуждоезиков профил с 3ти математика, 4ти география... Природните науки не му бяха слаба страна в 7ми клас, но математиката все повече започва да "окуцява"... той избра този профил, защото другите варианти при налични 1 и 2ри езици бяха БЕЛ+история (оле мале!), и география + история... Ми каза "Така като гледам с тези езици и тези профили поне някаква бизнес специалност мога да уча нататък!"
Брат му в АК със същите първи и втори профил учеше и физика... и заби в посока теоретична физика с математика и си има пак чуждоезиковия профил... но имаше РЕАЛЕН избор какво да учи нататък (направен не на 13-14г)!

Лекичко съм афектирана тези дни на образователната ни система, та малко май съм попрекалила в изказа, извинете Relaxed Flowers Bouquet
Виж целия пост
# 489
Лекичко съм афектирана тези дни на образователната ни система, та малко май съм попрекалила в изказа, извинете Relaxed Flowers Bouquet

Боя се, че тепърва има да се афектираме по въпроса...
Някак си ми е трудно да приема, че ще трябва да се избира между грамотност по математика и физика, история и литература или по химия и биология. Географията и философията вълците ги яли безалтернативно.
Виж целия пост
# 490
Ирка, браво на Дени за класирането в толкова много напреднали класове! Благодаря ти, че сподели за гимназията при вас. Беше ми интересно да прочета. Много добре и гъвкаво организирано.
Спомена, че е учила испански език. Има ли възможности за изучаване на друг език?
И тук тенденцията е да се избират профилиращите предмети за 11-ти и 12-ти  клас след завършване на 10-ти. До миналата година в някои ЕГ се избираха само езиците, а в други бяха определени и трети или трети и четвърти профилиращи предмети. Ако не се лъжа, от тази година вече всички гимназии имат само първи и втори профилиращи предмети, а другите ще се избират преди 11 клас.
Виж целия пост
# 491
   Благодаря *Vessy. Има възможност да избира м/у няколко езика - Френски, Немски, Японски,  Италиански, Испански. Тя сама си избра Испански в 7 клас. Вече го учи две години. Ако иска в Гимназията може да го смени, ама реши да си продължи с него и евентуално, да го научи добре, а в колежа да запише още един език. Новината от този месец е, че от другата учебна година 2019-2020 - в тяхната гимназия и в още 2 съседни, ще започне изучаването на Български език, което ще е супер за нея. Тя така или иначе ще се явява на изпит по български след 1-2 години -изпита се прави от Преподаватели на Софийския Университет онлайн - по скайп -за придобиване на степен на владеене. Мисли да се яви за В2 сертификат, който се признава в нашия щат и ще й го зачетат като допълнителен изучаван език, което ще й даде допълнитела преднина при кандидатстване в Университет/колеж след време. Сега вижда, ползата от 8 години Българско училище и е доволна, че ходи.

 
Виж целия пост
# 492
  Браво на Дени! И на майка й.  Hug Много ми е хубаво като чета за такива прилежни и упорити деца. С толкова много неща се е захванала и се справя, поздравления!
  Ирка, ще разясниш ли малко за колежите? Не успявам да я схвана вашата система. След гимназията в колеж ли се отива или в университет? По колко години са и каква квалификация придобиват? Нашето тук, Американски колеж, всъщност е гимназия, но пък децата отиват после в университет. Не знам за някой отишъл първо в колеж. Та разкажи малко за това, моля!  bouquet
Виж целия пост
# 493
 Браво на Дени! И на майка й.  Hug Много ми е хубаво като чета за такива прилежни и упорити деца. С толкова много неща се е захванала и се справя, поздравления!
  Ирка, ще разясниш ли малко за колежите? Не успявам да я схвана вашата система. След гимназията в колеж ли се отива или в университет? По колко години са и каква квалификация придобиват? Нашето тук, Американски колеж, всъщност е гимназия, но пък децата отиват после в университет. Не знам за някой отишъл първо в колеж. Та разкажи малко за това, моля!  bouquet
За щатите всички отиват за бакалавърска степен в колеж или университет. Единици кандидатстват директно за магистратура в UK (откачалки като моя!), с много по-високи изисквания при приема. Hands V
(То и Darthmut е колеж, и Imperial College London е с име "Колеж" Wink
Виж къде учат завършилите АК
https://www.acs.bg/Home/Academics/College_Counseling/School_Profile.aspx
това е миналогодишния набор https://www.acs.bg/Home/Academics/College_Counseling/Student_Outcomes.aspx
някъде имаше и къде са приети/поканени да се запишат (засега) тазгодишните Алумни, но не я откривам)
Виж целия пост
# 494
Не, Пенева, не питам за магистратура. За бакалавър къде се учи- в колеж или в уни? Или първо едното, после-другото?
  Аз имам приятел, който пропусна магистратурата. Стана бакалавър и после направо PHD. Всичко в Харвард. И в колеж не е ходил, от нашенска гимназия отиде направо там. Та явно не е като при нас, затова питам. И ти сигурно си запозната, но дайте по-подробно, като за майки. Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия