Плюсове и минуси на кварталите в София - 3

  • 46 403
  • 757
# 345
Интересното в случая е, че има "мразя центъра", а в отговор на обратното "не харесвам отдалечени комплекси". В единият случай става дума за омраза... много негативни тез хора от покрайнините бре Simple Smile
Аз пък имам приятели, които се преместиха в Овча Купел и други техни приятели не обичат да им ходят на гости, защото са много далеч. Представям си ако бяха след околовръстното... не знам Simple Smile
Всъщност това с "мразя центъра" е наистина интересно. Да поразсъждаваме - ако си с ограничен бюджет и на квартира, е малко вероятно да живееш на хубаво място в центъра, защото те се предлагат малко и струват скъпо - и за покупка, и за под наем. Затова живееш на висок етаж без асансьор и/или на шумно място, и/или без зеленина и достъп до парк, и/или в лоши условия. От този свой опит, който е съвсем частен, ти започваш да асоциираш центъра с "гадно, лошо и без зеленина" и го изказваш като мнение, и вече знаеш, че искаш другаде, и отиваш другаде, без да знаеш, че центъра има и други места, и друг начин на живот, стига да имаш достатъчно пари. И когато хора, които живеят на такива места, ти обясняват, че не си прав, че има и друго, ти не вярваш. Което, като се замисля, е обяснимо предвид опита ти. Но ако в темата влезе да чете непредубеден човек, ти неволно ще си го заблудил, защото просто твоят опит не е статистически значим. И понеже нямаме ресурс за социологическо проучане - анонимно и с представителна извадка, и с подходящите въпроси, какво остава? Да си ги мерим Simple Smile
  
Добре де, ама чисти улички, осветлние, окосена тревица, китни храстчета - това го има само в комплекса - извън него - погром.. А пък да живееш само зад оградата, аз лично бих психясала...

И аз Simple Smile - направо в затвор, макар и хубав. И особено ако трябва всеки ден да вървя по 20-ина мин в едната посока по маршурут сред колите на околовръстното и сред онези мастодонти на бизнес парка, и сред всички коли на работещите там. Такава разходка би била е кошмар за мен. Пак казвам, всичко може, но ако мога да не си го причинявам, не бих си го причинила.
Всъщност, мисля, че недостатъците на София могат да бъдат избягнати само като отида да живея в уреден град. Не мисля, че има място в София, което може да ми даде околна среда със сгради без графити, изцяло оправени тротоари, фасади без кабели и климатици, улици без кучешки л..а и прочие екстри. Другото е доброволно да вляза в затвора, наречен "затворен комплекс" и там да си остана. 

Виж целия пост
# 346
Ами погромът извън "оградата" сами си го правим, и сами си го поддържаме. Защото сме много социални, не може да имаме смислени закони за поддръжка на сгради, за поддръжка на улици, за контрол над почистване, контрол над сметоизвозване, за достатъчно полицаи по улиците (по администрацията в МВР имаме 4 пъти повече назначени). И си сърбаме, каквото сме си надробили.

В поста на Попеа има поне две неверни твърдения:

1. За наемите. Около НДК за 300-350 лв можеш да си наемеш едностаен. До скоро фризьорът ми живееше в такова, изнесе се с раждането на сина му.

2. За ресурсите за допитване.

Виж целия пост
# 347
Толкова ли е трудно да приемете, че има хора с различни от вашите усещания?
Направо е смешно вече Simple Smile

И не го казвам като човек, който мрази центъра, както казах - харесвам го за определени етапи от живота ми.
Виж целия пост
# 348
Ами погромът извън "оградата" сами си го правим, и сами си го поддържаме. Защото сме много социални, не може да имаме смислени закони за поддръжка на сгради, за поддръжка на улици, за контрол над почистване, контрол над сметоизвозване, за достатъчно полицаи по улиците (по администрацията в МВР имаме 4 пъти повече назначени). И си сърбаме, каквото сме си надробили.

В поста на Попеа има поне две неверни твърдения:

1. За наемите. Около НДК за 300-350 лв можеш да си наемеш едностаен. До скоро фризьорът ми живееше в такова, изнесе се с раждането на сина му.

2. За ресурсите за допитване.


Причините за погрома нямат нищо общо с факта, че ако живееш в София, не можеш да го избегнеш чрез затвора на затворения комплекс, а с него си навличаш куп други неудобства, които ги нямаш, ако не си в такъв зад околовръстното. Което е поантата - пак си в същия погром, ама в добавка с лашкане по пътищата или пешком по шумни и прашни улици. Затова и написах, че центърът (избрани места)  има всички предимства на твоето място без недостатъците му. Общите недостатъци за всички места се елиминират, защото те не влияят на резултата от анализа - те са константа и за двете места, така че не могат да определят резултата.

По първото - не си права, защото наемите в последните 2 години скочиха двойно и най-вероятно твоят фризьор просто е стоял на нисък наем от годините на кризата, преди да се изнесе. Освен това, и около НДК има 5-ти етаж без асансьор, на шумно място и в лошо състояние. Изобщо от този пример следва само, че фризьорът ти най-вероятно е поредният, който е намразил лцентъра, без да знае, че има и друго в него. Simple Smile
По второто - как да го разбирам - че ние, пишещите в анонимен форум имаме ресурсите за такова проучване или че ти лично, като виден статистик и социолог, ги имаш и си го правила? Ако е първото, е смешно, ако е второто - ами дай методологията на извадката, дай резултатите и дай анализа, за да видя какво представлява. Не се притеснявай, аз съм  магистър по статистика с доста опит Wink  
Толкова ли е трудно да приемете, че има хора с различни от вашите усещания?
Направо е смешно вече Simple Smile

И не го казвам като човек, който мрази центъра, както казах - харесвам го за определени етапи от живота ми.

Ох, хайде стига - да, има такива хора и аз съвсем лесно приемам това. Това, което не приемам, е, че тези хора наистина познават центъра. Защото аз лично много добре познавам такива места в центъра, където е тихо, зелено, с хубав тротоар и дървета, вътрешен двор за децата,  детска градина през 2 преки и изобщо всичко за отглеждане на дете. Това, че ти не ги знаеш, не значи, че ги няма. А фасадите, кабелите и климатиците са обща черта на цяла София без затворите на затворените комплекси, от които обаче все пак трябва и да излизаш.
Виж целия пост
# 349
По т1. Фризьорът ми работеше в салон до НДК, жена му също и никак не му се местеше, направиха го заради бебето, предполагам жена му е преценила, че е по-добре за бебето да го гледат в двойно по-скъп аналогичен по размери апартамент в кв. Гоце Делчев, отколкото в вмирисаната кооперация до НДК.

По т.2. Ако настина разбираше от това, което написа, нямаше да имаш претенциите, че допитването е "социологическо". Терминологията (и методологията) ти датират към 1986 г.



Виж целия пост
# 350
По т1. Фризьорът ми работеше в салон до НДК, жена му също и никак не му се местеше, направиха го заради бебето, предполагам жена му е преценила, че е по-добре за бебето да го гледат в двойно по-скъп аналогичен по размери апартамент в кв. Гоце Делчев, отколкото в вмирисаната кооперация до НДК.

По т.2. Ако настина разбираше от това, което написа, нямаше да имаш претенциите, че допитването е "социологическо". Терминологията (и методологията) ти датират към 1986 г.


По първа точка - идея си нямам в какво и за колко е живял фризьорът ти, но в момента средната наемна цена на двустаен до НДК е 541 евро, а най-ниската оферта е 650 лева за преустроен таван на 5-ти етаж без асансьор(източник имот.бг). Така че случаят с фризьора ти нищо не означава, а само потвърждава това, което казах за частния опит.
По второто - това не е реплика по същество - както и да се нарича, това е статистическо проучване и то трябва да отговаря на определени условия, за да са валидни резултатите му. Ако си го правила и ги имаш, дай ги да ги видим - методология и резултати. Ако не си - за какво си говорим?
Виж целия пост
# 351
...Това, което не приемам, е, че тези хора наистина познават центъра...
Е, то и хората, плюещи по някои квартали не ги познават наистина, ама иди им обяснявай, че това, което пишат са градски легенди Simple Smile
Тези, които познавам и се изнесоха от центъра са били в хубавите му части, в нормални имоти с асансьор и т.н., и са израсли там от деца, спокойно мога да кажа, че наистина го познават. И не са се преместили, защото центърът е гаден, а защото в конкретния момент имат други приоритети. Ок, има хора, на които им харесва да отгледат децата си там, но какво толкова, че за други изборът е друг? Не може всички да са като вас и да искат същото. И слава богу, представяте ли си всички да са в центъра? Айде няма нужда.

П.П. Имот.бг не показва реалните цифри, пълно е с фалшиви оферти, има моменти, в които няма нито една реална.
А предвид това, че масово наемодателите не декларират наемите си, е много трудно да се каже какво точно е положението. Има хора, които стоят с години на един и същ наем без да мърда, и ако ви го кажат няма да повярвате, така че за стари наеми офертните в сайтовете не дават никаква информация.
Виж целия пост
# 352
И аз Simple Smile - направо в затвор, макар и хубав. И особено ако трябва всеки ден да вървя по 20-ина мин в едната посока по маршурут сред колите на околовръстното и сред онези мастодонти на бизнес парка, и сред всички коли на работещите там. Такава разходка би била е кошмар за мен. Пак казвам, всичко може, но ако мога да не си го причинявам, не бих си го причинила.
Всъщност, мисля, че недостатъците на София могат да бъдат избягнати само като отида да живея в уреден град. Не мисля, че има място в София, което може да ми даде околна среда със сгради без графити, изцяло оправени тротоари, фасади без кабели и климатици, улици без кучешки л..а и прочие екстри. Другото е доброволно да вляза в затвора, наречен "затворен комплекс" и там да си остана.  

Не е точно така, не сме били с ограничен бюджет. Живеех все още сама в едностаен срещу 700 лв. наем през 2014г. За мен това никак не е ограничен бюджет, квартирата си беше много ок за сам човек. Може и "мразя" да е крайно, не съм преценила изказа, друга ми беше идеята. Работя точно на жълтите павета и цялото си време прекарвам тук. Казвам, че не бих живяла и не коментирам бюджети, нормално е всеки да има различни изисквания и представи и те да не се покриват с голяма част, при условие, че масово както казах хората искат да живеят в центъра. Просто приемете, че има други гледни точки и това не винаги опира до пари. Аз, например, към 2015 г. все още не бях виждала затворен комплекс в центъра (ама наистина затворен, не с една бариера и охрана), в който детето ми да тича и да играе необезпокоявано от коли. На мен близостта до центъра не ми беше фактор, ни най-малко.
Виж целия пост
# 353
Скрит текст:
...Това, което не приемам, е, че тези хора наистина познават центъра...
Е, то и хората, плюещи по някои квартали не ги познават наистина, ама иди им обяснявай, че това, което пишат са градски легенди Simple Smile
Тези, които познавам и се изнесоха от центъра са били в хубавите му части, в нормални имоти с асансьор и т.н., и са израсли там от деца, спокойно мога да кажа, че наистина го познават. И не са се преместили, защото центърът е гаден, а защото в конкретния момент имат други приоритети. Ок, има хора, на които им харесва да отгледат децата си там, но какво толкова, че за други изборът е друг? Не може всички да са като вас и да искат същото. И слава богу, представяте ли си всички да са в центъра? Айде няма нужда.

П.П. Имот.бг не показва реалните цифри, пълно е с фалшиви оферти, има моменти, в които няма нито една реална.
А предвид това, че масово наемодателите не декларират наемите си, е много трудно да се каже какво точно е положението. Има хора, които стоят с години на един и същ наем без да мърда, и ако ви го кажат няма да повярвате, така че за стари наеми офертните в сайтовете не дават никаква информация.
[/spoiler]Да, напълно е възможно да имат други приоритети - например детегледачката е в Младост или предпочитаното частно училище е в Гео Милев. Моят коментар касаеше САМО репликата "мразя центъра", която се опитах да си обясня с лош опит, който съвсем не е задължително да е общовалиден, но която не е приложима към твоите познати.
Ха-ха, че то е почти така, съдейки по нивата на наемите и скоростта, с която заминават имоти на топ център.
П.П. И да, има и такива хора, но са изключения, а не правило. И между другото, така е не само в БГ - старите надеждни наематели ползват по-добри условия от новите - напълно нормално, цената отразява риска.
Дадох имот. бг, защото е общодостъпен източник с достатъчно голяма извадка от имоти. Но наистина в него понякога няма и една релна обява за центъра, точно за това в момента, в който пуснеш обявата си, за няколко часа си наредил опашка за интервю  Wink Личен опит с отдаване в центъра. И не за 350 лева, за тези пари и стая едва може да се намери.
Скрит текст:
И аз Simple Smile - направо в затвор, макар и хубав. И особено ако трябва всеки ден да вървя по 20-ина мин в едната посока по маршурут сред колите на околовръстното и сред онези мастодонти на бизнес парка, и сред всички коли на работещите там. Такава разходка би била е кошмар за мен. Пак казвам, всичко може, но ако мога да не си го причинявам, не бих си го причинила.
Всъщност, мисля, че недостатъците на София могат да бъдат избягнати само като отида да живея в уреден град. Не мисля, че има място в София, което може да ми даде околна среда със сгради без графити, изцяло оправени тротоари, фасади без кабели и климатици, улици без кучешки л..а и прочие екстри. Другото е доброволно да вляза в затвора, наречен "затворен комплекс" и там да си остана.  
Не е точно така, не сме били с ограничен бюджет. Живеех все още сама в едностаен срещу 700 лв. наем през 2014г. За мен това никак не е ограничен бюджет, квартирата си беше много ок за сам човек. Може и "мразя" да е крайно, не съм преценила изказа, друга ми беше идеята. Работя точно на жълтите павета и цялото си време прекарвам тук. Казвам, че не бих живяла и не коментирам бюджети, нормално е всеки да има различни изисквания и представи и те да не се покриват с голяма част, при условие, че масово както казах хората искат да живеят в центъра. Просто приемете, че има други гледни точки и това не винаги опира до пари. Аз, например, към 2015 г. все още не бях виждала затворен комплекс в центъра (ама наистина затворен, не с една бариера и охрана), в който детето ми да тича и да играе необезпокоявано от коли. На мен близостта до центъра не ми беше фактор, ни най-малко.
И аз не зная за затворен комплекс в центъра, имах предвид, че много от коопераците имат вътрешни дворове, които се заключват и поддържат с пари на живеещите- с дървета, градинки и пейки. Наистина са затворени, защото са с ограда и врата, която се заключва. Там децата спокойно играят и сами. Ти не знаеш ли, че има такива кооперации?
Виж целия пост
# 354
Значи единственият вариант да не харесваш центъра е да не го познаваш добре? Ако го познаваш, край, няма опция освен да искаш да прекараш живота си там.

Хората са различни и далеч не опира работата до бюджет. Аз по-скоро бих казала, че масово хората искат да живеят покрай Южния парк, а не в идеален център.
Виж целия пост
# 355
За това никой не спори.
Просто изказванията, че центъра е тоалетна, а след околовръстното е рай не са много ОК.
Аз също не искам да живея в център, но Лозенец, Яворов, Гео Милев, Подуене, Иван Вазов, Изгрев, Изток, Хиподрума... има хубави места, където бих живял. В Стрелбище съм живял, но нещо не ме радва там.
В Яворов и Подуене има страхотни къщи, също в Гео Милев и Редута. Бих си живял с невъобразим кеф, но пара няма Simple Smile

п.п. Никога не бих казал, че мразя центъра... центъра на София е много готин, често обичам да се разхождам от, до и по него.
Виж целия пост
# 356
Скрит текст:
...Това, което не приемам, е, че тези хора наистина познават центъра...
Е, то и хората, плюещи по някои квартали не ги познават наистина, ама иди им обяснявай, че това, което пишат са градски легенди Simple Smile
Тези, които познавам и се изнесоха от центъра са били в хубавите му части, в нормални имоти с асансьор и т.н., и са израсли там от деца, спокойно мога да кажа, че наистина го познават. И не са се преместили, защото центърът е гаден, а защото в конкретния момент имат други приоритети. Ок, има хора, на които им харесва да отгледат децата си там, но какво толкова, че за други изборът е друг? Не може всички да са като вас и да искат същото. И слава богу, представяте ли си всички да са в центъра? Айде няма нужда.

П.П. Имот.бг не показва реалните цифри, пълно е с фалшиви оферти, има моменти, в които няма нито една реална.
А предвид това, че масово наемодателите не декларират наемите си, е много трудно да се каже какво точно е положението. Има хора, които стоят с години на един и същ наем без да мърда, и ако ви го кажат няма да повярвате, така че за стари наеми офертните в сайтовете не дават никаква информация.
[/spoiler]Да, напълно е възможно да имат други приоритети - например детегледачката е в Младост или предпочитаното частно училище е в Гео Милев. Моят коментар касаеше САМО репликата "мразя центъра", която се опитах да си обясня с лош опит, който съвсем не е задължително да е общовалиден, но която не е приложима към твоите познати.
Ха-ха, че то е почти така, съдейки по нивата на наемите и скоростта, с която заминават имоти на топ център.
П.П. И да, има и такива хора, но са изключения, а не правило. И между другото, така е не само в БГ - старите надеждни наематели ползват по-добри условия от новите - напълно нормално, цената отразява риска.
Дадох имот. бг, защото е общодостъпен източник с достатъчно голяма извадка от имоти. Но наистина в него понякога няма и една релна обява за центъра, точно за това в момента, в който пуснеш обявата си, за няколко часа си наредил опашка за интервю  Wink Личен опит с отдаване в центъра. И не за 350 лева, за тези пари и стая едва може да се намери.
Скрит текст:
И аз Simple Smile - направо в затвор, макар и хубав. И особено ако трябва всеки ден да вървя по 20-ина мин в едната посока по маршурут сред колите на околовръстното и сред онези мастодонти на бизнес парка, и сред всички коли на работещите там. Такава разходка би била е кошмар за мен. Пак казвам, всичко може, но ако мога да не си го причинявам, не бих си го причинила.
Всъщност, мисля, че недостатъците на София могат да бъдат избягнати само като отида да живея в уреден град. Не мисля, че има място в София, което може да ми даде околна среда със сгради без графити, изцяло оправени тротоари, фасади без кабели и климатици, улици без кучешки л..а и прочие екстри. Другото е доброволно да вляза в затвора, наречен "затворен комплекс" и там да си остана.  
Не е точно така, не сме били с ограничен бюджет. Живеех все още сама в едностаен срещу 700 лв. наем през 2014г. За мен това никак не е ограничен бюджет, квартирата си беше много ок за сам човек. Може и "мразя" да е крайно, не съм преценила изказа, друга ми беше идеята. Работя точно на жълтите павета и цялото си време прекарвам тук. Казвам, че не бих живяла и не коментирам бюджети, нормално е всеки да има различни изисквания и представи и те да не се покриват с голяма част, при условие, че масово както казах хората искат да живеят в центъра. Просто приемете, че има други гледни точки и това не винаги опира до пари. Аз, например, към 2015 г. все още не бях виждала затворен комплекс в центъра (ама наистина затворен, не с една бариера и охрана), в който детето ми да тича и да играе необезпокоявано от коли. На мен близостта до центъра не ми беше фактор, ни най-малко.
И аз не зная за затворен комплекс в центъра, имах предвид, че много от коопераците имат вътрешни дворове, които се заключват и поддържат с пари на живеещите- с дървета, градинки и пейки. Наистина са затворени, защото са с ограда и врата, която се заключва. Там децата спокойно играят и сами. Ти не знаеш ли, че има такива кооперации?

Естествено, че знам. Но когато искам в двора да има парк (не двор, а парк), басейн и тенис корт, например, няма как да се вместя в центъра. Аз от тази гледна точка не го харесвам, както и от гледна точка на това, че много от детските градини се помещават в партерен етаж от блок (също пример, то така или иначе в детска градина няма да я приемат явно Grinning). На мен центъра не ми е мръсен, нито шумен, но не е това, което искам и не бих живяла там.
Виж целия пост
# 357
За това никой не спори.
Просто изказванията, че центъра е тоалетна, а след околовръстното е рай не са много ОК.
Аз също не искам да живея в център, но Лозенец, Яворов, Гео Милев, Подуене, Иван Вазов, Изгрев, Изток, Хиподрума... има хубави места, където бих живял. В Стрелбище съм живял, но нещо не ме радва там.
В Яворов и Подуене има страхотни къщи, също в Гео Милев и Редута. Бих си живял с невъобразим кеф, но пара няма Simple Smile

п.п. Никога не бих казал, че мразя центъра... центъра на София е много готин, често обичам да се разхождам от, до и по него.
Да, и на мен ми се струват доста крайни.
Всъщност и аз споделям това мнение, за мен долен Лозенец и Иван Вазов са на практика в центъра, само че с повече предимства от него. Стрелбище, Хиподрума и Гоце Делчев - също, макар и по-далеч от "идеалния център", но пък много близо до Южния парк. Яворов също - до Борисовата. Но и в самия идеален център има места, които си заслужават. И къщи има, обаче за тях наистина трябва да си с неограничен бюджет Simple Smile  
....
Естествено, че знам. Но когато искам в двора да има парк (не двор, а парк), басейн и тенис корт, например, няма как да се вместя в центъра. Аз от тази гледна точка не го харесвам, както и от гледна точка на това, че много от детските градини се помещават в партерен етаж от блок (също пример, то така или иначе в детска градина няма да я приемат явно Grinning). На мен центъра не ми е мръсен, нито шумен, но не е това, което искам и не бих живяла там.
А, това е така - мислех, че говорим само за възможността на децата да бъдат без надзор. Иначе кортове и басейни няма, те трябва да се организират допълнително. Но ако е в ЧУ, ги водят организирано, а като пораснат, в хубавите места има лесен достъп пеш до такива съоражения - Иван Вазов има кортове на Петко Каравелов (това е част от парка зад Хилтън), а на 100 метра от тях е басейна Спартак, от другата му страна пък е Стадион Раковски, до него залата на Левски  по спорна гимнастика, от Лозенец кортовете на Борисовата и басейна на Спортната палата са на пеш разстояние, от Яворов също, само че от обратната посока. Същото важи и за центъра около Гурко или НДК. Така или иначе не виждам проблем с тези занимания на хубавите места в София.
Детските градини в Лозенец са си в отделни сгради с чудесни дворове, всеки ден минавам покрай Славейкови поляни с вековните дъбове и ги гледам. Децата очевидно се чувстват прекрасно, тичат и крякат по двора Simple Smile. До тях е и 107-мо, по-надолу е 35-то, а по-нагоре - НПМГ. 120-то също е добро - ако говорим около НДК. Искам да кажа, че на тези места инфраструктурата е топ за София и е на пеша растояние. Не мисля, че е по-зле от затворен комплекс, а не е в покрайнините и не е нужно да пътувам дълго, когато поискам да съм в центъра. За мен това е неоценимо предмство на хубавите централни места на София - имаш парк, зеленина по улиците, детски градини и училища, спортни съоръжения - и всичко е на пеш разстояние. Културният живот е бонус Simple Smile   Това са всъщност и плюсовете на тези квартали - нали това е темата. 
Виж целия пост
# 358
Лозенец и Вазов не може да се числят към центъра.
Виж целия пост
# 359
Браво на детето, дето зиме и лете маа по километър и половина до училище пеша.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия