Майчинството счетоводно-82

  • 36 922
  • 758
# 420
YellowCat и Desi1989, много ви благодаря за съветите! Ще поговоря с гинеколога, ако може да ми даде болничен, а после ЛКК. 🌹
Виж целия пост
# 421
Не попитах, но се надявам да е на осемчасов трудов договор. Ако е така, то имаш необходимият осигурителен стаж, за да получаваш обезщетение. Намери фирма, която да те назначи преди излизане в 45 дневния болничен. Ще получаваш като обезщетение "първата" година МРЗ за страната.
Виж целия пост
# 422
Момичета, извинявам се за въпросите,но изобщо не съм наясно Sad гинеколога ли дава препоръка за да се явя на ЛКК и той ли организира комисията или личният ми лекар?
Виж целия пост
# 423
Не попитах, но се надявам да е на осемчасов трудов договор. Ако е така, то имаш необходимият осигурителен стаж, за да получаваш обезщетение. Намери фирма, която да те назначи преди излизане в 45 дневния болничен. Ще получаваш като обезщетение "първата" година МРЗ за страната.
Да, осемчасов е. Благодаря за отговора, много ми помагате. 🤗
Виж целия пост
# 424
Не попитах, но се надявам да е на осемчасов трудов договор. Ако е така, то имаш необходимият осигурителен стаж, за да получаваш обезщетение. Намери фирма, която да те назначи преди излизане в 45 дневния болничен. Ще получаваш като обезщетение "първата" година МРЗ за страната.
Няма необходимия стаж.Работила е сезонно по 3 месеца (3 години за по 3 месеца).
Виж целия пост
# 425
Аааа да, сега се върнах и прочетох отново правилно въпроса.
Наистина няма необходимия стаж. Но така или иначе варианта с назначаване остава, може да излезе в болничен за временна неработоспособност и да натрупа изискуемия.
Може и да ползва 45 дневен, но няма да бъде платен, докато не се натрупа осигурителен стаж.
Виж целия пост
# 426
Момичета, извинявам се за въпросите,но изобщо не съм наясно Sad гинеколога ли дава препоръка за да се явя на ЛКК и той ли организира комисията или личният ми лекар?
Гинеколога или личния лекар ти дава направление за ЛКК.Комисии си има във всеки град.Трябва да питаш в случая къде има (поликлиника,болница).С направлението отиваш и ти дават болничен.Направлението важи само за комисии в държавни болници/поликлиники.В частните болници също има комисии,но болничния се заплаща (20,30,50 лв).Всяка болница сама си решава.Има случаи,в които изискват да лежиш и 3 дни в болница,за да имат основание да ти издадат болничен,но това го обсъди с АГ.
Виж целия пост
# 427
Здравейте! Имам следния въпрос?
От вчера съм 45 дневен болничен преди раждане, но моя АГ ще ми го даде на 12.10 , каза ,че ще го напише със задна дата! Ако го предам другата седмица на работодателя, ще е проблем ли , и кога да очаквам да бъде изплатен?
Виж целия пост
# 428
Здравейте! Имам следния въпрос?
От вчера съм 45 дневен болничен преди раждане, но моя АГ ще ми го даде на 12.10 , каза ,че ще го напише със задна дата! Ако го предам другата седмица на работодателя, ще е проблем ли , и кога да очаквам да бъде изплатен?
Не е проблем да е със задна дата издаден,нито е проблем,че ще го предадеш другата седмица.Срока за подаване от фирмата към НОИ е 10-то число на месеца,следващ месеца,в който ти си го дала,тоест 10.11.След това НОИ имат срок от 10 работни дни да ти го изплатят.
Дори в случая да го предадат веднага в НОИ,когато ти им го занесеш ще получаш пари за дните от октомври не по-рано от 5-то число на ноември,а за частта от ноември ще получиш в началото на декември.
Виж целия пост
# 429
Здравейте, искам да ви попитам при изване на болничен от ЛКК, при вписване на данните за фирмата са ми нанесли само градът и длъжността, ще имам ли проблем че не е нанесена улицата? Взех го и днес отивам да го занеса, но не бях обърнала внимание до сега, уж всичко е описано на картона.. Sad
Виж целия пост
# 430
Здравейте, искам да ви попитам при изване на болничен от ЛКК, при вписване на данните за фирмата са ми нанесли само градът и длъжността, ще имам ли проблем че не е нанесена улицата? Взех го и днес отивам да го занеса, но не бях обърнала внимание до сега, уж всичко е описано на картона.. Sad
Няма да е проблем.
Виж целия пост
# 431
Здравейте! Имам следния въпрос?
От вчера съм 45 дневен болничен преди раждане, но моя АГ ще ми го даде на 12.10 , каза ,че ще го напише със задна дата! Ако го предам другата седмица на работодателя, ще е проблем ли , и кога да очаквам да бъде изплатен?
Не е проблем да е със задна дата издаден,нито е проблем,че ще го предадеш другата седмица.Срока за подаване от фирмата към НОИ е 10-то число на месеца,следващ месеца,в който ти си го дала,тоест 10.11.След това НОИ имат срок от 10 работни дни да ти го изплатят.
Дори в случая да го предадат веднага в НОИ,когато ти им го занесеш ще получаш пари за дните от октомври не по-рано от 5-то число на ноември,а за частта от ноември ще получиш в началото на декември.
Благодаря ви!
Виж целия пост
# 432
Здравейте! Имам следния въпрос  - от последната седмица на Август съм в непрекъснат болничен до термин. Вчера реших да влезна в сайта на НОИ и да си направя справка какъв би бил прогнозния размер на прично обещетение при бременност и съответно данните нанесени за месеците Август и Септември не са коректни. За Август е нанесена сумата от 560лв за брутна и нетна, а аз имам почти пълен работен месец, без последната седмица(осигурена съм на максимума). А за месец Септември сумата е с около 200лв по-малко, от това, което са ми изплатили от НОИ. Тъй като бях забелязала първо грешката за Август звънях до НОИ и те ми казаха, че вероятно осигурителят е закъснял с подаването на данни за Август и автоматично се попълва минималната работна заплата и съответно след това ще има корекция. Корекция няма и осигурителят е подал правилно данните. Някой имал ли е подобен случай?
Виж целия пост
# 433
Скрит текст:
Здравейте! Имам следния въпрос  - от последната седмица на Август съм в непрекъснат болничен до термин. Вчера реших да влезна в сайта на НОИ и да си направя справка какъв би бил прогнозния размер на прично обещетение при бременност и съответно данните нанесени за месеците Август и Септември не са коректни. За Август е нанесена сумата от 560лв за брутна и нетна, а аз имам почти пълен работен месец, без последната седмица(осигурена съм на максимума). А за месец Септември сумата е с около 200лв по-малко, от това, което са ми изплатили от НОИ. Тъй като бях забелязала първо грешката за Август звънях до НОИ и те ми казаха, че вероятно осигурителят е закъснял с подаването на данни за Август и автоматично се попълва минималната работна заплата и съответно след това ще има корекция. Корекция няма и осигурителят е подал правилно данните. Някой имал ли е подобен случай?
При мен е такъв случая. Вчера влязох в сайта на НОИ със същата цел и забелязах, че за м.12.2018 г. е нанесена сума с около 1000лв. по-малко, от това което ми е изплатено. Говорих с една позната счетоводителка какво да направя по въпроса, тъй като допусках грешката да е направена от НОИ.Тя ми обясни, че НОИ нанасят автоматично данни, които са подадени от работодателя и следва да помоля работодателя да подаде някаква коригираща декларация, за да ми променят данните. Това е хубаво да го направим, защото се отразява на майчинството. Обаче като се сетя колко трудно ми оправиха пропуснати осигуровки за минали години и .....
Виж целия пост
# 434
Скрит текст:
Здравейте! Имам следния въпрос  - от последната седмица на Август съм в непрекъснат болничен до термин. Вчера реших да влезна в сайта на НОИ и да си направя справка какъв би бил прогнозния размер на прично обещетение при бременност и съответно данните нанесени за месеците Август и Септември не са коректни. За Август е нанесена сумата от 560лв за брутна и нетна, а аз имам почти пълен работен месец, без последната седмица(осигурена съм на максимума). А за месец Септември сумата е с около 200лв по-малко, от това, което са ми изплатили от НОИ. Тъй като бях забелязала първо грешката за Август звънях до НОИ и те ми казаха, че вероятно осигурителят е закъснял с подаването на данни за Август и автоматично се попълва минималната работна заплата и съответно след това ще има корекция. Корекция няма и осигурителят е подал правилно данните. Някой имал ли е подобен случай?
При мен е такъв случая. Вчера влязох в сайта на НОИ със същата цел и забелязах, че за м.12.2018 г. е нанесена сума с около 1000лв. по-малко, от това което ми е изплатено. Говорих с една позната счетоводителка какво да направя по въпроса, тъй като допусках грешката да е направена от НОИ.Тя ми обясни, че НОИ нанасят автоматично данни, които са подадени от работодателя и следва да помоля работодателя да подаде някаква коригираща декларация, за да ми променят данните. Това е хубаво да го направим, защото се отразява на майчинството. Обаче като се сетя колко трудно ми оправиха пропуснати осигуровки за минали години и .....


Най-вероятно счетоводителя е прав. Ние имахме подобен проблем - програмата за заплатите беше дала бъг и просто сумата на заплатата я нямаше. Наистина е доста разправия докато се оправи, но трябва. Задължително кажете на работодателя да провери дали с подадените данни няма проблем, за да може да ги коригира.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия