Какво от "моята чужбина" бих приложила в България?

  • 34 141
  • 612
# 30
Интересни неща разказвате Flowers Hibiscus

Чувала съм, че в Англия може да имаш няколко коли, но застраховката ГО се прави на собственика и е една, не на всяка кола поотделно, както е у нас. Звучи ми много добре и много логично, все пак собственикът не може да шофира всичките си коли едновременно. Моля някой запознат да каже дали наистина е така.
Виж целия пост
# 31
...
Училището - има онлайн система, чрез която можеш да видиш профила на детето си и новините за училището и училищния регион. В профила се вижда ако има отсъствия, домашни, оценките, ако има някакви такси за плащане и т.н. Много е удобно.
 ...
Това вече се прави тук. Не знам как е при вас обаче по обслужването на тази система, защото тук се прави за сметка на времето на учителите, които извършват тази работа на две места. Няма администратор, няма намаляване на нормативи, когато работата се увеличава. И се получава така, че същинската работа на учителя страда, заради натовареността му с други административни дейности.
Виж целия пост
# 32
Отчетността и администрацията СА част от същинската работа на учителя. Редови учители с лични секретарки няма на този етап никъде.
Виж целия пост
# 33
А колко е нормативът учебни часове годишно? Ако ти е по-лесно може и седмично да кажеш.
Виж целия пост
# 34
Меко казано съм възхитена от здравната им система и нямам никакви забележки. Няколко пъти съм била в болница и спомените ми са като от 5 звезден хотел, с усмихнат, дружелюбен и всеотдаен персонал. Компетентност, уважение, грижи към пациента, за които не съм и подозирала, имайки предвид просташкото и арогантно отношение в нашенските болници. Мисля, че това е въпрос на манталитет, възпитание и култура. Дори съм сигурна. Също така съм доволна, че поне тук ходя по чисти тротоари, а не опикани и ос*ани от котки и кучета. Това пък е въпрос на хигиена.

За болниците съм съгласна, отношението е много професионално и културно. Хигиената обаче е само привидна. Виждала съм как чисти чистачка в болница, с един парцал замита всички плоскости, а миенето на банята и мивката не е всекидневно. Иначе преди хоспитализация взимат изследвания за мултирезистентни бактерии, които се очертава да са голям проблем в близко бъдеще. Не ми се мисли в българските болници как ще се справят с тези бактерии, при положение че нито хигиена на стаите и санитарните помещения има, нито взимат проби доколкото знам.

За чистотата по улиците явно зависи къде се намира човек. В малките населени места е по-чисто, което е логично, но ако попаднеш във Франкфурт, Берлин или който и да е голям град чистотата не е на ниво. Боклуци, счупени бирени шишета и препикани ъгли навсякъде в тези градове. Ако улиците и тротоарите не бяха асфалтирани щеше да е същото като в България от гледна точка на чистотата. В България не толкова хората цапат, колкото общините не поддържат инфраструктурата и навсякъде естествено е кал, където няма поддържани настилки. Ако имахме нормални тротоари, бордюри, пътно платно и що годе поддържани зелени площи и при нас щеше да е същото.

Виж целия пост
# 35
Ще следя темата . Живея в България, но ми е доста интересно да чета за навиците в чужбина.
Виж целия пост
# 36
В Германия живея, от 2003. За здравната и социалната система е писано, затова няма да я споменавам, но като цяло намирам това за най-важно, което има тук, а липсва у нас.
Харесва ми и инфраструктурната ситуация и организацията на движението- като бях у нас направо се изплаших как се шофира у нас...
Виж целия пост
# 37
Мой близък като си идва от САЩ, казва, че не си взима шофьорската книжка за БГ и забравя, че е шофьор: толкова голям е шокът му от "спазването" на правилата за движение тук. Simple Smile
Виж целия пост
# 38
А колко е нормативът учебни часове годишно? Ако ти е по-лесно може и седмично да кажеш.

Няма такова животно. В чужбина учителите не са разпасана команда, която си мисли, че плува в отделен аквариум и работят толкова, колкото и както, договора им предполага. Нямаш "учебни часове", имаш работно време, място, почивки и нормалните неща, които има всеки работещ. Норматив ... Close
Виж целия пост
# 39
Не съм живяла в чужбина, интересно ми е да чета какво пишете. А дали има отрицателни примери? Нещо, което тук е по-добре?
Виж целия пост
# 40
Електронни дневници има отдавна в много училища, вече може и във всички да има. Друг е въпроса дали въобще учителите попълват нещо в тях.
Виж целия пост
# 41
В "моята" чужбина го няма спокойствието и тишината описани по-горе. Адски е шумно и пренаселено. Хеликоптерите и линейките, имам чувството, че кръжат в коридора, не някъде навън. Бой на котки, лисици, румънци ...  И вечните партита на чернокожите и придвижването им от/към тях - невероятно шумни хора, няма други такива.
Виж целия пост
# 42

Salsisha, може и да си писала, но съм пропуснала, коя е твоята чужбина?
Виж целия пост
# 43
Англия.

Другото, което ми е отвратително е прекалената религиозна толерантност. Дразнят ме стаите за молитви в офис помещения, магазини и обществени места, дразнят ме разни стоки от рода на ибрици + гумени ръкавици, които се продават тук там, дразни ме, когато отбие кола и другите пътници слязат за 10 минути, защото някой трябва да се моли точно в някакъв си час и да е насаме ...
Виж целия пост
# 44
Даване на акъл без пари и без да има изискване за това ? Да не съм благотворителна организация. НА който му трябват подобрения да иде да се съветва със специалист. Струва доста.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия