Справка в имотния регистър

  • 1 335
  • 11
Здравейте,
Живея в семейна къща на два етажа, като само единият е наш. На първия етаж са баба ми и дядо ми, и дворът е голям, над декар. Идеята поне както ми е разказана е, че къщата заедно с 500 кв. м от двора е за нас, а останалата част от двора за чичо ми, с идея да строи там. Попитах родителите ми, и те бяха сигурни, че първият етаж е с право на ползване от чичо ми. Наскоро направихсправка в имотния регистър и бях много изненадана, че първият етаж чрез покупки продажба е за чичо ми, както и 1/5 от половината двор. Опитвам се да видя какво е положението с останала част от двора, която чисто административно се води на друг адрес, т. е. на съседната улица, но няма никакви данни. Няма данни и за мазето и тавана на къщата, която обитавам.
Като електронна услуга не излиза нищо, т.е. на баба ми, дядо ми, чичо ми и баща ми са изписани само половината двор със застроената къща.
Моля ви за съдействие къде да го проверя, че какъвто е наивен баща ми, да не се окаже, че сме на гости.
Виж целия пост
# 1
По принцип можеш да си извадиш едно удостоверение за тежести на имота. Там са вписани всички промени на собствеността. Но за да го извадиш ти трябват други документи - н.акт, мисля и скица ти трябваше. По номер на поне един н.акт мооеш да вземеш копие и на предишните от АВ, и да ги прочетеш.
Виж целия пост
# 2
Откъде се вади такова удостоверение за тежести на имот? Какво е АВ?
Виж целия пост
# 3
ето ти един практичен съвет - изкарай актуална скица на двора, там винаги са записани собствениците и кой какъв нотариален акт има, по-стари сделки изобщо не излизат в справките в АВ- Имотен регистър, няма голям смисъл да вадиш удостоверение за тежести
Виж целия пост
# 4
За да няма данни в електронния регистър, означава, че не са правени никакви сделки след 1999 г., тъй като не сканират актовете преди това.
АВ-Агенция по вписвания. Удостоверение за тежести - с документите за собственост, в Агенция вписвания подавате заявление за тежести. 3 дни - 30 лв. 7 дни (работни) -10 лв.
Виж целия пост
# 5
В имотния регистър може ли да се види опцията право на ползване?
Виж целия пост
# 6
Да, вещното право на ползване.
Виж целия пост
# 7
Кадастър и скица.
Виж целия пост
# 8
Да разкажа и аз за търсенията ни по имотни неуредици.
Имотът е от началото на 20 век, на прадядото, в малък град. Той има 3-ма наследници- баба ми, сестра й и брат им. Имотът е парцел, съставен от 2 други, във  всеки от тях има построена по една къща. През 50-те години прадядото продава на баба ми една стая от предната къща. За това има документи. По-късно продава задната къща с парцела поравно на двете си дъщери. Намерих и за това документи. След това прадядото умира, наследяват го съпругата му и трите им деца. Сестрата на баба ми продава нейния дял от наследството на баба ми. След смъртта на майка им прави същото със съответното наследство.За тези продажби нямаме никакъв документ.  Братът запазва всичко наследено на свое име. Той умира без наследници и завещава каквото има изцяло  на сестрата на баба ми. В завещанието обаче пише, че завещава половината от предната къща, каквато реално половина не притежава.  
В данъчното пише, че плащаме данъци за 2/3 от предната къща, справка назад във времето до 2012г могат да извадят, преди това била някаква друга програма, която в момента им била недостъпна. Няма никакви документи там, на база на които да се стъпи за доказване на тия 2/3. Не могат да правят никакви справки назад във времето.
В кадастъра излезе в компютъра нотариален акт за продажбата на задната къща и нищо друго. В имотния регистър е вкарано в компютър след 2002г, там няма нищо, защото промените са правени докато баба ми е била жива, тя почина януари 2002. Справка на място в едни тефтери за периода от смъртта на прадядото до смъртта на баба ми- не  излезе нищо.
Сестрата на баба ми има син, който от десетилетия не живее в България и мисля, че няма и българско гражданство вече. Не поддържаме връзка с него, дори нямаме никакви координати.
на база на какво доказателство е било декларирано в данъчното, че баба ми притежава 2/3 е напълно неясно. По тая логика всеки може да си декларира колкото и каквото му кефне?!  В партидата на имота бил записан само един човек- баща ми, с 2/3 собственост. за другата 1/3 в данъчното нищо не можели да кажат.
Може ли покупко-продажба да не се отрази в имотния регистър, а само в данъчното, и на база на какво?
Дори не мога да направя справка от коя година е плащано данък за 2/3, защото брат й завещава 1/2 при смъртта си през 1999г. По тая логика мога да завещая половината луна на децата си, без да е моя?
Имотният регистър агенция по вписванията ли е? Как и откъде да направим писмена официална справка, в която да пише точно каква част и откога притежава баба ми, като нямаме нотариален акт, извън документите  за продажбата на стаята и половината задна къща?
Много съм административно информационно необременена и много ми личи, извинявам се за дългото и може би неясно писание. Ако някой ми отговори какво да правя, ще бъда дълбоко благодарна.
Виж целия пост
# 9
Посещение при адвокат, с документите, и евентуално гледате варианта, ако владеете имота повече от 10 г. - да си осигурите нотариален акт на основание давностно владение.
Но без да се видят документите, с които разполагате, ще е трудно да се даде отговор, по-скоро ще е Нередно.
Виж целия пост
# 10
кой какво декларирал в данъчното няма значение за собствеността, също какво е написал някой в завещанието си, ако не е бил собственик на това, което е завещал...
собствеността се доказва с документи, в случая ако са се правили някакви само устни прехвърляния, най-добре да отидете при нотариус и да ви издаде акт по обстоятелствена проверка - с разпит на 3 свидетели, които да докажат последните 10 г. кой аджеба се мисли за собственик на имотите и ги владее
Виж целия пост
# 11
на база на какво доказателство е било декларирано в данъчното, че баба ми притежава 2/3 е напълно неясно.
ето на каква база:
Скрит текст:
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия