Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образование.

  • 39 399
  • 855
# 240
Ако правилно съм разбрала всичко изчетено за езиците в гимназиален етап, то АЕ най-добре може да се усвои в АК, НЕ в НЕГ, а ФЕ - къде (в София)? ФЕГ? Има ли във фег французи както има немци в нег? Или във френския културен център? Какво е нивото на френски в АК? Вярно, че там е втори език, но все пак. За немския в ак чух лош отзив от родител, но само 1 отзив не е показателен.

За АК и френския нямам информация, но така или иначе часовете за втори чужд език в 9 клас са малко: 2 часа и има възможност за още 1,5 часа избираеми. В 10 клас има 5,5 часа избираеми и от тях може да се заделят часове за втория чужд език към задължителните 2 часа. Ако се запише езиков профил в 11 и 12 клас вече часовете и по АЕ и по френски ще са повече и може би ще може по-добре да се научи. От 9 клас нататък имат и elective-и точно по френски - advanced French и нещо за архитектурата на Париж на френски с дублаж на АЕ, т.е. още 2 или 4 часа седмично. Нямат native spеaker. Имат учители от Канада, които са и френскоговорящи, и клуб, в който ученци учат чуждестранните учители на български (децата, които са се записали, казват, че е много яко) и може би и това е допълнителна възможност, но без самостоятелна работа високо ниво май няма как да се достигне. Мисля, че и във ФЕГ, за разлика от другите гимназии, само до B2 стигат и за по-високо ниво ходят във френския културен институт. Езикът е труден и при недостатъчен хорариум не може само с училищни знания, според мен, ако се търси свободно владеене. Иначе квалификацията на учителката по френски ми се стува много добра: Bachelor of Arts, Major: French Philology, Professional Qualification Teacher in French language and literature -Sofia University “St. Kliment Ohridski”, Master of Laws, Business Law - University of Paris I Panthéon-Sorbonne, Master of Laws, Economic Law - University of Orléans.
Виж целия пост
# 241
И аз това попитах, Мецане, за тези 1000 евро за наем Simple Smile.  Първия сайт, който човек отвори, показва редица мезонети в атрактивни квартали като Центъра, Иван Вазов, Докторската градинка, Лозенец, Дондуков за около 1000 евро, някои и доста под. От сигурен източник знам, че на немците им поемат И разходите при приситигане и напускане за превоз на контейнери с багаж. Вероятно се наемат предимно необзаведени жилища, което пък води до намаляване на наема, за да ги обзаведат с докараната мебелировка по техния си вкус.
https://www.oeffentlichen-dienst.de/news/69-gehalt/300-grundschu … lehrergehalt.html
Според информацията тук заплатата на начинаещ учител в Германия след всякаквите удръжки се върти около 3000 евро. Не съм гледала на колко нараства във времето с натрупването на стаж, но едва ли надвишава 4000 -5000 евро, та да очакваме баш тук да има плащат неземни заплати. Пак казвам обаче, щом хората  искат да останат тук и след изтичане на договорите търсят варианти за подновяването им, значи финансово нещата за тях хич не са зле, особено предвид това, че някои от тях са семейни с деца.
Виж целия пост
# 242
Ако правилно съм разбрала всичко изчетено за езиците в гимназиален етап, то АЕ най-добре може да се усвои в АК, НЕ в НЕГ, а ФЕ - къде (в София)? ФЕГ? Има ли във фег французи както има немци в нег? Или във френския културен център? Какво е нивото на френски в АК? Вярно, че там е втори език, но все пак. За немския в ак чух лош отзив от родител, но само 1 отзив не е показателен.
Всъщност, АЕ е застъпен на много места, освен АК, изучава се на ниво и в 1 и 2 АЕГ, 31 СУЧЕМ, 7-мо СОУ, за тези се сещам - познавам деца от там, които в момента учат в чужбина. Русалка е написала за немския, за френския е ФЕГ, но и в 35-то има паралелки с първи език френски, може и другаде да има.  
Като цяло училища - дал Господ, но не се заблуждавайте, да, училището е важно, но то не може да налее езика в главата на детето, трябва труд и упоритост, и желание, и амбиция, за да го научи.  А в сегашно време става все по-трудно децата да останат съсредоточени и отдадени на нещо полезно, било език, било математика, било рисуване, няма значение какво, стига да не са в мрежата на социалните мрежи. И вината за това не е на училището или на МОН, защото не всички учители могат и трябва да бъдат харизматични, и по наше време не бяха, но все пак учението не е само фън, трябва си доза упорство за нещо неприятно или неинтересно, но полезно. И ако децата ни не са научени на това, то си е за тяхна и за наша, на родителите, сметка. Не на училището или на МОН.
За втория език - никъде няма да го научи само от училище, трябват занимания навън. То първия да научи само от училище ще е успех, защото много деца не успяват, дори и в елитните гимназии. И вече си казах мнението защо е така.
Виж целия пост
# 243
Начи за наемите че Шарки абсолютно не е в час, това е ясно и няма кво да го говорим. За 1000 евро в София палат може да се наеме, че и значително под тази сума.
Русалке, ти познаваш Германия значително по-добре от мен, а и езика знаеш, за разлика от мен, така че не бих дръзнал да оспоря някое твое твърдение, но ми се струва, че за заплатите на учителите в Германия и ти си се повлияла от говоренето на Шарки и залиташ в тази посока, да увеличаваш и преувеличаваш:) Работил съм с немци 10 години и ми се струва, че даскалите там получават около 2-3000 евро макс бруто, не говорим, разбира се, за някакви топ учители в частни училища, които между другото в Германия не са никак попупярни. И имайте предвид, че в Германия около 50% от заплатата отива за данъци и осигуровки, в България например здравната осигуровка е 8%, а в Германия е 15%. Така че един редови немски даскал всъщност взема чисто под 2000 евро. Няма майтап, така си е реално. А тук, вземат повече, осигуровките и данъците са по-ниски, цените са много по-ниски и с чисто 2000 евро в България се живее като цар, каквото един немски даскал в Германия не може и да сънува.

И специално за ДШ, за никакви наеми няма нужда да се говори, хеле пък за 1000 евро и то че било малко, това е просто смехотворно. ДШ се намира вътре в немското посолство, където има няколко сгради, които всъщност са жилищни блокове, с много добри условия вътре, и учителите от ДШ си живеят в тези блокове. И понеже те са си на немското посолство, въобще не вярвам да плащат някакъв наем, та камо ли пък 1000 евро. Че не знам колко плащат, наистина не  знам, но все пак мисля, че с огромна вероятност те си живеят безплатно там като част от договора. Така че, ако им дават пък и 1000 евро за наем, какво въобще да говорим. И да, знам, че учителите германци от немското училище в София получават германски заплати. А пък живеят в България, така че са повече от добре. Боже, 1000 евро за наем! Ми че много българи не могат да получат такава заплата даже, като бачкат та се късат, а камо ли това ако са пари за наем, Шарки да каже - не били високо платени?! Колко да се плати на един учител, 50000 евро на месец ли?! Някои хора или не живеят на този свят, или кой знае защо ги пишат такива, какво искат да кажат и да покажат, е истинска загадка.
Виж целия пост
# 244
Мецане, по нищо и никого не залитам, два поста нагоре пуснах линк, в който се вижда официална таблица за брутно и нетно възнаграждение на  МЛАДИ, СЕГА СТАРТИРАЩИ с преподаването учители по провинции към месец май 2018. Simple Smile В Баден Вюртемберг, в Бавария и в още няколко е над 4000 евро. В другата графа е и нетото. Предвид това, че става дума за учители без стаж, нормално е по-опитните им колеги да взимат повече.
https://f100-res.cloudinary.com/image/upload/s--czVeQbiY--/c_fil … agijoxdrwt4tk.jpg  Simple Smile

Виж целия пост
# 245
 Аз че не съм от този свят, не съм, ама да се върнем на първото изречение: 5 деца. Ако Татко Мецан може да живее с толкова в 2 спални, има хора, които не могат. Що се отнася за размера на наемите на жилища, в които предпочитат да живеят експатриати, можете да огледате обявите на агенции, които  работят с посолства и  големи фирми, примерно: https://ues.bg/en/offers/rentals?map_quarter_id=&rent=rentals&category=apartment&category2=&location_id=4451&quarter_id%5B%5D=&bedrooms%5B%5D=5&price_from=&price_to=&area_from=&area_to=&type=&lifestyle_category_id=&completion_id=&offer_category_type_id=&heating_id=&parking_id=&closed-complex-header=&project-header=&advanced-search=
Виж целия пост
# 246
Шарки, говориш за изключение в лицето на семейство с 5 деца. Масовият случай не е такъв и един мезонет от 120 -130 квадрата даже е твърде голям за сам човек или за двама. Сред всичките немци в НЕГ знам само за един с две деца, тоест максимално  за четирима души иде реч.
 Мецане, оказва се според графиката, че немците получават повече от американските си колеги, общо взето и от цяла Европа с изключение на Люксембург. 56 000 евро бруто.Та въобще не съм се изсилила.
Виж целия пост
# 247
Какъв е този апартамент за 1000евро с две спални?
Аз имам далечна позната, учителка в ДШ, с 4деца. По едно време живееха под наем в бившите дипломатически блокове на Ж. Кюри. Съпругът разказваше, че апартаментът е огромен и напълно го вярвам, защото съм виждала обяви в имот.бг.
Виж целия пост
# 248
Значи, държа си на своето, на това, което казах. Отворих ти линка, Русалке, ми това си е просто една графика, кво ли няма в нета, която каза, че 56000 евро е заплатата на учител в Германия. Без да има разбивки по градове, по особености и т.н. Еми добре, и така да е. 56000 делено на 12 е 4600, и понеже както казах, в Германия чисто се взема около 50% от брутото, пак е 2500 да речем, но това е всъщност невъзможно. 4600 евро, дори и бруто! Абсурд за даксал. Все пак, говорил съм с немци и те са ми казвали - ако поискаш 4000 евро заплата, някъде, където и да е, те ще ти кажат - зинд зи ферюк? Тоест, вие луд ли сте? Хеле пък даскал. Не, не вярвам. А в нета кво ли няма братче.
Виж целия пост
# 249
Линковете са два, Мецане, остави графиката,тя наистина може да е всякаква, другият си  беше с таблици с детайлни разбивки бруто/нето за гимназиални и основни учители по провинции. Официален немски сайт, ако беше друг, с подвеждаща информация  - нямаше да  можем да го отваряме сега. Simple Smile А ти си дръж на мнението, не те възпирам, твое право си е Simple Smile Ако бяха 2000 евро, никой германец нямаше да стои със семейството си тук. И за да не съм голословна, сигурно около 1500-2000  ( ориентировъчно, не мога да любопитствам все пак) евро пенсия немска взима чичо ми след 25 +години стаж като директор на музикално училище в Германия, ти искаш действащ учител към днешна дата да взима толкова. А на съседката тъщата, без грам да е работила в Германия, само починалият й съпруг някога, а тя е стояла там за украса, взима някакъв процент от неговата тамошна пенсия, сума от около стотина евро.
Виж целия пост
# 250
Добре де, този ли е втория линк https://www.oeffentlichen-dienst.de/news/69-gehalt/300-grundschu … lehrergehalt.html
и какво пише не него - нетогехальд, аз че не  знам немски, не знам, ма все пак някои думи знам, ама чисто заплатите са под 3К, доколкото не ме лъжат очите все пак:

и разбира се, че няма да споря с теб, хабер си нямам от Германия колкото теб, нито от немски, ама все пак не ядем доматите с колците де. 4 бона в евро да ми взема даскал, мани, мани, е нема как да е истина.
Виж целия пост
# 251
Последно и спирам. Най-ниската студентска ставка за нискоквалифициран труд на час в Германия се върти около 9 евро. Някои взимат по 14-15.Та ти с тези макс 2 000 евро нето изкара даскалите с опит и стаж почти равностойни на студентска работна ръка. И не забравяй, че тези в НЕГ работят с учениците и в първа, и във втора смяна. При целодневна заетост как си представяш да седят тук за упоменатите от теб пари? За кое по-напред ще им стигнат? Те с тях билети  за самолет да се приберат по семейному по Коледа с куфари, а не с раничца, не могат да си купят...
Виж целия пост
# 252
Това с нетото зависи от това дали си женен, неженен, с деца, как се облага заплатата на половинката и т.н. Та, гледай брутото.
В този линк надолу са дадени гимназиалните учители (Gymnasiallehrer), стартова заплата и заплата след 20години. https://www.academics.de/ratgeber/gehalt-lehrer#
В Германия учителите с изключение на началните са държавни служители.
Сега се сещам за един познат испанец. Учеше испанска филология в Германия и работеше като учител. Не се бях замисляла, че това е добра стратегия  Mr. Green
Виж целия пост
# 253
Това с нетото зависи от това дали си женен, неженен, с деца, как се облага заплатата на половинката и т.н. Та, гледай брутото.
В този линк надолу са дадени гимназиалните учители (Gymnasiallehrer), стартова заплата и заплата след 20години. https://www.academics.de/ratgeber/gehalt-lehrer#
В Германия учителите с изключение на началните са държавни служители.
Сега се сещам за един познат испанец. Учеше испанска филология в Германия и работеше като учител. Не се бях замисляла, че това е добра стратегия  Mr. Green
Друго интересно нещо в тази връзка. Въпросният изпит ДСД за сертификат се провежда на една дата във всички държави от нашето полукълбо, в които има оторизирани  за такова обучение училища. Тоест става дума за огромен брой явяващи се, съответно и за нужда от голям брой проверители. Наскоро разбрах, че на съответния сайт стои обява за намиране на проверители. И забележи, Мецане, такива могат да бъдат  дори и незавършили студенти в специалности филология/педагогика. Събират ги на обучителен курс, разясняват им критериите за проверка/оценяване и им пожелават да дерзаят. Заплащането не е на час, а на проверена работа. Тъй като текстовете за четене с разбиране и слушане с разбиране се проверят след сканиране, затова се  и пише с черен тънкописец, тези студенти проверяват де факто само последния писмен елемент, SK, вариращ като обем при различните ученици между 600-700 думи до 1500. Спокойно за час могат сигурно да проверят две работи, май  на всяка се даваха 13 или 14 евро. А и една да е, пак.. А говорим все още  за студенти, не за учители.

PS Sharky,  вчера Ясмина се включи с позитивни отзиви за Варна и потвърди впечатленията ми. Днес ГД,  за която говорех назад и нарочно не споменах името й, понеже информацията, която е споделяла с мен, често е била на лични, е написала  следното в темата за  ЕГ Пловдив.
http://bg-mam.ma/p/836251/30761575
А на нейната  преценка, при това актуална, едното й дете е 1 курс студент след завършена ЕГ Пловдив, другото е 12 клас там,  съм склонна да се  доверя, понеже тя е човек, който е наистина много заинтересован  и инвестиращ в образованието на децата си. Винаги всичко е проучила, знае, информирана е. Точно като Ясмина, само градът е друг.
Виж целия пост
# 254
Права си, Русалке, извинявам се.
Грешката е моя, гледал съм първата таблица, а то за нея си пише Das Gehalt von Grundschullehrern, т.е. за начално училище.
Там, където са Das Gehalt von Gymnasiallehrern, т.е. за гимназии, наистина към 5000 евро отиват.
Извинявам се.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия