Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 36

  • 44 522
  • 750
# 270
Такива неустойки са прах в очите на купувача... да спи спокойно. Аз знам, че съдът не уважава повече от 10% неустойки.

A, това си е специфика на съда ни Mr. Green В правото по принцип неустойките може и да са много големи и затова най-най-важната клауза (за продавача) във всеки един договор е клаузата за ограничена отговорност - и за неизпълнение, и за вреди. Даже за обекти като атомни електроцентрали има глобално договорени ограничения на отговорността, иначе никой нямаше да иска да строи АЕЦ. Та нищо незаконно няма по същество в 100% неустойка, ама нашият съд по нашенски може и да не допуска такава. Казвам "по нашенски" защото по същество няма законов императив да не се допускат големи неустойки, ако са договорени и приети, ама съдът знае какво се крие зад тях и затова си е въвел не много законна практика. И точно затова и аз казах, че има юристи, според които клаузата не става. Т.е. не може да се разчита много на такава клауза.
Виж целия пост
# 271
Ако държавата подпомогне развитието на София област, вярвам че ще има кандидати за изнасяне от София.
Е, хайде сега - пак държавата (тоест другите) да помогне (тоест да плати).
Вярно, в Западна Европа и САЩ много хора живеят в предградията, ама те самите си плащат, за да им е удобно там. Не им плаща държавата.

Това категорично не е вярно!
Държавата развива жп транспорта със социални и други цели - да осигури транспорт на отдалечени места, да осигури работници от по-отдалечени места, да е по-чист въздуха, т.е. да пътуват с влак, вместо с кола, и т.н. и т.н. Няма такава приказка  гражданите да са си платили жп линията и след това да плащат част от разходите на жп оператора, за да им е удобно.
Виж целия пост
# 272
Скрит текст:
Ако държавата подпомогне развитието на София област, вярвам че ще има кандидати за изнасяне от София.
Е, хайде сега - пак държавата (тоест другите) да помогне (тоест да плати).
Вярно, в Западна Европа и САЩ много хора живеят в предградията, ама те самите си плащат, за да им е удобно там. Не им плаща държавата.
Това категорично не е вярно!
Държавата развива жп транспорта със социални и други цели - да осигури транспорт на отдалечени места, да осигури работници от по-отдалечени места, да е по-чист въздуха, т.е. да пътуват с влак, вместо с кола, и т.н. и т.н. Няма такава приказка  гражданите да са си платили жп линията и след това да плащат част от разходите на жп оператора, за да им е удобно.
Така е, ама знаеш, че "там" данъците са 30-50 %, че и 70 % за най-високите доходи, а тук са 10 % плосък. И "там" се събират неумолимо, а тука се вижда как се събират. Е, откъде да има пари държавата за инфраструктура, след като за гражданите й Андрешко е положителен герой и пример за подражание? Добре, че са ЕС фондовете, че поне метро да направи в София.
Всичко е сбъркано тука - колата е фетиш, а неплащането на данъци - национален спорт. Няма как тогава тук да е като там.
Виж целия пост
# 273
Попея, нека не намесваме данъци, понеже ние плащаме доста по-високи косвени данъци! Накрая излиза, че и нашата данъчна тежест е средно 35-40%.
Виж целия пост
# 274
Дам, не са ни малки данъците. Просто не се събират и управляват добре.
Виж целия пост
# 275
Това, че данъците в България са ниски е мит. Най-голям дял от данъците, които се прибират от населението е от ДДС. Това го плащаме с всяка покупка - хляб, чорапи, книга. За разлика от много други страни, където ДДС е по-нисък за групи стоки - напр. лекарства, книги, детски стоки, в България е по-нисък само за туризма, защото туризмът има лоби, което успя да го извоюва.
Проблемът е, че тук много се краде. Краде се от всичко и всички. Ето, само в темата като обсъждаме прехвърлянето по данъчна оценка става ясно от една покупко-продажба колко крадат от държавата купувач и строител. Това е на ниво граждани и бизнес. На държавно ниво пък въобще да не започваме да обсъждаме как и колко се краде. Всякакви приближени фирми и фирмички се облажват от манипулирани търгове, държавни поръчки и външни услуги към правителството и общините.
Наскоро пък четох колко струва един работник на една фирма извън заплатата, която му плаща. Жалко, че сега няма как да намеря статията, обаче хич не е евтино.
Истината е, че добре ни съдират, обаче насреща нищо!
Пари в държавата има, въпросът е как се харчат!
Виж целия пост
# 276
Знаех си, че накаря до ДДС ще стигнем - ама то именно заради Андрешко-тип мислене е таква данъчната система у нас, че ако не беше така, и тези данъци, които държавата събира сега, нямаше да може да събере.
Което изобщо не изключва, че има и корупция, факт, че я има. Изобщо за мен цялата работа е като онази за кокошката и яйцето - първо държавата ли да няма корупция и да си върши работата, пък тогава гражданите да станат отговорни, или обратното - първо гражданите да изоставят манталитета на Андрешко и тогава държавата да си изчисти корупцията. Сбъркана история и в двата си компонента.
Пък това с фукането с колите и гаражите си е балканска черта, не е само българска.
Виж целия пост
# 277
Понеже зачекнахме въпроса с жп-транспорта във връзка с имотите, малко офтопик не по-принцип, а конкретно за БДЖ-то

Скрит текст:
Разписанията на междуградските автобуси подлежат на утвърждаване от министерството на транспорта като част от националната транспортна схема. Не знам дали и разписанията на БДЖ-то също се утвърждават от министерството, но още преди 10-20 години поне разписанията на междуградските автобуси са направени така, че да тръгват от големите градове/спирки преди влаковете. Така автобусите обират повечето активни пътници, за БДЖ-то остават пенсионерите, които не гонят график и не бързат за никъде. От тези пътници БДЖ-то няма как да печели, те не са и много де.

В повечето европейски държави има добре развит жп-транспорт, както и автобусен такъв. По този начин се разтоварва част от автомобилния трафик и се изпълняват и другите цели - да не се обезлюдяват разни райони, а в индустриалните центрове да има достатъчно работна ръка, без да е нужно тези работници задължително да живеят в съответния град, което би натоварило инфраструктурата в него. Т.е. по-евтино е да има влак за живеещи на 50-60 км. примерно, отколкото градът да създава нова инфраструктура - ВиК, пътища, комуникации, детски градини и всичко-всичко друго, за да се разширява градът за новодошлите.
Мисъл трябва да има, и то не само за това как да намажеш апартамент на последен етаж с личен асансьор.
Виж целия пост
# 278
Попеа, не изкарвай Андрешко виновен за всичко. Не веднъж по медиите е писано колко данъци (не)плащат Лукоил например. Държавата на сергията ще сложи касов апарат, обаче измервателно устройство на тяхната тръба не може да сложи.
Както умно са казали хората: Рибата се вмирисва откъм главата! А главата на една държава са управляващите я! Те като са вмирисани, ясно е какво става по стълбичката надолу.
Виж целия пост
# 279
Здравейте,

Бих искала да попитам лесно ли се продава ипотекиран апартамент и колко време отнема такава сделка?
Купихме с мъжа ми апартамент преди време, но обмисляме да се пренесем да живеем в къща извън София.

Благодаря предварително за отговорите!
Виж целия пост
# 280
Не е трудна продажбата, стига ипотеката да ви е обслужвана до този момент. Разбира се, съобразява се с това и продажната цена. То си зависи и колко вноски ви остават, понякога купувачът предпочита изчистена ипотека и внася капаро на ПД в размер на оставащите вноски, за да получи апартамент без тежести. Но ако ви остава много, ипотеката ще трябва да премине към купувача, или той да я погаси предсрочно, за което ще трябва пък съгласие на банката - ипотекарен кредитор.
Виж целия пост
# 281
Здравейте,

Бих искала да попитам лесно ли се продава ипотекиран апартамент и колко време отнема такава сделка?
Купихме с мъжа ми апартамент преди време, но обмисляме да се пренесем да живеем в къща извън София.

Благодаря предварително за отговорите!

Нищо сложно, просто процедури. В смисъл, сложни са процедурите и много неща се съобразяват, но се правят постоянно. Наличието на ипотека не намалява стойността на имота Ви.
Виж целия пост
# 282
Здравейте,

Бих искала да попитам лесно ли се продава ипотекиран апартамент и колко време отнема такава сделка?
Купихме с мъжа ми апартамент преди време, но обмисляме да се пренесем да живеем в къща извън София.

Благодаря предварително за отговорите!

Преди 8 години продадохме имот с ипотека. Говорихме с нашата банка и те ни казаха, че най-лесно ще е, ако купувачът иска също да купува с ипотечен заем, това да стане при тях. Те му предложиха много добри условия за ипотеката и после уредиха всички формалности. В един ден с едно ходене при нотариус стана всичко. Сега не помня подробности и какви документи точно сме разписвали, освен договора за покупко-продажба. От банката уредиха формалностите, ние само се разписахме и си получихме парите, които оставаха след изплащането на нашата ипотека.
Говорете с вашата банка. Те ще ви обяснят как точно става.
Виж целия пост
# 283
Здравейте,

Бих искала да попитам лесно ли се продава ипотекиран апартамент и колко време отнема такава сделка?
Купихме с мъжа ми апартамент преди време, но обмисляме да се пренесем да живеем в къща извън София.

Благодаря предварително за отговорите!

Нищо сложно, просто процедури. В смисъл, сложни са процедурите и много неща се съобразяват, но се правят постоянно. Наличието на ипотека не намалява стойността на имота Ви.

Както вече написах - сумата по ипотеката, която остава да се дължи се приспада от продажната цена, в този смисъл продажната цена е намалена и от там и стойността на имота. Да не стане недоразумение, затова го допълвам.
Виж целия пост
# 284
Здравейте,

Бих искала да попитам лесно ли се продава ипотекиран апартамент и колко време отнема такава сделка?
Купихме с мъжа ми апартамент преди време, но обмисляме да се пренесем да живеем в къща извън София.

Благодаря предварително за отговорите!

Нищо сложно, просто процедури. В смисъл, сложни са процедурите и много неща се съобразяват, но се правят постоянно. Наличието на ипотека не намалява стойността на имота Ви.

Както вече написах - сумата по ипотеката, която остава да се дължи се приспада от продажната цена, в този смисъл продажната цена е намалена и от там и стойността на имота. Да не стане недоразумение, затова го допълвам.

milittana, нещо не те разбирам, може ли пак да ми обясниш, какво имаш предвид.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия