Детски ясли и градини Варна - прием 2019/2020

  • 49 060
  • 1 005
# 915
Айде стига сте говорили глупости вече полага се 50 процента
Виж целия пост
# 916
Пишат колкото да се намират на писане.
Даже и правата не си знаят.
Виж целия пост
# 917
Лъки, един НСИ казва.

Все си мисля, че НСИ е по-достоверен източник от разни други сайтове. А иначе, има не един случай на връщане на получени пари, та всеки си решава какво и как. В срок от три дни след постъпване на детето в яслата сте длъжни да уведомите НСИ. Ако продължат да ви плащат, обадете се.

Абсолютно не е вярно, че съм длъжна да се върна на работа, щом детето е прието в детско заведение. Мога да съм в отпуск - платен или неплатен. И съм била.

Факт е, че в повечето ясли се проявява разбиране и се договарят, а не се налагат дати. Това, че вие не сте попаднали на такава, не променя това.

И не, не пиша, за да се намирам на работа. Казвам това, което съм научила във времето от собствения си опит и от хората, които с това се занимават. И въпреки това, преди да твърдя нещо, проверявам достоверен източник.
Виж целия пост
# 918
Има един Кодекс за социално осигуряване,/КСО/, в който е посочено кога и как изплащат 50% от обезщетението. Има един чл.53, с една ал. 4 - Изрично е записано и детска ясла. Точно, щото някои не знаят закона, а не правата, връщаха пари.
Няма нужда от "мерудия на всяка манджа". Щото ЕЖК сте с грешна информация
Виж целия пост
# 919
Ама вие не можете и да четете. Чл. 53  е цяло майчинство тоест нямате право да ползвате платен отпуск (380лв) по майчинство ако детето е на ясла. Именно за това когато тръгне на ясла или се връщате на работа или излизате в платен/неплатен отпуск за сметка на работодателя. По член 54(промяна в обстоятелствата тоест връщане а работа) ще взимате половината дори ако детето ходи на ясла защото яслата не влиза в заведенията на пълна държавна издръжка. Линка които сте постнали обяснява точно това. С две думи ако детето е на ясла и не сте се върнали на работа няма да получавате нищо, но ако е на ясла и сте на работа ще ги получавате тези 50 процента. 50 процента се взимат само ако започнете работа. Няма значение дали детето ходи на ясла или не.
Виж целия пост
# 920
Уффф, добре.

Що за комуникация?! Ако не обиждате и не използвате определения и непоискани оценки, по-неспокойно ли ще спите довечера?

Признавам, че може би съм се подвела заради ситуацията с първото дете, когато не можех и не исках да се върна на работа и евентуалното му постъпване в ясла би водило след себе си спиране на майчинството. Сега погледнах декларациите и наистина в двете фигурират различни формулировки във връзка с настаняване на детето в ДЗ.

Което не оправдава тона Ви... Ама ако той Ви кара да се чувствате добре, заповядайте!


Бъдете здрави!
Аз отивам да сричам. Flushed
Виж целия пост
# 921
Е стига де не го написах с лош тон. Извинявам се.
Виж целия пост
# 922
Лъки, един НСИ казва.

Все си мисля, че НСИ е по-достоверен източник от разни други сайтове. А иначе, има не един случай на връщане на получени пари, та всеки си решава какво и как. В срок от три дни след постъпване на детето в яслата сте длъжни да уведомите НСИ. Ако продължат да ви плащат, обадете се.

Абсолютно не е вярно, че съм длъжна да се върна на работа, щом детето е прието в детско заведение. Мога да съм в отпуск - платен или неплатен. И съм била.

Факт е, че в повечето ясли се проявява разбиране и се договарят, а не се налагат дати. Това, че вие не сте попаднали на такава, не променя това.

И не, не пиша, за да се намирам на работа. Казвам това, което съм научила във времето от собствения си опит и от хората, които с това се занимават. И въпреки това, преди да твърдя нещо, проверявам достоверен източник.
Видях, че си си разбрала грешката и няма да влизам с бутонките на този пост.
Връщане на работа не означава физически да сте в работата на 3-тия ден от ясла. Разбираемо да си пуснете платен отпуск, поне докато детето свикне. Това е вид "връщане на работа", и ако малкото е под 2 г ще си получавате и 190-те лева.
Виж целия пост
# 923
Хайде без "бутонки"... Wink

Когато се колебаех кога да пусна баткото на ясла ми бе казано, че до три дни трябва да уведомя и да ми спрат майчинството. Никъде не се спомена, че ще получавам 50%. И понеже винаги ми е странно в тази държава някой да ти дава пари...
Тогава не навлязох в подробности, защото ме устройваше да остана възможно най-дълго, реално докрай, в майчинство, за да ми стигне натрупания отпуск после за връщане направо за следващата година. И бях доволна, че ми направиха този реверанс.
Аз определено смятах, че сега при постъпването на малката ще ми спрат 190-те лв. (в отпуск съм) и понеже знам, че имаше спорове за формулировката за детските заведения, някак четейки сега по диагонал, а и по спомен от попълнените преди декларации (посипвам си главата с пепел, че тази за 190-те лв. даже не я четох) реших, че автоматично са възприели всички детски заведения за спиращи правото и...
Ох, верно се затъпява вкъщи.

И как пък никоя от вас не забеляза, че съм писала НСИ вместо НОИ. Два пъти.
Къде ми е търкалящото се човечееее?!

П.П. Заради отлагането на постъпването на децата сега ще трябва да съчетавам адаптация на малката с моето физическо връщане на работа... Нямам идея как ще се случва.
Виж целия пост
# 924
Какви бяха изследванията за започване на ясла и за колко време стават готови?
Виж целия пост
# 925
Какви бяха изследванията за започване на ясла и за колко време стават готови?
От яслата дават бележка какви изследвания искат. Кръв и урина стават за ден, Васерман на следващия ден, чревните на третия ден.
Виж целия пост
# 926
Здравейте, при записване на прието дете ли се проверяваше по служебен път трудовата заетост на родителите или се гледат само представените бележки от работодател?
Виж целия пост
# 927
Трябва бележка. По служебен път мисля само данъците проверяват.
Виж целия пост
# 928
Здравейте, при записване на прието дете ли се проверяваше по служебен път трудовата заетост на родителите или се гледат само представените бележки от работодател?
Гледат само бележките.
Виж целия пост
# 929
А аз искам да помоля за съвет. Детето тръгва на ясла на 01.09, аз съм в отпуска до 05.10, оставих си месец за адаптация. След 05 октомври обаче, ще трябва таткото да води детето на ясла,защото моето работно време е от 07:30.
Чудя се дали не е добре за детето още от първия ден да го води баща му. От друга страна обаче се безпокоя, защото две години детето не се е разделяло с мен нито веднъж, и изведнъж да изчезна. Някакси ще липсва момента на раздяла с мен и се чудя какво да правя,как ще е по - щадящо за детето, но в същия момент да може да си обясни какво се случва?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия