Пролетна - Осмокласна

  • 93 456
  • 729
# 495
Не, Пенева, не питам за магистратура. За бакалавър къде се учи- в колеж или в уни? Или първо едното, после-другото?
  Аз имам приятел, който пропусна магистратурата. Стана бакалавър и после направо PHD. Всичко в Харвард. И в колеж не е ходил, от нашенска гимназия отиде направо там. Та явно не е като при нас, затова питам. И ти сигурно си запозната, но дайте по-подробно, като за майки. Grinning
И в UK и в US можеш след бакалавърска да вземеш PHD за мъничко повече време, покривайки дисциплини за предишната стъпка, но е малко по-сложен приема (от бакалавърска към PDH е като от гимназия за MSc, трябва да си "мнооооого ценен кадър" Wink)
Гледат се учебните програми, и в College можеш да стигнеш до PHD, и в университет може да се спреш до бакалавър. Много подробно ще му обяснят на твоя младеж какво да гледа спрямо своите интереси в края на 10 ти клас (включително и набиване на канчето, че трябва да демонстрират "постоянен растеж", което моя младеж не успя да направи, от средногодишно 99,8% накъде?!?! Grinning) ... Мнооогоо подробно пак ще му обяснят в началото на 11ти и после многократно, както и на вас, но от финансовата гледна точка Wink
Виж в тази класация на университети са си и колежите и "институти" (като Caltech, Swiss Federal Institute of Technology... Wink), те дават "университетска" бакалавърска степен Hands V
https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-univer … ity-rankings/2018
Виж целия пост
# 496
Не, Пенева, не питам за магистратура. За бакалавър къде се учи- в колеж или в уни? Или първо едното, после-другото?
  Аз имам приятел, който пропусна магистратурата. Стана бакалавър и после направо PHD. Всичко в Харвард. И в колеж не е ходил, от нашенска гимназия отиде направо там. Та явно не е като при нас, затова питам. И ти сигурно си запозната, но дайте по-подробно, като за майки. Grinning

Това, което ти се губи в картинката е различната схема, която обаче не можеш да засечеш ясно, защото се използват едни и същи думи за различни неща.

ще се опитам:
разликата между колеж и университет, е в това, че в Колежа не можеш да получиш степен по-голяма от бакалавър.
Университета дава бакалавъ, магистър и нагоре. Можеш да отидеш в колеж да завършиш бакалавър и после да отидеш в Университет за магистър. А можеш и в университет да кандидатстваш за бакалавър и после за друга специалност магистър. А може да смениш университета за магистратурата.

Изобщо при тях е много динамично откъм решения и схеми. Някои отиват в някакъв колеж за да им е по-евтино, и после примерно за магистратурата кандидатстват в по-"елитни" университети...

С една дума - разликата е, че в Колежа имаш опция бакалавър, в университет имаш и следващите степени.

Отделно, объркването става и заради използването на думата колеж или училище за отделните, така наречени факултети при нас.
Пример - СУ има Факултет по право, Факултет по Предучилищна педагогика и т.н. Университет в Щатите има училище;/колеж  по бизнес, училище/колеж по изкуства и  т.н

Успях ли нещо да обясня?
Виж целия пост
# 497
Не, Пенева, не питам за магистратура. За бакалавър къде се учи- в колеж или в уни? Или първо едното, после-другото?
  Аз имам приятел, който пропусна магистратурата. Стана бакалавър и после направо PHD. Всичко в Харвард. И в колеж не е ходил, от нашенска гимназия отиде направо там. Та явно не е като при нас, затова питам. И ти сигурно си запозната, но дайте по-подробно, като за майки. Grinning

Това, което ти се губи в картинката е различната схема, която обаче не можеш да засечеш ясно, защото се използват едни и същи думи за различни неща.

ще се опитам:
разликата между колеж и университет, е в това, че в Колежа не можеш да получиш степен по-голяма от бакалавър.
Университета дава бакалавъ, магистър и нагоре. Можеш да отидеш в колеж да завършиш бакалавър и после да отидеш в Университет за магистър. А можеш и в университет да кандидатстваш за бакалавър и после за друга специалност магистър. А може да смениш университета за магистратурата.

Изобщо при тях е много динамично откъм решения и схеми. Някои отиват в някакъв колеж за да им е по-евтино, и после примерно за магистратурата кандидатстват в по-"елитни" университети...

С една дума - разликата е, че в Колежа имаш опция бакалавър, в университет имаш и следващите степени.

Отделно, объркването става и заради използването на думата колеж или училище за отделните, така наречени факултети при нас.
Пример - СУ има Факултет по право, Факултет по Предучилищна педагогика и т.н. Университет в Щатите има училище;/колеж  по бизнес, училище/колеж по изкуства и  т.н

Успях ли нещо да обясня?

Не си права за края с бакалавър, както и за "колеж  по бизнес, училище/колеж по изкуства и  т.н" Имат си "School" към университетите... а в Англия College към университет го ползват като име на конкретния кампус, възникнали исторически отделно, но обединени в един университет (primer https://www.dur.ac.uk/experience/colleges/), а имат и Schools които са само за магистратури... Четат се конкретните програми за конкретните университети!
Пример http://www.imperial.ac.uk/study/ug/courses/
десетки специалности за кандидатстване от undergraduate, включващи и бакалавърски и магистърски
отделно Postgraduate с възможности за магистърски и PHD http://www.imperial.ac.uk/study/pg/courses/
Или пък US колеж от бръшляновата лига:  "Choose from 27 master's and doctoral programs in the humanities and the health, natural, physical, and computer sciences, as well as joint and interdisciplinary degrees."
 https://home.dartmouth.edu/admissions-offices
Та името не определя еднозначно степените до които можеш да се обучаваш.
Виж целия пост
# 498
Ами точно това казваш и ти Пенева - "school" какво означава на български ?- училище. Ето, че се използват едни и същи думи в нашите глави, но имат друг смисъл.
На мен американци това ми обясниха- в колеж са ти undergraduate специалности, в Университет имаш и другите степени...
И точно защото има много варианти и вероятно миксирани учебни заведения също, аз обясних така, както на мен ми се изчисти кашата. от там нататък варианти много.Основната разлика е тази.
Виж целия пост
# 499
Ами точно това казваш и ти Пенева - "school" какво означава на български ?- училище. Ето, че се използват едни и същи думи в нашите глави, но имат друг смисъл.
На мен американци това ми обясниха- в колеж са ти undergraduate специалности, в Университет имаш и другите степени...
И точно защото има много варианти и вероятно миксирани учебни заведения също, аз обясних така, както на мен ми се изчисти кашата. от там нататък варианти много.Основната разлика е тази.
С примерите обясних, че това болднатото не е така Simple Smile и че "колеж" не е "училище" Simple Smile , а "School of" е към колеж или университет.
И в колеж и в университет можеш да започнеш с undergardiate, както и можеш да започнеш или продължиш с postgraduate.
Виж целия пост
# 500
Амели, колежите при нас дават "професионален бакалавър" - по-ниска бакалавърска степен и са с 3 години обучение. Затова някои университети имат и колежи - те обучават за "професионален бакалавър", а факултетите - за бакалавър и магистър. Отделно си има и самостоятелни колежи. Едновремешните полувисши училища станаха колежи. След колеж може да се продължи още една година и да се получи бакалавър по съответната специалност.
В университетите има и специалности, в които се завършва направо "магистър", но повечето са разделени на две степени. Преди няколко години имаше възможност да се кандидатства за PhD след бакалавър и приравнителни изпити, но се премахна.
Всъщност, аз не знам защо АК използват думата колеж, като е средно училище. Може би затова идва объркването.
Виж целия пост
# 501
...Всъщност, аз не знам защо АК използват думата колеж, като е средно училище. Може би затова идва объркването.
Само по исторически причини Wink
Но не идва от него объркването, а от искането ясно да разграничим отстрани кой докъде по коя специалност дава квалификация... както е "у нас". Ама там не е Simple Smile Затова дадох примерите с Imperial College London  и Durham University. Първия е колеж, но има Shcools към него за postgraduates, както и прием на undergraduates директно за магистър,  а втория е университет с много Colleges в състава си, които имат дори препокриващи се специалности... и започваш с бакалавър или магистър като undergraduate, но може и да учиш и като postgraduate за магистър или PHD Hands V

Thinking лелееее, накъде забихме темата... като за зрелостници!

За набора - нещо са се "сдърпали" с госпожата по английски, не го е оставила да си представи книгата, защото "вдигал шум", вадейки си острилка за молива... а госпожиците през това време цъкали на телефоните и се хихикали...   и му казала, че ще му пише двойка за този проект! да се следи за дисциплина, права е! Да му напише забележка - ОК! Но да не го остави да представи проект, за който вече е предал първи и втори драфт - е не е честно! Това е непосредствено след часа, в който са правили класно по английски и тя ги е оставила за 10тина минути да си прегледат записките по книгите преди представяне...  Нямам полезен ход в момента - нито е да се "карам" с нея, защо не е оставен да си представи работата, вместо да му се напише забележка за дисциплина, защото може и да го вдигне днес да го довърши проекта... а може и не, и да му шляпне двойката в дневника... за проект равностоен с класното!
На момчетата телефоните се прибират в тавичка на бюрото, даже някои (като моя) не си ги вземат всяко междучасие, за да не влизат в конфликт заради устройства, но относно това госпожиците са привилигировани Thinking е как да му кажа, че не е прав с неговото "не е честно!"
Виж целия пост
# 502
Пенева, полезно е да се ориентираме овреме. И аз се опитвам чрез сравнението "у нас" да си изяснявам картинката.
А ти си пази всички записки и линкове. Като му дойде времето, ще си ни полезна.
Виж целия пост
# 503
Пенева, кажи му че е прав. Наистина "не е честно"! Но истината е, че животът не е честен. Това се научава по трудния начин, за съжаление. Но по-добре е да се научат от рано, та после да са подготвени.
Кажи на набора да се успокои и да намери начин да говори с госпожата. Да отиде и да каже, че съжалява, че е смутил часа с невниманието си, но че много се е старал и би искал тя да му даде шанс да си представи труда. Да се подготви, че тя може да го нападне, но той да се опита да запази спокойствие и да не мисли колко е несправедлива, а да мисли само за целта, която трябва да постигне. Ако успее, това ще е голяма победа за него. Още една крачка към зрелостта!
Виж целия пост
# 504
Малко си е сложно за разбиране това с колежите и университетите тук. А и не знам дали е едно и също за американски и чуждестранни ученици. В много случаи, чуждестранните ученици дошли да учат тук в колеж/университет са привелигировани доста повече от американските.

Както и да е. Всъшност като оставим настрани факта, че факултетите  в някои университети се наричат с думите колеж или училище, Амели е права.

Колежът /в повечето колежи/ дава степен до Бакалавър. Много деца ходят и учат в колежи първите 2 години - тогава взимат Асосиейшън дигрии / associate degree /, което се равнява на нещо като нашето полувише. Това са всички тези основни класове, които се взимат първите две години, където и да учиш - математика, английски,  икономика и пр. Същото беше и като учех в УНСС - първите две години взимахме общи класове  всички потоци. Та, associate degree са точно тези общи класове. В колежите те са значително по-евтини - направо на половина, от университетите. Затова ако не са на пълна стипендия някъде, децата предпочитат да ги вземат в местния колеж.  Например нашият местен колеж дава право на децата които учат в прилежащите гимназии, които се класират по успех и някои други изисквания да вземат тези 2 години безплатно. Ако искат могат да продължат още две години в колежа и да вземат Бакалавър от там. Някои остават - пак защото е доста по-евтино, някои деца отиват в по-престижни колежи или университети. Ако са приети там и успеят да си трансферират взетите класове.

Та общо взето, грубо казано, в коелжа може да вземеш до Бакалавърска степен и ще ти е доста по-евтино. Пак зависи от колежа де, че ако е някой престижен, хич няма да е евтино.

След това продължаваш в Университет за Магистър,  PhD и пр. Много деца, които идват в САЩ от чужбина отиват направо в Университетите, защото ги приемат с пълна стипендия  и няма значение цената за тях. За американските деца, тези които са с диплома за средно образование от САЩ, е малко по-различно.

Разбира се има и изключения от това, както peneva_a  е написала, но това обикновено са доста престижни колежи, след тях направо нямаш нужда от университет. Аз говоря за обикновените колежи.

  Тук гледат къде детето е взело стипендия и отива там - ако е направо Университет - чудесно.  Ако е първо в колеж - няма лошо. Ако трябва да си плаща, по-добре първо в колеж. За справка, аз взех един сертификат от местния колеж. Преди 8 годни цената на кредит беше около $80 /всеки клас ти дава различни кредити - пише си ги в колежа -1-2-3 - общо взето това са броя часове, които имаш на седмица по този клас - пак грубо казано/. В Университета в който проверих, същия клас за 1 кредит цената беше $180 - ми взех си сертификата от колежа и ми върши същата работа Simple Smile


Жълто Цвете много хубав съвет си дала Simple Smile
Виж целия пост
# 505
  Благодаря, Ирка! Стана малко по-ясно.
  Значи най-общо казано, зависи колко пари му се плащат на човек.  Laughing Не че нашите ги касае, форумските деца ще са в Айви лигата с пълна стипендия. Гарантирано.  Sunglasses
  В UK колежите са нещо като техникуми. След като изкарат гимназия, мисля до 16 годишна възраст, отиват или в A-level, или в колеж. А-левъл ги готвят за уни и учат много. Колежите са практически насочени-фризьорство, готварство и т.н. Но ако изведнъж много ти се доучи (знайш ли!  Crazy), може да изкараш някакви допълнителни изпити и от колеж пак да отидеш в уни. А защо там има разни университети, които се водят колеж-идея си нямам.  Joy
Виж целия пост
# 506
  Благодаря, Ирка! Стана малко по-ясно.
  Значи най-общо казано, зависи колко пари му се плащат на човек.  Laughing Не че нашите ги касае, форумските деца ще са в Айви лигата с пълна стипендия. Гарантирано.  Sunglasses
  В UK колежите са нещо като техникуми. След като изкарат гимназия, мисля до 16 годишна възраст, отиват или в A-level, или в колеж. А-левъл ги готвят за уни и учат много. Колежите са практически насочени-фризьорство, готварство и т.н. Но ако изведнъж много ти се доучи (знайш ли!  Crazy), може да изкараш някакви допълнителни изпити и от колеж пак да отидеш в уни. А защо там има разни университети, които се водят колеж-идея си нямам.  Joy
И пак не е точно така Simple Smile за Англия Wink
А това към поста на Ирка:
В щатите има много щатски колежи и университети, сумата която се коментираше за тях е за местни лица, т.е. данъкоплатци в щата... ако се напънеш за друг щат, пак минаваш на общата такса като International. И хич не е по-лесно за интернешънълите, щото цял Китай и половин Индия вече са в конкуренция за (ограничената) бройка интернешънъли Simple Smile
Скрит текст:
Та затова нашите деца се пънат за Ivy Leage и други частни унита и колежи, че "а, дано" хванат някакво финансиране... Но пък част от тях при прием гледат дохода заедно с квалификациите, т.е. квалификациите са перфектни, но... "трябва да ти плащаме голяма част от обучението, че да учиш при нас" иии, не става (с доход под 60000$ годишно обещават да не се плаща нищо, освен работа на студента за към 3500$ и заем от Уни за около 2500$). (вижте need blind vs need based разликата при кандидатстване - финансиране. Категорично при доход в България не бих могла и да си помисля и за опит да се кандидатства в колеж/университет с такса >70000$). Да ама в повечето случаи просто не те приемат, нищо че на SAT, и поне два SAT Subject си в 99+ перцентил. Имам възможност да си направя някакво сравнение на "профил" на офертите получени преди 10 години за деца от АК и сега... сега е драматично спрямо тогава!
Ама пък си имаме Европата и децата могат да се пробват и тук... със заеми и така Simple Smile
Виж целия пост
# 507

А това към поста на Ирка:
В щатите има много щатски колежи и университети, сумата която се коментираше за тях е за местни лица, т.е. данъкоплатци в щата... ако се напънеш за друг щат, пак минаваш на общата такса като International. И хич не е по-лесно за интернешънълите, щото цял Китай и половин Индия вече са в конкуренция за (ограничената) бройка интернешънъли Simple Smile
Скрит текст:
Та затова нашите деца се пънат за Ivy Leage и други частни унита и колежи, че "а, дано" хванат някакво финансиране... Но пък част от тях при прием гледат дохода заедно с квалификациите, т.е. квалификациите са перфектни, но... "трябва да ти плащаме голяма част от обучението, че да учиш при нас" иии, не става (с доход под 60000$ годишно обещават да не се плаща нищо, освен работа на студента за към 3500$ и заем от Уни за около 2500$). (вижте need blind vs need based разликата при кандидатстване - финансиране. Категорично при доход в България не бих могла и да си помисля и за опит да се кандидатства в колеж/университет с такса >70000$). Да ама в повечето случаи просто не те приемат, нищо че на SAT, и поне два SAT Subject си в 99+ перцентил. Имам възможност да си направя някакво сравнение на "профил" на офертите получени преди 10 години за деца от АК и сега... сега е драматично спрямо тогава!
Ама пък си имаме Европата и децата могат да се пробват и тук... със заеми и така Simple Smile




Да така е, ако моите деца искат да учат извън щата Илиной, ще си плащат двойно повече. Затова ще ходят там където ги приемат с пълна стипендия, иначе ще си плащат заеми Simple Smile

И ние се оглеждаме за Европа. Ако трябва да се плаща, то там изглиза май по-евтино. Не съм се интересувала особено, след една-две години ще започна.
Виж целия пост
# 508
Колеж или скул(училище) показва(донякъде) историческия механизъм на възникване на учебното заведение. Това, когато говорим за заведения с дълга история. После същите са се развивали като средни или висши учебни заведения, запазвайки името си. Примерно Дартмут колидж. Някои са се обединявали...
Примерно колежите Тринити, Св.Джон и т.н. в университета Кеймбридж.
По-новите училища са копирали, кога с разбиране, кога без, думичките "колеж" и "университет". И така е възникнал текущия тюрлюгювеч.
Освен ако нямате научен интерес, не се занимавайте с детайли, а просто погледнете какви програми предлага съответното​ място.
А и българската традиция, да се кара бакалавър, после веднага магистър и после веднага докторантура, и то по една и съща специалност и в едно и също учебно заведение, не отговаря съвсем на съвременните реалности. И се посреща понякога с недоумение от хората на запад...
Виж целия пост
# 509
...
Да така е, ако моите деца искат да учат извън щата Илиной, ще си плащат двойно повече. Затова ще ходят там където ги приемат с пълна стипендия, иначе ще си плащат заеми Simple Smile

И ние се оглеждаме за Европа. Ако трябва да се плаща, то там изглиза май по-евтино. Не съм се интересувала особено, след една-две години ще започна.
Дотогава ще имам опит с обучение на студент в UK и ще помагам Wink
Скрит текст:
Имам бивш колега, който замина за щатите преди много години да работи във фирмата майка... дъщеря му учи медицина в Германия. Той е инженер с много висока квалификация, на доста висока длъжност... каза "Щом иска медицина, аз в US не мога да й я осигуря, като български гражданин да учи в Европа, заедно с братовчедка си от България Simple Smile Имам и настоящ колега стажант, завършващ български инженерен университет с родители българи (университета е по наследство Wink), живеещи в Щатите. Тук плаща такса като чуждестранен студент, не е завършил българска гимназия (призната от МОН), но пак е значително по-ниска от там... е споделям наблюдения, обещавам Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия