Частни училища - информативна тема 23

  • 69 575
  • 781
# 465
На отворени врати за ПУК, от СС казаха около двеста деца са се записали, за 56 места. Не знам колко са допуснати до втори кръг, а ми е интересно.
За първи клас, не зная.
Виж целия пост
# 466
А някой може ли да каже миналата година имало ли е диктовка на изпита за 1 клас в СС и какви думи са писали?
Виж целия пост
# 467
Аз леко се изненадвам от коментарите, че Дрита е от "лежерните" училища.  Поне навремето като го разглеждах си спомням, че освен увеличените часове по български и математика, имаха 15 часа английски на седмица. Общо 10 учебни часа на ден, учат до 15-юни и малките, в което време се подготвят и за езиковите сертификати. Според споделени впечатления на познати, обучението е по-добро от това в ЕСПА. Вярно, твърдяха, че се стремят да не притискат прекомерно децата и доколкото могат да избягват някои недоразумения от учебниците по МОН, но чак пък "лежерно". Аз се отказах тогава заради по-голямото разстояние и дочути отзиви, че в 7-ми клас има занижаване на оценки, за да продължат децата в гимназията им. Може и да не са верни, но тогава предпочетох да не рискувам. Да не би и те да се ориентирали към "по-лежерен" тип в последните години или аз съм имала тотално грешна представа?

Скрит текст:
Хм, ако тези цифри за броя на кандидатите за СС и Питагор са верни, дали това не означава, че намаляването на раждаемостта за тези набори започва да се усеща? Или нарастващите такси започват да отказват повече хора? Разсъждавам си.
За Питагор имам познати, които сега кандидатстваха в ПУК и ми се върти, че бяха триста и някой номер, но може и да се лъжа.
Виж целия пост
# 468
Скрит текст:
Хм, ако тези цифри за броя на кандидатите за СС и Питагор са верни, дали това не означава, че намаляването на раждаемостта за тези набори започва да се усеща? Или нарастващите такси започват да отказват повече хора? Разсъждавам си.
За Питагор имам познати, които сега кандидатстваха в ПУК и ми се върти, че бяха триста и някой номер, но може и да се лъжа.


Специално за "Света София", ако наистина кандидатите са по-малко, може да е и заради новия формат на изпита. С ръка на сърцето, ако имам дете, което е на 5 и тепърва ще избираме училище, не бих му причинила нещо подобно. Когато голямото ми дете кандидатстваше, такъв беше изпитът за Шилер например и ми се струваше варварско.

Не знам как е за Питагор - от тази година ли има общ писмен изпит за предучилищна или е установена практика.
Виж целия пост
# 469
Нали ще пишете, ако чуете дата за отворени врати за БШ?
Не мога да ги намеря по телефона, а началото на февруари наближава...
Виж целия пост
# 470
Скрит текст:
Хм, ако тези цифри за броя на кандидатите за СС и Питагор са верни, дали това не означава, че намаляването на раждаемостта за тези набори започва да се усеща? Или нарастващите такси започват да отказват повече хора? Разсъждавам си.
За Питагор имам познати, които сега кандидатстваха в ПУК и ми се върти, че бяха триста и някой номер, но може и да се лъжа.


Специално за "Света София", ако наистина кандидатите са по-малко, може да е и заради новия формат на изпита. С ръка на сърцето, ако имам дете, което е на 5 и тепърва ще избираме училище, не бих му причинила нещо подобно. Когато голямото ми дете кандидатстваше, такъв беше изпитът за Шилер например и ми се струваше варварско.

Не знам как е за Питагор - от тази година ли има общ писмен изпит за предучилищна или е установена практика.

Здравейте! Напълно съм съгласна вече с вас....За предучилищната в Питагор е един изпит. За СС - не знам колко кандидати има тази година, но все още си чакам резултата на детето. До края на тази седмица...от 19/01 ги проверяват. Според мен са повече от 200 деца. И наистина се замислям, дали ако случайно стигнем до втори кръг да заведа малката на второ събеседване. Истината е, че по закон нямат право да провеждат изпити, затова ги наричат събеседвания. Но критериите са много субективни. В Питагор сме резрва и най-любезно ме поканиха след 07/02 , ако желая да видя работата на детето и да говоря с психоложката. Дали обаче ще ми покажат работата на детенце, което е прието? За съжаление, обаче грубата истина е, че нивото на държавно образование е доста спаднало и такива добри частни учебни заведения са силно селективни и могат да си позволят да си подберат децата. Хубава седмица на всички:high_brightness:
Виж целия пост
# 471
Детето ми е в Дрита, подготвителна група. Аз бях от родителите, подложили детето си на изпити на 5 - направих грешка, няма да я повтарям за 1-ви клас. Има деца, родени за изпити, моето на 5 не беше. Записах го в Дрита. Спечелиха ме, защото не го преценяваха колко бързо решава задачи, а ме питаха от какво се интересува детето. Няма стрес, има усмивки. Далече е, но се преживява - лягаме с час по-рано, бусчето го взема в 7.30 сутрин.

Та, за подготвителната група - изглежда лежерно, но не е. Минават учебници, допълват с помагала - последно по математика добавяха от новите книжки на "Фют" за подготвителна група. Английски се учи доста усилено; и по английски, и по български влизат учители от основното училище. Забелязвам, че е затвърдил нещата, които знаеше на 5 и е отстранил проблеми - не пише огледално букви и цифри, обяснява как учителката му е показала да пише еди-какво си. Имат презентации от родители/деца от по-горни класове по наглед произволни теми (абакус, космос, Титаник/Британик), но вкъщи се връща, за да отваря енциклопедии по темите. Доволна съм най-вече защото е спокоен, има приятели, кореспондира си с учителката по телефона (споделя с нея всичко Grin), посрещат го с усмивка, прояде /от 3 години влачим ежедневни кутии с храна, в Дрита се храни в стола/, харесва си училището и него го харесват.

Не зная как ще е в първи клас. Аз самата нагласям своите представи - искам отлична общообразователна подготовка. Но как се постига? В спряганите тук 2-3 училища се приема за даденост и едва ли не в останалите училища било пълна трагедия - или си в училище Х, или нищо няма да стане от теб. Добър педагог, липса на стрес и активно участие на родителя в ежедневието на детето, според мен ще дадат същият резултат. В четвърти/седми клас децата ще посещават едни и същи частни уроци.

По друг повод - последните два дни придружавах сина ми на ски-училище  - децата бяха масово от държавни училища. Скриха ми шапката. Едно момче във 2-ри клас чакаше с нетърпение вторник, защото тогава госпожата по математика им обещала да учат умножение с четири цифри (доколкото разбирам - четирицифрени числа, защото детето си умножаваше 100*100). Това беше скачане по теми, обсъждане - влюбих се в тези деца. Така че - ако детето ти не е в училище Х, дори и да не е в частно училище, драмата е само в главата на родителите. Ако участваш в живота на детето си, ако има късмет да попадне на любознателни деца около себе си и на добри учители, как се казва и какъв е статутът на училището, е без значение.   

Мъжът ми настоява да драпаме другата година за Италианския лицей - но по-скоро ще го оставя в Дрита.
Баста с изпитите. Не сменяш нещо, което работи.   
Виж целия пост
# 472
Прекрасно звучи това за Дрита. Явно е страхотно училище.
Само не разбрах как кореспондира с учителката по телефона - пишете " не знам как ще е в първи клас", от което оставам с впечатление, че детето е в ПУК. Ако на 6 години може да кореспондира през телефон, това дете е истински гений.
Виж целия пост
# 473
Пише и още как - още от лятото се научи на клавиатурата на телефона сам, но не е гений Simple Smile Пише слято най-често, с грешки, изяжда често гласните, но се разбира за кратки фрази. И изпраща снимки, но това всяко дете го може. Понеже ползва моя телефон и веднъж запрати не особено грамотно съобщение на не особено познат човек, който после ме питаше дали съм чужденка (Grin ), го карам винаги в началото на своите кореспонденции да си пише името - Еди-кой си пише.

Дрита наистина е добро училище. Вероятно има и по-добри, но за мен е много добро.
Виж целия пост
# 474
На отворените врати в Света София ни казаха,че миналата година са имали около 240 деца, а са приели 56 за ПУК.

Дъщеря ми мина първи кръг, днес мина и втори. Сега остава да чакаме резултати, а това ще е след като минат всички одобрени за втори кръг . Тя изобщо не беше впечатлена,но знаеше че отива на гости в училището,за нея изпит нищо не значи. Нищо не можах да изкопча за заниманията им днес,освен една оцветявка.
Виж целия пост
# 475
На отворените врати в Света София ни казаха,че миналата година са имали около 240 деца, а са приели 56 за ПУК.

Дъщеря ми мина първи кръг, днес мина и втори. Сега остава да чакаме резултати, а това ще е след като минат всички одобрени за втори кръг . Тя изобщо не беше впечатлена,но знаеше че отива на гости в училището,за нея изпит нищо не значи. Нищо не можах да изкопча за заниманията им днес,освен една оцветявка.

За моите деца преди години пробният ден в Света София беше свързан с много позитивни емоции и после доста коментираха основно игрите, катерушките на двора, какво са рисували и храната в стола. Изобщо не го бяха усетили като изпит. Искрено се надявам това да се е запазило и с новия формат, от коментара така ми звучи.
Виж целия пост
# 476
Моята госпожица не успя да ми обясни какво са правили втория ден, но било ИЗУМИТЕЛНО😂
От миналата седмица не спира да говори за училището, постоянно ме пита кога ще ходи пак, а аз съм тралала вече от чакане на пустите резултати.
Виж целия пост
# 477
На отворените врати в Света София ни казаха,че миналата година са имали около 240 деца, а са приели 56 за ПУК.

Дъщеря ми мина първи кръг, днес мина и втори. Сега остава да чакаме резултати, а това ще е след като минат всички одобрени за втори кръг . Тя изобщо не беше впечатлена,но знаеше че отива на гости в училището,за нея изпит нищо не значи. Нищо не можах да изкопча за заниманията им днес,освен една оцветявка.

За моите деца преди години пробният ден в Света София беше свързан с много позитивни емоции и после доста коментираха основно игрите, катерушките на двора, какво са рисували и храната в стола. Изобщо не го бяха усетили като изпит. Искрено се надявам това да се е запазило и с новия формат, от коментара така ми звучи.
Тази година първия кръг за 1 клас е бил само със задачи според обясненията на детето. Иначе и той каза, че му е харесало, но не колкото в други училища, където си беше пробен ден - с включени игри, храна, разходка из училището и т.н. Може би за ПУК е било различно.
Виж целия пост
# 478
Е добре де, нали има грипна ваканция, как сте били на пробен ден? Да не би някои училища да работят?
Виж целия пост
# 479
Мецане, сигурно миналата седмица са били. Все пак днес е едва понеделник. А, да, днес било. Да не би СС да учат?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия