Диабет и неадекватно състояние

  • 4 698
  • 18
Здравейте,
Опитах се да намеря скорошни теми за диабета или постоянна такава, в която се споделя за болестта, но не успях.
Накратко, майка ми (67 години) е диабетик от дълги години, на инсулин.
Случвало се е нощем да изпада в хипоглекимия с характерните признаци - изпотяване, треперене и т.н.
В последната половин година обаче два пъти нощем изпада в състояние на неадекватност, несвързано говорене, почти никаква контактност (и двата пъти беше след емоционално и физическо натоварване). Вчера стана в 4 сутринта, започна да пуска и гаси осветлението, повтаряше едно и също нещо, не можеше да обясни какво се случва. Продължава около 10 мин. Дадох и шоколад и си легна. На сутринта го помни като сън, казва, че сънувала, че трябва да святка и гаси лампите, разплака се и каза, че е "изкуфяла".
От друга страна е много твърдоглава, не иска да иде с мен на лекар, не знам консултирала ли се е с невролог след първия път. Като започна темата се сърди и казва да я оставим на мира. Знам, че може би се страхува, че не иска да е слаба и болна, но как мога да я оставя!?
Въпросът ми е някой сблъсквал ли се е с това? Дали е от диабета (четох, че падането на кръвната захар води до дезориентация и обърканост) или да търсим и други причини.
Невролог ли да търсим, може ли да препоръчате специалист в София?
Благодаря предварително!

Виж целия пост
# 1
Трябва да отиде на лекар и да намали дозата на инсулина, щом изпада в хипогликемия. След дезориентацията следващата стъпка е изпадане в безсъзнание. Мери ли си редовно кръвната захар?
Виж целия пост
# 2
Може да е от диабета ,но според мен е нужна консултация с ендокринолог.Кръвната захар може да е достигнала гликемичен праг ,което не е ок .Викнете лекар вкъщи Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Това се получава при много ниска кръвна захар.Трябва да се намали инсулина.Или щом нощем и пада захарта, вечер да хапва нещо сладко.Обикновено хората изпаднали в такова състояние, не осъзнават какво им се случва и затова друг трябва да им помогне.Но задължително да отиде и на лекар, може да се налага промяна в лечението.
Виж целия пост
# 4
В такъв момент й проверете кръвната захар. Ако не е от хипоглекимията, задължително посетете невролог. Сега не искам да Ви плаша, но баща ми накрая около един месец беше така. Той беше на инсулин. Не живеех с него  инезнам дали е имал някакви такива епизоди преди. Но изведнъж стана така, след няколко дни имаше оправяне за 3-4 дни и после пак се върна това състояние и продължи до края. Докторите обясниха , че не достига достатъчно кислород в мозъка. Но той от диабета придоби и други болести, включително и ХОББ.Та не е ясно точно от какво стана неадекватен. Но трябва да потърсите лекар.
Виж целия пост
# 5
Прилича до някъде на хипогликемия това което описвате. Баща ми беше така - бавен, муден, говореше като пиян и заспиваше непрекъснато преди да изпадне в хипогликемична кома. Но при хирогликемия промените в съзнанието са количествени предимно и много рядко качествени. Т.е. може да е бавна, объркана, да заспива непривично, но това с лампата е качествена промяна. Според мен идете на добър ендокринолог първо и ако той прецени на невролог. И мерете кръвната захар в тези моменти, това най-бързо ще ви ориентира. Щом сте на инсулин би трябвало да имате глюкомер.
Виж целия пост
# 6
свекърва ми получаваше такива състояния на обърканост, даже колабираше - това е от хипогликемията. оправяше се за минути след като се нагълта със захар.
посетете ендокринолог за коригиране на лечението. при възрастни хора, ако приемат метформин - може да се получи такава хипогликемия.
Виж целия пост
# 7
Благодаря Ви за бързите отговори!
За ендокринолог не се бях сетила, някак приемах лечението с инсулин и състоянията като константа. Иначе има глюкомер, но не го ползва редовно. Вечер задължително хапва сладко, явно трябва наистина да се коригира лечението, ако е от това.
Ще трябва да проведа и сериозен разговор с нея, защото в момента неглижира проблема и отказва са се погрижи за себе си.
Виж целия пост
# 8
Благодаря Ви за бързите отговори!
За ендокринолог не се бях сетила, някак приемах лечението с инсулин и състоянията като константа.

при свекърва ми тия припадъци от хипогликемия продължаваха с години, като е многократно обследвана от ендокринолози, кардиолози, невролози, скенер на глава и т.н. никой с нищо не помогна за установяване на причината за това рязко и неконтролируемо спадане на захарта.

а всеки такъв припадък убива част от мозъка, затова не бива да се неглижира.

след дълги години попаднахме на ендокриноложка, която прегледа набора от приемани лекарства/инсулин и каза, че тоя метформин, който е пила дълги години, вече е вреден за нея, защото е много възрастна, а точно той води до хипогликемиите. спряхме го и кризите спряха като с магическа пръчка.

така че, няма нищо константно в лечението, хората се променят.
Виж целия пост
# 9
Jam, така е, голям пропуск при нас/нея е, че не следим и контролираме промените. 
Ендокринологът, който Ви е помогнал, в София ли е? Ако да, моля за координати, може и на ЛС.
Виж целия пост
# 10
По-добре пишете тук от кой лекар сте доволни, информацията ще  е полезна и на други хора, добрите лекари са рядкост.
Виж целия пост
# 11
Казвате, че е с диабет от дълги години и е на инсулин. Но все пак има значение дали е с диабет тип 1, или с тип 2. А другото, което има значение, е как се храни. При диабета това е най-важното, без значение дали е на инсулин. Освен това е изключително важно да мери по-често захарта. Ако не получава достатъчно лентички, ще купувате, но трябва да мери и сама да види как й се влияе захарта от различните храни. Но по принцип при всякакъв вид диабет, без значение кой тип е, основното е да се ограничат въглехидратните храни - хляб, сладко, картофи, ориз, а да се ядат повече месо, яйца, зеленчуци, масло, зехтин. Плодовете също не са много желателни, но бобови може, стига да не са основна храна, а примерно като гарнитура към месо. Това е единственият реално действащ метод за дългосрочен контрол на диабета - количеството консумирани въглехидрати да не бъде високо. Разбира се, ако вече е на лекарства и/или инсулин, дозите трябва да се коригират спрямо храненето, т.е. спрямо количеството на въглехидратите: ако започне да намалява въглехидратите, трябва да намали и инсулина и каквито други лекарства приема за контрол на захарта (ако приема някакви други). Но имайте предвид, че ако е тип 2 и вече е минала на инсулин, това означава, че проблемът отдавна е занемарен и трябва да се обърне много внимание на храненето. Спокойно може да намали или дори да спре инсулина напълно, ако спазва стриктно хранителния режим. А ако е тип 1, ще може да намали дозите на инсулина, защото, не знам дали са ви казали, но много инсулин = по-ранна смърт (обикновено от сърдечно-съдови заболявания), без значение дали инсулинът е собствен, или внесен в организма инжекционно. Освен това високите дози инсулин са предпоставка и за повече грешки, както очевидно става в този случай - ако инсулинът е много, се стига до хипогликемия, която може да бъде и фатална, а ако е малко, се поддържа висока захар, която сама по себе си също е много вредна. Така че решението е дозите инсулин да са малки (така контролът става по-лесен), което означава малко въглехидрати в менюто, а не много. Разбира се, ако получи хипогликемия, трябва да хапне нещо високовъглехидратно, но по-важното е да се научи да живее така, че да избягва тези ситуации, да ги предотвратява. Така че мерете захарта често, за да види сама какво въглехидратите правят с кръвната й захар и да осъзнае, че трябва промяна в начина на хранене (плюс промяна в дозите на лекарствата - задължително).
Виж целия пост
# 12
Ciccolata, благодаря за дългия пост. Въпреки че се храни разумно и е слаба, майка ми действително се храни с повече въглехидрати и млечни. Не съм чела статии за повлияването на диабета от Високо мазнинно - ниско въглехидратно хранене, но има резон да помага, намалявайки нуждата от инсулин и прекъсвайки омагьосания кръг ниска захар-въглехидрат-висока захар-инсулин-ниска захар. Лошото е, че за такъв стил хранене, трябва да има или афинитет към типовете храни в режима, или да е много мотивирана и вярваща, че това е пътят. Ще се опитам да вървим и в тая посока.
Виж целия пост
# 13
Разбирам, но в нейния случай вече не е въпрос на афинитет, а е въпрос на оцеляване. Тя няма избор. А вкусът се променя, само трябва положителна нагласа.

Мога да препоръчам книги по темата, включително на български, макар че тези, които са преведени, не са точно за диабета, а по-общо - за влиянието на храната върху инсулина и кръвната захар, хормоните като цяло. Но на английски има много хубави материали - и статии, и книги. Важно е да се разбере проблемът, защото мисля, че повечето хора дори нямат адекватно разбиране за причината и следствието - за това са виновни до голяма степен лекарите, защото и техните разбирания не са съвсем адекватни (т.е. не са в крак с новата информация, която съществува от едно 20-30 години, но просто не се изучава в достатъчна степен), но това е друг въпрос.
Виж целия пост
# 14
Аз Моля да препоръчате книга на български, ще я предложа на моята майка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия