Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия - тема 9

  • 38 355
  • 747
# 510
Над 20% повишение от стойностите преди бременността се считат за високо кръвно (когато четох през 2017 по въпроса) и след да се обърне внимание. Трябва да се следи и за отделяне на белтък (ако правилно помня).
Случаите, които аз познавам са 100% прееклампсия с горните симптоми.
Виж целия пост
# 511
А каква точно е връзката- тромбофилия, тромб  високо кръвно, прееклампсия? Смисъл ако се сгъстява кръвта повече, води до високо кръвно ли, съответно до прееклампсия? 🤔
Виж целия пост
# 512
Е, като има отделяне на белтък и високо кръвно - да. Но само едното от двете не значи прееклампсия.

Моите фактори (хетеро 5 и 2) са свързани с повишен риск от прееклампсия -не знам каква е точно връзката, но така пише на самото генетично изследване.
Когато ми го изчисляваха в 13-та седмица, рискът обаче не беше висок:

Преди 34 г.с - 1:4330
Преди 37 г.с - 1:681

Странно ми е , защото тук почти всички сте /били на АП. Аз съм само на клексан 0,4 всеки ден.
Пих АП от 4 до 6 седмица и след това ми го спряха.

Аз съм ходила при Сигридов, Паскалева, моят си следящ АГ и 2 пъти на ФМ при различни - Богданова в 13-та и Стратиева в 22-ра. Нито един от всички тия доктори не ми препоръча да пия АП и не разбирам защо.. все казват, че няма нужда, а като чета масово много хора го пият, заедно с НМХ..
Иначе кръвотока е добър на доплер, няма изоставане на плода и като “превенция” за прееклампсия приемам вит Д. на капки и Омега 3, което уж помагало.
Тези от вас, които са пили АП защо сте го пили? Като превенция за прееклампсия , кръвотока не е бил добър или?🤔
Виж целия пост
# 513
Sunshine9051, аз бях на АП до 16 г.с., след това само на фракси 0,4 всеки ден. Не е задължително да се комбинират.
За кръвното явно зависи от мутациите, моето беше ниско през цялата бременност, аз съм с Prothrombin (хетерозигот) и MTHFR (хомозигот).
Виж целия пост
# 514
Аз имах проблеми с плацентата и затова пиех ап и то до 24гс.
Виж целия пост
# 515
Аз много се обърках от написаното до момента, с мутация 4G 4Gсъм и неусвояване на фолиева и б12,с доцент русев правихме изследвания и след положителен тест трябва да започна терапия през ден фраксипарин 0,4 и ап ,но ако терапията през ден не е ефективна защо ми е изписана,според вас трябва ли да отида някъде за още едно мнение, а и когато не съм бременна трябва ли да се проследява състоянието ми и от какъв лекар,благодаря предварително

Неусвояването на В 9 и 12 на мутация ли се дължи, или друга причина, напр. лекарства, проблеми със стомаха?
А какви са ти показателите за коагулация - INRи др.?

На твое място бих се посъветвала със съдов хирург за терапията  -те разбират от антикоагулантни терапии, но рядко от мутациите и витамини. И с лекар, разбиращ от мутациите и витамините ( такъв лекар срещнах в генетичната лаборатория).
Ако имаш мутация MTHFR, или други трайни причини за неусвояване на витамините, ще трябва да следиш и когато няма бременност.

Joanaa, сгъстяването на кръвта крие риск от тромби.  Аз не можех да мина 20 метра преди операцията. Сега, година с антикоагуланти, започнах да мога да ходя.
Аспиринът разбива тромби.
Виж целия пост
# 516
На мен ми препоръчаха някакъв ранен тест за риск от прееклампсия преди БХС, но изключих кой беше. Вие сещате ли се за такъв, който се прави в по- начални седмици?
Виж целия пост
# 517
Аз много се обърках от написаното до момента, с мутация 4G 4Gсъм и неусвояване на фолиева и б12,с доцент русев правихме изследвания и след положителен тест трябва да започна терапия през ден фраксипарин 0,4 и ап ,но ако терапията през ден не е ефективна защо ми е изписана,според вас трябва ли да отида някъде за още едно мнение, а и когато не съм бременна трябва ли да се проследява състоянието ми и от какъв лекар,благодаря предварително

Неусвояването на В 9 и 12 на мутация ли се дължи, или друга причина, напр. лекарства, проблеми със стомаха?
А какви са ти показателите за коагулация - INRи др.?

На твое място бих се посъветвала със съдов хирург за терапията  -те разбират от антикоагулантни терапии, но рядко от мутациите и витамини. И с лекар, разбиращ от мутациите и витамините ( такъв лекар срещнах в генетичната лаборатория).
Ако имаш мутация MTHFR, или други трайни причини за неусвояване на витамините, ще трябва да следиш и когато няма бременност.

Joanaa, сгъстяването на кръвта крие риск от тромби.  Аз не можех да мина 20 метра преди операцията. Сега, година с антикоагуланти, започнах да мога да ходя.
Аспиринът разбива тромби.
Допреди месец не знаех изобщо че ми има нещо загубих бебе в 18 седмица, но никой не ме насочи към никакви изследвания било случайно, от интернет разбрах за тромбофилия и я направих след това и други изследвания правих при доцент Русев затова се чудя на какъв лекар още трябва да отида наистина не знам къде да се насоча, за следваща бременност ми е ясно че трябва да съм на терапия но дотогава незнам бихте ли ми казали добър съдов хирург или хематология на какъв лекар трябва да отида
Виж целия пост
# 518
Виж в темата за разширени вени, там са коментирани съдови хирурзи, от които са доволни хората. Добър хематолог, който разбира от тези неща, не зная. Казах къде срещнах разбиращ лекар.
Виж целия пост
# 519
Станислава,
На първа страница на темата има списък със специалисти.
Проф. Паскалева е хематолог, проф. Станева е ангиолог.
Мутациите в тромбофилните гени не са причина да търсим съдов специалист, освен ако нямаме проблем.
Тромбофилията може да се прояви (или не) в рискови ситуации като бременност, залежаване, операция, травма на крайник. В ежедневието няма отражение. При бременност най-добре да се проследяваш при специалист рискова бременност, с повишено внимание към кръвотока. Първоначалната терапия, която ти е назначил доц. Русев, е достатъчна докато отидеш на 2-3 прегледа при АГ, оттам нататък АГ трябва да е водещ при определяне на терапията.

Диорела, радвам се че си се престрашила най-накрая да почнеш да приемаш витамини и състоянието ти е започнало да се подобрява. Ще те помоля да не плашиш момичетата с твоите проблеми. Моето мнение е че те са доста по-сериозни от бременност с тромбофилия и витаминни дефицити и мястото им не е в тази тема.
Виж целия пост
# 520
delisardeli, благодаря. Благодарна съм и за съветите, които ти ми даде в началото на терапията ми.
Не съм се престрашила, просто следвах най-логичното поведение, според мен, след като се установи мутацията и високия хомоцистеин - изследвах витамините, изчаках спокойно резултатите, консултирах се с лекари за терапията и я започнах. След месец направих нови изследвания, за да се види как действат и имам нова консултация с лекар, как да продължа. Не виждам за какво престрашаване говориш.
Също, не мисля, че плаша когото и да било. Само споделям какво се прави и следи при тези мутации извън бременност, именно за да не стига никой тук до моите проблеми, защото тях ги има не само по време на бременност, а през целия ни живот. Опитах се да бъда полезна за останалите с линкове и мнение. Не мисля, че приспиването на вниманието е полезно за някого.
И за мене, както за Нандин, е странно изписването на антикоагуланти през ден, но всеки си има глава на раменете и ще постъпи както прецени.  Всъщност необходимостта от адекватност на антикоагулантната терапия е причината да спомена за съдов, а не мутациите като такива.
Извинявам се, че се включих в твоята тема и наруших комфорта в нея, няма да пиша повече тук. И аз съм отваряла теми, но не ги приемам като моя собственост, радвам се, когато и другите дават съвети в тях.
Радвам се, че си възприела поне част от опита ми, че трябва да се изследват няколкото витамина + хомоцистеин и проблемите, до които могат да доведат.
Пожелавам много късмет на всички в темата тук !
Виж целия пост
# 521
Диорела,
Тази тема не е моя, но се грижа за това да е полезна. Тя е за жени, целящи да забременеят и износят успешно бременността си. Твоят случай е различен, годините ти са различни, проблемите ти са различни, терапиите са ти различни.
След като съм изслушвала 4-часовата ти тирада, не смятам че твоите проблеми са за тук и трябва да натоварваш и задушаваш момичетата с тях.
Виж целия пост
# 522
И тя може да цели забременяване.
Но всяка една от нас по време на бременност, може да се окаже на мястото на Диорела.
Сигма е получила тромб през бременността.
Фаберже беше с реканализация.
Шени (ли беше името), лежа в Пловдив и в София заради тромб.
Йоанка беше получила инсулт.
Виж целия пост
# 523
Герда,
Не всяка тромбоза е следствие от тромбофилия.

Диорела е на годините на майка ми и определено не цели забременяване, разговаряла съм с нея.
При нея проблемите са много и от най-различно естество. Не съм сигурна че всички са реални.
Ако имаш четири часа за губене - изслушай я, лично на мен телефонната + последващата електронна тирада ми дойде в повече.
Виж целия пост
# 524
Герда,
Не всяка тромбоза е следствие от тромбофилия.


Доц. Русев явно не мисли така.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия