Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 6

  • 49 969
  • 752
# 300
Ако тестостерона е завишен какво се прави?
Консултираш се с гинеколог - ендокринолог. Много зависи на колко години си, имаш ли намерение да забременяваш и т.н. При всички положения намаляването на теглото (ако има излишни кг) и на ВХ (респективно инсулина) ще намалят и тестостерона.

Момичета, кога ядете плодове (тези от вас, които ядат)? Гледам максимално да ги избягвам, но от време навреме (1-2 пъти седмично) ми се дояжда. Разбира се, смятам ги в общото количество ВХ и не превишавам 50 гр. Обаче ми изниква въпросът кога да ги ям. Винаги съм яла плодове на гладно, защото знам, че така е най-добре. Години наред закусвах плод. Сега обаче хем ми стимулират апетита, хем на гладно се усвояват бързо и повишават КЗ доста. А след ядене навсякъде пише, че не е добре, защото се забавя усвояването, ферментират и предизвикват подуване. Та хич не мога да измисля кога да ги ям.  newsm78
Виж целия пост
# 301
savina_33, аз ям плодове между обяда и вечерята, като самостоятелно хранене с малко ядки. В съвсем малко количество, разбира се. Доколко е правилно не знам.
Виж целия пост
# 302
На мен най-добре ми се отразяват, когато ги ям като следобедна закуска, с малко заквасена сметана и 1-2 ореха.
Това когато между обяда и вечерята се очертават повече от 6-7 часа и знам, че няма да издържа и глада ще ме подгони.
Виж целия пост
# 303
Само сутрин ги ям. Със сметана, кис.мляко, извара, ядки и т.н. Не чисто плод, за да не се повишава рязко КЗ. Вярвам, че въглехидратите усвоени в първата половина на деня имат по-голям шанс да се изразходят от тялото.  Затова са ми на закуска плодовете.
Виж целия пост
# 304
Аз плодовете ги ям като ми се приядат: с киселото мляко и овеса на обед, самостоятелно следобед. Сутрин не ми се яде изобщо и не ми се е случвало в последните години.
Като почнах да отслабвам с ВМД, тъй като кърмех, ги хапвах сутрин, тогава така беше модерно. Не ми пречеха нито на отслабването, нито на стомаха.
Виж целия пост
# 305
Благодаря. Тестостерона ми е малко над горна граница. Не мисля за повече дечица, прутеснява ме единствено неприятно окосмяване по брадичката и гърдите. Не е много, махам го без проблем, но без него ще е по добре Stuck Out Tongue Winking Eye
И според едното и според Аг няма смисъл да се прави нищо при това положение 
Виж целия пост
# 306
Момичета, засегнали сте тема, която ме вълнува. Мое много близко младо момиче, което от малко върви пълно, с много болезнен цикъл, е със засилено окосмяване напоследък. Личната е пуснала андростендион, ако правилно съм разбрала. Другата седмица има час при гинеколог, а за септември съм и записала час при д-р Катя Тодорова. На 23години е, за момента не цели забременяване, но е млад човек и е добре да си коригира проблемите навреме.
Има ли особености при изследването на този хормон? Ще бъда благодарна за всякакви съвети и напътсвия, за намирането на здравословното отклонение. Според мен е много вероятно да е и със СПКЯ, и със ИР.
Като по-малка е водена на ендокринолог, а по-късно и на гинеколог, но са казали само да спортува и никакъв проблем не е установен.

Бледолилава, мисля ти беше писала, че приема на колаген трябва да бъде придружен от прием на витамин С. Би ли споделила дозировка и кога през деня си ги пила.
Виж целия пост
# 307
Благодаря. Тестостерона ми е малко над горна граница. Не мисля за повече дечица, прутеснява ме единствено неприятно окосмяване по брадичката и гърдите. Не е много, махам го без проблем, но без него ще е по добре Stuck Out Tongue Winking Eye
И според едното и според Аг няма смисъл да се прави нищо при това положение 

Аз докато бях бременна така се окосмих, че ми се ревеше. След като родих уж щяха да изпадат, ама не се случи, голямо скубане падаше. Преди няколко години се реших на лазер, въпреки че всиаки ми обясняваха, че нямало да има ефект. Е да ама се получи, разкарах окосмяването и вече е само лош спомен Simple Smile  Така, че има вариант винаги Simple Smile
Виж целия пост
# 308
Момичета, засегнали сте тема, която ме вълнува. Мое много близко младо момиче, което от малко върви пълно, с много болезнен цикъл, е със засилено окосмяване напоследък. Личната е пуснала андростендион, ако правилно съм разбрала. Другата седмица има час при гинеколог, а за септември съм и записала час при д-р Катя Тодорова. На 23години е, за момента не цели забременяване, но е млад човек и е добре да си коригира проблемите навреме.
Има ли особености при изследването на този хормон? Ще бъда благодарна за всякакви съвети и напътсвия, за намирането на здравословното отклонение. Според мен е много вероятно да е и със СПКЯ, и със ИР.
Като по-малка е водена на ендокринолог, а по-късно и на гинеколог, но са казали само да спортува и никакъв проблем не е установен.

Бледолилава, мисля ти беше писала, че приема на колаген трябва да бъде придружен от прием на витамин С. Би ли споделила дозировка и кога през деня си ги пила.

За особеностите при изследването на хормоните прегледай увода на тази тема:
http://old.bg-mamma.com/?topic=1045770
За ПКЯ знам че се изследват LH и FSH. При дъщеря ми те показваха съмнение за ПКЯ, но на ехограф аег-то каза, че няма такъв проблем.

Колагена според препоръчителната доза на производителя, задължително на гладно и след това поне час без храна. Витамин С до 500 мг максимум, няма нужда от повече, даже може и по-малко. Ако не ти дразни стомаха може и него на гладно с колагена, може и на друг прием с храна. Не е задължително да са в комплект, важното е в организма да има достатъчно витамин С, защото той е необходим за синтеза на собствения колаген. Аз ги пиех заедно за да не забравя витамина.
Виж целия пост
# 309
Момичета, засегнали сте тема, която ме вълнува. Мое много близко младо момиче, което от малко върви пълно, с много болезнен цикъл, е със засилено окосмяване напоследък. Личната е пуснала андростендион, ако правилно съм разбрала. Другата седмица има час при гинеколог, а за септември съм и записала час при д-р Катя Тодорова.
Има ли особености при изследването на този хормон? Ще бъда благодарна за всякакви съвети и напътсвия, за намирането на здравословното отклонение.

Няма смисъл да се боцка само за един хормон (няма особености при изследването, кръв се взима). Нека си направи всичките в 3-5 ден от цикъла, но най- добре трети. Fsh, LH, пролактин, Estradiol + андрогените (проблемите могат да са от всеки един от тях)- Тестостерона, андростендиона и DHEAS.
Тестостеронът и андростендионът имат повече тежест за окосмяването, но и DHEAS понякога се оказва виновникът. Само че той има по- слабо окосмително действие и затова доста хора не хващат проблема.

За какво точно е колагенът?.
Виж целия пост
# 310
Скрит текст:
Момичета, засегнали сте тема, която ме вълнува. Мое много близко младо момиче, което от малко върви пълно, с много болезнен цикъл, е със засилено окосмяване напоследък. Личната е пуснала андростендион, ако правилно съм разбрала. Другата седмица има час при гинеколог, а за септември съм и записала час при д-р Катя Тодорова.
Има ли особености при изследването на този хормон? Ще бъда благодарна за всякакви съвети и напътсвия, за намирането на здравословното отклонение.

Няма смисъл да се боцка само за един хормон (няма особености при изследването, кръв се взима). Нека си направи всичките в 3-5 ден от цикъла, но най- добре трети. Fsh, LH, пролактин, Estradiol + андрогените (проблемите могат да са от всеки един от тях)- Тестостерона, андростендиона и DHEAS.
Тестостеронът и андростендионът имат повече тежест за окосмяването, но и DHEAS понякога се оказва виновникът. Само че той има по- слабо окосмително действие и затова доста хора не хващат проблема.

За какво точно е колагенът?.
Тип 1 и 3 - за кожа, коса, нокти. Тип 2 - за стави.

На дъщеря ми андростендионът и тестостеронът бяха ок, но DHEAS - повишен. Честно казано още не знаем откъде е при нея проблемът, според ендото от щитовидната жлеза, според аег-то от стрес, така че изобщо не се задълбах да чета за този DHEAS. Сега ме подсещаш да проуча...
Виж целия пост
# 311
Реших, че някакъв друг специален колаген за ИР или СПКЯ.
Може да се види самата надбъбречна. При доброкачествена хиперплазия може да има свръхсекретиране на жлезата. Моят също е завишен, а тестостеронът и андростендионът са в норма. Ендокриноложката беше убедена, че ще са завишени заради ИР, ама като видя, че и този е, го приписа също на ИР. Аз не й вярвам и малко по- натам ще си прегледам самата жлеза. Друга опитна гинелоложка каза, че доста хора имали малки аденомчета там и това също е възможна причина.
Ти как излекува СПКЯ-то от преди 10г. Пак ли си се лекувала за ИР?

Скрит текст:
Your adrenal glands make about 50 percent of your total androgens. You can estimate how much androgen is coming from your adrenal glands by measuring a hormone called dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S) on a blood test. If you have high adrenal androgen (DHEAS) but normal testosterone and androstenedione, then you have adrenal androgen excess.

One cause of adrenal androgen excess is the genetic condition non-classic (or late-onset) congenital adrenal hyperplasia (NCAH). It accounts for up to 9 percent of cases of androgen excess and is often misdiagnosed as PCOS. The test is 17-OH progesterone followed by genetic testing.

Another cause of adrenal androgen excess is elevated prolactin.

Treatment of congenital adrenal hyperplasia is low dose hydrocortisone to down-regulate adrenal androgen production. Interestingly, low-dose hydrocortisone was also historically used to treat PCOS and is still used by some doctors today.
Виж целия пост
# 312
Аз уж нямах тогава ИР, правих обременяване, какви са били резултатите не помня, но не са ми предлагали лечение за ИР, така че мисля, че са били що годе ок. Пих три години Диане 35 и ми помогна, но чета, че не на всички помага. От тинейджърка имах нередовен цикъл, на около 40 дни, след противозачатъчните, та и до ден днешен, ми стана като по часовник. Че съм с ПКЯ тогава установиха заради обилните кръвоизливи, които получавах при МЦ. Не съм ходила на гинеколог от тогава, всичко ми изглежда наред, както казах и цикъла, и окосмяването се нормализираха.

Сега се сещам. Последно на гинеколог ходих с дъщеря ми, като придружител Grinning И казвам на лекарката, така и така, имах преди време ПКЯ и предполагам, че може и тя да е обременена. А лекарката ме поглежда и казва: На вас нищо ви няма, пращите от здраве Grinning Та значи може да се каже, че съм ходила скоро на профилактичен преглед Grinning

Ох, смея се аз, ама къде ги намирам все такива лекари-ясновидци.... Simple Smile
Виж целия пост
# 313
Аз бях със СКПЯ. Цикълът ми идваше 3-4 пъти годишно, когато си иска. Преди 20 год ми направиха фенестрация на яйчниците. Лапароскопска 30 минутна операция. От тогава до сега цикълът ми е като часовник. Това не реши, разбира се, метаболитните проблеми. Окосмяване не съм имала кой знае колко, но аз съм много руса и не личи особено.
Виж целия пост
# 314
Хехе, чета и реших, че те "поглежда" на ехографа. Два пъти го препрочетох и тогава схванах, че имаш предвид наистина просто поглежда.

Савина, има жени на които е помогнала фенестрацията. Радвам се, че си от тях. Доколкото знам, е нещо като обелване, с което си заминават и кистите. Извинявам се, ако е оффтопик.

На мен ми казаха да почвам Метформина, за да се овладеят нещата с инсулина по- бързо. Че нали и други проблеми имам. Аз млечните не съм махнала, но четох, че също са много inflammatory, ама освен месо, риба и яйца какво да ям като основно ядене.. Салата си добавям вече винаги, но другото го менкам само. Поне обичам много риба и пиленце, ама все ще ми писне. Има неща, които не мога да ям, ако не ми харесват. Буквално ми се повдига и ми засяда като буца на гърлото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия