Февруарската дружинка,вече на половин годинка!

  • 45 418
  • 753
# 240
Как точно приготвяте оризова каша?
Накиснах ориза за няколко часа. После го измих добре и суших във фурна на 80 градуса, около час и половина. Смлях на финно брашно. Към 1 с.л брашно добавих 4 с.л вода и сложих да варя.След няколко минути водата извря и получих консистенция на лепило за тапети... “Варих” общо около 10 минути и резултатът е гъста, зърнеста, лепкава топка..
Къде бъркам?
Аз ползвам готово брашно оризово. Ако имам време накисвам 2 лъжици брашно със 150мл. вода(моето бебе яде 150мл. мляко през деня). После, когато ще го храня, слагам на котлона сместа. Тя се е утаила, но разбърквам добре и варя до сгъстяване. Охлаждам. Слагам АМ. Слагам и плод пасиран. Разбърквам добре и го омита за нула време.
Много малко вода слагаш, затова става толкова гъсто.
Виж целия пост
# 241
Здравейте! Моята бебка днес става на 6 месеца, захранвам я от 5++ (по нейно желание!). Опитах ЗВБ, но явно беше мъничка. Хапва намачкани с вилица тиквичка, картоф, спанак, морков, цвекло и броколи и комбинации. Харесва й! От няколко дни й давам (всъщност тя си взема) краставичка и диня - вече доооста добре се справя с резезенчетата и скоро мисля да я оставя изцяло на ЗВБ.
Въпросът ми е следния - изцяло да кърма беше до преди две седмици, когато започнах зеленчуци, с 5-6 хранения в денонощие. Нощното хранене го отказа сама в средата на втория месец. Роди се едро бебе и вече е 8.8 кг и 70 см така че кърмата й е достатъчна. Въпреки това обаче, от скоро започна да се събужда за хранене през нощта (прави 6-часова пауза след вечеря), а през деня някога огладнява на втория час. Храня я на поискване, не се оплаквам от промените в "режима" й, но се притеснявам, че нещо аз бъркам и ... Има ли други бебчета с такава промяна?
Виж целия пост
# 242
Аз също имам въпрос отбосно ЗВБ - моя син е на почти 7 месеца. Дала съм му банан, но на пюре. Искам да му давам на парченца както банан, така и краставица и диня, но не знам на какви парченца се дават. И ако се задавят какво правя - навеждам главата по ниско от тялото.. само това ли?
Благодаря!
Виж целия пост
# 243
Добавяте ли зехтин или ГХИ към пюретата и започнахте ли с жълтъка
Виж целия пост
# 244
Аз също имам въпрос отбосно ЗВБ - моя син е на почти 7 месеца. Дала съм му банан, но на пюре. Искам да му давам на парченца както банан, така и краставица и диня, но не знам на какви парченца се дават. И ако се задавят какво правя - навеждам главата по ниско от тялото.. само това ли?
Благодаря!

В началото на захранването не се препоръчва смесено хранене пюрета и ЗВБ -причината е че дете, което е започнало с пюрета е свикнали директно да гълта храната, няма навик да дъвче. Ако му се дават после парчета храна, най-вероятно ще се опита директно да ги гълта и шансът да се задави е голям. Просто при двата вида хранене храната се обработва по различен начин в устата и може да е объркващо за детето. Така че ако решиш все пак да даваш парченца -с пивишено внимание. Парченцата ърябва да са достатъчно големи да се хванат в юмруче и да стърчат. Съмо така трябва да са подходящо сварени, за да се мачкат с венците. Аз все още варя краставицата и ябълката -при по-твърдите плодове, ако не са сварени, също има голяма опасност от задавяне. За деца, които са само на ЗВБ има едно характерно закашляне като хапнат по-голямо парче и после го изплюват, не е точно задавяне. Няма го обаче този навик за гълтане на храна -по-слоро ще изплюе парчето, отколкото да опита да го глътне. Ако детето е свикнало да гълта директно храната е по-различно. Можеш да еидиш в нета съандартни техники при задавяне.
Виж целия пост
# 245
Здравейте! Моята бебка днес става на 6 месеца, захранвам я от 5++ (по нейно желание!). Опитах ЗВБ, но явно беше мъничка. Хапва намачкани с вилица тиквичка, картоф, спанак, морков, цвекло и броколи и комбинации. Харесва й! От няколко дни й давам (всъщност тя си взема) краставичка и диня - вече доооста добре се справя с резезенчетата и скоро мисля да я оставя изцяло на ЗВБ.
Въпросът ми е следния - изцяло да кърма беше до преди две седмици, когато започнах зеленчуци, с 5-6 хранения в денонощие. Нощното хранене го отказа сама в средата на втория месец. Роди се едро бебе и вече е 8.8 кг и 70 см така че кърмата й е достатъчна. Въпреки това обаче, от скоро започна да се събужда за хранене през нощта (прави 6-часова пауза след вечеря), а през деня някога огладнява на втория час. Храня я на поискване, не се оплаквам от промените в "режима" й, но се притеснявам, че нещо аз бъркам и ... Има ли други бебчета с такава промяна?

При нас положението е подобно с режима -основно суче на 3 часа, но написледък понякога търси на 2. Забелязвам, че суче по-малко и ми се стеува, че по-скоро е жаден, отколкото гладен. Старая се да давам пивече вода между храненията. През нощта винаги е сукал поне два пъти -не съм сигурна дали е гладен или просто се разбужда при преминаване от една фаза на сън в друга и сукането му помага да заспи. При нас имаше друг феномен -откакто стана по-активен орез деня суче по-малко, като се засити започва да се върти, да се оглежда, бърза да се върне към игрите. Съответно започна през нощта да суче повече -като е полу задпал, спокоен, на тъмно, няма външни стимули, се храни по-добре. Съответно през нощта компенсира храненето през деня. Възможно ли е при вас тоеа да е причината за допълнителното нощно хранене? Другото ми предположение е жажда или зъби.
Виж целия пост
# 246
Добавяте ли зехтин или ГХИ към пюретата и започнахте ли с жълтъка
Добавям зехтин и съвсем мъничко ( може би милиграми сол). Всъщност правя пюрета веднъж на 5 дни и поне това което аз му давам( останалите купувам) искам да е малко по вкусно.
Жълтък ще дам в понеделник за първи път. Казаха ми 1/8 от много твърдо сварен такъв.
Виж целия пост
# 247
[Ехеее 1/8 даже не знам как се разделя Simple Smile Аз дадох направо четвъртинка.
Виж целия пост
# 248
Аз с мойто захранване много се обърках вече. Онзи ден бях при педиатърката и като я питах плод кога да дам каза в 7м сега сок а аз сок не мисля сега да давам.
Месо пак каза в 7м . Зехтин или ГХИ не може. В кашата нищо да не слагам... за жълтъка забравих да питам и нещо ми се струва че нищо не правя 😄
 
Виж целия пост
# 249
Аз с мойто захранване много се обърках вече. Онзи ден бях при педиатърката и като я питах плод кога да дам каза в 7м сега сок а аз сок не мисля сега да давам.
Месо пак каза в 7м . Зехтин или ГХИ не може. В кашата нищо да не слагам... за жълтъка забравих да питам и нещо ми се струва че нищо не правя 😄
 

Според мен си разпиши една схема с основните групи храни по месеци или намери някоя в нета, която съвпада с твоите виждания, и после само я координирай с педиатърката. Така малко хаотично ми се струва на всеки преглед да питаш за отделни неща - като ти каже, че нещо не може, не става ясно от кога може. Така като знаеш за всичко напред кога и как и ти пи-лесно ще планираш и няма да чакаш от преглед до преглед тя да ти каже.
Виж целия пост
# 250
Честно казано в нета не откривам схеми. Затова ви питам тук кое кога за да си правя план и от казаното от педиатърката да си направя нещо мое като схема.
По колко време въвеждахте 1 каша. Знам че с нея по бавно се действа но примерно 2 седмици ок ли е ?
Виж целия пост
# 251
Аз каша въведох за 3 дни.Четох,че по-бавно се действа, ако е първото,което въвеждаш,иначе е стандартно като всеки друг продукт.

https://www.namama.bg/article/recepti-i-saveti-za-prigotviane-i- … na-parvite-hrani/
Виж целия пост
# 252
Живееш си,живееш си и изведнъж бам-вземе,че ти дойде Simple Smile Бебо е на шест месеца и почти 20 дни,кърмен.Бях чела,че някои са нямали симптоми,но мен ме поболяваше корема два дни.

Колкото до схемите и аз търсех официалната схема за захранване от 6-ти месец из нета,но не я намерих.Всичко което е написано е чуто от уста на уста или е по вътрешно усещане на майката май.Аз почнах да давам зеленчуци на 5++ и до сега си давам 90-100гр.обедно и мляко после.Преди две седмици почнах и плодове да давам следобедно.На 28-ми само да  минем ваксината,ще изчакам седмица и ще почвам месо да му давам.Вчера пробвахме биберона за плодове.Определено се хареса.Бях му сложила 🍉 .Джвака,цока,маза се ,абе голяма веселба беше.Даже се сърдеше,когато го взимах за дозареждане.
Виж целия пост
# 253
Ами...съмнявам се да цока от жажда - от юни насам й предлагам водичка. Понякога пие мъничко, друг път изпива 140 мл за целия ден. Определено обаче яде по-кратко - топло й е (ако сме навън след 11), интересно й е всичко, шава, а и зъбките определено я тормозят - има моменти, в които така напада Софка, че все едно гледам лъв, разкъсващ антилопа Flushed

Относно цикъла....родих на 24.02, дойде ми на 20.03, та това "докато кърмиш" при мен не важи

Краставичката е от нашата градина, та я предлагам с кората. Ето снимки от първия й досег:

Виж целия пост
# 254
Сладко бебе Simple Smile пу пу
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия