Пейсмейкър въпроси

  • 9 989
  • 17
# 15
Нищо сложно кажете, когато дядо ви живее много години! Или ще кажете, че от възрастта не се знае.
Пейсмейкъри се слагат и на млади хора и за съжаление не е за цял живот, за мен си е много сложно и страшно!


Здравейте, дядо ми има пейсмейкър и аз като една внучка орлица, дето се тресе да не вземе косъмче да падне от нечия глава на родителите ми,  или пък да не вземе да му цъфне косъма, след големи разследвания, четения, гледане на клипове, ви споделям нашия опит.

1.Къде има добри специалисти за поставянето на пейсмейкър- предпочитам София, като лекаря, който направи втория холтер ми препоръча д-р Светослав Йовев от болница "Света Екатерина". Добър специалист ли е и има ли по-добър вариант за поставянето на пейсмейкъра- като болнично заведение и лекар?
- Токуда , др. д-р Гургуриев, много добър, ЧОВЕК с главни букви. Много внимателен.
Всичко мина по здравната каса, платихме само престоя за легло. Последните 2 прегледа, обаче, вече не са по здравната каса. (не знам по принцип ли не работят или вече не се поемат просто).


2.Ще бъде ли приет веднага за операция или трябва предварително да бъде прегледан в болничното заведение? Направление за хоспитализация от личния лекар се взема или от някой друг специалист?
Самата процедура е между 30 мин и час. Направление може да вземете от личния си лекар. На рецепция в "Токуда" ми бяха казали точно кой номер направление, но съм забравила.

3.Каква е разликата между различните видове пейсмейкъри и как да разберем дали този, който ще поставят на баща ми е добър и подходящ за състоянието му?
С един или два електрода, в зависимост от състоянието му. Това не преценявате вие, а лекарят. В зависимост от сърдечния проблем се подбира и подходящия пейсмейкър. Дядо ми е 99 % зависим от него към момента, тоест собствения ритъм е 1 %.

4.Здравната каса поема ли стойсността на манипулацията и на самия пейсмейкър и налага ли се доплащане?
При нас, преди 2 години не се наложи. Към момента може да има промяна.

5.Колко дни е клиничната пътека и престоя в болницата и какво е състоянието на пациента след поставянето на пейсмейкъра? Нужен ли е някакъв специален режим и почивка или манипулацията не е чак толкова сложна и изискваща специални грижи?
Манипулацията не е никак сложна, пациента си е добре веднага след нея. Прави се с местна упойка, не боли. Стои се в болницата 3 дни, има малка раничка на гърдите, но не е нищо фрапантно. Няма голяма болка.  Режим има, ще го полчуите под формата на малка книжчица, в която е описано всичко. Специално др. Гургуриев обясни супер внимателно и търпеливо на дядо ми (като за дядо) и после още веднъж на мен при изписването. Възхитена съм от този човек .

6.След колко време се налага смяна на батерията и как се определя, че тя е за смяна?
В Токуда се ходи на преглед 1 на 6 месеца. Към гърдите се включва уред, подобен на този за карфдиограма. Батерията пада доста бавно, между 5-12 години,  в зависимост от това какъв процент поддържаща функция има самия пейсмейкър. Процедурата също е безполезнена и много лека.

Искам само да кажа още една причина защо избрахме този лекар, или по-скоро , защо не съжаляваме, че го избрахме. За периодичните прегледи дядо пътува от провинцията. Имаше записан час за 14 часа (последния за деня, след което доктора си тръгва). Колата се развали и тръгнаха в 12:30, като пътя до София е около 2 часа и 30 мин. Обадих се на доктора разтреперана, а той супер спокойно ми отвърна да пътуваме внимателно, да не притесняваме човека, пък когато стигнем - стигнем, ще изчака, най-важното е да се стигне жив и здрав.
За такъв човек говорим Simple Smile

Ако имате някакви други въпроси с удоволствие ще ви отговоря.
Разбирам ви и знам в каква ситуация сте, но наистина не се притеснявайте - нищо сложно няма.


Дядо ми почина от ковид преди 3 години.
Бъбреците му отказаха.
Черния му дроб отказа.
Белия дроб - също.
Сърцето му работеше до край.
И до ден днешен препрочитам разговора си с чичо ми:
Няма ли как да се спре тази машинка, той само се мъчи..

Едва сега виждам коментарите ви ..или преди 4 години не съм сметнала за нужно да ви отговоря на грубия тон.

При вас проблема е тръгнал от раната, не от самата машинка. Също от лекарска немърливост вероятно.
Пейсмейкъра е надежда за живот на много хора.
Синхронизацията сърце-машина не става на ръка, а с компютър, така че пак ще кажа, манипулацията не е страшна. Дядо живя дълго благодарение на пейсмейкъра. Живя години с 1 %собствен ритъм. И не умря от сърце.

Тромбите - има изследане и за тях.
Не се играе на догадки.

И да. В Токуда му спасиха живота :
1. поставяйки му 4 байпаса,чрез операция при отворен гръден кош.
2. Поставиха му пейсмейкър.
3. Премахнаха му тромб.
Имахме повече от 11 години с дядо, благодарение на тях.

Спасиха и татко.

И Сити Клиник е една болница, Токуда друга, двете общо са Аджъбадем.
Виж целия пост
# 16
Винаги съм се чудила как умират хората с пейсмейкър. Как машинката разбира, кога да спре?
Виж целия пост
# 17
Винаги съм се чудила как умират хората с пейсмейкър. Как машинката разбира, кога да спре?

Според мен се случва нещо преди машинката.
Може да греша, догадки са.
Дядо имаше и предсърдно мъждене, което се контролираше с лекарства. То не подлежеше на контрол с машинка и мисля, че се лекува с аблация.

Все си мисля, че когато всичко друго отказва, нещо в сърцето се пръска..
И аз съм се чудила.. даже изпитвах вина, че не мога да я спра.. но умират.. някак.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия