
С пожелание за здраве и спокоен ритъм!

Координати на болниците:
НКБ
Токуда
Стара Загора
Разбира се, като краен резултат успеваемостта и при двата метода е идентична, но криоаблацията е доста по-щадяща и с по-малки рискове за пациента.
И в двата случая има вариант за повтаряне на процедурата, ако е "изпусната" някоя точка, но докато при РФА отново процедурата трае няколко часа, то ако първия път си имал криоаблация, втория път е по-малко от час. Забравих да спомена, че само веднъж може да имаш криоаблация. Ако се наложи втора или трета процедура задължително се прави РФА.
Статистически успеха при РФА за предсърдно трептене е около 90%, докато при мъжденето е около 70% /РФА и криоаблация/. При втора процедура за мъждене успеха е вече над 90%.
Професора ми сподели, че понякога има случаи на т.нар. "ягодово сърце", където точките са толкова много, че не може да се постигне ефективен резултат с която и да е аблация и там единствения вариант е поддържането с лекарства. Това, разбира се, са доста редки случаи.
Аблацията дава възможност за дефинитивно излекуване на трептенето и мъжденето.
Надявам се да съм бил полезен.
P.S. Рисковете свързани с процедурата ги има, но не са толкова големи, сравнено с ползите. Най-честите усложнения са свързани с хематоми на мястото на влизане, но се разсейват за няколко дена, до седмица. По-сериозните са свързани с тампонада на сърдечната кухина, прогаряне на хранопровода или временно парализиране на нерва, свързан със слънчевия сплит (при криоаблацията), НО всички тези рискове са известни на лекарите и те вземат превантивни мерки да не се случват. АКО се случи, винаги има варинат за реакция, тоест екипите са ВИНАГИ подготвени за евентуалните усложнения. Досега в България, а и в чужбина, доколкото ми е известно, смъртен случай по време и в резултат на такава процедрура НЯМА.