Аблация на сърцето - 9

  • 45 678
  • 755
# 300
badprince, може ли да обясните повече за криоаблацията и колко време отнема стигането до процедурата, може ли да се избере екип . Вие с каква диагноза сте?Това по-точен метод ли е при предсърдно мъждене?
Виж целия пост
# 301
Екип не може да се избере, защото в България единствено проф. Ангелков  я прави. Въпреки това, в Сити Клиник ще ви накарат да подпишете декларация за избор на екип на цена 750 лв. мисля беше. Просто това е легален начин да ви вземат пари, не може да го откажете това. Аз съм с диагноза предсърдно трептене и мъждене. Това към момента е най-новия метод за третиране на мъжденето, не на трептенето. В най-честите случаи при мъждене се изолират четирите белодробни вени, при РФА това се постига с електроди, и чрез изгаряне на последователност от точки в основата на тези вени. Това изисква супер голяма прецизност на човека, който прави процедурата и доста време. При криоаблацията се използва техниката на замразяване и времето се съкращава с 2/3, защото се вкарва електрода във всяка вена, надува се криобалон и за 2-3 минути се замразяват всички точки наведнъж при температура около -73 градуса.
Разбира се, като краен резултат успеваемостта и при двата метода е идентична, но криоаблацията е доста по-щадяща и с по-малки рискове за пациента.
И в двата случая има вариант за повтаряне на процедурата, ако е "изпусната" някоя точка, но докато при РФА отново процедурата трае няколко часа, то ако първия път си имал криоаблация, втория път е по-малко от час. Забравих да спомена, че само веднъж може да имаш криоаблация. Ако се наложи втора или трета процедура задължително се прави РФА.
Статистически успеха при РФА за предсърдно трептене е около 90%, докато при мъжденето е около 70% /РФА и криоаблация/. При втора процедура за мъждене успеха е вече над 90%.
Професора ми сподели, че понякога има случаи на т.нар. "ягодово сърце", където точките са толкова много, че не може да се постигне ефективен резултат с която и да е аблация и там единствения вариант е поддържането с лекарства. Това, разбира се, са доста редки случаи.
Аблацията дава възможност за дефинитивно излекуване на трептенето и мъжденето.
Надявам се да съм бил полезен.

P.S. Рисковете свързани с процедурата ги има, но не са толкова големи, сравнено с ползите. Най-честите усложнения са свързани с хематоми на мястото на влизане, но се разсейват за няколко дена, до седмица. По-сериозните са свързани с тампонада на сърдечната кухина, прогаряне на хранопровода или временно парализиране на нерва, свързан със слънчевия сплит (при криоаблацията), НО всички тези рискове са известни на лекарите и те вземат превантивни мерки да не се случват. АКО се случи, винаги има варинат за реакция, тоест екипите са ВИНАГИ подготвени за евентуалните усложнения.  Досега в България, а и в чужбина, доколкото ми е известно, смъртен случай по време и в резултат на такава процедрура НЯМА.
Виж целия пост
# 302
Много полезна информация!
Трябва да се сложи на 1 страница.
Виж целия пост
# 303
Само още един въпрос- ако си имал вече РФА и Ре изолация дали може да се подложиш на криоаблация? Много благодаря за изчерпателния отговор
Виж целия пост
# 304
Джули, най-добре е електрофизиолог да те посъветва по конкретния случай. Това, което разказвам е по-скоро обобщена информация и да се добие представа за методите при различните аритмии. Без да съм категоричен, доколкото съм запознат, при вече направена изолация на белодробни вени с РФА, няма възможност за криоаблация. Не за друго, а понеже при евентуална втора процедура се третират само отделни точки, които биха предизвиквали възбуда на риентри центровете.  Но това е ситуацията при мъждене.
При трептенето, най-често се прави блок на трикуспидалния исмус и там единствения вариант е РФА. Ако такава ти е правена, то после няма проблем за мъждене с криоаблация.
Но както самата ти каза, най-добре е да се консултираш с лекарите, на които имаш доверие да ти препоръчат най-подходящото за твоя случай.
Виж целия пост
# 305
Здравейте, чета ви от известно време и ще се радвам някой да може да ми помогне. На 33 съм, моите проблеми започнаха преди месец/ месец и нещо - събуждане и прескачане на сърцето посред нощ. Последваха пълни кръвни излседвания - всичко е ок, кардиограма ок и ехограф пак ок. На холтера се засекоха 1500 надкамерни и 700 камерни екстрасистоли, както и краткотраен пристъп на тахикардия. Понеже върпосния кардиолог не ми каза нищо - само се чудеше какво да прави последва преглед при д-р Трайков. Неговото заключение беше, че за сега нямаме място за притеснение, изписа ми ритмонорм и каза да се видим след 3 месеца за Холтер. Понеже беше много спокоен реших да пробвам с хомеопатия - за сега нямам много успех. Вчера имах дълги прескачания - към 1 час биеше неравномерно - на апарата отчиташе аритмия, кръвно ок, но пулса беше много нисък около 50. Бях решила да пробвам ритмонорма, но ме беше страх заради ниския пулс. Някой дали е имал подобни проблеми?
Виж целия пост
# 306
Някой има ли e-mail на д-р Трайков или GSM?
Виж целия пост
# 307
Ще ти пиша ЛС, но не знам дали е актуален.
Виж целия пост
# 308
Здравейте, група! Извинявам се предварително,  ако вече е обсъждано и не съм успяла да намеря отговор на въпроса си, но бих искала да попитам дали на всички пациенти, на които им предстои аблация се прави проверка за тромбове, или само за някой с определени диагнози? Аз засега съм с диагноза надкамерна пароксизмална тахикардия.
Виж целия пост
# 309
И аз съм със същата диагноза, на 11.04.19 имам час при д-р Трайков за второ мнение, диагнозата ми я подновиха  в Монтана.В НКБ доцент Балабанов ми я потвърди и ми препоръча аблация.
Виж целия пост
# 310
На вас не ви е нужна диагностика за тромби. Само за ПМ.
Виж целия пост
# 311
А ПМ, дали може да се установи от ЕКГ по време на пристъп направена или?
Виж целия пост
# 312
А ПМ, дали може да се установи от ЕКГ по време на пристъп направена или?
Може , кардиограмата е много специфична .
Виж целия пост
# 313
Здравейте група, мъжа ми се оплаква с предкачане на сърцето от 2-3 седмици, та реших  че е време да предприемем преглед при специалист, за да разберем каква е причината. Досега не съм се сблъсквала с такъв вид проблеми, въпроса е от къде да започнем, преглед при кардиолог? Към кого да се насочим,  виждам че се споменава мн името на Др Трайков, но часове има след два месеца чак, може ли да ми споделите от др специалисти от които сте доволни.... Тепърва започвам да чета и да се интересувам по темата, сърдечно ви благодаря момичета, много съм притеснена, той е на 33 години...
Виж целия пост
# 314
Някой знае ли дали Дароб и Сотахексал са с едно и също действие?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия