Мъжът "провайдер"

  • 43 541
  • 478
# 60
Аз не желая да съм провайдер. Изглежда ми извратено, да отглеждам някакъв безработен домакин-иконом-детегледач. Не се виждам в тази роля.

В същото време го намирам за нормално, че не работих през първото майчинство, не работя и сега вече. Ако някой го намира егоистично - така да е.
Виж целия пост
# 61
НСЧ обаче свали нивото - жената можела да е провайдер, ама да се слезе на земята. Ми не, това е изискването - ако ще се пъне да е провайдер, да замени неговите доходи с лекота. Дори неговите да са 10Х, а нейното да е било до момента или седене у дома, или лежерна дамска заетост.

Само че колко жени реално имат тоя потенциал? Не просто да изкарат колкото семейството да не умре от глад, а наистина да заменят ей така хоп! добре развита мъжка кариера.
Виж целия пост
# 62
Сега, моите прайс тагове вече са си свързани с конкретен мъж и неговите перспективи.
Е, несериозно е това Simple Smile Не може дефиницията да е според мъжа, който си е хванала дефиниращата. Значи понеже Програмистът-провайдер прави 3000, слагаме прайс таг 2500 за Пловдив. Пък за София да го направим двойно, щото така (вероятно да жегнем бг татко, нищо че няма индикации от негова страна къде се намира финансово). Та ако дефиницията така плува от човек на човек, става несериозно малко. Нали се сещате, че примерно маститият архитект, ще сложи 100 такива дребни провинциални програмистчета в малкото си джобче като доход, дори за местния стандарт? И ще вдигне толкова летвата, че ще почнат на пръсти да се броят съпрузите провайдери в бг мамма Stuck Out Tongue

В тази и извън тази връзка няколко уточняващи въпроса:
1. Какво правим ако мъжът изпълнява условията за "провайдър", но и жената ги изпълнява? Примерно (хипотетичен пример) той работи за 6000, тя за 5000? Тогава тя провайдер ли е също? Или жена не може да е провайдер колкото и да изкарва? Simple Smile Та ако бяхте в тази ситуация, щяхте ли просто така да зачеркнете 5000-те, за да си седите вкъщи и да криете играчките на децата? И ако да - защо?

2. Къде е границата доход/време? ОК, Вие сте с провайдера по сметка, но колкото и да е странно, някои хора се обичат и искат да са заедно, не просто да "правят" семейство и да "провайдват" за него. В този смисъл повечето богати хора, които не са някаква форма на престъпници (които ги изключихме от сметката, щото им шават очите и побийват повече), работят ужасно много и често са далеч от дома. Кариерното издигане изисква много висене и натягане (дори да не се върши кой знае каква работа), много ангажираност, в много случаи - чести и продължителни командировки. В този смисъл - кога доходът престава да "си струва"? Примерно да речем, че имате възможно да заточите Вашият Програмист-провайдер в София или в чужбина, което да удвои или дори да утрои дохода за семейството. Но няма да го виждате изобщо - струва ли си? Или ще е дори още по-добре така за Вас Wink Къде е границата, къде е идеалната точка между провайдер и съпруг/баща? Да се комбинират от собствените Ви мнения става ясно, че не може - кариерата изисква много време и отдаденост, не е подходяща за майки, защото те трябва да са със семейството си. Но явно е подходяща за бащи, защото те трябва да са провайдери и не е необходимо да са със семейството си чак толкова Wink 

3. Какво предлага съпругата на един провайдер в замяна? Казахте вече за вишуту, ама не знам... - за какво му е на един програмист или бизнесмен жена с висше, особено пък някое хуманитарно такова? Бизнесмените четат файненшъл таймс, програмистите най-много Пратчет да отворят. Какви общи теми имат с жена с интереси в литературата примерно? Примерно Вашият човек чел ли е някоя художествена книга последната година, за която да можете да си говорите?

Темата е интересна, особено 2. живо ме вълнува и съм мислил много по него - моята концепция е, че искам да съм при семейството си и увеличение на дохода да не бъде за сметка на времето ми с тях. Въпреки че сигурно мога да си удвоя дохода, ако спра да отказвам командировки, това би означавало да не съм при семейството си някаква част от времето, която за мен не е никак пренебрежима.

Иначе за яслата - не ни мислете Simple Smile Съпругата ми си решава и винаги си е решавала сама дали да работи или не и какво точно, а яслата е частна и сме много доволни. Моят принос към работата ѝ е да помагам, когато мога, да изслушвам, да насърчавам, когато се колебае в способностите си (които са много по-големи, отколкото си мисли - истински умните и талантливи хора често са твърде скромни). Единственото ми подбутване е било в посока да не се страхува от по-високо квалифицирана работа, която е и по-лека и удовлетворителна за интелигентния човек. Но тя си е достатъчно амбициозна и без моя намеса Simple Smile) Тя също има възможност да работи за повече пари това, което прави, но това предполага все пак известен стрес от новото място, така че предпочитаме да бере плодовете на усилията си на сравнително спокойна и нестресова работа. Както забелязвате говоря в множествено число - това е защото често си говорим по тези въпроси, правим планове, после ги осъществяваме, поставяме си цели (най-вече свързани с това да осигурим още по-добро бъдеще за детенцето) много е вълнуващо Simple Smile Човек ако не работи и създава на 30-40г., когато е на върха на силите и кариерата си, кога? На 50 ли ще постига тепърва върхове в личното си или кариерното си развитие? Simple Smile)
Виж целия пост
# 63
А от мен Мамасита ще научи, че в БГ и най-скъпите покрития на спестовните застраховки живот не надминават 100 000 евро (че вече и отказват да ги сключват, моята я започнах преди повече от 10 г.). Ако случаят е на внезапна смърт, то сумата се удвоява - наследниците (ми) ще получат 200 000. Сори, ама това никак не покрива евентуалности и никак не е равностойно на загубените приходи.
Виж целия пост
# 64
Не, моят прайс таг и таргет в случая е петцифрен за месеца. Затова цитирах 2,500 като базов доход, с който от опит знам, че се гледа семейство, макар не много луксозно, но може един да стои у дома преспокойно, поне в майчинство.

Таргетът за София е по събирани лично данни за нивата.

Какво предлага съпругата? Ми де да знам, най-малкото мога да сядам до пианото, като дойде времето, и да ги тормозя. Културата на майката е най-вече в полза на децата. Ей там е инвестицията. А, има и други ползи, но там вече трябва да взимам такса за консултиране.

Ако и мъжът, и жената са с близки доходи, допринасят според доходите си, но жената пак има опцията да спре да работи, да приеме по-ниска заплата за по-приятна работа и такива неща.

Иначе не, не бих го пратила в чужбина за повече пари. Опитвам други подходи. Както казах, това, че жената не работи не значи, че не може да вдигне нивото на семейството по други начини.
Виж целия пост
# 65
А от мен Мамасита ще научи, че в БГ и най-скъпите покрития на спестовните застраховки живот не надминават 100 000 евро (че вече и отказват да ги сключват, моята я започнах преди повече от 10 г.). Ако случаят е на внезапна смърт, то сумата се удвоява - наследниците (ми) ще получат 200 000. Сори, ама това никак не покрива евентуалности и никак не е равностойно на загубените приходи.

Не знам с кой си говорила, но нещо си се объркала. 100к евро или 196к лева е гарантираното, както при депозитите в случай на "фалит" или "случай КТБ", което в застраховането не седят така нещата и е много по-различно от банката.
За спестовна над тези суми, бая финансова дисциплина трябва и сериозен доход, защото премиите ще са височки да кажем за 500к или one million оЙро. Да не споменaвам, че ще бъде спукан кандидата от прегледи, декларации за произход на пари и т.н., което в повечето случаи е "трудови възнагрaждения".

Така че вариант е рискова, без спестовен характер, да кажем за милионче с премия 10 пъти по-ниска от спестовната.
Виж целия пост
# 66
Между другото, нужно ли е да си с провайдер само по сметка? В смисъл, забранено ли ми е да си го харесвам и като мъж? трябваше ли нарочно да търся такъв, с който да трябва да се връщам на работа с годиначе?
Виж целия пост
# 67
Имате някаква фиксация с това пиано Simple Smile През соца беше някакъв измислен стандарт за класа и претенция това да мъчиш съседите в панелката от една страна с качването на пущината по стълбите, а от друга с некадърното дрънкане на малкото динозавърче след това Simple Smile

Но си стигнахме до темата - ОК, щом е 5 цифрен доходът на провайдера, кажете тогава как на практика сте се погрижили за "евентуалности". Освен застраховката живот, която се уточни вече от Sharky*, че не е рентабилна у нас. Има разни спестовно-застрахователни продукти, които са по-идейни за мен, но пак - това покрива само едно събития - живот.

Дайте сега практически съвет за провайдери - какви застраховки да си направи един провайдер и какъв буфер в банката да има - за колко месеца/години поддържане на стандарта при възникване на неблагоприятно събитие трябва да стигне?

Не отговорихте абсолютно нищо по въпрос 2.

Така че вариант е рискова, без спестовен характер, да кажем за милионче с премия 10 пъти по-ниска от спестовната.
линк може ли към подобен продукт? Премията за спестовна за милионче би била около 3000лв. на месец, значи рискова трябва да е 300лв. Какво покрива и какво не?
Виж целия пост
# 68
Е каква фиксация - просто ми харесва и смятам, че е много хубава дейност за деца, която ще им даде цял живот оценяване на музиката и приятна дейност. А и развива интелекта и пази от Алцхаймер в дългосрочен план. Имам електронно пиано - слагаш слушалките и готово. Разглобява се и е леко, и сама мога да го местя. Но не е само пианото, има и други елементи на култура, която предавам на децата.

Границата доход-време? макс. 10 часа работен ден. Оттам нататък растежът трябва да е в специализация, ниши, не в поемане на още работа. Делегиране също. Границата е да са задоволени нормалните нужди, не да го опъна да изплаща примерно къща-палат и да не може да мръдне от работното място.

В моя случай - биха ми стигнали пари за покриване на 2-3 години разходи, без да се налага да работя. Това и за най-неквалифицираната жена е достатъчно време, за да подхване нещо. Айде да ги кажем 5 години. Има доста начини да се набавят тия средства. Това вече покрива нормален стандарт без екстри, но с възможност жената пак да си избере хубава работа, а не да се налага от утре да става касиерка в Кауфланд.

Виж целия пост
# 69
Еййй, много ти ръби в обувката това камъче 'какво мислят хората' бе! Хем Пловдив не е малък град, защо така с този манталитет, не знам. Как пък веднъж Анди или Краси не пуснаха теми да се обясняват колко е правилно това, което правят Simple Smile И на всяко драчене с тях по темата, отговарят всеки да си гледа живота, те техните решения са си ги взели с техните си мъже и други не ги интересуват.
Та извън темата за провайдера, която в същината си е безумно глупава, чак прекалено глупава за умна жена като теб, дали да не си помислиш защо чак толкова ти е необходимо другите да одобряват твоите решения.
Виж целия пост
# 70
Да, обаче така получавам ценно инфо за нивата, изискванията, стремежите...и за лимитациите в мисленето кое е възможно и кога трябва да се слиза на земята. Та така, пука ми какво мислят и правят хората, за да анализирам и да го правя по-добре.

Другите въобще реално не знаят за "моите решения", имат си някаква представа какви са ми решенията, според техните си клишета и виждания.

Андариел яко се обяснява, при това честичко. То пък е прекалено да има непрестанни лични нападки, а след това допълнително да те нападат защо не си 100% зен.
Виж целия пост
# 71
bgtatko81, недей буквално. И 800 да е, не е 3 хил. или 4 хил. Ти откъде знаеш, че е толкова?

Какво означава само живот?

Искаш и здраве ли ? Има международни здравни с лимити над 2 мил. евро, което те обезпечава при заболявания, че има кой да плати и си избираш къде да се лекуваш, ако се наложи и то при премия 60-на евро месечно за твоята възраст. Как ти звучи?
Виж целия пост
# 72
Да, това са едни много хубави застраховки.
Виж целия пост
# 73
Границата доход-време? макс. 10 часа работен ден. Оттам нататък растежът трябва да е в специализация, ниши, не в поемане на още работа. Делегиране също. Границата е да са задоволени нормалните нужди, не да го опъна да изплаща примерно къща-палат и да не може да мръдне от работното място.

В моя случай - биха ми стигнали пари за покриване на 2-3 години разходи, без да се налага да работя. Това и за най-неквалифицираната жена е достатъчно време, за да подхване нещо. Айде да ги кажем 5 години. Има доста начини да се набавят тия средства. Това вече покрива нормален стандарт без екстри, но с възможност жената пак да си избере хубава работа, а не да се налага от утре да става касиерка в Кауфланд.
Да, това е разумно - 2-3 години, с опция до 5 при свиване до екзистенц-минимум е добър план. 10 часов работен ден е границата и за мен и то само ако включва и пътя от/към дома и се ползват нормално всичките почивни дни, празници и платения отпуск, който при високи позиции е 25-30+ дни годишно.

FragranceFanatic, звучи ми добре, но предполагам, че е само за лечение покритието, а не доживотна пенсия или цялостна сума. Може ли линк към конкретен продукт? Откъде се купува в България? Ще дам пример - далечен познат се разболява от остра инфекция, изпада в кома, след излизане от комата има поражения, които вероятно ще направят невъзможно да работи високо-квалифицирана работа. Същото може да се получи при инсулт. Каква застраховка е трябвало да си направи, за да ползва обезпечение под формата на пенсия за инвалидност (не е ясно доколко е инвалид по критериите за ТЕЛК, ясно е, че никога няма да може да работи като програмист за 5 цифрено число на месец)?
Виж целия пост
# 74
Имам близко познато семейство с три деца двете, от които, породени.
Майката и бащата се провайдват взаимно, не са се спрели да се развиват професионално и при тях няма разделение на ролите - един домакин и един носещ пари.
Ей това за мен е идеалното провайдване - всеки да се развива или не, ако желае и да няма конкретни отговорности според пола.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия