Орхидея

  • 287 458
  • 1 288
# 990
момичета, и аз ще се присъединя към вас - отдавна си мечтая за орхидея, но досега все ме беше страх, че няма да се справя с отглеждането й...

вчера бяхме в кауфланд и най-сетне си избрах една - филанопсис е, бяла, красива  Blush

моля ви, кажете ми най-важните неща за отглеждането й   bouquet четох тук-там, но ми се ще да ми кажат и хора, които имат такава орхидея вкъщи!

как да я поливам? през ден-два по малко ли? взех си и специална тор за орхидеи...

от саксията е излязло едно коренче, но в момента цъфти - струва ми се твърде неразумно да я пресаждам newsm78

моля, дайте ми съвет  Blush
Виж целия пост
# 991
schneee Ако прочетеш темата отначало ще намериш всички отговори на въпросите ти  Peace
Виж целия пост
# 992
 Blush ще се опитам, стига да намеря време - 70 страници не са малко  Mr. Green
Виж целия пост
# 993
Blush ще се опитам, стига да намеря време - 70 страници не са малко  Mr. Green


Не се притеснявай за корените това е съвсем нормално дори и да са в повече. Това са въздушни корени, които поемат светлината и орхидеята се храни. Затова и мястото на което я поставиш трябва да е светло. Колкото до поливането ,лятото поливай веднъж в седмицата, а зимата два пъти поне аз така правя с моите .Задължително топя саксията във вода ,не се полива отгоре .Моите са в прозрачни кашпи .Пълня кашпите с вода догоре и слагам орхидеята ,като стои във водата максимум 40 мин, след което я изцеждам добре от водата.
Ако орхидеята си върви добре не се налага пресяване. Подхранвам веднъж на две седмици.
Ако влезеш в интернет има подробна информация от която може да добиеш по голяма представа за начина на отглеждане на Орхидеи.
Надявам се да съм ти била поне малко полезна. Hug

Виж целия пост
# 994
betigm, благодаря за отговора! Уж я поливах орхидеята като другите, но и аз не знам. А тази, която си показала е направо приказна!  smile3501
Искам и да попитам за тази от последната ми снимка. След няколко месеца той ще е напълно сух и ще трябва да се реже и ще си поникне нов цветонос от долната част при листата или този ще започне да расте?
Виж целия пост
# 995
Колкото до поливането ,лятото поливай веднъж в седмицата, а зимата два пъти поне аз така правя с моите

Титонче, всичко е така, с изключение на тази явно техническа грешка, която си допуснала. Зимата се полива веднъж на две седмици, не два пъти в седмицата Laughing Ще се гътне орхидеята от толкова често поливане посред зима Wink
Всъщност най-добрият ориентир е цветът на корените. Полива се когато станат сребристи, може би ден-два след като посребреят дори, аз така правя. Ако са зелени не се полива, независимо колко време е минало от последното поливане. Посребреят ли - полива се пак независимо от това.

White_tulip,
може и да се събуди спяща пъпка на стария цветонос, а може и да изникне нов.
Виж целия пост
# 996
Колкото до поливането ,лятото поливай веднъж в седмицата, а зимата два пъти поне аз така правя с моите

Титонче, всичко е така, с изключение на тази явно техническа грешка, която си допуснала. Зимата се полива веднъж на две седмици, не два пъти в седмицата Laughing Ще се гътне орхидеята от толкова често поливане посред зима Wink
Всъщност най-добрият ориентир е цветът на корените. Полива се когато станат сребристи, може би ден-два след като посребреят дори, аз така правя. Ако са зелени не се полива, независимо колко време е минало от последното поливане. Посребреят ли - полива се пак независимо от това.

White_tulip,
може и да се събуди спяща пъпка на стария цветонос, а може и да изникне нов.

Месечинке, благодаря за корекцията. Hug Искала съм да напиша точно така както ти си казала ама нещо съм се объркала! Embarassed
И това за корените , пак е начин да се ориентира човек! Peace
Виж целия пост
# 997
Здравейте!  Hug

Може ли и аз в отбора на любителите на цветя и обожатели на орхидеята?  Blush
Преди два дни бяхме в новия "Баумакс" и не издържах на изкушението да прибавя една красива Орхидея Фаленопсис към колекцията си! 

  bouquet
Виж целия пост
# 998
Лейди Би, добре дошла!
Честита придобивка и да се похвалиш със снимки!  Grinning
Виж целия пост
# 999
White_tulip, благодаря!
Simple Smile
Започвам да чета в нета това-онова, като намеря време ще рагледам темата ви по-обстойно!
Виж целия пост
# 1 000
Здравейте!  Hug

Може ли и аз в отбора на любителите на цветя и обожатели на орхидеята?  Blush
Преди два дни бяхме в новия "Баумакс" и не издържах на изкушението да прибавя една красива Орхидея Фаленопсис към колекцията си! 

  bouquet

Честито ти Фалче, Успех с отглеждането му! Peace
Виж целия пост
# 1 001
Тiton4e , благодаря!
Много ще разчитам на Вашите безценни съвети тук!   Hug
Виж целия пост
# 1 002
благодаря и аз на titon4e   bouquet  bouquet  bouquet

днес едната пъпка на орхидеята ми цъфна (взех я с четири цъфнали и три напъпили цвята) не мога да й се нарадвам  Hug Blush

момичета, само доуточняващ въпрос - значи потапяте цялата саксия- тя е прозрачна в леген с вода най-вероятно, оставяте така около половин час? и после изцеждате - КАК - просто оставяте да се изцеди ли?

из нета четох, че е хубаво веднага щом се купи орхидеята да се извади от пръстта и да се орежат корените, но мен МЕ Е СТРАХ да направя такова нещо  Stop Stop Stop

и още нещо - орхидеята по принцип е в прозрачна пластмасова  Stop саксийка, но аз съм я сложила в красива порцеланова кашпа... дали по този начин няма да й попреча нещо на растежа щом толкова обича светилната  newsm78 Blush
Виж целия пост
# 1 003
Schnee,специално при Фаленопсисите едно от изискванията им е да са в прозрачни кашпи. Те и затова се продават в прозрачни пластмасови саксии .Корените искат да има светлина.
А колкото за изцеждането от водата ,просто оставяш саксията да се изкапе от излишната вода .
Виж целия пост
# 1 004
Аз дори попивам през дупчиците с една навита на фитил салфетка. Просто не успява да се отцеди цялата вода сама, нито с накланяне на саксията насам-натам. И понеже изпитвам ужас да не загният корените като се поотцеди известно време вземам салфетката, накланям саксията на една посока, за да се събере водата в единия край и лекичко притискам салфетката до някоя дупка. Водата просто си изтича по салфетката и готово Grinning.
За пресаждането - и мен ме е страх, не съм го правила. Засега и двете ми орхидеи изглеждат супер, хич и не мисля да ги разбутвам. Чела съм за случаи, когато след присаждане на страхотно изглеждаща и здрава орхидея тя се поврежда и започва да гние. Аз както нямам опит като нищо ще сътворя нещо такова Crazy Не ми се рискува Rolling Eyes Май накрая ще си купя някоя орхидея с видима нужда от пресаждане, че да се упражнявам на нея Confused
За кашпата - ако е по-голяма, така че да остава поне един пръст разстояние между нея и саксията би трябвало да няма проблем. Според някои специалисти даже изобщо няма проблем да е в непрозрачна саксия, но аз обичам да гледам коренчетата как растат Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия