Спестяване на пари

  • 128 148
  • 2 245
# 1 020
Ние плащаме данъците по Коледа, като дойде бонусът на мм. Така беше от 2007. Ще видим как ще е тази година, че в момента сменя работата.
Виж целия пост
# 1 021
Аз ги гледам, но не ползвам тези прийоми в ежедневието.
Но са полезни много за хора на твърда заплата, които искат да пестят определени суми всяка година и да си изплатят жилището и кредитите и да живеят Debt free.
Виж целия пост
# 1 022
Малко да сменя темата,
Ползвате ли т.нар. sinking funds? Това грубо казано са пари, които знаеш че ще ти потрябват в определен момент. Съответно за да не дойде разходът изведнъж, в течение на времето поетапно отделяш част от сумата докато се събере.
Аз лично не практикувам така. Когато дойде разходът - плащам го.

Големи дискусии имахме в блока, защото искаха да увеличат ежемесечно внасяната сума във фонд Ремонт с аргумента да не се налага да извадиш няколко к евро наведнъж като станело време за ремонт на покрива.

Да, обаче покрив още поне 15 години няма да има нужда да ремонтираме, дотогава може 1/2-та хора да са/сме се изнесли и сега само да сме плащали ей тъй... Също така, предпочитам аз да управлявам парите си и когато изникне такъв разход, да го платя, отколкото да не разполагам с тези пари идните 20 години и ежемесечно да ми се удържат... За който сумата е голяма наведнъж и/или предпочита да внася на регулярни вноски, предложих да си ги слага в касичка-прасенце идните 15-20 години, но заради това, че някой няма финансовата дисциплина да си предвиди разходите или да си прави целеви фондове, ако с този метод му е по-комфортно, не е ок всички да плащаме...

Предложението ми не беше прието, беше подкрепено само от около 20-25% от хората.
Ами прави са останалите 75-80%. За поддръжка на общите части е редно да се отделя сума ежемесечно от живущите. Би било леко нелепо да живееш там 15 години, на 16тата покривът да има нужда от ремонт, но ти си се изнесъл и си спестяваш тези няколко хиляди. В същото време на твое място има наематели, които трябва да покрият няколко хиляди, а те може и да не изкарат повече от година във въпросното жилище.

Аз следвам този "метод" на sinking funds. По-лесно ми е да си управлявам финансите така.
Виж целия пост
# 1 023
Ремонт на покрива и други общи части на блока е проблем на собственика. Да си ги е предвидил в цената на наема. Няма как да се събират пари от наемателите.
Виж целия пост
# 1 024
Всъщност и аз мисля, че всичко това принципно е част от наема.
Но има сгради, в които собствениците на сградата решават, че тези разходи ще се плащат от наемателя.
Така че колкото и да си бил там - плащаш, ако напуснеш - тези след теб продължават да плащат. Би трябвало да го пише в договора обаче и да е ясно още при офертата за наем и посещението за оглед.
На много места в наема са включени и ток, вода, както и цялата поддръжка на апартамента за ремонт и поддръжката на сградата, етажни части, почистване и т.н.
Затова ми се вижда, че наемите в България, специално в София, са изключително високи.
Не може един 50-60 кв. апартамент да е около 1000 лева, дори и обзаведен - много често със соц-мебелировката на бабата на собственика. И без този наем да включва ток, вода, ремонти и примерно бяла техника. Че и някои забраняват и домашни любимци.
Виж целия пост
# 1 025
На повечето места не пускат дом. Любимци.
Виж целия пост
# 1 026
Къде ги има тия цени!? 50-60кв двуст със соц мебели 1000лв.
700-800 лв са с чисто нови мебели, чисто нови уреди, перални, сушилни, нови апартаменти, в средни квартали.
Със соц мебелите, панелка в Люлин или Надежда, би трябвало да е 400-450лв, но нямам толкова поглед.
Във всички случаи, които аз знам (не отричам да има и други), а също и в ЗЗД, също и всички договори, които съм виждал, наемодателят си поема всички (текущи) ремонти, освен виновно причинените.
Домашни любимци, е абсолютно лично решение на наемодателя. Никой не е длъжен да приема. Един съсед вече 3ти месец прави ремонт, 5ти месец без наем, след 1 година наематели с куче. Кърти фугирането и префугира, пребоядисва, рие лайна и тн.
Виж целия пост
# 1 027
Някаква ФБ група бях засякла миналата година (края на 2018, нач. на 2019 беше) - точно соц-мебели си бяха, някъде в Лозенец, дори и не на най-централното място. Не помня никакви подробности, но помня, че се смяхме с една дружка, защото по това време си търсеше квартира в София и е с 2 много възрастни котета. Та никъде за под 800 лв. не можела да намери приличен апартамент. Не студио, а апартамент с 2 стаи.
Пък като казвала дори на брокери, че е с 2 котета, някои ѝ затваряли телефона директно.
За някакъв апартамент даже брокерът ѝ казал, че собственикът не искал хора с деца, щото децата много чупели и така някакви му били надраскали стената.
За тия цени май искат да си избият ипотеката, че и да им остане горница. Хората не са глупави. Но явно има и глупаци, щото все се намира по някой, дето да ги киха тия пари всеки месец.

Нарича се риск и се покрива с договорните отношения. Ама повечето май покриват и наемчето, не регистрират доходчето и от там - договорчето не е много ясно дали го има или го няма. Важното е парите да текат и чорбаджията да се разпорежда.
Виж целия пост
# 1 028
Ехее, собственик на някакво двустайно апартаментче е наречен тържествено "чорбаджия". Ми направо "султан" да го кръстим.

Има много неизвестни. Ако си купил за 700Е на квадрат, с наем може и да си избиваш ипотеката. Ако си купил за 1500Е на квадрат, абсурд да си избиваш ипотеката. С наем 800лв само лихвата по общата сума ще избиваш.
А лозенец са май и по 2000Е на квадрат вече.
60кв застроена площ са приблизително 72 кв с общите части.
По 2000 Е, 150000к евра. Ремонт, такси при сделка, такса брокер и стават 180к Евра. Което отива на 2000лв вноска по ипотека.
А ако случайно си рискувал, купил си в строеж при по-ниска цена, и успяваш да си плащаш ипотеката с наема, какво лошо има в това!?
Нима е добродетел да не умееш да си организираш финансите, и лошо качество да си организираш покупката на жилище, обзавеждане, даване под наем и ипотеката му!?

Именно риск се нарича. И повечето хора предпочитат да не рискуват излишно, при 0 ползи за тях. Никой не е длъжен да рискува допълнително, заради удобството и ползата на непознат.

От моя скромен личен опит, тези, които с желание си плащат наема са хора, които са амбициозни, ученолюбиви, борбени, намират си добра работа, и са заплатени добре. Живеят 1-2-3години под наем, после спестяват и купуват свое жилище.
А тези, които им се свиди наема, и все си мислят, че наемодателя ги ограбва, нито им се учи, нито им се работи, нито се стараят да изкарват някакви пари. Също и не умеят да спестяват, харчат си всичките пари за някакви дреболии. Съответно и жилище не успяват да си купят. Перманентно светът им е крив.

Еднократни обяви има всякакви. Има и кандидати, дето искат за 200лв тристаен. Случаи, ама абсолютно всякакви.
Виж целия пост
# 1 029
Чорбаджия е подигравателно и отговаря точно на амбициите на панелните крале.
Този непознат му плаща наема, в който влизат риск и амортизации, не само чиста парица. И му поддържа и апартамента отгоре на всичко. Какви ползи повече трябва да има?!
Ако наемодателят си регистрира дохода официално и има издържан правно договор за наем, няма как да е на загуба от домашен любимец, ако ще и цял диван да е глътнал тоя любимец.
Моите впечатления са други - хората, които ценят труда, здравето и парите си, знаят как да пестят, кога нещо си струва и кога не. Това,че някой е под наем, въобще не означава, че няма пари, за да купи свое. Но това вече надскача средните мисловни процеси на много хора и дори не им е за вярване. Simple Smile
Другите, които се напъват да надскочат постоянно стандарта си и демонстрират колко са ларж, са постоянно на кредитче и все нещо не достига. И се почват тарикатските номера.

Обяви наистина има всякакви. Има и много свестни хора хазяй, които обаче са по-рядко срещания случай сякаш.
Но продължавам да мисля, че наемите в София са изключително завишени и просто не си струват. Особено ако човек иска да спестява.
Виж целия пост
# 1 030
Моите впечатления са други - хората, които ценят труда, здравето и парите си, знаят как да пестят, кога нещо си струва и кога не. Това,че някой е под наем, въобще не означава, че няма пари, за да купи свое.
Малко по-нагоре не каза ли точно обратното? Че по-добре е човек да си купи свое, за да не храни с наема си някой друг и да му плаща ипотеката си, а своя. А сега излиза, че си има пари, но понеже е много умен, си има някакви свои съображения.

Също така, не каза ли, че при даването под наем мебелите са от соца, рискът е включен в наема, и няма проблем.
Наемодателят не се е трудил, само си стои и наемът пада.
Тогава, какви ще да са тия съображения на умните наематели, че да си мислят и да "ценят труда, здравето и парите си", че да отказват собствено жилище?

Явно, че щом има "труд, здраве и пари" вложени в имота, то не 100% чиста печалба наемът. Впрочем никой никога не е твърдял друго.

Наематели има всякакви. Има и умни, има и глупави. Има и богати, има и бедни. Има и такива, дето са в друг град/държава, учат временно, работят  1-4 години, и са решили да са под наем. Има и такива с милиони и имоти в тяхната си страна. Има такива, които ударно спестяват, 1-2г наем и после купуват. Други пък цял живот са под наем. десети пък си губят и собственото жилище и излизат на улицата.
Виж целия пост
# 1 031
Не съм казалва обратното. Такива думи няма в моите изречения.
Ако иска някъде да живее за дълго, да купи може да е най-изгодно. Но може и да не е. Не е задължително нито да е, нито да иска да го направи.
Както не е задължително да няма пари за свое и заради това да живее под наем. Обикновено на подобно мислене карат брокерите. И наемодателите. Затова го дадох за пример. Пак впечатления покрай приятелката миналата година.
Няма как соц-мебели да имат такъв наем, че и забрани за любимци, просто е смешно.
И е жалко наистина как има хора, които се връзват на подобни обяви и са готови да платят парите за нещо такова, което просто не струва толкова. Ако е краткотрайно и ако липсват съвсем други варианти, може би е приемливо, но иначе не.
Виж целия пост
# 1 032
Скрит текст:

Ами прави са останалите 75-80%. За поддръжка на общите части е редно да се отделя сума ежемесечно от живущите. Би било леко нелепо да живееш там 15 години, на 16тата покривът да има нужда от ремонт, но ти си се изнесъл и си спестяваш тези няколко хиляди.
Amelie, може би не се разбрахме. Аз нямам нищо против да платя сумата, която бих дължала след 14г 8мес, да кажем, но да е на 1 път, целево и тогава, когато има нужда. А не да се налага да правя месечни вноски и да не мога да използвам тези пари за нещо друго, само защото някой не може да си прави сметката / няма резервен фонд и т.н. Оправданието/аргументацията беше, че "имали деца", което явно е обяснението им защо биха харчили повече, отколкото имат - за мен е меко казано нелогично...


Не им трябва оправдание на хората, това поетапно събиране на суми за бъдещ ремонт е дори законово задължение на ЕС. Разбира се, никой не те спира да си платиш вноските за 5 или 15 години напред.
Криси, аз разбирам какво имаш предвид, но тук не става въпрос дали можеш или не да си правиш сметката, а че въпросните пари за ремонт се дължат на месечна база. Защото може след 15 години ти да решиш да се изнесеш и да не си дала нито една стотинка за поддръжка на този вход междувременно. Приеми го като абонамент за нещо, което ползваш в момента.
Виж целия пост
# 1 033
Доколкото разбрах, за текуща поддръжка тя плаща, но решили да събират пари за евентуален ремонт след 15 години. По този логика като си продаваш жилището, даваш на новия собственик няколко хиляди, че след 15 години може да му потрябват за ремонт.
Виж целия пост
# 1 034
Така е, за текущи ремонти си плащаме отделно.

Тези се събират в случай, че евентуално някой ден се наложи по-голям ремонт. И да, попринцип при продажба тук се води за положителен аргумент, ако можеш да докажеш голяма събрана сума във фонд за евентуален ремонт, но е по-скоро на теория,тъй като решението дали ще купиш даден апартамент няма да се базира на тези пари. Така че това не е задължение, още по малко по европейски закон, а самолично решение на живущите в блока, което беше гласувано.

За текущи разходи е ясно, че всички плащаме, това не подлежи на коментар. Въпросът е защо превръщат евентуалния ремонт в текущ разход, като цената на жилищата, които не са нови, пада именно с тази идея (тук е сред съществените причини) - че те очакват ремонти и по-големи текущи разходи на апартамент на 15+ години, т.е. всеки нормален човек очаква повишение на сумите за ремонти след 15 години и може да се настрои, предвиди, задели...

Хора, купили на кредит, също казаха, че за тях не е ок в момент, в който изплащат кредити, да плащат повече за евентуалности... Виждах го като възможност да се спестят пари, затова го споменах в темата, но не ми се получи, за съжаление.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия